Benelli στο χαρτί όχι θεωρίες

Υπάρχει όπως ξέρουν οι περισσότεροι Μπενελακηδες μια συζήτηση η παραφιλολογία σχετικά με το poi των benelli κυρίως των sbe3 αλλά και άλλων μοντέλων γύρω στο 2017. Υπάρχει άποψη επίσημη πλέον αν τα όπλα αυτά έριχναν ψηλά επίτηδες βάση σχεδίου όπως αρχικά υποστήριζε η εταιρεία η αν ήταν εργοστασιακό σφάλμα και το οποίο η benelli έχει διορθώσει? Στην Αμερική ιδίως έχουν αναφερθεί patterns 80/20 η ακόμα και 100/0 από κατόχους. Όποιος έχει δει δοκιμή η έχει άποψη ας μας πει.
 
Υπάρχει όπως ξέρουν οι περισσότεροι Μπενελακηδες μια συζήτηση η παραφιλολογία σχετικά με το poi των benelli κυρίως των sbe3 αλλά και άλλων μοντέλων γύρω στο 2017. Υπάρχει άποψη επίσημη πλέον αν τα όπλα αυτά έριχναν ψηλά επίτηδες βάση σχεδίου όπως αρχικά υποστήριζε η εταιρεία η αν ήταν εργοστασιακό σφάλμα και το οποίο η benelli έχει διορθώσει? Στην Αμερική ιδίως έχουν αναφερθεί patterns 80/20 η ακόμα και 100/0 από κατόχους. Όποιος έχει δει δοκιμή η έχει άποψη ας μας πει.
Εγώ ίσως είμαι λίγο εκτός θέματος αλλά αυτό που είχα διαπιστώσει από τη benelli montefeltro super 90 που είχα με δύο διαφορετικές κανες ,αλλά και από διάφορα benelli φίλων ήταν ότι είχαν φτωχές αποδόσεις σε συγκέντρωση και διαλέγουν φυσιγγια
 
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα γραφόμενα των φίλων κυνηγών ,που δεν έχουν μείνει ευχαριστημένοι με τις βλητικες επιδόσεις των benelli ,έχω κάποιες ερωτήσεις , γιατί πουλάνε , γιατί τις κρατάνε οι κάτοχοι,γιατί κρατάνε τιμή μεταπώλησης ,γιατί είναι τοπ στις πωλήσεις.
 
Το κέντρο το έβαλα εγώ για να σας δείξω που έριχνα όλες οι τουφεκιές είναι ψηλά με m2 έγιναν με την υπερψωμένη ρίγα πρέπει να το βρεις η πάνω μύτη της ακίδας πρέπει να είναι πάνω στον στόχο για να πάρεις καλή κατανομή
IMG-d80be858fa19b28deb028561b98cda84-V.jpg
 
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα γραφόμενα των φίλων κυνηγών ,που δεν έχουν μείνει ευχαριστημένοι με τις βλητικες επιδόσεις των benelli ,έχω κάποιες ερωτήσεις , γιατί πουλάνε , γιατί τις κρατάνε οι κάτοχοι,γιατί κρατάνε τιμή μεταπώλησης ,γιατί είναι τοπ στις πωλήσεις.
Θα σου πω εγώ γιατί! Γιατί είναι ένα όπλο φινέτσα το ελαφρύ με το καλύτερο ντιζάιν ,φοβερό μηχανισμό αθάνατο ,αξιόπιστο κλπ . Από την άλλη ξέρω ελάχιστους κυνηγούς που να ρίχνουν στον πίνακα ατελείωτα φυσίγγια και να μετράνε με τις ώρες τα σκάγια το βράδυ στο σπίτι και να βγάζουν ποσοστά συγκέντρωσης........ Με λίγα λόγια αγνοούν την απόδοση του όπλου τους........ Θα ακούσεις από αυτούς εντάξει μωρέ όλα σκοτώνουν........ Και τις ήττες τους στο κυνήγι τις αποδίδουν στα φυσίγγια......... Εγώ.με την ενασχόληση μου με την ιδιογομωση διαπιστωσα ότι η benelli στον πίνακα ΔΕΝ........ Γι'αυτό άλλωστε και την έδιωξα!!!
 
Το κέντρο το έβαλα εγώ για να σας δείξω που έριχνα όλες οι τουφεκιές είναι ψηλά με m2 έγιναν με την υπερψωμένη ρίγα πρέπει να το βρεις η πάνω μύτη της ακίδας πρέπει να είναι πάνω στον στόχο για να πάρεις καλή κατανομή
View attachment 45814
Το να ψηλοντουφεκαει το όπλο για μένα είναι θεμιτό.........
 
Το να ψηλοντουφεκαει το όπλο για μένα είναι θεμιτό.........
Κάποια όπλα δεν ζητάνε φυσίγγια,η μπενελι το κάνει εγώ πιστεύω αν το δουλέψεις το όπλο και βρείς δύο τρία φυσίγγια καλά για τον όπλο σου η ακόμα καλύτερα όπως εσύ που τα γεμίζεις να σου έρχεται καλά και να το συνηθίσεις θα περνάς καλά με το όπλο,εγώ προσωπικά δεν ζητάω μάρκα να μου κάθεται καλά να μη έχω μηχανικά προβλήματα και να είναι ευθύβολο ξέφυγα λίγο εκτός θέματος
 
Υπάρχει όπως ξέρουν οι περισσότεροι Μπενελακηδες μια συζήτηση η παραφιλολογία σχετικά με το poi των benelli κυρίως των sbe3 αλλά και άλλων μοντέλων γύρω στο 2017. Υπάρχει άποψη επίσημη πλέον αν τα όπλα αυτά έριχναν ψηλά επίτηδες βάση σχεδίου όπως αρχικά υποστήριζε η εταιρεία η αν ήταν εργοστασιακό σφάλμα και το οποίο η benelli έχει διορθώσει? Στην Αμερική ιδίως έχουν αναφερθεί patterns 80/20 η ακόμα και 100/0 από κατόχους. Όποιος έχει δει δοκιμή η έχει άποψη ας μας πει.
Η Benelli είναι ξεκάθαρη σε σχέση με το poi - poa.
Σημαδεύουμε όπως παρακάτω με ακίνητο σταθεροποιημένο όπλο σε στόχο στα 18,3m από το στόμιο.
Σημαδεύουμε όπως θα σημαδεύαμε με ραβδωτό.
1648929121611.png
Και οι μέγιστες αποκλίσεις πρέπει να είναι αυτές
  • Μέχρι 2" = 5 cm δεξιά ή αριστερά από το σημείο σκόπευσης
  • Μέχρι 5" = 12,7 cm πάνω από το σημείο σκόπευσης
  • Μέχρι 2" = 5 cm κάτω από το σημείο σκόπευσης
Η δική μου δοκιμή ήταν στα 14 μέτρα με Full και 9άρια ή 8άρια δεν θυμάμαι και δεν έχει σημασία και η απόκλιση ήταν 5cm.
Με απλή μέθοδο το τριών βρίσκεις την απόκλιση στα 18,3μ που θέλει η Benelli.

Στα 14μ
14m - 5cm
18,3m - Xcm
X=18,3*5/14 = 6,5cm

Στα 36.5μ
14m - 5cm
36,5m - Xcm
X=18,3*5/14 = 13cm

1648246151562.png

Η παραπάνω είναι μια δοκιμή που πρέπει να γίνεται σε ΚΑΘΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΠΛΟ αλλά δεν έχει καμία σχέση με το που ρίχνει το όπλο όταν επωμίζουμε και τουφεκάμε.

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα γραφόμενα των φίλων κυνηγών ,που δεν έχουν μείνει ευχαριστημένοι με τις βλητικες επιδόσεις των benelli ,έχω κάποιες ερωτήσεις , γιατί πουλάνε , γιατί τις κρατάνε οι κάτοχοι,γιατί κρατάνε τιμή μεταπώλησης ,γιατί είναι τοπ στις πωλήσεις.
Γιατί δεν παθαίνουν τίποτα σαν όπλα και οι κάτοχοι είναι οικολόγοι αχααχαχ
 
Σχεδόν 60 χρόνια , εκατομμύρια πωλήσεις βλητικής μετριότητας;
Επειδη και εγω κυνηγαω 33 χρονια με την μετρια βλητικα benelli.καθε χρονο 25 Μαρτιου πανω απο το σπιτι μου γινεται η μεγαλυτερη συγκεντρωση φασσας στον πλανητη τιμης ενεκεν γιατι τους ξυνω τσ τσιμπουρια
 
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα γραφόμενα των φίλων κυνηγών ,που δεν έχουν μείνει ευχαριστημένοι με τις βλητικες επιδόσεις των benelli ,έχω κάποιες ερωτήσεις , γιατί πουλάνε , γιατί τις κρατάνε οι κάτοχοι,γιατί κρατάνε τιμή μεταπώλησης ,γιατί είναι τοπ στις πωλήσεις.




Τα benneli αυτά που είχα εγώ.,διαλεγαν φυσίγγια. Αν εβρισκες αυτό που του ταίριαζε ήσουν εντάξει.
Οι κυνηγοί που έχουν μπεννε λι είναι ως επί το πλείστον και καλοί σκοπευτές.
Απλο όπλο, δεν ενδυκνειται για στρατοκαυλους, αλλά μόνον για αυτούς που είναι κυνηγοί με σκυλιά.
Εδώ στα Γιάννενα υπάρχουν πολλά.......... Κάτι ξέρουν.
 
Επειδη και εγω κυνηγαω 33 χρονια με την μετρια βλητικα benelli.καθε χρονο 25 Μαρτιου πανω απο το σπιτι μου γινεται η μεγαλυτερη συγκεντρωση φασσας στον πλανητη τιμης ενεκεν γιατι τους ξυνω τσ τσιμπουρια
Φίλε μου το να κυνηγήσεις και να χτυπήσεις,να καρπωθεις το θήραμα δεν είναι μόνο θέμα όπλου...... Πρέπει να ξέρεις πού πας,που κυνηγάς,πω κυνηγάς ,τις αποστάσεις που ντουφέκια κλπ....... Μην το περνεις προσωπικά και γω κυνηγούσα με benelli με πολύ καλά αποτελέσματα ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ!!! Αυτό όμως δε μπορεί να κρύψει το βλητικο της ελλειμα έναντι άλλων όπλων........ Μην τρελενεσαι ..... Μπορείς να κυνηγάς με αυτό που αρέσει αλλά μπορώ και γω να εκφράσω την άποψη μου....... Και κάποιοι φίλοι τα ίδια λέγαν και όταν ρίξαμε σε πίνακα κρέμασαν τα σαγόνια με φυσίγγια δικής τους επιλογής....... Όσο για το θέμα της καρπωσης που ανέφερες δεν έχει να κάνει......έχω.φιλο που τις "ξεσπωριαζει"με αεροβόλο και άλλον με 32αρι στην κούρνια........
 
Τα benneli αυτά που είχα εγώ.,διαλεγαν φυσίγγια. Αν εβρισκες αυτό που του ταίριαζε ήσουν εντάξει.
Οι κυνηγοί που έχουν μπεννε λι είναι ως επί το πλείστον και καλοί σκοπευτές.
Απλο όπλο, δεν ενδυκνειται για στρατοκαυλους, αλλά μόνον για αυτούς που είναι κυνηγοί με σκυλιά.
Εδώ στα Γιάννενα υπάρχουν πολλά.......... Κάτι ξέρουν.
Και γω από τα Γιάννινα είμαι,κυνηγούσα και με benelli έχω και σκυλιά....... Οντως για κυνηγι Φέρμας κάνουν λόγω βάρους και ζύγισματος αλλά και αποστάσεως βολής....... Το ότι κυκλοφορούν πολλά δεν λέει τίποτε γιατί ας πούμε perazi και kosmi κυκλοφορούν ελάχιστα αλλά είναι απείρως καλύτερα,όπως καλύτερα είναι και τα δίκανα στα κυνήγια Φέρμας αλλά λίγοι τα προτιμούν,για αυτό καλέ σκοπευτή φίλε μου ρίξε σε κανένα πίνακα με την μπενελι σου να δεις τι κάνει και ρίξε και με ένα δύο αλλά όπλα ίδια φυσίγγια,απόσταση,τσοκαρισμα και θα σου έρθουν τα μαντάτα.........
 
Το διαλέγει φυσίγγια τι σημαίνει;Ένα όπλο είναι μια αμετάβλητη κατασκευή ,το μόνο που μπορεις να αλλάξεις είναι το τσοκαρισμα
Πάντα το φυσιγγι πρέπει να ταιριάζει με το όπλο .
 
Η Benelli είναι ξεκάθαρη σε σχέση με το poi - poa.
Σημαδεύουμε όπως παρακάτω με ακίνητο σταθεροποιημένο όπλο σε στόχο στα 18,3m από το στόμιο.
Σημαδεύουμε όπως θα σημαδεύαμε με ραβδωτό.
View attachment 45823
Και οι μέγιστες αποκλίσεις πρέπει να είναι αυτές
  • Μέχρι 2" = 5 cm δεξιά ή αριστερά από το σημείο σκόπευσης
  • Μέχρι 5" = 12,7 cm πάνω από το σημείο σκόπευσης
  • Μέχρι 2" = 5 cm κάτω από το σημείο σκόπευσης
Η δική μου δοκιμή ήταν στα 14 μέτρα με Full και 9άρια ή 8άρια δεν θυμάμαι και δεν έχει σημασία και η απόκλιση ήταν 5cm.
Με απλή μέθοδο το τριών βρίσκεις την απόκλιση στα 18,3μ που θέλει η Benelli.

Στα 14μ
14m - 5cm
18,3m - Xcm
X=18,3*5/14 = 6,5cm

Στα 36.5μ
14m - 5cm
36,5m - Xcm
X=18,3*5/14 = 13cm

View attachment 45824

Η παραπάνω είναι μια δοκιμή που πρέπει να γίνεται σε ΚΑΘΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΠΛΟ αλλά δεν έχει καμία σχέση με το που ρίχνει το όπλο όταν επωμίζουμε και τουφεκάμε.


Γιατί δεν παθαίνουν τίποτα σαν όπλα και οι κάτοχοι είναι οικολόγοι αχααχαχ
70/30 περίπου αν βλέπω σωστά. Με τι όπλο έγινε η βολή? Σταθερά η αυθόρμητη βολή?
 
Το διαλέγει φυσίγγια τι σημαίνει;Ένα όπλο είναι μια αμετάβλητη κατασκευή ,το μόνο που μπορεις να αλλάξεις είναι το τσοκαρισμα
Πάντα το φυσιγγι πρέπει να ταιριάζει με το όπλο .
Και κατά τι γνώμη σου ποιο είναι πετυχημένο βλητικα όπλο ???? Αυτό που από τα εκατό διαφορετικά φυσίγγια πάει καλά τα ογδόντα η αυτό που πάει καλά τα πέντε???? Αυτό σημαίνει διαλέγει φυσίγγια........
 
Και κατά τι γνώμη σου ποιο είναι πετυχημένο βλητικα όπλο ???? Αυτό που από τα εκατό διαφορετικά φυσίγγια πάει καλά τα ογδόντα η αυτό που πάει καλά τα πέντε???? Αυτό σημαίνει διαλέγει φυσίγγια........
Αν υπάρχει σταθερότητα στα φυσίγγια που παίρνω δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο ,δεν αλλάζω συνεχώς μάρκες ,δεν ψάχνω το πιο φτηνό κυνηγάω μόνο τσίχλες.
 
Αν υπάρχει σταθερότητα στα φυσίγγια που παίρνω δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο ,δεν αλλάζω συνεχώς μάρκες ,δεν ψάχνω το πιο φτηνό κυνηγάω μόνο τσίχλες.
Δεν λέω ότι δεν μπορείς να κυνηγάς με benelli αλίμονο...... Απλά αναφέρω τις διαπιστώσεις μου ..... Κυνηγάω και γω πολλά χρόνια με αυτήν αλλά υπάρχουν όπλα με καλύτερη βλητική απόδοση!!! Παρεπιπτόντως χρησιμοποίησε αν θέλεις το classica της nsi στην τσίχλα και όχι μόνο και θα με θυμηθείς........
 
Σχεδόν 60 χρόνια , εκατομμύρια πωλήσεις βλητικής μετριότητας;
1)Δεν μοιάζει με κουρτινόξυλο Beretta.
2)Αν πεις σε κάτοχο Βenelli να σου δείξει πόσο είναι ένα στέμμα σε κάμπο θα σου δείξει 100m2.
3)Άμα του δώσεις μια μεζούρα το πιο πιθανό είναι να τον βρεις κρεμασμένο την άλλη μέρα.
4)Πλάκα κάνω.
 
Φίλε μου το να κυνηγήσεις και να χτυπήσεις,να καρπωθεις το θήραμα δεν είναι μόνο θέμα όπλου...... Πρέπει να ξέρεις πού πας,που κυνηγάς,πω κυνηγάς ,τις αποστάσεις που ντουφέκια κλπ....... Μην το περνεις προσωπικά και γω κυνηγούσα με benelli με πολύ καλά αποτελέσματα ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ!!! Αυτό όμως δε μπορεί να κρύψει το βλητικο της ελλειμα έναντι άλλων όπλων........ Μην τρελενεσαι ..... Μπορείς να κυνηγάς με αυτό που αρέσει αλλά μπορώ και γω να εκφράσω την άποψη μου....... Και κάποιοι φίλοι τα ίδια λέγαν και όταν ρίξαμε σε πίνακα κρέμασαν τα σαγόνια με φυσίγγια δικής τους επιλογής....... Όσο για το θέμα της καρπωσης που ανέφερες δεν έχει να κάνει......έχω.φιλο που τις "ξεσπωριαζει"με αεροβόλο και άλλον με 32αρι στην κούρνια........
Bαγγελη το θεμα δεν ειναι η καρπωση,αλλα η μοδα τις τελευταιας 10ετιας σχετικα εαν σκοτωνουν τα benelli Πιστεψε με μεχρι το 2012 τα βενελλι σκοτωναν .Αλλα ξαφνικα εμφανιστηκε ενα reamer απο την σπυρου πατση ,και εγινε μεγαλο το μεροκαματο Εσυ προσωπικα παιρνεις το 100% του οπλου σου και το πουλησες η στο ειπε ο πινακας Και φυσικα δεν εχω τιποτα μαζι σου ουτε και σου απαγορευει κανεις να πεις την γνωμη σου Πιστεψε με εχω ριξει με ολα μα ολα τα οπλα τις αγορας και εχω δoκιμασει ολα μα ολα τα τσοκ της αγορας δεν βρηκα αυτες τις τρομακτικες διαφορες οχι να κρεμασεις σαγονι αλλα ουτε να σου πεσουν οι καλτσες ,Ολες οι βιομηχανιες οπλων φτιαχνουν ,βελτιωνουν τα οπλα τους με σκοπο να αυξησουν τις πωλησεις και τα κερδη τους Τα αλανια εκει στο ουρμπινο νομιζεις οτι ειναι χαζοι εαν ειχαν δει τετοιο βλητικο μειον θα καθοντουσαν με σταυρομενα χερια .Αλλου ειναι φιλε το παιχνιδι ειναι πολλα τα ευρα ,και ακομα ποιο πολλες οι καννες που πηγαν στον καλαθο.Να δουμε τωρα ποια αλλη μαρκα εχει σειρα


ΥΓ Φυσικα και δεν τρελαινομαι παιρνω το οπλο μου παω κυνηγι και το απολαμβανω,. αυτα με τα σκοτωματα τα ακουω βερεσε Πες στον φιλο σου με το 32 οτι ειναι απαραδεκτο να ντουφεκας την φασσα στην κουρνια γιατι καις το μερος φιλικα παντα και χωρις ιχνος παρεξηγησης αλωστε το πληκτρολογιο ειναι απροσωπο
 
Last edited:
Back
Top