Baikal Team

Οταν η βίδα από το κοντάκι δε λέει να ξεβιδώσει με τίποτα τί κάνουμε; :rolleyes:
Έριξα WD-40 μπας και γλυκάνει, αλλά τίποτα. Φοβάμαι θα χαλάσω τη βίδα.

View attachment 40365
Δοκίμασε με ένα κατσαβίδι με πιο χοντρή μύτη και πιο μεγάλη, να πιάνει όλη την επιφάνεια της εγκοπης της βίδας. Εάν δεν έχεις στην ανάγκη λιμαρισε ένα να είναι ακριβώς στο πλάτος και στο μήκος όλης τής εγκοπης.
 
Έχω βρει, το ίδιο το καρύδι δε χωράει, αν το σπρώξω θα σφηνώσει στο ξύλο μέσα.
.....Δίκιο έχεις.......

ΟΚ. Ευχαριστώ όλους. Όταν σπάσω το κοντάκι από τα νεύρα μου ή το κατσαβίδι θα ανεβάσω φώτο να γουστάρουμε όλοι σπασμένο γαμωκοντάκι.
Αν δεν τα καταφέρεις,πηγενε σε κάποιο συνεργείο αυτοκινήτων, μηχανουργειο κλπ ότι έχεις κοντά σου κ θα βρεθεί λυση.....
Και μετά λιγο γρασσο σε όλο το σπειρωμα της τζαβέτας...
 
Εάν έχεις κάποιο γνωστό με μηχανουργείο ή πιάνουν τα χέρια σου όταν το βγάλεις κόλλα ένα παξιμάδι στο κεφάλι της βίδας της τζαβετας για να βγαίνει με καρυδάκι.... και να μη χαλάει το κεφάλι..... επίσης επειδή το κοντάκι δε χρειάζεται να βγαίνει συνέχεια....μη βάλεις γρασσο στο σπείρωμα....., κανονικά θέλει locktite.....με το γράσο μπορεί να λασκαρει....
 
Ευχαριστώ και εσένα Βασίλη για τις συμβουλές. Ούτε γνωστό με μηχανουργείο έχω, ούτε ασχολούμαι με τέτοιες δουλειές.
Το κατσαβίδι έσπασε, η βίδα δε βγήκε. Δεν θα το ξαναδοκιμάσω και δεν θα ανοιχτεί ποτέ, και ούτε θα καθαριστεί ποτέ και ούτε θα ξανασχοληθώ ποτέ μαζί του.
Τεχνολογία πραγματικά του κώλου. Πετάνε μία βρωμοβίδα μέσα σε μία τρύπα και περιμένουν να λειτουργήσει και να μη σφηνώσει με τα χρόνια; Εννοείτε ότι κάποτε θα συνέβαινε.
 
Επειδή δεν θα βγαινει συνέχεια για αυτό κ θα πρεπει να έχει λιγο γρασσο,κάποτε περναει υγρασία από εκεί κ γίνεται ένα σωμα,η σκουριαζει το σπειρωμα....
Εγώ κόλλα σπειρωματος δεν θα εβαζα στο συγκεκριμένο σημείο....

Επίσης, σε κάποια baikal κ όχι σε ολα υπάρχει το προβλημα να λασκαρει το κοντακι μετα απο κάποιες βολές, αυτό μου το έκανε το μονοκαννο cal.12 κ έλυσα εντελώς το προβλημα προσθέτοντας μια ροδέλα κ ενα γκρόβερ..

Σε όλα τα όπλα με τζαβετα κ ανεξαρτήτως μάρκας παντα ελέγχουμε το κοντακι γιατι αν υπάρχει τζόγος μπορεί να ραγίσει με τις τουφεκιές....
 
Last edited:
Επίσης, σε κάποια baikal κ όχι σε ολα υπάρχει το προβλημα να λασκαρει το κοντακι μετα απο κάποιες βολές, αυτό μου το έκανε το μονοκαννο cal.12 κ
Αυτό μου το κάνει η άλλη πατσαβούρα η Μπενέλλι και γυρνάει η βάση σε σχέση με το κοντάκι. Κάθε τόσο ξεβιδώνω το μαξιλαράκι για να σφίξω τη βίδα που ενώνει τη βάση με το κοντάκι. Τουλάχιστον στη Πατσαβουρομπενέλλι έχουν προοδεύσει στη τεχνολογία της βίδας, στη Μπαϊκαλοκαραγκιωζ-Μπερντέ από βίδες ακόμα δε γνώθουν.

Έχω λίγα νεύρα .drunk.
 
Αυτό μου το κάνει η άλλη πατσαβούρα η Μπενέλλι και γυρνάει η βάση σε σχέση με το κοντάκι. Κάθε τόσο ξεβιδώνω το μαξιλαράκι για να σφίξω τη βίδα που ενώνει τη βάση με το κοντάκι. Τουλάχιστον στη Πατσαβουρομπενέλλι έχουν προοδεύσει στη τεχνολογία της βίδας, στη Μπαϊκαλοκαραγκιωζ-Μπερντέ από βίδες ακόμα δε γνώθουν.

Έχω λίγα νεύρα .drunk.
Πάντως για να λέω κ την αλήθεια, πρωτη φορα ακουω να θέλει τόσο πολυ ζόρι για να λασκαρει η τζαβετα....
Η μαλακία είναι που έχει μεγαλη σχισμή κ αντε βρες χοντρό κατσαβίδι,ώστε να μην "κλωτσησει".....

Εχω ένα τέτοιο κατσαβίδι "θηρίο" για αυτή την δουλειά, φερμενο πολυ παλια από Αμερική, το οποίο είναι κ πτυσσόμενο με ελατήριο στο εσωτερικό του..
Βασικά μια φορά το χρόνο το λυνω για επιθεωρηση μηχανισμου κλπ....

Η βιδα της benelli δεν ξέρω πως είναι...
 
Τάσο εγώ έχω χοντρό κατσαβίδι πολύ ισχυρό και μακρύ ακριβώς για αυτή τη δουλειά. Δεν χωρούσε να μπει στη σχισμή γιατί η σχισμή είναι λεπτή. Έβαλα ένα άλλο κατσαβίδι λεπτότερο και λίγο της πλάκας και δεν μπόρεσε να τη γυρίσει. Η μπενέλι θέλει καρύδι όχι κατσαβίδι και έχω ένα μακρύ σαν Τ ακριβώς για αυτή τη δουλειά.
 
Έτσι όπως το λες, η σφιχτηκε υπερβολικά ή βιδα κ σπειρωμα έχουν πιασει οξείδωση κ έχουν κολλήσει..
Και στην προκειμενη αν ήταν το κεφάλι της βιδας πιο μακρυ θα ήταν πολυ καλυτερα.....
Τελοσπάντων, μην αγχώνεσαι θα βρεθεί η λυση.....
 
Οταν η βίδα από το κοντάκι δε λέει να ξεβιδώσει με τίποτα τί κάνουμε; :rolleyes:
Έριξα WD-40 μπας και γλυκάνει, αλλά τίποτα. Φοβάμαι θα χαλάσω τη βίδα.

View attachment 40365
Χρησιμοποιείς σωστό κατσαβίδι και μέγγενη.
Τώρα βράστα ...

Χτύπημα με κρουστικό κατσαβίδι και αν χαλασει τελείως στον οπλουργό.

Πχ
https://www.kritodomishop.gr/product/kroystiko-katsavidi-antallaktika/?utm_source=BestPrice&utm_campaign=BestPrice&utm_medium=cpc&utm_term=1061&ref=bestprice.gr

Ps
Οι μύτες θέλουν προέκταση οπότε οπλουργό φίλε.
 
Αυτό μου το κάνει η άλλη πατσαβούρα η Μπενέλλι και γυρνάει η βάση σε σχέση με το κοντάκι. Κάθε τόσο ξεβιδώνω το μαξιλαράκι για να σφίξω τη βίδα που ενώνει τη βάση με το κοντάκι.
Loctite ... Μια σταγόνα
 
Παιδιά πάρτε anti seize της permatex που είναι ειδικό γράσο για σπειρώματα για να μην ξεσφιγκουν οι βίδες και ταυτόχρονα να μην κολλάνε και βάζετε το στην τζαβετα και στα τσοκ και δεν θα αντιμετωπίσετε ποτέ ξανά πρόβλημα.
 
Ευχαριστώ και εσένα Βασίλη για τις συμβουλές. Ούτε γνωστό με μηχανουργείο έχω, ούτε ασχολούμαι με τέτοιες δουλειές.
Το κατσαβίδι έσπασε, η βίδα δε βγήκε. Δεν θα το ξαναδοκιμάσω και δεν θα ανοιχτεί ποτέ, και ούτε θα καθαριστεί ποτέ και ούτε θα ξανασχοληθώ ποτέ μαζί του.
Τεχνολογία πραγματικά του κώλου. Πετάνε μία βρωμοβίδα μέσα σε μία τρύπα και περιμένουν να λειτουργήσει και να μη σφηνώσει με τα χρόνια; Εννοείτε ότι κάποτε θα συνέβαινε.
Δοκιμασε να χτυπησεις λιγο το κατσαβιδι με ενα σφυρι πριν το ξεβιδωσεις μπας και σπασουν η σκουρια και η μουργα. Μετα λιγο γρασσο, δεν θα λασκαρει με τη τουφεκια. Αν θες για σιγουρια βαζεις ενα γκροβερ μετα τη ροδελα μετα ξυ ροδελας και κεφαλιου βιδας.
 
Δοκιμασε να χτυπησεις λιγο το κατσαβιδι με ενα σφυρι πριν το ξεβιδωσεις μπας και σπασουν η σκουρια και η μουργα. Μετα λιγο γρασσο, δεν θα λασκαρει με τη τουφεκια. Αν θες για σιγουρια βαζεις ενα γκροβερ μετα τη ροδελα μετα ξυ ροδελας και κεφαλιου βιδας.
Έχεις δίκιο για το χτύπημα, το είδα και σε βιντεάκια. Tο κάνει στο 3:10 στο παρακάτω βίντεο.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στην υπόθεση είναι ότι όταν βάζεις μέσα στην τρύπα το κατσαβίδι δεν ξέρεις αν έχει μπει στην εγκοπή της βίδας γιατί δεν βλέπεις τίποτα. Άρα πηγαίνεις με αίσθηση, όταν νιώσεις ότι έχει μπει μέσα κάπου το κατσαβίδι και δεν κινείται όταν το γυρνάς τότε υποθέτεις ότι μπήκες στην εγκοπή της βίδας και αρχίζεις να βάζεις δύναμη, πολύ δύναμη, για να ξεκολλήσει από τις σκουριές η βίδα.

Όμως, είναι πιο πιθανό το κατσαβίδι να έχει εγκλωβιστεί ανάμεσα στη βίδα και το ξύλο από δίπλα, παρά να έχει μπει στην εγκοπή της βίδας. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να δεις ή να καταλάβεις στα σίγουρα που είσαι. Έτσι λοιπόν δημιουργείς προβλήματα και φθορές και στη βίδα και στο κοντάκι και αποτέλεσμα μηδέν!
 
Back
Top