Baikal Team

Έχει την αίγλη του...τι θα το αφήσουμε;;)

Y.Γ: π.χ. γράφει το τουφεκάκι μου Verney Carron...από την άλλη μπάντα γράφει St.Etienne...Verney Carron-St.Etienne!!!.sarcastic.
Ωραίο το 16αρι Γιάννη
αλλά στο χωριό μου "γνήσιο" θεωρείται το robust 222. Μόνο αυτό λέμε εμείς St. Etienne .sarcastic.
 
Ωραίο το 16αρι Γιάννη
αλλά στο χωριό μου "γνήσιο" θεωρείται το robust 222. Μόνο αυτό λέμε εμείς St. Etienne .sarcastic.
Επειδή ήταν ένα αξιόλογο πλάγιο για την εποχή του και του μείνε .Όπως τα πόζε λένε το βερνει καρονν σεντετιεν ,τη μπενελι με γαλλική κανη,αλλά ελάχιστοι ξέρουν το φολκουρ ίδιας εποχής 40αετιας ανώτερης κατηγορίας
 
Επειδή ήταν ένα αξιόλογο πλάγιο για την εποχή του και του μείνε .Όπως τα πόζε λένε το βερνει καρονν σεντετιεν ,τη μπενελι με γαλλική κανη,αλλά ελάχιστοι ξέρουν το φολκουρ ίδιας εποχής 40αετιας ανώτερης κατηγορίας
Το δικό μου το όπλο , το έψαξα λίγο, για την ιστορία του...

Ο Χαντζιώτης το διαφήμιζε έτσι...

Verney Carron, μοντέλο Pionnier, ιστορικό γαλλικό πλαγιόκαννο δίκαννο, διαμετρήματος 16, με μηχανισμό με μισές φωτιές, με διακοσμητικές πλάκες, με απλούς εξολκείς, με κάννες μήκους 68 εκατοστών, με θαλάμες μήκους 70 χιλιοστών και συσφίξεις ντεμί και 3/4 (*** & ** – 4/10 & 7/10). Κοντάκι ντεμί πιστολέ με ιδιαίτερα λεπτό λαιμό, με αορτηριούχους και με αγγλικού τύπου πορτοκαλί ελαστικό πέλμα. Το βάρος του όπλου είναι 2.720 γραμμάρια.

Κατάσταση: πάρα πολύ καλή προς άριστη (όπλο 60ετίας αλλά λίγο χρησιμοποιημένο, με άριστη κατάσταση κλειδιών και άριστο εσωτερικό τοίχωμα καννών, με ελάχιστα σημάδια χρήσης μόνο στη βάση του όπλου. Πρόκειται για ένα ιστορικό πλαγιόκαννο, σημείο αναφοράς στα γαλλικά όπλα του μεσοπολέμου και αργότερα. Είναι εντυπωσιακή η σύγκριση ανάμεσα σε ποιότητα και τεχνοτροπία των γαλλικών όπλων εκείνης της εποχής και των μεταγενέστερων).

Ψάχνοντας
βρήκα στο ιντερνέτ ένα διαφημιστικό φυλλάδιο εποχής της εταιρείας το "Catalogue-1939-FR-Verney-Carron" και διαπίστωσα ότι....

Είναι πράγματι το μοντέλο Super – Pionnier της σελ. 23 του φυλλαδίου. Οι διακοσμητικές πλάκες που έχει μόνον αυτό το μοντέλο Pionnier από τα άλλα δυο μοντέλα της σειράς (τα μοντέλα Standard και Luxe ) πρωτίστως, το ντεμί-πιστολε κοντάκι που έχει μόνον αυτό το μοντέλο και το Standard(που δεν έχει όμως διακοσμητικές πλάκες!), και τελικά το μήκος των κανών (68 εκατ. για το διαμ. 16) συμφωνούν απόλυτα, έτσι ώστε μην υπάρχει καμία αμφιβολία! Η σειρά Pionnier περιλαμβάνει τα μοντέλα Standard(σελ.21) , Luxe(σελ.22) και Super(σελ.23).Ειναι η πρώτη σειρά όπλων της εταιρίας την εποχή εκείνη, με την πιο προσιτή τιμή στον τότε καταναλωτή. Θα λέγαμε ότι ήταν η «οικονομικότερη» σειρά , χωρίς εκπτώσεις στη ποιότητα, όπλα στιβαρά και αξιόπιστα, παρατάυτα λεπτεπίλεπτα και φινετσάτα .Το Super – Pionnier ήταν το ακριβότερο της σειράς αυτής με τότε τιμή 1500 γαλλικά φράγκα, ενώ το Luxe και το Standard κόστιζαν τότε 1250 και 1080 γαλλικά φράγκα αντίστοιχα. Υπήρχαν και ακριβότερα όπλα, ανώτατης ποιότητας, όπως το ακριβότερο στα δίκανα το Helidublex (veritable platines demontables) (σελ.31) που κόστιζε τότε 8400 γαλλικά φράγκα, πεντέμισι φορές δηλαδή πιο ακριβό απο το Super – Pionnier!

Υ.Γ1: οπότε ανώτερης -ανώτατης ποιότητας δεν είναι , αλλα εμένα μου αρέσει πολύ ....

Υ.Γ2: είμαι και off topic , συγνώμη ...! εδώ είναι Baikal!!!:oops:
 
Επίσης έχουμε βγει εκτός θέματος.

Και για να ξαναγυρίσουμε προχθές που έλυσα το mp27 για να το καθαρίσω από τα εργοστασιακά λάδια τεσταρα και την ασφάλεια του όπλου και όλους τους μηχανισμούς που έχει να δω ότι λειτουργούν σωστά. Όταν το ξαναλυσω θα φτιάξω και ένα βίντεο να δείξω πως λειτουργεί ο μηχανισμός και η ασφάλεια στο mp27 και σε ποιο σημείο μπλοκάρει τις σφύρες. Επίσης θα δείξω πως αν η ασφάλεια του όπλου δεν είναι εργοποιημενη ακόμη και αν πέσουν με κάποιο τρόπο οι σφύρες ,αν δεν πατηθεί η σκανδάλη οι σφύρες δεν χτυπούν στις βελόνες διότι έχει έξτρα ασφάλεια που μπλοκάρει τις σφύρες σε ενδιάμεσο σημείο. Δηλαδή με άλλα λόγια έχει διπλή ασφάλεια που δεν επιτρέπει να ρίξει το όπλο αν δεν είναι απενεργοποιημένη η ασφάλεια και ταυτόχρονα αν δεν πατηθουν και οι σκανδάλες.

Επίσης στα δυσκανδαλα baikal είτε είναι poze είτε πλαγιο όπως έχω ξαναπεί αν το ανοιξεις,το αδειάσεις απενεργοποιήσεις την ασφάλεια και κρατάς πατημένες τις σκανδάλες ενώ το κλείνεις τότε πέφτουν σιγά σιγά οι σφύρες χωρίς να χρειάζονται φυσίγγια αδράνειας.

Και τέλος κάτι που δεν ήξερα για το mp27 και μου το είπε ο πωλητής και είπα να το αναφέρω μήπως δεν το ξέρουν και οι υπόλοιποι είναι το εξής.
Όταν το αποσυναρμολογησεις το όπλο στα δύο για να το βάλεις πχ στην θηκη η πεταλούδα δεν έρχεται στο κέντρο. Για να γίνει αυτό και να αποσυμπιεστει το ελατήριο του μηχανισμού κλεισίματος έχει κάτω στην βάση πίσω πίσω ένα κουμπάκι το οποίο πατώντας το προς τα κάτω έρχεται η πεταλούδα στην μέση.
Πολύ ενδιαφέροντα όσα αναφέρεις για τον μηχανισμό ασφαλείας όπως και για την πεταλούδα και για την αφόπλιση στις σφύρες. Είναι πολύ ενθαρρυντικά στοιχεία για ανθρώπους που θέλουν ένα ασφαλές δίκαννο αλλά δεν υπάρχουν δύο χιλιάδες ευρώ διαθέσιμα. Δεν είμαι σε φάση να αγοράσω όπλο όμως μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον το SP Baikal με τα δύο ζευγάρια κάννες.
 
Πολύ ενδιαφέροντα όσα αναφέρεις για τον μηχανισμό ασφαλείας όπως και για την πεταλούδα και για την αφόπλιση στις σφύρες. Είναι πολύ ενθαρρυντικά στοιχεία για ανθρώπους που θέλουν ένα ασφαλές δίκαννο αλλά δεν υπάρχουν δύο χιλιάδες ευρώ διαθέσιμα. Δεν είμαι σε φάση να αγοράσω όπλο όμως μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον το SP Baikal με τα δύο ζευγάρια κάννες.
Γαμάτη επιλογή αν μπορείς να το διαχειριστείς και δεν βάζεις βγάζεις κανες
 
Γαμάτη επιλογή αν μπορείς να το διαχειριστείς και δεν βάζεις βγάζεις κανες
Εσύ φταις για όλα! Εσύ μου έβαλες την ιδέα χαχαχαχαχαχα όχι δεν την έχω ψωνίσει ( ακόμα γιατί με εσάς που έχω μπλέξει με βλέπω να κάνω συλλογή από τσοκακια και να αγοραζω πεντασταδιακη , θα με διώξουν από το σπίτι, το βλέπω!) Απλά η κοντή κάννη με τα σταθερά τσοκ κύλινδρο πάει πολύ ωραία με σκυλάκι φερμας για μπεκάτσα ορτύκι και η άλλη με τα σταθερά 1-3 για λαγό και καρτερατα κυνήγια είναι ότι πρέπει. Και βέβαια σε αυτή την τιμή που πωλείται, το κοντάκι στα μέτρα μου δεν είναι άπιαστο όνειρο.
 
Εσύ φταις για όλα! Εσύ μου έβαλες την ιδέα χαχαχαχαχαχα όχι δεν την έχω ψωνίσει ( ακόμα γιατί με εσάς που έχω μπλέξει με βλέπω να κάνω συλλογή από τσοκακια και να αγοραζω πεντασταδιακη , θα με διώξουν από το σπίτι, το βλέπω!) Απλά η κοντή κάννη με τα σταθερά τσοκ κύλινδρο πάει πολύ ωραία με σκυλάκι φερμας για μπεκάτσα ορτύκι και η άλλη με τα σταθερά 1-3 για λαγό και καρτερατα κυνήγια είναι ότι πρέπει. Και βέβαια σε αυτή την τιμή που πωλείται, το κοντάκι στα μέτρα μου δεν είναι άπιαστο όνειρο.
Εγώ με το betincoli 60αρες κανες και τσοκακια από τα λιγοστά κυνήγια που έχω κάνει ταπεινή μια χαρά απλά πρέπει να στάνταρω μάρκα φυσίγγιων για να δοκιμάσω ένα ένα τα τσοκ και με τις δύο κανες δηλ 10 χαρτονακια 10 ντουφεκιες με δύο διαφορετικά φυσίγγια 28/32 ,20 ντουφεκιες σε στοχους και καθαρίσαμε .
 
Μου έχουν μείνει 2 /28 άρια να ρίξω και 2 32αρια διαφορετικά στο κυνήγι εννοώ μόλις καταλήξω στο καλύτερο μετά θα ρίξω στους στόχους .Αυτή τη φορά το πάω ανάποδα και ας φεύγει και καμία τσίχλα δε πειράζει αλλά το εύρος αποστάσεων και συνθηκών στο κυνήγι με κάνει να βγάζω ποιο ασφαλή συμπεράσματα.
 
Μου έχουν μείνει 2 /28 άρια να ρίξω και 2 32αρια διαφορετικά στο κυνήγι εννοώ μόλις καταλήξω στο καλύτερο μετά θα ρίξω στους στόχους .Αυτή τη φορά το πάω ανάποδα και ας φεύγει και καμία τσίχλα δε πειράζει αλλά το εύρος αποστάσεων και συνθηκών στο κυνήγι με κάνει να βγάζω ποιο ασφαλή συμπεράσματα.
Σωστοτατος
 
Πολύ ενδιαφέροντα όσα αναφέρεις για τον μηχανισμό ασφαλείας όπως και για την πεταλούδα και για την αφόπλιση στις σφύρες. Είναι πολύ ενθαρρυντικά στοιχεία για ανθρώπους που θέλουν ένα ασφαλές δίκαννο αλλά δεν υπάρχουν δύο χιλιάδες ευρώ διαθέσιμα. Δεν είμαι σε φάση να αγοράσω όπλο όμως μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον το SP Baikal με τα δύο ζευγάρια κάννες.
Προσωπικά την είχα κοιτάξει και αυτή την επιλογή με τα 2 ζευγάρια κάννες αλλά δεν ξέρω αν όντως βολεύει καλύτερα σε σχέση με τα εναλλασόμενα chokes. Πάλι θα έχεις 1-3 τσοκ μόνιμα ή κύλινδρο και στις 2 καννες. Δεν θα μπορείς να παίξεις με τα τσοκς. Αλλά και πάλι είναι μία πολύ καλή επιλογή.
 
Σε αυτό το σημείο ακριβώς του video (9:35) φαίνεται στο mp27 η ασφάλεια στις σφύρες όπου δεν πέφτουν αν δεν πατηθεί η σκανδάλη ακόμη και αν δεν ειναι ενεργοποιημένη η ασφάλεια του όπλου. Όποιος έχει Baikal mp27 μπορεί να το δοκιμάσει και μόνος του. Και στο 11:00 φαίνεται πως να ρίχνετε τις σφύρες χωρίς φυσίγγια αδρανείας.
 
Προσωπικά την είχα κοιτάξει και αυτή την επιλογή με τα 2 ζευγάρια κάννες αλλά δεν ξέρω αν όντως βολεύει καλύτερα σε σχέση με τα εναλλασόμενα chokes. Πάλι θα έχεις 1-3 τσοκ μόνιμα ή κύλινδρο και στις 2 καννες. Δεν θα μπορείς να παίξεις με τα τσοκς. Αλλά και πάλι είναι μία πολύ καλή επιλογή.
Εγώ έτσι κ αλλιώς δεν παίρνω τσοκακια μαζί στο κυνήγι γιατί άμα σε κάθε αποτυχία βιδωνω και ξεβιδωνω τσοκακια στο τέλος θα λαλησωo_O. Τα τσοκακια εξυπηρετούν όταν όμως δεν γίνονται πάθος, έτσι πιστεύω εγώ δηλαδή.
 
Η ασφάλεια του Baikal ελέγχει την σχαστηρια και όχι τη σκανδάλη.....γι αυτό γίνεται αυτό που λες. Είναι από τα λίγα όπλα που γίνεται αυτό. Συνήθως η ασφάλεια μπλοκάρει τη σκανδάλη μόνο...
Ανεξάρτητα απο αυτό όταν η ασφάλεια δεν ειναι ενεργοποιημένη δηλαδή είναι σε θέση να πυροβολήσει το όπλο όπως φαίνεται στο video παραπάνω παρόλο που η σχαστηρία πιέζεται με το χέρι και ελευθερώνεται η σφύρα υπάρχει και δεύτερη ασφάλεια όπου δεν αφήνει την σφύρα να πέσει στον επικρουστήρα αν δεν έχει πατηθεί η σκανδάλη. Φαίνεται καθαρά στο video παραπάνω. Και μάλιστα για να βγει αυτή η ασφάλεια πρέπει να ξανανοιξεις το όπλο για να ξανα οπλίσουν οι σφύρες αλλιως δεν ρίχνει το όπλο.

Αν τα αθροίσουμε όλα μαζί δηλαδή
1)αυτόματη ενεργοποιηση ασφάλειας κατα το άνοιγμα της πεταλούδας
2)Αφάλεια που μπλοκάρει τις σχαστηρίες και όχι μόνο τις σκανδάλες
3)Αυτόνομη ξεχωριστή ασφάλεια η οποία ακόμη και αν δεν ειναι ενεργοποιημένη ασφάλεια του όπλου και ελευθερώσουν οι σχαστηρίες τις σφύρες δεν χτυπάνε τους επικρουστήρες αν δεν πατηθούν παράλληλα και οι σκανδάλες.
Καταλήγουμε ότι τα Baikal δίκαννα είναι από τα πιο ασφαλή όπλα που υπάρχουν ανεξαρτήτου αξίας.
 
Last edited:
Οι σφύρες οπλίζουν μόνο όταν ανοίγει το όπλο.... και αν βγει η πάπια δεν οπλίζουν....οι οπλιστηρες πιέζονται από το σίδερο της πάπιας όπως ανοίγει το όπλο. Οπότε αν βγει η πάπια δεν οπλίζουν και οι σφύρες.Βεβαια αυτό γίνεται στα περισσότερα δικαννα όχι μόνο στο Baikal.
 
Last edited:
Εγώ με το betincoli 60αρες κανες και τσοκακια από τα λιγοστά κυνήγια που έχω κάνει ταπεινή μια χαρά απλά πρέπει να στάνταρω μάρκα φυσίγγιων για να δοκιμάσω ένα ένα τα τσοκ και με τις δύο κανες δηλ 10 χαρτονακια 10 ντουφεκιες με δύο διαφορετικά φυσίγγια 28/32 ,20 ντουφεκιες σε στοχους και καθαρίσαμε .
Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να δεις και κάποια μονόβολα και μερικά δράμια και ας μην κυνηγάς ποτέ γουρουνια. Να ξέρεις πια πηγαίνει καλά. Και για τσίχλες να πάω μερικά μονόβολα τα έχω μαζί μου πάντα.
 
Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να δεις και κάποια μονόβολα και μερικά δράμια και ας μην κυνηγάς ποτέ γουρουνια. Να ξέρεις πια πηγαίνει καλά. Και για τσίχλες να πάω μερικά μονόβολα τα έχω μαζί μου πάντα.
Δράμια παρόλο που έχω δεν τα προτιμώ προτιμώ τα μόνοβολα αλλά πάντα σε όλα μου τα κυνήγια έχω επάνω μου 9ιαβολα μόνοβολα και 6αρια σε μια ζώνη των 20 έχει μόνο τέτοια .Όσο για δοκιμή δεν έχω κάνει γιατί δεν έχω παρέα για γουρούνι εάν πήγαινα σίγουρα θα χα κάνει και πολλές ειδικά σε μονοβολο .
 
Δε το έχω ψάξει, όπως είπα το δουλεύω με απλούς τους εξολκεις , αλλά δε νομίζω ότι θα έχει θέμα. Ειδικά αν κόψεις το ίδιο μήκος σπείρες γιατί να έχει θέμα
Έκοψα τελικά δύο βόλτες από κάθε ελατήριο στους εξωλκεις.
Όντως καμία σχέση, μαλάκωσε αρκετά!
Ευχαριστώ πολύ!
 

Attachments

  • IMG_20220120_131615.jpg
    IMG_20220120_131615.jpg
    214,3 KB · Προβολές: 23
  • IMG_20220120_131636.jpg
    IMG_20220120_131636.jpg
    194,5 KB · Προβολές: 24
Ένα λαμακι είναι ....αν βγάλεις το κοντάκι θα το δεις συνδέει το κουμπί της ασφάλειας με την πεταλούδα του ανοίγματος..... εγώ το έκοψα διότι δε το χρειαζομουν. Δεν ξέρω αν πρέπει να λυθεί ολόκληρος ο μηχανισμός για να βγει διαφορετικά
Όσο αναφορά την ασφάλεια,δεν μπορώ να προσδιορίσω ποιο λαμακι είναι οπότε δεν το κόβω κιόλας.
Δεν το προχωράω μήπως και μου δείξει κάποιος,η το βρω στο internet.
 

Attachments

  • IMG_20220120_132453.jpg
    IMG_20220120_132453.jpg
    226,2 KB · Προβολές: 29
  • IMG_20220120_132440.jpg
    IMG_20220120_132440.jpg
    231,4 KB · Προβολές: 30
Back
Top