Baikal Team

Όσο αναφορά την ασφάλεια,δεν μπορώ να προσδιορίσω ποιο λαμακι είναι οπότε δεν το κόβω κιόλας.
Δεν το προχωράω μήπως και μου δείξει κάποιος,η το βρω στο internet.
Αυτό που έχω κυκλωμένο είναι το λαμακι... κλείσε την πεταλούδα πιέζοντας το συρτάρι στον πάτο της βάσης, βάλε την ασφάλεια μπροστά όπως όταν θέλουμε να ρίξει το όπλο και άνοιξε την πεταλούδα....θα δεις ότι αυτό είναι το λαμακι.Ελπιζω να σε βοήθησα και να το χαρείς το όπλο....IMG_20220120_134215.jpg
 
Last edited:
Έκοψα τελικά δύο βόλτες από κάθε ελατήριο στους εξωλκεις.
Όντως καμία σχέση, μαλάκωσε αρκετά!
Ευχαριστώ πολύ!
Επειδή σκέφτομαι να το κάνω και εγώ αυτό αλλά όχι στα μαμα ελατήρια. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ ανταλακτικά ελατήρια για τους εξολκείς; Γενικά ανταλακτικά για τα baikal που βρίσκουμε;
 
Αυτό που έχω κυκλωμένο είναι το λαμακι... κλείσε την πεταλούδα πιέζοντας το συρτάρι στον πάτο της βάσης, βάλε την ασφάλεια μπροστά όπως όταν θέλουμε να ρίξει το όπλο και άνοιξε την πεταλούδα....θα δεις ότι αυτό είναι το λαμακι.Ελπιζω να σε βοήθησα και να το χαρείς το όπλο....View attachment 40326
Ευχαριστώ,εσύ το είχες κόψει.
Τώρα εσένα δεν δουλεύει αν θέλεις να ενεργοποιηθεί η ασφάλεια η όχι.
Αν θέλω να την ενεργοποιήσω όποτε θέλω,πως γίνεται;
Ευχαριστώ
 
Ευχαριστώ,εσύ το είχες κόψει.
Τώρα εσένα δεν δουλεύει αν θέλεις να ενεργοποιηθεί η ασφάλεια η όχι.
Αν θέλω να την ενεργοποιήσω όποτε θέλω,πως γίνεται;
Ευχαριστώ
Αν το κόψεις η ασφάλεια απλά δεν θα ενεργοποιείται αυτόματα μόλις γυρίσεις την πεταλούδα. Θα λειτουργεί κανονικά η ασφάλεια όποτε την ενεργοποιείς εσύ. Προσωπικά το έχω συνηθίσει στο πλάγιο που κυνηγάω τόσα χρόνια και δεν με ενοχλεί και εκτός από αυτό το θεωρώ θετικό να ενεργοποιείται η ασφάλεια του όπλου αυτόματα. Οπότε δεν θα το χάλαγα ποτέ. Σκέψου ότι μπορεί να επηρεάσει και την μεταπωλητική αξία του. Πχ προσωπικά δεν θα το αγόραζα με τέτοια μετατροπή. Κάποιος άλλος βέβαια να το προτειμά έτσι.
 
Η ασφάλεια λειτουργεί κανονικά..... απλά μπαίνει όταν το επιλέξω εγώ..... ανοίγω κλείνω το όπλο και μπορώ να ρίξω απευθείας χωρίς να απενεργοποιησω την ασφάλεια..... αλλάζεις φυσίγγια για παράδειγμα.... κλείνεις και ρίχνεις αν είναι μπροστά το κουμπί της ασφάλειας.
 
Αν το κόψεις η ασφάλεια απλά δεν θα ενεργοποιείται αυτόματα μόλις γυρίσεις την πεταλούδα. Θα λειτουργεί κανονικά η ασφάλεια όποτε την ενεργοποιείς εσύ. Προσωπικά το έχω συνηθίσει στο πλάγιο που κυνηγάω τόσα χρόνια και δεν με ενοχλεί και εκτός από αυτό το θεωρώ θετικό να ενεργοποιείται η ασφάλεια του όπλου αυτόματα. Οπότε δεν θα το χάλαγα ποτέ. Σκέψου ότι μπορεί να επηρεάσει και την μεταπωλητική αξία του. Πχ προσωπικά δεν θα το αγόραζα με τέτοια μετατροπή.
Απλα είναι ενοχλητικό να ενεργοποιείται μόνη της.Συνηθεια είναι θα μου πεις.
Τέλος πάντων,θα το αφήσω προς το παρόν και στην πορεία βλέπω.
Ευχαριστώ!
 
Συνηθεια είναι θα μου πεις.
Έτσι ακριβώς. Αν κυνηγάς μόνο αυτό τότε το συνηθίζεις και πάει το χέρι του αυτόματα στην ασφάλεια που είναι και το πιο σωστό να απενεργοποιείται πριν τουφεκίσεις.
Και μετά θα συνηθίσεις και θα ελέγχεις πάντα την ασφάλεια πριν τουφεκίσεις και στα άλλα σου δικαννα. Ίσως μετά απο καιρό να σε χαλάει κιόλας που τα άλλα σου όπλα δεν ενεργοποιείται αυτόματα η ασφάλεια. Εγώ σε αυτή την φάση είμαι πλέον.
Πάντως όταν κυνηγούσα στην Κρήτη που έπαιρνα και του πατέρα μου την Benelli δεν είχα πρόβλημα συνήθειας. Αλλά ήταν διαφορετικό είδος όπλου οπότε ασυνήδειτα δεν το έλεγχα.
 
Επειδή σκέφτομαι να το κάνω και εγώ αυτό αλλά όχι στα μαμα ελατήρια. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ ανταλακτικά ελατήρια για τους εξολκείς; Γενικά ανταλακτικά για τα baikal που βρίσκουμε;
[/QUOTE
Επειδή σκέφτομαι να το κάνω και εγώ αυτό αλλά όχι στα μαμα ελατήρια. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ ανταλακτικά ελατήρια για τους εξολκείς; Γενικά ανταλακτικά για τα baikal που βρίσκουμε;
Κυριας Θεσσαλονίκη από εκεί βρήκα και εγώ έναν οδηγό ελατηρίου που εχασα
 
Επειδή σκέφτομαι να το κάνω και εγώ αυτό αλλά όχι στα μαμα ελατήρια. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ ανταλακτικά ελατήρια για τους εξολκείς; Γενικά ανταλακτικά για τα baikal που βρίσκουμε;
Μίλα με τον Κύργια που είναι ο αντιπρόσωπος..... αλλά και τα μαμά να κόψεις δεν παθαίνει τίποτα.... εγώ έχω κάνει τις μετατροπές αυτές.....πριν 4-5 χρόνια....με δύο σπείρες λιγότερες..... ούτε που το καταλαβαίνεις..... μόνο στο άνοιγμα κλείσιμο του όπλου θα δεις διαφορά
 
Έτσι ακριβώς. Αν κυνηγάς μόνο αυτό τότε το συνηθίζεις και πάει το χέρι του αυτόματα στην ασφάλεια που είναι και το πιο σωστό να απενεργοποιείται πριν τουφεκίσεις.
Και μετά θα συνηθίσεις και θα ελέγχεις πάντα την ασφάλεια πριν τουφεκίσεις και στα άλλα σου δικαννα. Ίσως μετά απο καιρό να σε χαλάει κιόλας που τα άλλα σου όπλα δεν ενεργοποιείται αυτόματα η ασφάλεια. Εγώ σε αυτή την φάση είμαι πλέον.
Πάντως όταν κυνηγούσα στην Κρήτη που έπαιρνα και του πατέρα μου την Benelli δεν είχα πρόβλημα συνήθειας. Αλλά ήταν διαφορετικό είδος όπλου οπότε ασυνήδειτα δεν το έλεγχα.

Έτσι ακριβώς. Αν κυνηγάς μόνο αυτό τότε το συνηθίζεις και πάει το χέρι του αυτόματα στην ασφάλεια που είναι και το πιο σωστό να απενεργοποιείται πριν τουφεκίσεις.
Και μετά θα συνηθίσεις και θα ελέγχεις πάντα την ασφάλεια πριν τουφεκίσεις και στα άλλα σου δικαννα. Ίσως μετά απο καιρό να σε χαλάει κιόλας που τα άλλα σου όπλα δεν ενεργοποιείται αυτόματα η ασφάλεια. Εγώ σε αυτή την φάση είμαι πλέον.
Πάντως όταν κυνηγούσα στην Κρήτη που έπαιρνα και του πατέρα μου την Benelli δεν είχα πρόβλημα συνήθειας. Αλλά ήταν διαφορετικό είδος όπλου οπότε ασυνήδειτα δεν το έλεγχα.
Στην καραμπίνα μου δεν μπαίνει αυτόματα,ενώ στο δίκανο μπαίνει.
Το δίκανο δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
Όπως και να έχει θα φανεί στο σκοπευτήριο.
Ευχαριστώ και πάλι.
 
Απλα είναι ενοχλητικό να ενεργοποιείται μόνη της.Συνηθεια είναι θα μου πεις.
Στην καραμπίνα μου δεν μπαίνει αυτόματα,ενώ στο δίκανο μπαίνει.
Ποτε δεν είχα προβλημα με την αυτόματη ασφάλεια στο δικαννο,κ φυσικά ποτε δεν μου περασε κ η σκέψη να την απενεργοποιήσω......
Ουτε έχω μπερδευτεί ποτέ κυνηγώντας με την καραμπίνα, κ αυτο το λέω γιατί ως γνωστόν η mossberg έχουν την ασφάλεια στο πανω μέρος σαν τα δικαννα.....
Όλα μια συνήθεια είναι, αλλά θέλει να έχεις κ λιγο το νου σου.......
 
Ποτε δεν είχα προβλημα με την αυτόματη ασφάλεια στο δικαννο,κ φυσικά ποτε δεν μου περασε κ η σκέψη να την απενεργοποιήσω......
Ουτε έχω μπερδευτεί ποτέ κυνηγώντας με την καραμπίνα, κ αυτο το λέω γιατί ως γνωστόν η mossberg έχουν την ασφάλεια στο πανω μέρος σαν τα δικαννα.....
Όλα μια συνήθεια είναι, αλλά θέλει να έχεις κ λιγο το νου σου.......
Ρε παιδιά μη μπερδεύετε....σε καμία καραμπίνα δεν μπαίνει αυτόματα η ασφάλεια σε οποιονδήποτε χειρισμό της.... και στο δικαννο είναι εντελώς περιττό... γιατί κάποιος που έχει 2-3 όπλα διαφορετικά να μην θέλει να είναι παρόμοιος ο χειρισμός τους....
 
Ρε παιδιά μη μπερδεύετε....σε καμία καραμπίνα δεν μπαίνει αυτόματα η ασφάλεια σε οποιονδήποτε χειρισμό της....
Προσωπικα δεν μπερδευομαι κ δεν είπα ότι οι καραμπίνες ασφαλιζουν αυτόματα...
Εδωσα ένα παραδειγμα,στο οποίο ίσως να μπορούσε να είχε προκυψει κάποιο μπέρδεμα.......
 
Έχω άλλα δύο δικαννα s/p ένα Beretta και ένα franchi ..... κανένα δεν έχει αυτόματη ασφάλεια.... όπως και το πλάγιο του παππού μου και το fabarm του συγκυνηγου μου..... Με κανένα δεν είχα ποτέ κανένα θέμα....γιατί τόσος διάλογος για την αυτόματη ασφάλεια.... και την χρησιμότητα της...
 
Έχω άλλα δύο δικαννα s/p ένα Beretta και ένα franchi ..... κανένα δεν έχει αυτόματη ασφάλεια.... όπως και το πλάγιο του παππού μου και το fabarm του συγκυνηγου μου..... Με κανένα δεν είχα ποτέ κανένα θέμα....γιατί τόσος διάλογος για την αυτόματη ασφάλεια.... και την χρησιμότητα της...
Ουτε εγώ θεωρώ πως έχει χρησιμοτητα, αλλά δεν με ενοχλεί κιόλας, κ σιγά την κίνηση που θα κάνω για να απασφαλισω.......
 
Έχω άλλα δύο δικαννα s/p ένα Beretta και ένα franchi ..... κανένα δεν έχει αυτόματη ασφάλεια.... όπως και το πλάγιο του παππού μου και το fabarm του συγκυνηγου μου..... Με κανένα δεν είχα ποτέ κανένα θέμα....γιατί τόσος διάλογος για την αυτόματη ασφάλεια.... και την χρησιμότητα της...
Έχεις δίκιο φίλε, καμία μα καμία χρησιμότητα η αυτόματη ασφάλεια! Εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές να έχω ρίξει κ τις δύο ντουφεκιες κ να προλαβαίνω ίσα ίσα να βάλω μόνο ένα φυσιγγι κ να πυροβολω, φαντάσου να ειχα κ την έννοια να βγάλω τη ασφάλεια!
Υπάρχει άλλο δίκαννο που να έχει αυτόματη ασφάλεια?
 
Εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές να έχω ρίξει κ τις δύο ντουφεκιες κ να προλαβαίνω ίσα ίσα να βάλω μόνο ένα φυσιγγι κ να πυροβολω, φαντάσου να ειχα κ την έννοια να βγάλω τη ασφάλεια!
Και με καραμπίνα να είσαι Κώστα, κάποτε δεν θα προλαβεις να γεμίσεις.....
Η αντε να προλαβεις να πεταξεις ένα φυσιγγι μέσα στο ανοιχτό κλειστρο..... Θέμα τυχης κ καταστάσεων......

Αν για κάποιο λόγο βιάζομαι να επαναγεμισω στο δικαννο κ δεν έχω χρόνο, τότε βγάζω την ασφάλεια καθώς σηκωνω το όπλο για να επωμισω.......
 
Back
Top