Baikal Team

Σίγουρα το καλύτερο είναι άδειο όπλο και πάντα στραμμένο σε ασφαλές σημείο ,αλλά μη λέμε κιόλας ότι η ασφάλεια δεν είναι ασφάλεια γιατί πιάνει την σκανδάλη μόνο η το ένα η το άλλο μη τρελαθουμε κιόλας γι'αυτό το λόγο έχει βγει να μην πατιεται η σκανδάλη που είναι το νουμ ένας λόγος για εκπυσοκροτηση τώρα αν χτυπήσει το όπλο και πέσει η σφύρα κτλ .
 
Δεν θα επεμενα...και θα ελεγα ας κανει ο καθε ενας οτι νομιζει, αλλα επειδη εστω και ενας μπορει να γλιτωσει απο πιθανο ατυχημα συνεχιζω....

Δεν θα ελεγα στο παιδι μου : ασε το οπλο γεματο , βαλε ασφαλεια και περνα/πηδα το καναλι....
Δεν θα ελεγα στο παιδι μου : περνα στα πυκνα, απλα βαλε ασφαλεια....
Δεν θα ελεγα στο παιδι μου :κατεβα στα γκρεμια να παρεις το πουλι που χτυπησες, αλλα βαλε ασφαλεια...
Δεν θα ελεγα στο παιδι μου : ακουμπησε το οπλο στο αυτοκινητο αλλα βαλε ασφαλεια...

Σε ολες τις περιπτωσεις θα ελεγα : ασφαλεια δεν υπαρχει! αδειασε το οπλο!
Γιατι το παιδι μου το αγαπαω και ουτε να σκοτωθει θελω,ουτε να σκοτωσει!!
Επισης, για κυνηγι παμε...οχι στον πολεμο!
Τι να φοβηθω?? μη περασει ο βροντοσαυρος και με βρει με αδειο οπλο?
 
Σιγουρα, μια ασφαλεια δε σε εξασφαλιζει 100%, αλλα και να μην υπαρχει καθολου για μενα ειναι λαθος. Μια κλειστη πορτα ανοιγει, μια κλειστη αλλα κλειδωμενη πορτα ανοιγει και αυτη αλλα δυσκολα.
Είναι πασιγνωστο κ δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνουμε συνέχεια ότι το ασφαλές όπλο είναι το ανοιχτό...
Ασφαλειες έχουν κ οι πορτες των αυτοκινήτων αλλά αυτό δεν σημαίνει πως μπορουμε να ακουμπάμε αραχτοί πανω τους όταν το όχημα βρίσκεται σε κίνηση.....
Με λίγα λόγια μια ασφάλεια δεν πρεπει να την εμπιστευόμαστε, αλλά ταυτοχρόνως θεωρώ μέγιστο σφάλμα να υπάρχουν όπλα χωρίς αυτή..........
 
Last edited:
Ανεβαίνεις να πιάσεις καρτέρια κάπου και ο μπροστινός σου έχει γεμάτο όπλο στην πλάτη με ασφάλεια και νιώθεις άνετα ας πούμε; ή κάθεσαι να χαλαρώσεις με τον συνκυνηγο και έχει ακουμπισμένο το όπλο κάπου με κλειστό το κλειστρο και του λες φίλε έχεις αδειάσει το όπλο; Έλα μωρέ έχω βάλει ασφάλεια. Ξανά πας μαζί του κυνήγι; Εγώ όχι. Δεν θα βασιστώ στην μνήμη του καθενός αν έβαλε ή δεν έβαλε. Άνθρωπος που δεν σέβεται ότι το όπλο πρέπει να είναι και να φαίνεται ξεκάθαρα ασφαλές παρουσία άλλων ανθρώπων, πάρα είναι άσχετος και επικίνδυνος. Επίσης όταν περνάει όχημα, σε δασικό δρόμο πχ ,ακόμα και αν περιμένεις να βγει ο λαγός ή το γουρούνι, η κάννη του όπλου πρέπει να κοιτάξει πάνω, στον ουρανό και να μπει ασφάλεια έως ότου φύγει. Ετσι είναι παιδιά και αν κάποιος θεωρεί αυτά που γράφω υπερβολές προτείνω να το ξανά σκεφτεί για την ακεραιότητα τη δική του και των γύρο του.
 
Ανεβαίνεις να πιάσεις καρτέρια κάπου και ο μπροστινός σου έχει γεμάτο όπλο στην πλάτη με ασφάλεια και νιώθεις άνετα ας πούμε; ή κάθεσαι να χαλαρώσεις με τον συνκυνηγο και έχει ακουμπισμένο το όπλο κάπου με κλειστό το κλειστρο και του λες φίλε έχεις αδειάσει το όπλο; Έλα μωρέ έχω βάλει ασφάλεια. Ξανά πας μαζί του κυνήγι; Εγώ όχι. Δεν θα βασιστώ στην μνήμη του καθενός αν έβαλε ή δεν έβαλε. Άνθρωπος που δεν σέβεται ότι το όπλο πρέπει να είναι και να φαίνεται ξεκάθαρα ασφαλές παρουσία άλλων ανθρώπων, πάρα είναι άσχετος και επικίνδυνος. Επίσης όταν περνάει όχημα, σε δασικό δρόμο πχ ,ακόμα και αν περιμένεις να βγει ο λαγός ή το γουρούνι, η κάννη του όπλου πρέπει να κοιτάξει πάνω, στον ουρανό και να μπει ασφάλεια έως ότου φύγει. Ετσι είναι παιδιά και αν κάποιος θεωρεί αυτά που γράφω υπερβολές προτείνω να το ξανά σκεφτεί για την ακεραιότητα τη δική του και των γύρο του.
Έτσι είναι, μεγάλο δίκιο έχεις....
Αν κ ξαναλέω ότι όλα τα όπλα(κυνηγετικα, σκοπευτικα, ραβδωτα,πιστολια, πολεμικα) πρεπει παντοτε να φέρουν ασφάλεια....
Τώρα αν κάποιος νομίζει ότι του είναι παντελως άχρηστη κ τον εμποδιζει καπου,τοτε ας την αφαιρέσει τελείως........
 
Ανεβαίνεις να πιάσεις καρτέρια κάπου και ο μπροστινός σου έχει γεμάτο όπλο στην πλάτη με ασφάλεια και νιώθεις άνετα ας πούμε; ή κάθεσαι να χαλαρώσεις με τον συνκυνηγο και έχει ακουμπισμένο το όπλο κάπου με κλειστό το κλειστρο και του λες φίλε έχεις αδειάσει το όπλο; Έλα μωρέ έχω βάλει ασφάλεια. Ξανά πας μαζί του κυνήγι; Εγώ όχι. Δεν θα βασιστώ στην μνήμη του καθενός αν έβαλε ή δεν έβαλε. Άνθρωπος που δεν σέβεται ότι το όπλο πρέπει να είναι και να φαίνεται ξεκάθαρα ασφαλές παρουσία άλλων ανθρώπων, πάρα είναι άσχετος και επικίνδυνος. Επίσης όταν περνάει όχημα, σε δασικό δρόμο πχ ,ακόμα και αν περιμένεις να βγει ο λαγός ή το γουρούνι, η κάννη του όπλου πρέπει να κοιτάξει πάνω, στον ουρανό και να μπει ασφάλεια έως ότου φύγει. Ετσι είναι παιδιά και αν κάποιος θεωρεί αυτά που γράφω υπερβολές προτείνω να το ξανά σκεφτεί για την ακεραιότητα τη δική του και των γύρο του.
Αυτό που λες δεν έχει όμως να κάνει με την λειτουργία της ασφάλειας του όπλου αλλά με το πόση εμπιστοσύνη έχεις στον συγκυνηγο σου και τους εξωτερικούς παράγοντες που υπάρχουν γύρω από το όπλο . Η ασφάλεια (όπως και τα φρένα του αυτοκινήτου όπως και τα φρένα της μοτοσυκλέτας καθώς και τροχοί τις μοτοσυκλέτας) όλα έχουν φτιαχτεί από τον άνθρωπο και όταν δουλεύουν σωστά κάνουν αυτό που πρέπει. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πάντα για να βαρεσει το όπλο και να γίνει ατύχημα φταίει αυτός που το κρατάει και το χειρίζεται και παράγοντες-συνθηκες γύρω από το οπλο και όχι το ίδιο το όπλο. Η ασφάλεια είναι σημαντική στο όπλο και κάνει αυτό που πρέπει. Αλλά δεν θα φταίει το όπλο ούτε η ασφάλεια αν ο άλλος ξεχάσει να την βάλει η αφήσει το όπλο και γλυστρισει και βγει η ασφάλεια και ταυτόχρονα πατηθεί και η σκανδάλη. Σε αυτή την περίπτωση θα φταίει ο χρήστης και όχι το όπλο. Οπως και δεν θα φταίει το όπλο και η ασφαλεια αν ο χρήστης νομίζει ότι το έχει αδειάσει ενώ το ξέχασε γεματο και χωρίς την ασφάλεια και το στρέφει και προς εσένα. Άλλο η εμπιστοσύνη στο όπλο και άλλο η εμπιστοσύνη στον συνάδελφο συγκυνηγο.
 
Last edited:
Δεν ξέρω τι είπατε εσείς εγώ λέω ότι καλά κάνει και υπάρχει η "ασφάλεια" στα όπλα, αλλά να έχουμε στο μυαλό μας ότι δεν είναι η απόλυτη ασφάλεια και το όπλο υπό ορισμένες συνθήκες μπορεί να εκπυρσοκρότησει.
 
Με άλλα λόγια η χρήση του όπλου από τους κυνηγούς χρειάζεται να είναι ασφαλής τηρώντας όλους τους κανόνες ασφαλείας όπως έχουν γραφτεί.

Αλλά είναι άκυρο να λέτε κάποιοι ότι η ασφάλεια του όπλου είναι άχρηστη. Μπορεί να το διαβάσουν και νέοι και να βγάλουν λάθος συμπεράσματα και να το αφήνουν πάντα χωρίς ασφάλεια. Είναι και αυτή το ίδιο χρήσιμη όπως και οι υπόλοιποι κανόνες περί άδειου όπλου και σπαστου όπλου κλπ. κλπ. Και μάλιστα η ασφάλεια του όπλου είναι το πρώτο επίπεδο ασφάλειας στο όπλο που σου διασφαλίζει γρήγορα απλά και εύκολα ένα μεγάλο ποσοστό ασφαλείας.
 
Δεν λέω ότι το κουμπάκι της ασφάλειας δεν κάνει αυτό για το οποίο προορίζεται. Απλά δεν υπάρχει εμπιστοσύνη όταν μιλάμε για ανθρώπινη ακεραιότητα, υπάρχει μόνο η γνώση. Γνωστοποιούμε λοιπόν στους ανθρώπους που βρίσκονται γύρο μας ότι τους σεβόμαστε και δεν είμαστε επικίνδυνοι αφαιρώντας τα φυσίγγια και αφήνοντας το κλείστρο- όπλο ανοικτό όταν πρέπει. Έχει τύχει να περάσω με το αυτοκίνητο από ασφαλτοστρωμένο δρόμο και ο" γουρουνας" να κοιτάζει άλλου και η κάννη του να κοιτάζει εμένα και την οικογένειά μου. Φοβήθηκα και να σταματήσω να του μιλήσω, ο άνθρωπος ήταν ηλίθιος. Λες να με είχε δει και να έβαλε ασφάλεια; Επαρκεί αυτό για εμένα που ευθυγράμμιστηκα με την κάννη του όπλου του; Δεν θα πω κάτι άλλο, προσοχή μεγάλη συνάδελφοι και σεβασμός στους γύρω μας αυτό μόνο.
 
Γιατί δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε στα απλά?Ένα όπλο με ασφάλεια είναι εν μέρει ασφαλή.Ενα όπλο ανοιχτό είναι άχρηστο!Όταν συναντάς κάποιον ή κάθεται δίπλα σου ή ή και έχεις το όπλο ανοιχτό σημαίνει πέρα από την ασφάλεια και παιδεία.
 
Last edited:
Δεν λέω ότι το κουμπάκι της ασφάλειας δεν κάνει αυτό για το οποίο προορίζεται. Απλά δεν υπάρχει εμπιστοσύνη όταν μιλάμε για ανθρώπινη ακεραιότητα, υπάρχει μόνο η γνώση. Γνωστοποιούμε λοιπόν στους ανθρώπους που βρίσκονται γύρο μας ότι τους σεβόμαστε και δεν είμαστε επικίνδυνοι αφαιρώντας τα φυσίγγια και αφήνοντας το κλείστρο- όπλο ανοικτό όταν πρέπει. Έχει τύχει να περάσω με το αυτοκίνητο από ασφαλτοστρωμένο δρόμο και ο" γουρουνας" να κοιτάζει άλλου και η κάννη του να κοιτάζει εμένα και την οικογένειά μου. Φοβήθηκα και να σταματήσω να του μιλήσω, ο άνθρωπος ήταν ηλίθιος. Λες να με είχε δει και να έβαλε ασφάλεια; Επαρκεί αυτό για εμένα που ευθυγράμμιστηκα με την κάννη του όπλου του; Δεν θα πω κάτι άλλο, προσοχή μεγάλη συνάδελφοι και σεβασμός στους γύρω μας αυτό μόνο.
Ναι αλλά εγώ τόση ώρα δεν μιλάω για την ανευθυνότητα και την ηλιθιότητα του καθένα που στρέφει το όπλο του όπου να ναι. Εγώ αναφέρθηκαν στην ασφάλεια του όπλου σαν λειτουργία. Η οποία κάνει αυτό που πρέπει να κάνει. Γιατί κάποιοι την χαρακτήρισαν άχρηστη ενώ δεν είναι. Το αντίθετο μάλιστα.

Επίσης δεν είπα ποτέ ότι δεν πρέπει να τηρούμε τα υπόλοιπα μέτρα προστασίας και να στηριζόμαστε μονο στην ασφάλεια του όπλου. Και δεν ξέρω γιατί πρέπει να απολογηθω και για αυτό.

Όμως μην κοροϊδεύουμε και τους εαυτούς μας. Δεν μπορεί κάποιος πχ να οδηγάει μοτοσυκλέτα και να έχει εμπιστοσυνη πχ στον κατασκευαστή ελαστικών και να είναι σίγουρος ότι δεν θα σκάσει το μπροστινό του λάστιχο να τον σκοτώσει ενώ δεν έχει εμπιστοσύνη στον κατασκευαστή του όπλου και στην ασφάλεια του όπλου που για αυτό έχει κατασκευαστεί και να την θεωρεί άχρηστη. Η ασφάλεια στο όπλο όταν είναι ενεργοποιημένη Κατά 99% το όπλο δεν πρόκειται να βαρεσει. Και αυτό είναι το πρώτο επίπεδο ασφάλειας που μπορεί κάποιος να πάρει. Για να διασφαλίσουμε όμως και το 100% πρέπει να αδειάσουμε και το όπλο και να το σπάσουμε και να μην το στρέφουμε σε άλλους.
 
Επίσης έχουμε βγει εκτός θέματος.

Και για να ξαναγυρίσουμε προχθές που έλυσα το mp27 για να το καθαρίσω από τα εργοστασιακά λάδια τεσταρα και την ασφάλεια του όπλου και όλους τους μηχανισμούς που έχει να δω ότι λειτουργούν σωστά. Όταν το ξαναλυσω θα φτιάξω και ένα βίντεο να δείξω πως λειτουργεί ο μηχανισμός και η ασφάλεια στο mp27 και σε ποιο σημείο μπλοκάρει τις σφύρες. Επίσης θα δείξω πως αν η ασφάλεια του όπλου δεν είναι εργοποιημενη ακόμη και αν πέσουν με κάποιο τρόπο οι σφύρες ,αν δεν πατηθεί η σκανδάλη οι σφύρες δεν χτυπούν στις βελόνες διότι έχει έξτρα ασφάλεια που μπλοκάρει τις σφύρες σε ενδιάμεσο σημείο. Δηλαδή με άλλα λόγια έχει διπλή ασφάλεια που δεν επιτρέπει να ρίξει το όπλο αν δεν είναι απενεργοποιημένη η ασφάλεια και ταυτόχρονα αν δεν πατηθουν και οι σκανδάλες.

Επίσης στα δυσκανδαλα baikal είτε είναι poze είτε πλαγιο όπως έχω ξαναπεί αν το ανοιξεις,το αδειάσεις απενεργοποιήσεις την ασφάλεια και κρατάς πατημένες τις σκανδάλες ενώ το κλείνεις τότε πέφτουν σιγά σιγά οι σφύρες χωρίς να χρειάζονται φυσίγγια αδράνειας.

Και τέλος κάτι που δεν ήξερα για το mp27 και μου το είπε ο πωλητής και είπα να το αναφέρω μήπως δεν το ξέρουν και οι υπόλοιποι είναι το εξής.
Όταν το αποσυναρμολογησεις το όπλο στα δύο για να το βάλεις πχ στην θηκη η πεταλούδα δεν έρχεται στο κέντρο. Για να γίνει αυτό και να αποσυμπιεστει το ελατήριο του μηχανισμού κλεισίματος έχει κάτω στην βάση πίσω πίσω ένα κουμπάκι το οποίο πατώντας το προς τα κάτω έρχεται η πεταλούδα στην μέση.
 
Last edited:
Επίσης έχουμε βγει εκτός θέματος.

Και για να ξαναγυρίσουμε προχθές που έλυσα το mp27 για να το καθαρίσω από τα εργοστασιακά λάδια τεσταρα και την ασφάλεια του όπλου και όλους τους μηχανισμούς που έχει να δω ότι λειτουργούν σωστά. Όταν το ξαναλυσω θα φτιάξω και ένα βίντεο να δείξω πως λειτουργεί ο μηχανισμός και η ασφάλεια στο mp27 και σε ποιο σημείο μπλοκάρει τις σφύρες. Επίσης θα δείξω πως αν η ασφάλεια του όπλου δεν είναι εργοποιημενη ακόμη και αν πέσουν με κάποιο τρόπο οι σφύρες ,αν δεν πατηθεί η σκανδάλη οι σφύρες δεν χτυπούν στις βελόνες διότι έχει έξτρα ασφάλεια που μπλοκάρει τις σφύρες σε ενδιάμεσο σημείο. Δηλαδή με άλλα λόγια έχει διπλή ασφάλεια που δεν επιτρέπει να ρίξει το όπλο αν δεν είναι απενεργοποιημένη η ασφάλεια και ταυτόχρονα αν δεν πατηθουν και οι σκανδάλες.

Επίσης στα δυσκανδαλα baikal είτε είναι poze είτε πλαγιο όπως έχω ξαναπεί αν το ανοιξεις,το αδειάσεις απενεργοποιήσεις την ασφάλεια και κρατάς πατημένες τις σκανδάλες ενώ το κλείνεις τότε πέφτουν σιγά σιγά οι σφύρες χωρίς να χρειάζονται φυσίγγια αδράνειας.

Και τέλος κάτι που δεν ήξερα για το mp27 και μου το είπε ο πωλητής και είπα να το αναφέρω μήπως δεν το ξέρουν και οι υπόλοιποι είναι το εξής.
Όταν το αποσυναρμολογησεις το όπλο στα δύο για να το βάλεις πχ στην θηκη η πεταλούδα δεν έρχεται στο κέντρο. Για να γίνει αυτό και να αποσυμπιεστει το ελατήριο του μηχανισμού κλεισίματος έχει κάτω στην βάση πίσω πίσω ένα κουμπάκι το οποίο πατώντας το προς τα κάτω έρχεται η πεταλούδα στην μέση.
Αυτο με την πεταλούδα συμβαίνει στα περισσότερα όπλα και στο betincoli και στο guerini .
 
Ετσι το μάθαμε κ έτσι θα το λέμε φίλε μου.
Σεντ εττιεν τέλεια κ παύλα .my man.
Έχει την αίγλη του...τι θα το αφήσουμε;;)

Y.Γ: π.χ. γράφει το τουφεκάκι μου Verney Carron...από την άλλη μπάντα γράφει St.Etienne...Verney Carron-St.Etienne!!!.sarcastic.
 
Γιατί δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε στα απλά?Ένα όπλο με ασφάλεια είναι εν μέρει ασφαλή.Ενα όπλο ανοιχτό είναι άχρηστο!Όταν συναντάς κάποιον ή κάθεται δίπλα σου ή ή και έχεις το όπλο ανοιχτό σημαίνει πέρα από την ασφάλεια και παιδεία.
ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΣΕ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ!:)
 
Μου θυμησες τη ταινια black hawk down, που το κομαντο delta force λεει στο λοχαγο το πεζικαριο πως η δικη του ασφαλεια στο οπλο του ειναι η τελευταια φαλαγγα του δαχτυλου.
Ξερω δυο μπαρμπαδες που ο ενας εχασε το χερι του απο τον ωμο, και εναν δευτερο που σκοτωσε κατα λαθος τον αδερφο του. Και στους δυο μπλεχτηκαν κλαδια στις σκανδαλες.
Η αποψη σου για την ασφαλεια, για μενα ειναι παντελος ατοπη.
Ο κατασκεβαστεις λεει αδειαστε το οπλο προτου περασετε χαντακι φραχτη πυκνα μεροι το καλυτερο και πιο σηγουρο
 
Back
Top