Baikal Team

ΘΡΙΑΜΒΟΣ!

Η κτηνώδης δύναμή μου, σε συνδυασμό τις συμβουλές σας και ένα καινούργιο κατσαβίδι με ελάχιστα πιο λεπτό τέλος, έφεραν αποτέλεσμα.

View attachment 40418

View attachment 40419


Ευχαριστώ όλους για την υπομονή στα καντήλια που έριχνα.
Όπως βλέπω ο μηχανισμός στο δικό σου είναι ακόμη πιο απλός.....δες μήπως τραβοντας με ένα μυτοτσιμπιδο από την δεξιά πλευρά βγει το λαμακι χωρίς κόψιμο....
 
Όπως βλέπω ο μηχανισμός στο δικό σου είναι ακόμη πιο απλός.....δες μήπως τραβοντας με ένα μυτοτσιμπιδο από την δεξιά πλευρά βγει το λαμακι χωρίς κόψιμο....
Δε βγαίνει Βασίλη. Το καθάρισα και το έδεσα τώρα. Θα ανεχτώ την ασφάλεια ως έχει τελικά.
 
ΘΡΙΑΜΒΟΣ!

Η κτηνώδης δύναμή μου, σε συνδυασμό τις συμβουλές σας και ένα καινούργιο κατσαβίδι με ελάχιστα πιο λεπτό τέλος, έφεραν αποτέλεσμα.

View attachment 40418

View attachment 40419


Ευχαριστώ όλους για την υπομονή στα καντήλια που έριχνα.
.exciting.ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΛΥΤΡΩΣΗ
.exciting..exciting..exciting..exciting..exciting.
 
ΘΡΙΑΜΒΟΣ!

Η κτηνώδης δύναμή μου, σε συνδυασμό τις συμβουλές σας και ένα καινούργιο κατσαβίδι με ελάχιστα πιο λεπτό τέλος, έφεραν αποτέλεσμα.
Ευχαριστώ όλους για την υπομονή στα καντήλια που έριχνα.
Άλλαξε ή φτιάξε το κεφάλι της βίδας τώρα !!!!

Ροδέλα, γκρόβερ και μετά την βίδα.
 
Καλημέρα σε όλους. Στο τέλος από το λάμακι βλέπω να υπάρχει ασφάλεια ή έτσι νομίζω; Αν βγει η ασφάλεια με μία τσιμπίδα και τραβήξεις από δεξιά πλευρά το λαμακι θα βγει....και μετά στην πεταλούδα πρέπει να είναι σφηνωτο.IMG_20220122_093444.jpg
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω σχετικά.
Παιδιά καλησπέρα. Ενώ έκανα όσα ειπώθηκαν εδώ για να ενεργοποιήσω τους αυτόματους εξολκεις είπα να κάνω κι ένα καθάρισμα στη βάση του τοζ. Μόλις έβγαλα το κοντάκι κι ενώ πήγα να καθαρίσω μέσα τις σκανδάλης έφυγε το έλασμα που επισυνάπτω το οποίο είχε σπάσει. Ξέρει κάνει που μπορώ να βρω?
 

Attachments

  • IMG_20220127_135352.jpg
    IMG_20220127_135352.jpg
    156,2 KB · Προβολές: 11
  • IMG_20220127_135349.jpg
    IMG_20220127_135349.jpg
    236,9 KB · Προβολές: 11
Καλημέρα σε όλους. Στο τέλος από το λάμακι βλέπω να υπάρχει ασφάλεια ή έτσι νομίζω; Αν βγει η ασφάλεια με μία τσιμπίδα και τραβήξεις από δεξιά πλευρά το λαμακι θα βγει....και μετά στην πεταλούδα πρέπει να είναι σφηνωτο.View attachment 40478
Δωκιμασε δε χανεις κατι καλυτερα απο να το κωψεις παντως
 
Παιδιά καλησπέρα. Ενώ έκανα όσα ειπώθηκαν εδώ για να ενεργοποιήσω τους αυτόματους εξολκεις είπα να κάνω κι ένα καθάρισμα στη βάση του τοζ. Μόλις έβγαλα το κοντάκι κι ενώ πήγα να καθαρίσω μέσα τις σκανδάλης έφυγε το έλασμα που επισυνάπτω το οποίο είχε σπάσει. Ξέρει κάνει που μπορώ να βρω?
Αυτού του είδους τα ελατήρια σπάνε πολύ πιο εύκολα από τα ελικοειδή. Καλό θα ειναι αν βρεις να πάρεις και ανταλακτικά να έχεις για το μέλλον και για την άλλη σκανδάλη γιατί θα ξανασπάσουν κάποια στιγμή αν του κάνεις πάρα πολύ χρήση.
Τα Baikal έχουν ελικοειδή ελατήρια και ακόμη και αν σπάσουν συνεχίζουν να δουλεύουν γιατί ειναι περασμένα σε κύλινδρο και δεν αποσυναρμολογούνται. Στο Toz τώρα αυτό το ελατήριο θέλει αντικατάσταση.

Ρώτησε και στον Ν.Παπαδάκης που τα έφαιρνε μήπως έχει ανταλλακτικά.

Αλλά παιδιά ανοίξτε ένα θέμα με τα Toz. Δεν ειναι Baikal τα Toz. Εντελώς διαφορετικά όπλα. Μόνο η καταγωγή τους είναι η ίδια.
 
Παιδιά καλησπέρα. Ενώ έκανα όσα ειπώθηκαν εδώ για να ενεργοποιήσω τους αυτόματους εξολκεις είπα να κάνω κι ένα καθάρισμα στη βάση του τοζ. Μόλις έβγαλα το κοντάκι κι ενώ πήγα να καθαρίσω μέσα τις σκανδάλης έφυγε το έλασμα που επισυνάπτω το οποίο είχε σπάσει. Ξέρει κάνει που μπορώ να βρω?
Τη λύση θα σου τη δώσει ο vagosbenelli.
 
Last edited:
Παιδιά καλησπέρα. Ενώ έκανα όσα ειπώθηκαν εδώ για να ενεργοποιήσω τους αυτόματους εξολκεις είπα να κάνω κι ένα καθάρισμα στη βάση του τοζ. Μόλις έβγαλα το κοντάκι κι ενώ πήγα να καθαρίσω μέσα τις σκανδάλης έφυγε το έλασμα που επισυνάπτω το οποίο είχε σπάσει. Ξέρει κάνει που μπορώ να βρω?
Ελατήριο της σκανδάλης είναι!
 
Χαιρετώ τα παιδιά, μπορεί να μου πει κάποιος αν γνωρίζει ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα απο το Saiga και το molot;;;
Χωνι για το γεμιστηρα για ευθεια τοποθετηση αλλο συστημα σκοπευτικων μεντεσες στο καπακι της βασης για πιο σταθερη θεση οπτικου σκοπευτικου μεταλικο κοντακι και κανα 1000€ επανω η τημη αχαχαχαχα παρε το τουρκικο kral αν δεν εχεις θεματα γειτονιας αλλα μη σε δω κοιπους να περνεις τσιγαρα ενω γυρνας απο κεσανη με φουλ πορτ παγκαζ στα ψωνια καηκες αχαχαχαχα
 
Χωνι για το γεμιστηρα για ευθεια τοποθετηση αλλο συστημα σκοπευτικων μεντεσες στο καπακι της βασης για πιο σταθερη θεση οπτικου σκοπευτικου μεταλικο κοντακι και κανα 1000€ επανω η τημη αχαχαχαχα παρε το τουρκικο kral αν δεν εχεις θεματα γειτονιας αλλα μη σε δω κοιπους να περνεις τσιγαρα ενω γυρνας απο κεσανη με φουλ πορτ παγκαζ στα ψωνια καηκες αχαχαχαχα
Δεν καπνίζω ρε χαχαχαχαχαχαχαχχααχαχα
 
Καλησπέρα σας αγαπημένοι φίλοι εν οπλοις. Σκέφτομαι να αλλάξω το τσοκαρισμα του IJ 58. Από 1...3 να το κάνω 2....4 . Η 3...4. Ξέρετε αν γίνεται; Το έχει κάνει κάποιος και που;
Γίνεται σε καλό οπλουργό
 
Καλησπέρα σας αγαπημένοι φίλοι εν οπλοις. Σκέφτομαι να αλλάξω το τσοκαρισμα του IJ 58. Από 1...3 να το κάνω 2....4 . Η 3...4. Ξέρετε αν γίνεται; Το έχει κάνει κάποιος και που;
Το κάνουν αρκετοί. Είχα ρωτήσει κι εγώ για παρόμοια επέμβαση τον Παπατσαρούχα . Καλό θα είναι να μιλήσεις με κάποιον οπλουργό γιατί παίζει ρόλο το πάχος του τοιχώματος της κάννης. Εγώ δεν το έκανα επειδή η αποχρωμίωση , ξαναχρωμίωση και κάτι άλλες εργασίες που μου περιέγραψε ανέβαζαν το κόστος σε απαγορευτικά ύψη και με απέτρεψαν. Θυμάμαι είχα σκεφτεί "καλύτερα τα διασποράς" :) .
 
Back
Top