Baikal Team

Κάπως έτσι νομίζω θα είναι τα πράγματα, γι'αυτό ρώτησα νά δω αν το έχει κάνει κάποιος.Η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυριχνω, αλλά έτσι σε δουλειά να βρισκόμαστε
Άστο έτσι όπως είναι και παίξε με τα φυσίγγια. Αν γεμίζεις δικά σου φυσίγγια τότε θα είναι ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα.
 
Κάπως έτσι νομίζω θα είναι τα πράγματα, γι'αυτό ρώτησα νά δω αν το έχει κάνει κάποιος.Η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυριχνω, αλλά έτσι σε δουλειά να βρισκόμαστε
Άστο 1-3 και μη σε ξύνει ο πωπουδακος σου
 
Έτσι δεν θα ανοίξουν τα τσοκ; Η πέτρα φαντάζομαι εχει τη δυνατότητα να φάει το χρώμιο.
Γιαννη αυτο το βιντεο ειναι σκιτσιδικο το ιδιο και ο λεβεντης με τις πετρες honing.Εαν βρω χρονο το βραδυ θα κατσω να βγαλω φωτο τα εργαλεια που χρειαζονται για αυτην την δουλεια και πιστεψε με ειναι ακριβειας
 
Κάπως έτσι νομίζω θα είναι τα πράγματα, γι'αυτό ρώτησα νά δω αν το έχει κάνει κάποιος.Η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυριχνω, αλλά έτσι σε δουλειά να βρισκόμαστε
Μια τέτοια εργασία δεν την βρίσκω αναγκαία ακόμα κ αν αφήναμε στην ακρη το κοστος,κ ποσο μάλλον δε όταν μιλάμε για ένα όπλο που δεν χρησιμοποίητε.....
Δεν πρεπει να σε τρομαζουν αυτά τα τσοκ ουτε να σε χαλάνε...........
Στο εμπόριο θα βρεις φυσίγγια με διαφορες βυσματωσεις που είναι ικανές να σε καλυψουν σε κάθε είδος κυνηγίου.........
 
Με αυλό 18,2 και μισόταπα, ή πολύ καλύτερα μαλλινόταπα διορθώνεται αρκετά. Γίνεται σαν 2 / 4 (περίπου).
Ή φυσίγγια με συγκεντρωτήρα στη δεξιά (3*) και μαλλινόταπα στην αριστερή (1*).
Παλαιότερα που είχα το Mp 43 (παρόμοιο) και στο πλάγιο ΑΥΑ με 1/3 έβαζα τα Dorkas 2001 μαλλινόταπα 32gr και είχα σωθεί. Τώρα αυτά δεν βγαίνουν και μια αντίστοιχη φθηνή, αλλά λιγότερο καλή, λύση είναι τα Lambro Mezzo στα 30gr .
 
Κάπως έτσι νομίζω θα είναι τα πράγματα, γι'αυτό ρώτησα νά δω αν το έχει κάνει κάποιος.Η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυριχνω, αλλά έτσι σε δουλειά να βρισκόμαστε
Υπάρχουν ανοχές για το Baikal γιατί είναι συνήθως 1 3 η κάννες του έχουν ψωμί να φάει για εσωτερικά τσοκ.Αλλα για να γίνει αποχρωμιωση και σωστή δουλειά πρέπει να φύγει από όλοι την κάννη το χρώμιο καλά σου είπαν ποιο πάνω Κώστα .Ο Παπατσαρουχας ο Ντίνος και ο Κούρκουλος είναι τοπ σε αυτά τα θέματα αλλά τους πληρώνεις αδρά και τους δύο
 
Έτσι δεν θα ανοίξουν τα τσοκ; Η πέτρα φαντάζομαι εχει τη δυνατότητα να φάει το χρώμιο.
υπαρχουν κοπτικα με μαχαιρια καρβιδιου που κοβουν το χρωμιο για πλακα τα 2 κατω κοπτικα ειναι σχεδιασμενα και φτιαγμενα απο εμενα με κεφαλες καρβιδιου το επανω ειναι του clymer με ρυθμιζομενη κεφαλη καρβιδιου .Για να ανοιξεις σταθερα τσοκ δεν χρειαζεται αποχρωμιωση ο σωληνας 20220208_204415.jpg20220208_204405.jpg20220208_204425.jpg
 
Last edited:
Παιδιά Όλα καλά τα λέτε τα έχω σκεφτεί και εγώ αυτά πάνω κάτω σε γενικές γραμμές απλά έλεγα έτσι για την αλητεία που λένε για την ασχολία να κάνω κάτι δημιουργικό
Πήγαινε σε έναν άλλο οπλουργο να φτιάξεις τα τσοκαρισματα όπως θες χωρίς αποχρωμιωσεις και ιστορίες και ο ψιλακης ίσως διαμορφώνει αλλά ο Αντωνάκος και ο Λιάκος σίγουρα .
 
τα παραπανω κοπτικα που εδειξα διαμορφωνουν το σταθερο τσοκαρισμα και μονο το τσοκαρισμα χωρις να πειραξεις τον αυλο της καννης,εαν η καννη ειναι χρωμιομενη αναγκαστικα θα αποχρωμιωθουν 4-5 εκατοστα οσο ειναι το τσοκαρισμα, στο μπροστινο μερος ,
 
τα παραπανω κοπτικα που εδειξα διαμορφωνουν το σταθερο τσοκαρισμα και μονο το τσοκαρισμα χωρις να πειραξεις τον αυλο της καννης,εαν η καννη ειναι χρωμιομενη αναγκαστικα θα αποχρωμιωθουν 4-5 εκατοστα οσο ειναι το τσοκαρισμα, στο μπροστινο μερος ,
Είναι κωνικά παράλληλα ή μόνο κωνικα ?
 
Είναι κωνικά παράλληλα ή μόνο κωνικα ?
ειναι πολλα διαφορετικα κοπτικα για την διαμορφωση των τσοκ εβαλα καποια ενδεικτικα .το ενα εναι κωνικο υπαρχει και παραλληλο κλπ Αυριο εαν μπορεσω θα σου δειξω κοπτικο που κανεις bell choke σε καννες με σταθερα τσοκ
 
Γιαννη αυτο το βιντεο ειναι σκιτσιδικο το ιδιο και ο λεβεντης με τις πετρες honing.Εαν βρω χρονο το βραδυ θα κατσω να βγαλω φωτο τα εργαλεια που χρειαζονται για αυτην την δουλεια και πιστεψε με ειναι ακριβειας
Αυτος Βαγγελη απ οτι καταλαβα δεν διαμορφωσε τσοκ. Απλα γυαλισε αυτο το κομματι που μαλλον ανοιξε πριν
 
Κανείς το κύλινδρο λίγο σφιχτοτερο κατά 2/10 με σφυριλατηση
Eννοεις την μεθοδο ζεσταμα του στομιου και κτυπημα με καλυμπρα ωστε να κλεισει το στομιο? Να ξερεις οτι μεγαλυτερη πατατα δεν υπαρχει ,εαν βαλεις bore inspector θα δεις οτι το στομιο εκει που ζεσταθηκε και κτυπηθηκε εχει τοσες κυματωσεις οσο το καβο ντορο;)
 
Όταν μόνο σκάνδαλο sp Baikal ρίχνει και τις δύο κάννες μαζί , ξέρει κάποιος φίλος που είχε παρόμοιο πρόβλημα , τι φταίει , ώστε να λύσουμε το πρόβλημα .
Οταν αλλαζεις κανη στις ριχνει η στο ξεκαρφοτο ; Κοιτα αν εχει κανενα γρεζο ο επιλογεας και μαγγωνει και στις ριχνει και τις δυο μαζι
 
Eννοεις την μεθοδο ζεσταμα του στομιου και κτυπημα με καλυμπρα ωστε να κλεισει το στομιο? Να ξερεις οτι μεγαλυτερη πατατα δεν υπαρχει ,εαν βαλεις bore inspector θα δεις οτι το στομιο εκει που ζεσταθηκε και κτυπηθηκε εχει τοσες κυματωσεις οσο το καβο ντορο;)
Και εμένα μου φαίνεται μαλάκια γιατί έχει γραφτεί ότι κάποιος ξένος σε δοκιμή είχε σφυρηρατηση την κυλινδρική κανη ίσα μπροστά και έβγαλε αποτέλεσμα ίδιο με του αναλογου τσοκ
 
Οταν αλλαζεις κανη στις ριχνει η στο ξεκαρφοτο ; Κοιτα αν εχει κανενα γρεζο ο επιλογεας και μαγγωνει και στις ριχνει και τις δυο μαζι
Δεν είναι δικό μου το όπλο Δημήτρη , και σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια , είναι φίλου το όπλο αλλά απ' ότι μου είπε , του το έκανε με το που έριξε την πρώτη , έσκασε και η δεύτερη . Γενικά υπάρχει θέμα με τα μόνο σκάνδαλα , η είναι τυχαίο .
 
Back
Top