Baikal Team

Καλησπέρα βρε παιδιά μια ερώτηση διότι έχω ξεχάσει τελείως,από την ώρα που παίρνεις το χαρτί άδεια αγορας από το τμήμα και του κάνεις χρυσή... Μέχρι πότε μπορείς να ξανά πας να πάρεις χαρτί άδεια αγοράς χωρίς τα προηγούμενα χαρτιά Ιατρών κλπα????
Είναι τρία χρόνια μετρώντας από την ημερομηνία έκδοσης της άδειας κατοχής του προηγούμενου οπλου. Το ποινικό μητρώο έχει ισχύ ένα έτος αλλά αυτό δε δε αφορα
 
Τάσο έχω δει σε δυνατό πέρασμα τσίχλας με καλό καιρό 2 baikal πλαγια να ξεκολλανε οι κάννες από τα στόμια μέχρι τη μέση των καννων περίπου αλλά μιλάμε για πάνω από 150 ντουμπλεδες το καθένα συνεχόμενα χωρίς να σταματήσουν καθολου το ένα με jk6 32 γρ μπλε κ το άλλο με gm3 διασποράς.
Οι κάτοχοι συνέχισαν να ρίχνουν με ξεκολλημενες κάννες αλλά η ζημιά δεν προχώρησε. Τα επισκευασαν κ τα έχουν ακόμα.
Φυσικά αυτό δεν λέει κάτι μιας κ έχω δει κ perazzi να ανοίγουν στο σκοπευτήριο μετά από συνεχόμενες βολές.
Για μένα τα μπαικαλ είναι πολύ ανώτερα από πολλά ψεύτικα ιταλικά μεσαίας κ χαμηλής τιμής.
Η gm3 λίγο που το έψαξα μιας και βάραγα και εγώ φυσίγγια με την συγκεκριμένη πυρίτιδα χωρίς βέβαια να το ξέρω διότι δεν ασχολιόμουν με την ιδιογόμωση και τις πυρίτιδες πιο πριν βρήκα ότι παράγει πάνω από 800 bar πιέσεις στα 32 γρ γόμωση. Είναι πολύ δυνατή πυρίτιδα. Και αν ήταν και τα φυσίγγια τίποτα ελληνικά απο ιδιογομωτές παραφορτωμένα τότε μπορεί να ξεπερνούσαν και τα 900bar. Οπότε αν τα έριχναν σε baikal με 650bar και μάλιστα 150 συνεχόμενους ντουμπλέδες όπως λες φυσιολογικό είναι να πάθουν ζημιά. Κάθε όπλο θα το πάθαινε αυτό. Περίεργο πάντως να ξεκολήσουν και μάλιστα και τα 2 μιας και από ότι ξέρω οι κάννες στα Baikal συγκολούνται με καλάι όπως και τα ακριβά όπλα που ειναι πιο δυνατό από ότι η μπρουντζοκόληση που κολούνται κάποια φτηνά όπλα. Τουλάχιστον στα άρθρα για τα Baikal λέγανε ότι ειναι καλύτερα με καλάι. Μήπως δεν ήταν καλοσυντηρημένα και είχαν σκουριά? Capture.PNG
 
Last edited:
Το ξεκολλημσ των ριγων που ενώνουν τις κανες δεν έγινε από υπερβολικές πιέσεις αλλά από υπερθέρμανση των κανων, οποιοδήποτε όπλο με ρίγες συγκολλημενες με καλαι θα το πάθαινε, δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του όπλου. Η μπρουτζοκολληση είναι πολύ πιο ανθεκτική από το καλάι και πιο δύσκολη στην πράξη.
 
Τάσο έχω δει σε δυνατό πέρασμα τσίχλας με καλό καιρό 2 baikal πλαγια να ξεκολλανε οι κάννες από τα στόμια μέχρι τη μέση των καννων περίπου αλλά μιλάμε για πάνω από 150 ντουμπλεδες το καθένα συνεχόμενα χωρίς να σταματήσουν καθολου το ένα με jk6 32 γρ μπλε κ το άλλο με gm3 διασποράς.
Οι κάτοχοι συνέχισαν να ρίχνουν με ξεκολλημενες κάννες αλλά η ζημιά δεν προχώρησε. Τα επισκευασαν κ τα έχουν ακόμα.
Φυσικά αυτό δεν λέει κάτι μιας κ έχω δει κ perazzi να ανοίγουν στο σκοπευτήριο μετά από συνεχόμενες βολές.
Για μένα τα μπαικαλ είναι πολύ ανώτερα από πολλά ψεύτικα ιταλικά μεσαίας κ χαμηλής τιμής.
Αυτο που λες είναι για φωτογραφία..

Και μάλιστα με δυο πλαγια μπαικαλ που έριξαν ταυτόχρονα σε ένα ζέστο περασμα τσιχλας πανω απο........300 φυσίγγια έκαστος το καθένα........... :oops:


Καταρχήν δεν κατάλαβα τι εννοείς ξεκολλημενες καννες?*

*Είναι συχνό φαινόμενο κάτω από τις ρίγες στα δικαννα να "υποβοσκει" σκουριά που τρώει το μέταλλο κ να ξεκολλάνε, ενώ το οπλο εξωτερικά μπορεί να δείχνει στην πενα....

Εχω ξαναπεί πολλες φορες οτι ενας φίλος μου έχει το ij58, τώρα είναι 42χρ κ το κυνηγάει από τα 18 του...
Αλλά αυτό το αφήνω στην άκρη.....
Κάθε πασχα ρίχνει πανω απο 5-6 κουτιά φυσίγγια μαζεμένα..
Το όπλο από ένα σημείο κ μετα δεν ανοίγει κ πρεπει να περιμενει λίγο να κρυωσει...
Ποτε κανένα προβλημα κ καμια δυσλειτουργία...

Και μάλιστα είναι τοσο ευχαριστημένος που πριν χρόνια αγόρασε ένα ίδιο από έναν γέροντα (με πιστολε κοντακι το κλασσικο) γιατί το δικό του είναι αγγλε "απο την μάνα του"....
 
Last edited:
Το ξεκολλημσ των ριγων που ενώνουν τις κανες δεν έγινε από υπερβολικές πιέσεις αλλά από υπερθέρμανση των κανων, οποιοδήποτε όπλο με ρίγες συγκολλημενες με καλαι θα το πάθαινε, δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του όπλου. Η μπρουτζοκολληση είναι πολύ πιο ανθεκτική από το καλάι και πιο δύσκολη στην πράξη.
Ίσως τότε το θεωρούν καλύτερο το καλάι για μετατροπές επειδή θα ξεκολάνε πιο εύκολα οι κάννες για αφαίρεση ρήγας ελαφρυνση κλπ. Δεν γνωρίζω περισσότερα για τις κολήσεις καννών παρα μόνο αυτό που είχα διαβάσει σε ένα άρθρο όπως έγραψα παραπάνω ότι τα κολάνε με καλάι και ότι το θεωρούσαν καλό αυτό. Σίγουρα θα ξέρεις κάτι παραπάνω.
Edit:
Από ότι φαίνεται στο παρακάτω λινκ μάλλον το αντίθετο ισχύει. Η κόληση με καλάι ειναι η πιο εύκολη και φτηνή λύση χωρίς όμως απο ότι καταλαβαίνω να ειναι κατα ανάγκη λιγότερο ανθεκτική αφού περισσότερο παίζει σημασία πόσο επιμελής και προσεκτική θα ειναι η κόληση παρά το υλικό κόλησης. Είναι ένα ελάτωμα των δικάννων που ακόμη και σε ακριβά όπλα δεν έχουν βρει λύση στο πρόβλημα αυτό. https://www.kynigesia.gr/index.php/opla-vlitiki/913-o-megalos-vraxnas-sta-dikanna
 
Ε άμα το λέει το ευαγγέλιο, έλεος ρε μεγάλε.
Δεν το έψαξα αρκετά. Έτσι στα γρήγορα το πρώτο άρθρο που βρήκα. Όπως είπα δεν γνωρίζω για συγκολλήσεις ότι διαβάζω και ότι βρίσκω λέω. Αλλά δεν κατάλαβα αν ειναι ειρωνικό η όχι το σχόλιο σου. Δεν συμφωνείς δηλαδή με αυτά που γράφει?
 
Λένε, και σωστά, ότι καλά τα Baikal, αλλά χωρίς καλούδια (μονοσκάνδαλα, τσοκ, αυτομ. εξωλκείς κλπ).
Καλούδια;;;; ΚΑΚΟΥΔΙΑ να τα λες!!!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΝΝΟ= ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ, ΑΠΛΟΙ ΕΞΩΛΚΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΟΚ!!!! (ΚΑΙ ΘΑΛΆΜΕΣ 70 ΧΙΛ)


ωχωχωχ τι έγραψα τώραααααα ούτε η λίμνη Βαικάλη δεν με ξεπλένει......
 
Καλούδια;;;; ΚΑΚΟΥΔΙΑ να τα λες!!!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΝΝΟ= ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ, ΑΠΛΟΙ ΕΞΩΛΚΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΟΚ!!!! (ΚΑΙ ΘΑΛΆΜΕΣ 70 ΧΙΛ)


ωχωχωχ τι έγραψα τώραααααα ούτε η λίμνη Βαικάλη δεν με ξεπλένει......
Μιά χαρά καλούδια είναι. Άμα λειτουργούν σωστά είναι μεγάλη αβάντα.
 
Με τα περισσότερα όχι.
Οκ συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις ζητάω να μου τεκμηριώσει ο καθένας την άποψη του για να μπορέσω να κρίνω ποιο ειναι το σωστό και ποιο όχι και να βγάλω ένα συμπέρασμα. Αλλά εδώ μιλάμε για ένα άρθρο το οποιο ειναι αυτό που είναι. Οπότε αν θέλεις μπορείς να πεις εσύ που διαφωνείς και γιατί, για να μπορέσουμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα όσοι δεν γνωρίζουν αρκετά όπως εγώ.
 
Καλούδια;;;; ΚΑΚΟΥΔΙΑ να τα λες!!!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΝΝΟ= ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ, ΑΠΛΟΙ ΕΞΩΛΚΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΟΚ!!!! (ΚΑΙ ΘΑΛΆΜΕΣ 70 ΧΙΛ)


ωχωχωχ τι έγραψα τώραααααα ούτε η λίμνη Βαικάλη δεν με ξεπλένει......
Καλά τα λες.. Βασικά δεν θα με χαλαγαν κ τα τσοκακια αρκεί να ήταν αυστηρά δισκανδαλο....
Αλλά όλα αυτά είναι γουστα του καθενός μας..
Μιά χαρά καλούδια είναι. Άμα λειτουργούν σωστά είναι μεγάλη αβάντα.
Αυτό που έγραψες πριν είναι πολυ θετικό...
Και να που βλέπουμε ότι κ στα μονοσκανδαλα baikal οι γνώμες διίστανται..
Χωρίς λόγια ...

ps
Άντε να πω κάτι.
Όσο πιο πολύπλοκος ο μηχανισμός τόσο πιο πιθανή η δυσλειτουργία.
ΑΞΙΩΜΑ ...
Είναι γεγονός ότι όσο πιο "φθηνο" το όπλο τόσο χειρότερα...
Για αυτο κ τα baikal καλό είναι να επιλέγονται δισκανδαλα, αλλα να που υπάρχουν κ οι ευχαριστες εξαιρέσεις.......
 
Καλούδια;;;; ΚΑΚΟΥΔΙΑ να τα λες!!!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΝΝΟ= ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ, ΑΠΛΟΙ ΕΞΩΛΚΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΟΚ!!!! (ΚΑΙ ΘΑΛΆΜΕΣ 70 ΧΙΛ)


ωχωχωχ τι έγραψα τώραααααα ούτε η λίμνη Βαικάλη δεν με ξεπλένει......
Ξέχασες να γράψεις και πλαγιόκαννο με κοκόρια.
 
Καλά τα λες.. Βασικά δεν θα με χαλαγαν κ τα τσοκακια αρκεί να ήταν αυστηρά δισκανδαλο....
Αλλά όλα αυτά είναι γουστα του καθενός μας..

Αυτό που έγραψες πριν είναι πολυ θετικό...
Και να που βλέπουμε ότι κ στα μονοσκανδαλα baikal οι γνώμες διίστανται..

Είναι γεγονός ότι όσο πιο "φθηνο" το όπλο τόσο χειρότερα...
Για αυτο κ τα baikal καλό είναι να επιλέγονται δισκανδαλα, αλλα να που υπάρχουν κ οι ευχαριστες εξαιρέσεις.......
A. Το έχω ξαναγράψει και το εννοώ τα Baikal είναι φτηνά αλλά όχι φτηνιάρικα (κινεζιές).
Β. Δεν ξέρω τώρα, αλλά όταν το πήρα όντως το ήθελα δισκάνδαλο, αλλά δεν υπήρχε με τσοκάκια τέτοιο, που ήταν απαραίτητη προϋπόθεση για μένα που είχα άλλα 10 χρόνια τα κλασικά S.P. και πλάγιο με σταθερά 1/3.
Ωστόσο ευτυχώς δεν δικαιώθηκαν οι επιφυλάξεις μου για τη μονή σκανδάλη. Μάλιστα με τον καιρό συνήθισα και τον περίεργο επιλογέα καννών και το δουλεύω μιά χαρά.
 
Κυνηγάω πλέον μ ένα ποζε 2σκανδαλο ussr και από τη στιγμή που το έφερα στα μέτρα μου δεν έχω θέματα.το 1 δεν αποτελεί πρόβλημα.κυνηγας τα πάντα απλά παίζεις με τα φυσιγγια
Φουλ τσοκ ευρη γτ αν δε περισεψει δε φτανει αν ειναι κοντα το αφηνουμε να φυγει λιγο αν ειναι μακρυα με ανοιχτο τσοκ δεν ερχετε πιο κοντα ομως
 
Back
Top