Baikal Team

πέρασα ολα τα στάδια απο τα 12 μου, αεροβόλο, φλομπερ 9mm, μονόκαννα ussr cal 12-20.
Κυνήγησα με αυτα τσίχλα πολύ περπατητο, πέρδικες. μπεκάτσες υδρόβια με της βαρυχειμωνιές, άπειρα αγριοπερίστερα.
τελος πάντων αυτα τα ταπεινά μονόκαννα που και τα δυο μαζί με το ζόρι κοστίζουν 350ευρο μου έμαθαν τα υπολογίζω και να μετράω της βολές μου και να μην ρίχνω άσκοπα.
Θα πρότεινα στο παλικάρι να το παρει και να κυνηγιση τα πάντα με αυτο το οπλο, χαμένος δεν θα βγει, και ας χάσει κάποια θηράματα, (ολοι χάνουμε και πολλές φόρες χάνουμε τα σίγουρα).
Δεν στεκεσε εύκολα δίπλα σε κυνηγό που έχει κυνηγιση χρόνια με μονόκαννο.
 
Η δύναμη πυρός είναι μια παραπάνω κάννη; ένα super pose baikal θα τον βοηθήσει να διορθώνει και να μαθαίνει πχ. Τέλος πάντων ετσι το βλέπω εγώ.
Αφου λες για δίκανο δεν διαφωνώ σε αυτό..
Αλλα το μοκοκαννο παντα σε κάνει πιο προσεκτικό στο να μετράς την τουφεκια σου....
Αν κ το μεγάλο μυστικό είναι οι όσο πιο συχνες εξορμήσεις(κ η τσίχλα που επέλεξε είναι ότι πρεπει) γιατί κακά τα ψέματα δεν γίναμε όλοι μας κυνηγοί μέσα από ένα σκοπευτήριο....
Χωρις το τελευταίο να σημαίνει ότι είναι κακό εφόσον υπάρχει αυτη η δυνατότητα...
 
Αφου λες για δίκανο δεν διαφωνώ σε αυτό..
Αλλα το μοκοκαννο παντα σε κάνει πιο προσεκτικό στο να μετράς την τουφεκια σου....
Αν κ το μεγάλο μυστικό είναι οι όσο πιο συχνες εξορμήσεις(κ η τσίχλα που επέλεξε είναι ότι πρεπει) γιατί κακά τα ψέματα δεν γίναμε όλοι μας κυνηγοί μέσα από ένα σκοπευτήριο....
Χωρις το τελευταίο να σημαίνει ότι είναι κακό εφόσον υπάρχει αυτη η δυνατότητα...
Μες το μυαλό μου είσαι!!
 
Συνάδελφε Γιάννη, θα συμφωνήσω με τον @outlander. Στο περπατητό ένα δίκαννο με τα πλεονεκτήματα των 2 βολών και των 2 τσοκαρισμάτων συν την ασφάλεια που προσφέρει (το σπας όταν περνάς από δύσκολα σημεία κτλ) είναι ό,τι καλύτερο (φυσικά και ένα αυτογεμές έχει τα δικά του πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα ). Αν είναι το πρώτο σου όπλο, θα σου πρότεινα να πάρεις δίκαννο, αν έχεις κι άλλα, πάω πάσο. Φυσικά η επιλογή και η απόφαση είναι δική σου! Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλά και ασφαλή κυνήγια!
Από άποψη ασφάλειας και το μονόκαννο σαν το δίκαννο σπάει και γεμίζει οπότε είναι το ίδιο ασφαλή και δεν υστερεί κάπου από άποψη ασφάλειας. Αν και είχα ένα μονόκαννο δεν είχα κυνηγίσει με αυτό γιατί ήταν σε κακή κατάσταση και έχω σκοπό να αγοράσω ένα καινούριο κάποια στιγμή. Όμως ξεκίνησα και εγώ να κυνηγάω με δίκαννο (ενώ όλοι οι υπόλοιποι στην παρέα κυνηγούσαν με καραμπίνες χωρίς μειωτήρα) και έχω την εμπειρία από πρώτο χέρι πως είναι να κυνηγάς και να μαθαίνεις με τον περιορισμό του αριθμού των φυσιγγιων στο όπλο σου. Και όντως σε βοηθάει περισσότερο να μάθεις και να είσαι πιο μετρημένος και πιο προσεκτικός στις τουφεκιές σου. Οπότε πιστεύω ότι με το μονόκαννο θα είσαι ακόμη πιο προσεκτικός και θα μάθεις ακόμη περισσότερο.

Αλλά και πάλι για πρώτο όπλο εγώ θα επέλεγα ένα δίκαννο δισκάνδαλο πάντα για να μάθεις και να συνηθίσεις στις 2 σκανδάλες μιας και θεωρώ ότι ειναι η καλύτερη επιλογή σε όπλο. Ειδικά στις μέρες μας που τα θηράματα δεν είναι πάρα πολλά καλό θα ήταν να έχεις και μία δεύτερη τουφεκιά ειδικά σε θηράματα όπως ο λαγός που δεν έχεις και πολλές ευκαιρίες μέσα στην κυνηγετική περίοδο να σκοτώσεις κάποιον πόσο μάλλον αν αστοχήσεις κιόλας με το μονόκαννο. Και επίσης το μεγαλύτερο πλεονέκτημα που σου δίνει το δισκάνδαλο δίκαννο είναι ότι μπορείς να επιλέξεις άμεσα ανα πάσα στιγμή ανάμεσα σε 2 συνδιασμούς τσοκ και φυσίγγι ποιο θα ρίξεις πρώτο (κάτι που δεν έχουν ούτε οι αυτογεμής ημιαυτόματες καραμπίνες) ειδικά στο περπατητό όπου δεν ξέρεις αν η τσίχλα θα σου φύγει από κοντά ή μακριά ή που θα βολέψει να της ρίξεις. Δεν είναι άλλωστε λίγες οι φορές που το δίκαννο το λειτουργώ σαν μονόκαννο και ρίχνω πάντα μία τουφεκιά με την διαφορά ότι ανάλογα την απόσταση επιλέγω ποια από τις δύο κάννες θα βαρέσω. Η ρίχνω την πρώτη κοντά και αν δεν την πετύχω αφού έχει μακρύνει λίγο ρίχνω την δεύτερη.

Τώρα δεν ξέρω πόσο στοιχίζει το εν λόγο μονόκαννο μεταχειρισμένο αλλά ακόμη και καινούριο ένα baikal δίκαννο ειδικά το πλάγιο ξεκινάει από 399 ευρώ ενώ το μονόκαννο το καινούριο στοιχίζει περίπου 190-200 ευρώ. Θα έλεγα ότι ειναι εξευτελιστικά φτηνά. Οπότε εγώ θα έλεγα να αγοράσει ένα καινούριο δίκαννο Baikal όπου θα μπορέσει αν θέλει να το έχει και για μοναδικό όπλο για μια ζωή χωρίς ανάγκη για δεύτερο.
 
Από άποψη ασφάλειας και το μονόκαννο σαν το δίκαννο σπάει και γεμίζει οπότε είναι το ίδιο ασφαλή και δεν υστερεί κάπου από άποψη ασφάλειας. Αν και είχα ένα μονόκαννο δεν είχα κυνηγίσει με αυτό γιατί ήταν σε κακή κατάσταση και έχω σκοπό να αγοράσω ένα καινούριο κάποια στιγμή. Όμως ξεκίνησα και εγώ να κυνηγάω με δίκαννο (ενώ όλοι οι υπόλοιποι στην παρέα κυνηγούσαν με καραμπίνες χωρίς μειωτήρα) και έχω την εμπειρία από πρώτο χέρι πως είναι να κυνηγάς και να μαθαίνεις με τον περιορισμό του αριθμού των φυσιγγιων στο όπλο σου. Και όντως σε βοηθάει περισσότερο να μάθεις και να είσαι πιο μετρημένος και πιο προσεκτικός στις τουφεκιές σου. Οπότε πιστεύω ότι με το μονόκαννο θα είσαι ακόμη πιο προσεκτικός και θα μάθεις ακόμη περισσότερο.

Αλλά και πάλι για πρώτο όπλο εγώ θα επέλεγα ένα δίκαννο δισκάνδαλο πάντα για να μάθεις και να συνηθίσεις στις 2 σκανδάλες μιας και θεωρώ ότι ειναι η καλύτερη επιλογή σε όπλο. Ειδικά στις μέρες μας που τα θηράματα δεν είναι πάρα πολλά καλό θα ήταν να έχεις και μία δεύτερη τουφεκιά ειδικά σε θηράματα όπως ο λαγός που δεν έχεις και πολλές ευκαιρίες μέσα στην κυνηγετική περίοδο να σκοτώσεις κάποιον πόσο μάλλον αν αστοχήσεις κιόλας με το μονόκαννο. Και επίσης το μεγαλύτερο πλεονέκτημα που σου δίνει το δισκάνδαλο δίκαννο είναι ότι μπορείς να επιλέξεις άμεσα ανα πάσα στιγμή ανάμεσα σε 2 συνδιασμούς τσοκ και φυσίγγι ποιο θα ρίξεις πρώτο (κάτι που δεν έχουν ούτε οι αυτογεμής ημιαυτόματες καραμπίνες) ειδικά στο περπατητό όπου δεν ξέρεις αν η τσίχλα θα σου φύγει από κοντά ή μακριά ή που θα βολέψει να της ρίξεις. Δεν είναι άλλωστε λίγες οι φορές που το δίκαννο το λειτουργώ σαν μονόκαννο και ρίχνω πάντα μία τουφεκιά με την διαφορά ότι ανάλογα την απόσταση επιλέγω ποια από τις δύο κάννες θα βαρέσω. Η ρίχνω την πρώτη κοντά και αν δεν την πετύχω αφού έχει μακρύνει λίγο ρίχνω την δεύτερη.

Τώρα δεν ξέρω πόσο στοιχίζει το εν λόγο μονόκαννο μεταχειρισμένο αλλά ακόμη και καινούριο ένα baikal δίκαννο ειδικά το πλάγιο ξεκινάει από 399 ευρώ ενώ το μονόκαννο το καινούριο στοιχίζει περίπου 190-200 ευρώ. Θα έλεγα ότι ειναι εξευτελιστικά φτηνά. Οπότε εγώ θα έλεγα να αγοράσει ένα καινούριο δίκαννο Baikal όπου θα μπορέσει αν θέλει να το έχει και για μοναδικό όπλο για μια ζωή χωρίς ανάγκη για δεύτερο.
Κατά την άποψή μου ΑΡΙΣΤΑ τα λες. Και ένα Baikal πλάγιο ή SP δεν πεθαίνει ποτέ. Και άλλα να πάρεις αργότερα, όποια και να είναι, αυτό πάντα θα είναι επίκαιρο και χρήσιμο.
 
Στο θέμα αντοχής όπλων ίσως θα έπρεπε να ανοίξω ένα νέο ποστ .Αλλά το ότι είναι πιο ανθεκτικό ένα δίκανο από μια καραμπίνα πως μετρήθηκε .Τι εννοώ .Ένας ξέρω πολλούςς που έχουν καραμπίνα την ίδια 30 χρόνια έχει ρίξει χιλιάδες φυσίγγια και με τι τρόπο έτσι διπλές τριπλές πεντάρες παλιότερα και δεν έχει κάτι πάθει είναι της σειράς όπλο ένα δίκανο της σειράς εάν το δουλέψουμε έτσι καίγοντας το πιστεύεται ότι θα αντέξει τα ίδια χρονιά η θα ξεκινάει σαν να χορεύει οριεντάλ γιατί νομίζω ότι αυτό δίκανο για μια ζωή ενώ αυτογεμες δεν κρατάει κάπου δεν είναι απόλυτο.Πιστευω πως μια αδράνειας καραμπίνα αταλινη μπορεί να φτάσει ένα δίκανο στις αντοχές στο πέρασμα του χρόνου ίσως και με λιγότερα προβλήματα ασκώντας της μεγαλύτερες καταπόνησης στο τερέν.
 
Στο θέμα αντοχής όπλων ίσως θα έπρεπε να ανοίξω ένα νέο ποστ .Αλλά το ότι είναι πιο ανθεκτικό ένα δίκανο από μια καραμπίνα πως μετρήθηκε .Τι εννοώ .Ένας ξέρω πολλούςς που έχουν καραμπίνα την ίδια 30 χρόνια έχει ρίξει χιλιάδες φυσίγγια και με τι τρόπο έτσι διπλές τριπλές πεντάρες παλιότερα και δεν έχει κάτι πάθει είναι της σειράς όπλο ένα δίκανο της σειράς εάν το δουλέψουμε έτσι καίγοντας το πιστεύεται ότι θα αντέξει τα ίδια χρονιά η θα ξεκινάει σαν να χορεύει οριεντάλ γιατί νομίζω ότι αυτό δίκανο για μια ζωή ενώ αυτογεμες δεν κρατάει κάπου δεν είναι απόλυτο.Πιστευω πως μια αδράνειας καραμπίνα αταλινη μπορεί να φτάσει ένα δίκανο στις αντοχές στο πέρασμα του χρόνου ίσως και με λιγότερα προβλήματα ασκώντας της μεγαλύτερες καταπόνησης στο τερέν.
Οι παράμετροι είναι πολλές. Κυρίαρχες η χρήση και η συντήρηση. Για όλα. Πως τις αντιλαμβάνεται ο καθένας και πως τις υπηρετεί.
 
Στο θέμα αντοχής όπλων ίσως θα έπρεπε να ανοίξω ένα νέο ποστ .Αλλά το ότι είναι πιο ανθεκτικό ένα δίκανο από μια καραμπίνα πως μετρήθηκε .Τι εννοώ .Ένας ξέρω πολλούςς που έχουν καραμπίνα την ίδια 30 χρόνια έχει ρίξει χιλιάδες φυσίγγια και με τι τρόπο έτσι διπλές τριπλές πεντάρες παλιότερα και δεν έχει κάτι πάθει είναι της σειράς όπλο ένα δίκανο της σειράς εάν το δουλέψουμε έτσι καίγοντας το πιστεύεται ότι θα αντέξει τα ίδια χρονιά η θα ξεκινάει σαν να χορεύει οριεντάλ γιατί νομίζω ότι αυτό δίκανο για μια ζωή ενώ αυτογεμες δεν κρατάει κάπου δεν είναι απόλυτο.Πιστευω πως μια αδράνειας καραμπίνα αταλινη μπορεί να φτάσει ένα δίκανο στις αντοχές στο πέρασμα του χρόνου ίσως και με λιγότερα προβλήματα ασκώντας της μεγαλύτερες καταπόνησης στο τερέν.
Αν το χρησιμοποιείς νορμαλ στο κυνήγι μόνο (και όχι σκοπευτήριο να ρίχνεις εκατοντάδες χιλιάδες τουφεκιες μέσα στον χρόνο όπου εκεί χρειάζεσαι σκοπευτικό όπλο) και με τα κατάλληλα φυσίγγια με τις κατάλληλες πιέσεις όπως ορίζει ο κατασκευαστής και με την κατάλληλη συντήρηση νομίζω ότι θα σε βγάλει μια ζωή ένα baikal δίκαννο. Δεν είπα ότι μια αυτογεμή καραμπίνα είναι λιγότερο ανθεκτική. Είπα ότι δεν σου δίνει κάποιες επιλογές όπως το δικαννο όπως η άμεση επιλογή συνδιασμού τσοκ με φυσίγγι. Για τον λόγο αυτό όπως και η απλότητα των μηχανισμών των δικάννων που ειναι και εύκολα επισκευάσιμα αν πάθει ζημιά αλλά και πιο δύσκολο να βγάλουν ζημιές καθώς και επίσης είναι και πιο ασφαλή με καλύτερο ζύγισμα στις περισσότερες περιπτώσεις καθώς και δεν έχουν κάποιες αδυναμίες που έχουν τα αυτογεμή όπως πχ εμπλοκές και δυσκολότερο καθάρισμα με περισσότερα κινούμενα μηχανικά μέρη θεωρώ ότι θα σε βγάλει για περισσότερα χρόνια απροβλημάτιστα. Αλλά και μια καραμπίνα αδρανείας όπως οι Βenelli μια χαρά αξιοπιστία έχουν . Αλλά δεν έχουν και την ίδια τιμή. Και για κάποιον νέο στο κυνήγι αυτό ίσως είναι μεγάλο πρόβλημα. Μην συγκρίνουμε όπλα των 400 ευρώ με όπλα των 1000+ ευρώ. Για την ποιότητα τους σε σχέση με την τιμή τους εγώ τουλάχιστον τα Baikal τα θεωρώ τα πιο τίμια , πιο value for money ,πιο safe αγορά καθώς και τα πιο εγγυημένα και χρηστικά όπλα που υπάρχουν και με πάρα πολλές επιλογές. Αν σκεφτείς ότι με το 1/3 της τιμής ενός επώνυμου ευρωπαικού όπλου παίρνεις ένα το ίδιο ίσως και πιο αξιόπιστο όπλο που δεν το λυπάσε κιόλας να το κακομεταχειριστείς τότε και μισή ζωή να σου βγάλει και πάλι κερδισμένος είσαι.

Ο πατέρας μου έχει την Benelli sl80 αγορασμένη το 1982-83 και κυνηγάει με αυτή από τότε και ειναι σαν καινούρια χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως και χωρίς να έχει επισκευτεί ποτέ οπλουργό ούτε για αλλαγή ελατηρίων. Και πιστεύω ότι δεν θα χαλάσει και ποτέ αυτό το όπλο. Εγώ από την άλλη κυνηγάω με ένα Baikal ij58 αγορασμένο νομίζω το 1979 από τον παππού μου και ούτε αυτό έχει πάθει κάποια ζημιά παρόλο που τα πρώτα 2-3 χρόνια του έβαζα μέχρι και lambro demi magnum φυσίγγια και τα lambro biturbo που βγάζουν πάνω απο 850 bar πιέσεις που δεν ήξερα. Και έχει ρίξει και τις ίδιες ίσως και περισσότερες τουφεκιές μέχρι σήμερα από ότι η sl80 και παρόλα αυτά ούτε τα κλειδιά του έχουν ξεσφίξει ούτε τίποτα. Eιναι και αυτό σε άριστη κατάσταση παρόλο που έχει κακομεταχειριστεί πολύ περισσότερο από ότι η sl80. Έχει χτυπηθεί κιόλας.
 
Last edited:
Εγώ από την άλλη κυνηγάω με ένα Baikal ij58 αγορασμένο νομίζω το 1979 από τον παππού μου και ούτε αυτό έχει πάθει κάποια ζημιά παρόλο που τα πρώτα 2-3 χρόνια του έβαζα μέχρι και lambro demi magnum φυσίγγια και τα lambro biturbo που βγάζουν πάνω απο 850 bar πιέσεις που δεν ήξερα. Και έχει ρίξει και τις ίδιες ίσως και περισσότερες τουφεκιές μέχρι σήμερα από ότι η sl80 και παρόλα αυτά ούτε τα κλειδιά του έχουν ξεσφίξει ούτε τίποτα. Eιναι και αυτό σε άριστη κατάσταση παρόλο που έχει κακομεταχειριστεί πολύ περισσότερο από ότι η sl80. Έχει χτυπηθεί κιόλας.
Που θα μου πάει... Θα συναντήσω κ κανα baikal που θα έχει γίνει κρέμα Γιωτης..........
Μικρος είμαι ακόμα........
Μην απορείς Μανωλη, ξέρω εγώ τι λέω.......
 
Που θα μου πάει... Θα συναντήσω κ κανα baikal που θα έχει γίνει κρέμα Γιωτης..........
Μικρος είμαι ακόμα........
Μην απορείς Μανωλη, ξέρω εγώ τι λέω.......
Εντάξει δεν ειναι το άγιο δισκοπότηρο τα Baikal. Αλλά απο αξιοπιστία και αντοχές δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει παράπονο για αυτά τα όπλα. Αντίθετα και απο κάτι καταστροφικά τέστς που έχουν αναφερθεί στο εξωτερικό και από πολλά άρθρα του εξωτερικού που έχω τύχει να διαβάσω ψάχνοντας περισσότερες πληροφορίες για αυτά όλοι λένε ότι ειναι από τα πιο ανθεκτικά όπλα που υπάρχουν.

Αλλά στην τιμή που στοιχίζουν θα περίμενε κανείς ότι θα είναι για πέταμα , ότι οι κάννες τους θα συγκλινουν λάθος, ότι θα τουφεκάνε πιο ψηλά ή πιο δεξιά ή πιο αριστερά ότι θα θέλουν κάθε χρόνο οπλουργό για επισκευή, ότι οι εφαρμογές και τα ξύλα τους και γενικά τα υλικά τους θα είναι εντελώς χάλια και ότι θα είναι όπλα τόσο απλά και τόσο τυποποιημένα που θα έχουν σύντομη ημερομηνία λήξης. Παρόλα αυτά αν εξαιρέσεις το φινίρισμα , τα σκαλίσματα τους και λίγο τις εφαρμογές τους που είναι λίγο σφικτές τίποτα από τα παραπάνω δεν συναντάς στα Βaikal. Και οι μηχανισμοί τους είναι ως επι των πλείστων αντιγραφή καλών παλιών επιτυχημένων μοντέλων που έχουν γράψει ιστορία αν δεν κάνω λάθος για αυτό και η μεγάλη τους αξιοπιστία πιστεύω. Αλλά έχουν προσθέσει και αυτοί κάποιες λειτουργίες έξτρα όπως πχ. να πέφτουν οι βελόνες κατά το κλεισιμο του όπλου αν κρατάς πατημένες τις σκανδάλες που ως τώρα δεν το έχω συναντήσει σε άλλο όπλο αυτό ή να ενεργοποιείς τους αυτόματους εξολκείς με μία βίδα κλπ. Μόνο νομίζω τα Γαλλικά Verney Carron έχουν κάτι τέτοιες πατέντες όπως πχ να βαράει η πρώτη σκανδάλη και την δεύτερη κάννη. Και εκτός από αυτό διατείθονται στην αγορά με πάρα πολλές επιλογές όπως εναλλάξιμα τσοκ ή σταθερά, magnum ή απλές κάννες, αυτόματους εξολκείς που απενεργοποιούνται κιόλας με μία βίδα στα poze ή απλούς εξολκεις, δισκανδαλα ή μονοσκάνδαλα με επιλογέα. Πραγματικά όπως μπορεί να τα θέλει κάποιος. Και απο τουφεκιές τουλάχιστον εγώ απο το Βaikal μου ποτέ δεν ειχα παράπονο. Αν το φυσίγγι είναι καλό και σκοπεύσω σωστά ακόμη και σε μεγαλύτερες αποστάσεις από ότι το συνηθισμένο δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.
 
Λένε, και σωστά, ότι καλά τα Baikal, αλλά χωρίς καλούδια (μονοσκάνδαλα, τσοκ, αυτομ. εξωλκείς κλπ).
Δουλεύω αδιάκοπα 8 χρόνια ένα Superpose με όλα τα προηγούμενα. Ποτέ μα ποτέ δεν είχα δυσλειτουργία. Όλα δουλεύουν άψογα. Και βλητικά, άμα βρεις το κατάλληλο φυσίγγι, ανάλογα με τις συνθήκες (εύκολο πράγμα) είναι...S400.
Θα ήθελα καλύτερο φινίρισμα, μικρότερο βάρος και...ιταλική εμφάνιση. Αλλά τότε θα είχε 1,5 χιλιάρικο!
 
Καλησπέρα βρε παιδιά μια ερώτηση διότι έχω ξεχάσει τελείως,από την ώρα που παίρνεις το χαρτί άδεια αγορας από το τμήμα και του κάνεις χρυσή... Μέχρι πότε μπορείς να ξανά πας να πάρεις χαρτί άδεια αγοράς χωρίς τα προηγούμενα χαρτιά Ιατρών κλπα????
 
Καλησπέρα βρε παιδιά μια ερώτηση διότι έχω ξεχάσει τελείως,από την ώρα που παίρνεις το χαρτί άδεια αγορας από το τμήμα και του κάνεις χρυσή... Μέχρι πότε μπορείς να ξανά πας να πάρεις χαρτί άδεια αγοράς χωρίς τα προηγούμενα χαρτιά Ιατρών κλπα????
Νομίζω μέχρι τρια χρόνια.
 
Που θα μου πάει... Θα συναντήσω κ κανα baikal που θα έχει γίνει κρέμα Γιωτης..........
Μικρος είμαι ακόμα........
Μην απορείς Μανωλη, ξέρω εγώ τι λέω.......
Τάσο έχω δει σε δυνατό πέρασμα τσίχλας με καλό καιρό 2 baikal πλαγια να ξεκολλανε οι κάννες από τα στόμια μέχρι τη μέση των καννων περίπου αλλά μιλάμε για πάνω από 150 ντουμπλεδες το καθένα συνεχόμενα χωρίς να σταματήσουν καθολου το ένα με jk6 32 γρ μπλε κ το άλλο με gm3 διασποράς.
Οι κάτοχοι συνέχισαν να ρίχνουν με ξεκολλημενες κάννες αλλά η ζημιά δεν προχώρησε. Τα επισκευασαν κ τα έχουν ακόμα.
Φυσικά αυτό δεν λέει κάτι μιας κ έχω δει κ perazzi να ανοίγουν στο σκοπευτήριο μετά από συνεχόμενες βολές.
Για μένα τα μπαικαλ είναι πολύ ανώτερα από πολλά ψεύτικα ιταλικά μεσαίας κ χαμηλής τιμής.
 
Back
Top