Baikal Team

Μα δεν ερχόμαστε σε αντιπαράθεση κουβέντα κάνουμε.....
Φυσικά κ δεν έχει σχέση το μονοκαννο με τα δικαννα κ τις καραμπίνες....
Και εφόσον έχεις συνηθίσει να χρησιμοποιείς όπλα με ριγα, ένα αριγο όπλο σίγουρα θα σε ενοχλήσει, γιατί κάτι θα σου λείπει που έχεις συνηθίσει να βλέπεις.....
Η μπορεί να μην σου αρέσει κ καθόλου εμφανισιακα....
Το θεμα της εμφανισης το εχω ξεπερασει εδω και πολλα χρονια αχαχαχαχχα ριγα δε κοιταω αλλος ομως τη θελει παραδειγμα σου φερνω μπορει μετα να παει σε οπλο με ριγα και να τον ξενεψει Η να του αρεσει και να μη ξανα πιασει το αριγο η να βγαλει τη ριγα τελειος απο ολα τα οπλα μετα ολα οπως ειχα αριγη την κριο παλια
 
Το θεμα της εμφανισης το εχω ξεπερασει εδω και πολλα χρονια αχαχαχαχχα ριγα δε κοιταω αλλος ομως τη θελει παραδειγμα σου φερνω μπορει μετα να παει σε οπλο με ριγα και να τον ξενεψει Η να του αρεσει και να μη ξανα πιασει το αριγο η να βγαλει τη ριγα τελειος απο ολα τα οπλα μετα ολα οπως ειχα αριγη την κριο παλια
Θα με αποτρελανεις ρε Τολη, όλα τα είπες χαχα....
Για να ρωταει ο φίλος για την αγορά του συγκεκριμένου σημαίνει ότι κάτι του έκανε κλικ σε αυτό.....
Τι θα κάνει αυριο-μεθαύριο είναι άλλο θέμα, μπορεί να παρατησει το κυνήγι κ να παει στο ψάρεμα..
 
Θα με αποτρελανεις ρε Τολη, όλα τα είπες χαχα....
Για να ρωταει ο φίλος για την αγορά του συγκεκριμένου σημαίνει ότι κάτι του έκανε κλικ σε αυτό.....
Τι θα κάνει αυριο-μεθαύριο είναι άλλο θέμα, μπορεί να παρατησει το κυνήγι κ να παει στο ψάρεμα..
Χωρις ριγα δε γινετε που θα πιασει το μηχανισμο αχαχαχαχα
 
Α ρε κουφαλες δε θα βγαλει η μπενελλι μονοκανο ρε θα δειτε εσεις με κομφορτ με πορτινγκ με εσω εξω τσοκ με best φαβη με ανθρακονιμα ριγα διδιμο στοχαστρο φλαντζες αλαγης κλισεις54 συνδιασμους 7 πελματα 3 σκανδαλες τσοκ υπερδιασπορας υπερσυγκεντροσης και μικτης χρησης α και κοκκινα γραματα και μονομπλοκ Κρυογενη κανη αχαχαχαχχαχχα μετα να σας δω
 
Α ρε κουφαλες δε θα βγαλει η μπενελλι μονοκανο ρε θα δειτε εσεις με κομφορτ με πορτινγκ με εσω εξω τσοκ με best φαβη με ανθρακονιμα ριγα διδιμο στοχαστρο φλαντζες αλαγης κλισεις54 συνδιασμους 7 πελματα 3 σκανδαλες τσοκ υπερδιασπορας υπερσυγκεντροσης και μικτης χρησης α και κοκκινα γραματα και μονομπλοκ Κρυογενη κανη αχαχαχαχχαχχα μετα να σας δω
Έχει αργήσει, η αλήθεια είναι ... Άλλες εταιρίες έχουν βγάλει ήδη αυτογεμή που γίνονται μονόκανα.
Αν τα πας στον μάστορα ξαναγίνονται αυτογεμή.
Κρατάς όποιο γουστάρεις.

Η τεχνολογία συναντά την πολυμορφικότητα.
 
Ηλία επειδη το έχεις ξαναπεί αυτη σου την προτιμηση....
Έχεις δεί διάφορες από τον 18,2 των Σοβιετικών έναντι του 18,4 των Ρωσικών?

Γιατί εγώ (στο κυνήγι) δεν έχω δει διαφορά
με την αριστερή κάννη κάννη του δικαννου 18,2 σε σχέση με την 18,4 του μονοκαννου...

Ωπου "κόβει" το ένα θα "κόψει" κ το άλλο.....
Δεν καταλαβαίνω ουδεμία διαφορά....
Πηστευω τα ρωσικα με το 18,2 αυλο ειναι μεγαλα χωνευτηρια αυτο εχω δει με τα δυο που εχω..τα 18,4 δεν τα εχω κυνηγιση και δεν τα ξερω
 
Αν διαβάσεις όλες τις συζητήσεις στα περισσότερα έχω ήδη απαντήσει, και είναι πολλά για να τα ξαναγράψω, θα γίνω κουραστικός. Να πιάσω τα δύο, τρία τελευταία. Δεν χρησιμοποιούν ασημοκοληση με περισσότερο ασημι όσο πιο ακριβό είναι το όπλο, όπως αναφέρει, αλλά συνήθως καλαι. Κανες κυριολεκτικά μονομπλοκ, δεν έχει κανένα πλαγιοκανο, μόνο τα αγγλικά longthorne και ορισμένα fabbri. Μια μόνο ρίγα έχουν πολλά γαλλικά δίκανα και είναι σε πολλούς τομείς ανώτερα από τα ακριβά αγγλικά. Τέλος πάντων γενικεύει λανθασμένα σε πολλά σημεία και δημιουργεί εσφαλμένες πεποιθήσεις.
Οκ κατάλαβα και σε ευχαριστώ. Μιας και δεν γνωρίζω αρκετά με τις κολήσεις να κάνω άλλη μία τελευταία ερώτηση. Οι κολήσεις όπως τις κάνουν με καλάι στις κάννες είναι πιο ανθεκτικές από ότι αν τις έκαναν με ηλεκτρική κόληση όπως πχ. με TIG που κάνουν και στις ανοξείδωτες εξατμίσεις που ανεβάζουν μεγάλες θερμοκρασίες? Φαντάζομαι ότι τις κάνουν με καλαι για να έχουν περισσότερη ομογενια στην κόληση για να μην περνάει η υγρασία ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος?
 
Πηστευω τα ρωσικα με το 18,2 αυλο ειναι μεγαλα χωνευτηρια αυτο εχω δει με τα δυο που εχω..τα 18,4 δεν τα εχω κυνηγιση και δεν τα ξερω
Πάντως νομίζω ότι ο 18,4 (ή ο 18.55 δεν θυμάμαι καλά) θεωρούνταν ο ιδανικός αυλος παλιότερα. Αλλά άλλες εποχές τότε. Νομίζω ότι με τον 18.2 αυλό τα Baikal αποδίδουν το ίδιο καλά και με πιο χαμηλές γομώσεις. Αλλά και με πιο βαριές γομώσεις εγώ διαφορά δεν έχω δει.
 
Οκ κατάλαβα και σε ευχαριστώ. Μιας και δεν γνωρίζω αρκετά με τις κολήσεις να κάνω άλλη μία τελευταία ερώτηση. Οι κολήσεις όπως τις κάνουν με καλάι στις κάννες είναι πιο ανθεκτικές από ότι αν τις έκαναν με ηλεκτρική κόληση όπως πχ. με TIG που κάνουν και στις ανοξείδωτες εξατμίσεις που ανεβάζουν μεγάλες θερμοκρασίες? Φαντάζομαι ότι τις κάνουν με καλαι για να έχουν περισσότερη ομογενια στην κόληση για να μην περνάει η υγρασία ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος?
Η κόλληση με καλάι (κασσίτερος βασικά) είναι μια κόλληση χαμηλής θερμοκρασίας.
Κάτω από 400οC.
Δεν επηρεάζει το μέταλλο της κάνης.
Πρώτος λόγος είναι αυτός.
Tig Mig είναι κολλήσεις ηλεκτρικού τόξου, εισχωρούν στην κάνη για να φτιάξουν ρίζα, άρα επηρρεάζουν το μέταλλο και εισχωρούν σε αυτό.
Μπρουντζοκόλληση και ασημοκόλληση χρειάζονται υψηλότερες θερμοκρασίες για να γίνουν. Αυτό επηρρεάζει την κρυσταλλική δομή των μετάλλων και γι αυτό αποφεύγεται, χωρίς όμως να είναι απαγορευτικό. Ίσως να χρειάζεται εκ νέου θερμική κατεργασία του συνόλου μετά την κόλληση.
Δεν γνωρίζω αν γίνετα ή αν πρέπει να γίνεται.
 
Η κόλληση με καλάι (κασσίτερος βασικά) είναι μια κόλληση χαμηλής θερμοκρασίας.
Κάτω από 400οC.
Δεν επηρεάζει το μέταλλο της κάνης.
Πρώτος λόγος είναι αυτός.
Tig Mig είναι κολλήσεις ηλεκτρικού τόξου, εισχωρούν στην κάνη για να φτιάξουν ρίζα, άρα επηρρεάζουν το μέταλλο και εισχωρούν σε αυτό.
Μπρουντζοκόλληση και ασημοκόλληση χρειάζονται υψηλότερες θερμοκρασίες για να γίνουν. Αυτό επηρρεάζει την κρυσταλλική δομή των μετάλλων και γι αυτό αποφεύγεται, χωρίς όμως να είναι απαγορευτικό. Ίσως να χρειάζεται εκ νέου θερμική κατεργασία του συνόλου μετά την κόλληση.
Δεν γνωρίζω αν γίνετα ή αν πρέπει να γίνεται.
Οκ κατάλαβα. Οπότε από ότι έχει γραφτεί μέχρι τώρα δεδομένο ότι και πιο ακριβά όπλα συγκολούνται και αυτά με καλάι κασσίτερο με ότι αυτό συνεπάγεται με τα αρνητικά και θετικά του το συμπέρασμα ειναι ένα. Baikal και πάλι Baikal. Τουλάχιστον και να σου ξεκολήσουν οι κάννες δεν θα κλαις τα λεφτά σου σε σχέση με κάποιο πιο ακριβό όπλο.
 
Πάντως νομίζω ότι ο 18,4 (ή ο 18.55 δεν θυμάμαι καλά) θεωρούνταν ο ιδανικός αυλος παλιότερα. Αλλά άλλες εποχές τότε. Νομίζω ότι με τον 18.2 αυλό τα Baikal αποδίδουν το ίδιο καλά και με πιο χαμηλές γομώσεις. Αλλά και με πιο βαριές γομώσεις εγώ διαφορά δεν έχω δει.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-819#post-654708

Δοκιμή του @ΝίκοςΠ
65-90% συγκέντρωση αλλάζοντας μόνο σκάγια και buffer.
Ιδανικό φυσίγγι υπάρχει μόνο, όχι ιδανικός αυλός.
 
Νομίζω ότι με τον 18.2 αυλό τα Baikal αποδίδουν το ίδιο καλά και με πιο χαμηλές γομώσεις. Αλλά και με πιο βαριές γομώσεις εγώ διαφορά δεν έχω δει.
Κοίτα, όσοι ρίχνουν στον πινακα μπορεί να έχουν δει κάποιες διάφορες από ελαφριές σε βερυτερες γομωσεις...
Και δεν μπορώ να το θεωρήσω κ τυχαίο που το υποστηρίζουν αρκετοί αρθρογραφοι εδώ κ δεκαετίες...

Εγώ που λειτουργώ μόνο.... κυνηγετικά κ θέτοντας σαν όριο τα 34γρ κ αυτα σε ειδικές περιπτωσεις δεν έχω δει να μειονεκτούν με τις ελαφρυτερες γομωσεις...
Το έχω πει πολλακις...

Και σίγουρα σε άλλες περιοχες(εντός κ εκτός Ελλάδας)κάποιοι κυνηγάν ρίχνουν κ 36γρ με αυτά τα οπλα σε υδρόβια κ φασσα...

Οκ κατάλαβα. Οπότε από ότι έχει γραφτεί μέχρι τώρα δεδομένο ότι και πιο ακριβά όπλα συγκολούνται και αυτά με καλάι κασσίτερο με ότι αυτό συνεπάγεται με τα αρνητικά και θετικά του το συμπέρασμα ειναι ένα. Baikal και πάλι Baikal. Τουλάχιστον και να σου ξεκολήσουν οι κάννες δεν θα κλαις τα λεφτά σου σε σχέση με κάποιο πιο ακριβό όπλο.
Ο βιομήχανος Μουζακης κατάφερνε στα (τότε) δυνατά τρυγονοπερασματα να "χαλάσει" χειροποίητα Εγγλέζικα δικαννα....
 
Και δεν μπορώ να το θεωρήσω κ τυχαίο που το υποστηρίζουν αρκετοί αρθρογραφοι εδώ κ δεκαετίες...
Το πρόβλημα με τους αρθρογράφους είναι ότι μόνο αρθογραφούν.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΟΚΙΜΕΣ και αν αρθογραφούν βάση αυτών ή αν διαβάζουν για να αρθογραφήσουν ή αρθογραφούν απλά για να γεμίσουν σελίδες.
Είναι η δουλειά τους, έχουν τα μέσα, έχουν τον χρόνο, έχουν (οι περισσότεροι) τις βασικές γνώσεις οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κάνουν τις δικές τους δοκιμές και να καταλήξουν στα δικά τους, ... όποια συμπεράσματα.

Τα περισσότερα άρθρα που διαβάζω είναι γενικότητες αρκετές φορές λανθασμένες (κατά εμένα) και γίνεται μια προσπάθεια να μην μείνει κανένας παραπονεμένος ή θιγμένος οικονομικά από το άρθρο.

Οι περισσότερες δοκιμές που βλέπω είναι παραδείγματα προς αποφυγή και το μεγαλείο της προχειρότητας.

Τες πα, δεν θα αλλάξω εγώ τον κόσμο.
Έχουν και παιδάκια να μεγαλώσουν ...

Προσωπικές απόψεις ...
 
Back
Top