Baikal Team

Προσωπικα θα ελυνα-καθαριζα τα πάντα και θα ξαναεβγαινα βολτα να ριξω τουφεκιες να δω...αν δε το ξανακανει τοτε κατι ειχε μπει μεσα....στο λυσιμο-καθαρισμα μπορει να το βρεις κιολας!
Το έκανα βίδες στο σκοπευτήριο, έχω πάντα μαζί εργαλεία. Δεν βρήκα κάτι, μπορεί κ να μην το αντιλήφθηκα. Έριξα μετά πάνω από 1κουτι βαριές γομοσεις κ δεν μου το ξανά έκανε. Δεν το περίμενα παντός με ξάφνιασε το συμβάν
 
Κύριοι να κάνω μια ερώτηση....
Η μπίλια στα Baikal,το στόχαστρο κοινός είναι βιδωτή ή φιξαριστή;
Αν επιχειρήσω να την ξεβιδώσω θα τα καταφέρω ή θα κάνω μαλ....ια και θα πρέπει να ανοίγω τρύπες;
Βιδωτη είναι. Εγω στην 155 την εβγαλα και βιδωσα μια οπτικής ινας. Απλως αν βάλεις οπτική ίνα θέλει σφίξιμο μς μικρό πενσάκι ωστε να ερθει στην ευθεία με τη ριγα.
 
Κύριοι να κάνω μια ερώτηση....
Η μπίλια στα Baikal,το στόχαστρο κοινός είναι βιδωτή ή φιξαριστή;
Αν επιχειρήσω να την ξεβιδώσω θα τα καταφέρω ή θα κάνω μαλ....ια και θα πρέπει να ανοίγω τρύπες;
Γιώργο είναι βιδωτή. Οπως είπαν και οι προηγούμενοι θέλει πενσάκι και η παλιά για να βγει και η καινούρια για να σφιχτεί στην σωστή θέση. Και με το πενσάκι , επειδή θέλει πολύ σφίξιμο η μεταλλική μπίλια θα χαλάσει. Και δεν μπορείς να βάλεις κάτι για να την προφυλάξεις - πχ να την σφίξεις με το πενσάκι μέσω ενός πανιού - επειδή είναι πολύ μικρή και γλιστράει και δεν την πιάνεις. Την οπτική ίνα οκ την πιάνεις και με ένα πανάκι για προστασία. Θέλω να πω ότι άμα το βγάλεις το σκόπευτρο μάλλον θα το χαλάσεις και δύσκολα θα μπορέσεις να το ξαναχρησιμοποιήσεις οπότε θέλει να είσαι αποφασισμένος.

Α και κάτι ακόμα σημαντικό: επειδή αυτά τα σκόπευτρα είναι βιδωτά πρέπει να ταιριάζουν τα πάσα. Ναι εννοώ τα πάσα της μικρής βίδας που βιδώνει στην μικρή τρυπούλα της ρίγας. Δεν ταιριάζουν όλα τα after market σκόπευτρα σε όλα τα όπλα, γι αυτό θέλει προσοχή. Υπάρχουν διαφορές και στα πάσα και στο φάρδος της βιδούλας - τρύπας.
 
Γιώργο είναι βιδωτή. Οπως είπαν και οι προηγούμενοι θέλει πενσάκι και η παλιά για να βγει και η καινούρια για να σφιχτεί στην σωστή θέση. Και με το πενσάκι , επειδή θέλει πολύ σφίξιμο η μεταλλική μπίλια θα χαλάσει. Και δεν μπορείς να βάλεις κάτι για να την προφυλάξεις - πχ να την σφίξεις με το πενσάκι μέσω ενός πανιού - επειδή είναι πολύ μικρή και γλιστράει και δεν την πιάνεις. Την οπτική ίνα οκ την πιάνεις και με ένα πανάκι για προστασία. Θέλω να πω ότι άμα το βγάλεις το σκόπευτρο μάλλον θα το χαλάσεις και δύσκολα θα μπορέσεις να το ξαναχρησιμοποιήσεις οπότε θέλει να είσαι αποφασισμένος.

Α και κάτι ακόμα σημαντικό: επειδή αυτά τα σκόπευτρα είναι βιδωτά πρέπει να ταιριάζουν τα πάσα. Ναι εννοώ τα πάσα της μικρής βίδας που βιδώνει στην μικρή τρυπούλα της ρίγας. Δεν ταιριάζουν όλα τα after market σκόπευτρα σε όλα τα όπλα, γι αυτό θέλει προσοχή. Υπάρχουν διαφορές και στα πάσα και στο φάρδος της βιδούλας - τρύπας.

Δημήτρη θέλω να βάλω ένα οπτικής ίνας.
Αλλά όπως είπες δεν ξέρω αν θα ταιριάξει το πάσο.
Αν είναι το κλασσικό Μ3 τότε δεν θα έχω θέμα.
Αλλιώς μετά θα πρέπει να πάρω άλλο που να ταιριάζει ή να ανοίξω καινούργια τρύπα.
 
Δημήτρη θέλω να βάλω ένα οπτικής ίνας.
Αλλά όπως είπες δεν ξέρω αν θα ταιριάξει το πάσο.
Αν είναι το κλασσικό Μ3 τότε δεν θα έχω θέμα.
Αλλιώς μετά θα πρέπει να πάρω άλλο που να ταιριάζει ή να ανοίξω καινούργια τρύπα.
Βαλε αυτοκολλητη και ξεμπλεκεις...
 
Δημήτρη θέλω να βάλω ένα οπτικής ίνας.
Αλλά όπως είπες δεν ξέρω αν θα ταιριάξει το πάσο.
Αν είναι το κλασσικό Μ3 τότε δεν θα έχω θέμα.
Αλλιώς μετά θα πρέπει να πάρω άλλο που να ταιριάζει ή να ανοίξω καινούργια τρύπα.
Κάτι μου λέει το Μ3 . Νομίζω αυτό είναι όμως πέρασε καιρός και δεν θυμάμαι καλά να μην σε πάρω στον λαιμό μου. Αλλά όπως λέει και ο Sakis παραπάνω αν δεν ξέρεις εσύ θα ξέρει το μαγαζί που θα στο πουλήσει. Και γενικά αυτά της οπτικής ίνας συνήθως γράφουν επάνω για τι όπλα προορίζονται.

Α και άμα είναι όπως του Σάκη παραπάνω οκ μπαίνει με ένα απλό βίδωμα. Αν όμως είναι πιο μεγάλη οπτική ίνα παίζει ρόλο και το φάρδος της σκοπευτικής ρίγας ( 6mm , 8 mm κλπ) επειδή έχει έναν φορέα που προσαρμόζεται πάνω στην ρίγα αυτή και πάνω στον φορέα αυτόν μπαίνει η οπτική ίνα. Συνήθως αυτές οι οπτικές ίνες έχουν και όλων των ειδών τις βίδες για να προσαρμόζονται σε όλων των ειδών τα πάσα.

Ελπίζω να βοήθησα και να μην μπέρδεψα .think.
 
Κύριοι να κάνω μια ερώτηση....
Η μπίλια στα Baikal,το στόχαστρο κοινός είναι βιδωτή ή φιξαριστή;
Αν επιχειρήσω να την ξεβιδώσω θα τα καταφέρω ή θα κάνω μαλ....ια και θα πρέπει να ανοίγω τρύπες;
Γιωργαρε για την Ρωσιδα επελεξα αυτοπου σου επισυναπτω και ειναι με μαγνητη. Δεν φευγει με τιποτα και η ινα ειναι πολυ καλη

https://www.kalkantzakos.com/Produc...nitiko-skopeutro-optikis-inas-prasino,-hi-viz
 
Βαλε αυτοκολλητη και ξεμπλεκεις...
Βαλε κατι τετοιο αμα δε θες να το πας σε εναν άνθρωπο να σου βαλει βιδωτο...: https://www.kalkantzakos.com/Product/2820/71mm-kokkino,-autokollita-skopeutika-optikis-inas-ruby-

Θα βαλεις και διπλης οψης απο πρακτικερ για εξωτερικους χωρους και εισαι τουμπανο!

Κανονικα και σωστα χιλιοστα να ειναι το στοχαστρο, θα πρεπει να βαλεις λιγη loctite για σπειρωματα γιατι δεν ειναι στανταρ οτι τερμα σφιγμενο θα είναι και ισιο! Δεν ξερω τωρα αν το εξηγω σωστα!
 
Το σκ θα γινουν δοκιμες και με αλλα φυσιγγια εμποριου με πιο χοντρα σκαγια γιατι τα ξεχασα σπιτι σημερα...παντως σε φυσιγγια δικα μου το συγκεκριμενο τσοκ εχει ανεβασει το ποσοστο συγκεντρωσης στα 36 μετρα σε συγκριση με το μαμα φουλ....αναμενο βεβαια
 
Last edited:
Αλλη μια δοκιμη στα 45 μετρα με f2 classic 34gram n7 mp 155 gemini ported * διασταση χαρτιου 1χ1
View attachment 5220
Ωραία ! Σε Νο5 γαβρωνει τσι λαγούς. Σε χαμηλές θερμοκρασίες είμαι περίεργος πως θα συμπεριφέρεται γιατί ειναι αρκετά μαλακό.
 
Last edited by a moderator:
Ωραία ! Σε Νο5 γαβρωνει τσι λαγούς. Σε χαμηλές θερμοκρασίες είμαι περίεργος πως θα συμπεριφέρεται γιατί ειναι αρκετά μαλακό.
Νικολη σε εμας εδω μια χαρα δουλευει κ το χειμωνα. Το αγαπαει η 155... Σε νο6 το χρησιμοποιω απο εναρξη μεχρι τελος. Εχω και σε 4 αλλα δε το εχω χρησιμοποιηση ακομα....
 
Back
Top