Baikal Team

Στελιο αν θυμαμε καλα πρεπει να ηταν το '09..
Μάλλον ούτε εσύ δεν θυμάσαι καλά !!! .... .yel. ... γιατί, πως γίνεται του φίλου πιο πάνω να είναι κατασκευής 06 και να είναι το ΜΡ 27 ...:oops:o_O
Εκτός και αν κάπου δεν μας τα είπε κι αυτός καλά ... o_O:confused:
.sarcastic. .sarcastic.
 
Καλησπερα στην παρεα..
Χθες απεκτησα ενα mp 27εμ σουπερ ποζε..
Μεταχειρισμενο το οπλο..
Ηθελα να κανω μια ερωτηση ,οι κανες γραφουν πανω με ασπρα γραμματα 06 .
Αυτο ειναι το ετος κατασκευης;;
Να το χαίρεσαι !
 
Παιδια ευχαριστω ολους ....τελικα το izh27em ειναι..
Πανω στις κανες γραφει και τον αυλο18.4 f(1,0)&18.4m(0.5)..
το εχει καποιος απο εσας;;το πηρα για τσιχλες αλλα δεν ειχε κανενα μπασιμο καλο.μου αρεσε αλλα ειναι λιγο πιο βαρυ απο το αλλο ποζε που εχω ενα lummar scirroco...
 
Last edited:
Καλησπερα στην παρεα..
Χθες απεκτησα ενα mp 27εμ σουπερ ποζε..
Μεταχειρισμενο το οπλο..
Ηθελα να κανω μια ερωτηση ,οι κανες γραφουν πανω με ασπρα γραμματα 06 .
Αυτο ειναι το ετος κατασκευης;;
Καλορίζικο και καλοτούφεκο ....
 
Δοκιμες στα γρηγορα αποψε με ψιλοβροχο
F2 classic n6 36 μετρα διασταση χαρτιου 118 x 78 baikal mp 155
View attachment 4936View attachment 4935
Gemini ported *
Gemini *** 5+5
Φιλαρακι αν μπορείς δοκιμασε στα 45 η 50 μέτρα με τον άσσο να μας πεις την γνώμη σου και αν αφήνει μεγάλα κενα
 
Φιλε το τζεμινι +5 καλυτερο! (Σε αυτη την αποσταση)
Αυτο βλεπω κι εγω. Αλλα κραταω μια πισινη γιατι λειπουν καμποσα σκαγια απ το χαρτι( πρεπει να εχει περιπου 300 σκαγια στα 34 γραμμ. το ν 6 ) θα ξαναριξω...
 
Γιατι εχεις σκευτει να το δωσεις και γιατι το εχεις μετανοιωσει???

Έχω σκεφτεί να το δώσω γιατί:

Επωμιζω αριστερά ενω αυτό έχει δεξί κοντάκι. Έχω σκεφτεί να πάω σε κοντακά να φτιάξει ένα καινούργιο, αλλά επειδή μένω στην επαρχία και λόγω υποχρεώσεων, μου είναι σχετικά δύσκολο. Επιπλέον είναι σχετικά εμπροσθοβαρές (κακό ζύγισμα), με συνέπεια να είναι κουραστικό σε περπατητό κυνήγι. Ακόμα κι αν φτιάξω custom κοντάκι πληρώνοντας κάποια χρήματα, το όπλο θα παραμείνει μπροστόβαρο, και αυτό είναι κάτι που με αποτρέπει να το κάνω.

Μετανιώνω γιατί:

Παρόλα τα παραπάνω μειονεκτήματα, το όπλο δεν έχει κανένα λειτουργικό πρόβλημα και δεν έχει χρειαστεί να πάει σε οπλουργό. Έχω πλήρη σειρά τσοκ (5 μαμίσια και δύο Gemini ported 3* & 4*) και μπορώ να το χρησιμοποιώ τοσο σε περπατητό όσο και σε καρτέρι. Ξέρω ότι πατώντας τη σκανδάλη το όπλο θα πυροδοτήσει χωρίς πιθανότητα εμπλοκής. Αν και έχει φτωχό φινίρισμα, σχεδιαστικά βασίζεται στο Browning, εχοντας αντοχή και σωστές προδιαγραφές ασφαλείας. Δεν έχει κουραστικό λάκτισμα σε φυσίγγια έως 32-34 γραμμάρια που χρησιμοποιώ. Δεν φοβάμαι μην γρατζουνιστεί ή μην πάθει κάτι, χωρίς όμως να το κακομεταχειριζομαι. Ο καθαρισμός του και η συντήρηση είναι υπόθεση 5 λεπτών και έτσι το όπλο καθαρίζεται και λιπαινεται ακόμα και μετά από ένα φυσίγγι. Σκέφτομαι ότι ακόμα και αν πάρω άλλο όπλο, πάντα μπορεί να υπάρχει ως εφεδρικό. Ακόμη κι αν το έδινα για 250 - 300€, τι άλλο θα έβρισκα σε αντίστοιχη αξία;
 
Έχω σκεφτεί να το δώσω γιατί:

Επωμιζω αριστερά ενω αυτό έχει δεξί κοντάκι. Έχω σκεφτεί να πάω σε κοντακά να φτιάξει ένα καινούργιο, αλλά επειδή μένω στην επαρχία και λόγω υποχρεώσεων, μου είναι σχετικά δύσκολο. Επιπλέον είναι σχετικά εμπροσθοβαρές (κακό ζύγισμα), με συνέπεια να είναι κουραστικό σε περπατητό κυνήγι. Ακόμα κι αν φτιάξω custom κοντάκι πληρώνοντας κάποια χρήματα, το όπλο θα παραμείνει μπροστόβαρο, και αυτό είναι κάτι που με αποτρέπει να το κάνω.

Μετανιώνω γιατί:

Παρόλα τα παραπάνω μειονεκτήματα, το όπλο δεν έχει κανένα λειτουργικό πρόβλημα και δεν έχει χρειαστεί να πάει σε οπλουργό. Έχω πλήρη σειρά τσοκ (5 μαμίσια και δύο Gemini ported 3* & 4*) και μπορώ να το χρησιμοποιώ τοσο σε περπατητό όσο και σε καρτέρι. Ξέρω ότι πατώντας τη σκανδάλη το όπλο θα πυροδοτήσει χωρίς πιθανότητα εμπλοκής. Αν και έχει φτωχό φινίρισμα, σχεδιαστικά βασίζεται στο Browning, εχοντας αντοχή και σωστές προδιαγραφές ασφαλείας. Δεν έχει κουραστικό λάκτισμα σε φυσίγγια έως 32-34 γραμμάρια που χρησιμοποιώ. Δεν φοβάμαι μην γρατζουνιστεί ή μην πάθει κάτι, χωρίς όμως να το κακομεταχειριζομαι. Ο καθαρισμός του και η συντήρηση είναι υπόθεση 5 λεπτών και έτσι το όπλο καθαρίζεται και λιπαινεται ακόμα και μετά από ένα φυσίγγι. Σκέφτομαι ότι ακόμα και αν πάρω άλλο όπλο, πάντα μπορεί να υπάρχει ως εφεδρικό. Ακόμη κι αν το έδινα για 250 - 300€, τι άλλο θα έβρισκα σε αντίστοιχη αξία;
Εχεις δικιο και στις δυο περιπτωσεις.
 
Back
Top