Baikal Team

Σε ξεγελάει η φώτο. Βλέπεις τις απέναντι τρύπες. Όλες έχουν την ίδια κατεύθυνση
Ok..
Παντως οι τρυπες γινονται πριν το τσοκαρισμα αν εχουν την λογικη της εκτονωσης των αεριων..
Οι τρυπες που γίνονται στο τσοκαρισμα εχουν τον σκοπο φρενου του συγκεντρωτηρα (και εχουν και διαφορετικης φορας φαλτσα)...
Εσυ τι ειχες στοχο?
Παντως θα ηταν ενδιαφερουσα η δοκιμη στο χαρτι πριν και μετα!
 
Διαβασα προχτες στην Δημοκρατια-κυνηγι ενα αρθρο του Κυπριδημου..
"Ενα μοναδικο baikal στην Ελλαδα"
Αναφεροταν στο σχετικα αγνωστο iz 12 που κυκλοφορησε απο το '63 μεχρι το '73..
Μοιαζει με το μετεπειτα iz27 αλλα με καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα που θα σας γραψω εν συντομια παρακατω κ συμφωνα παντα με το αρθρο...
Καταρχην η ενδειξη στην βαση ussr τοποθετητε προ του '92.τοτε πριν την απο την αλλαγη του καθεστωτος τα Βaikal κατασκευαζοταν απο σφυρηλατα τμηματα ατσαλιου κ κατεργασια σε εργαλειομηχανες.Επειτα απο την μεταβαση στην ελευθερη αγορα,οι βασεις γινονται σε χυτευση ακριβειας.κ εδω φαινεται η πρωτη διαφορα:
Η καθαροτητα της δουλειας μεσα στην βαση αυτου του συγκεκριμμενου οπλου σε συγκριση με τα μεταγενεστερα..
Ολες οι γωνιες ειναι καθαρα κομμενες χωρις τα σημαδια που αφηνει πισω της η φρεζα,κατι συνηθες στα περισσοτερα ρωσικα οπλα.
Οι οπλιστηρες κινουνται ελευθερα στις οπες τους χωρις ιχνος τριβης.θα μπορουσε αυτη η απαλοτητα στην κινηση να ειναι απο το στρωσιμο που προκαλειται απο την πολυετη χρηση,αλλα οι οπλιστηρες ειναι επιχρωμιωμενοι κ το χρωμιο δεν σηκωνει στρωσιμο γιατι ειναι σκληρο μεταλλο.Αυτοι οι οπλιστηρες κ τα υπολοιπα εσωτερικα μερη λειανθηκαν επιμελως πριν απο την χρωμιωση!
Οι καννες ειναι απολυτα ευθειες κ η λειανση εσωτερικα υποδειγματικη.τετοια λειανση βλεπουμε σε δικαννα φημισμενα για τις καννες τους οπως τα γαλλικα Darne.
Ξανακοιταξα τις καννες στο φως.Oι σκιασεις ηταν απολυτα ισιες,οι κυκλοι των κωννων απολυτα ομοκεντροι.οι επιφανειες κραθρεφτης.Ολα αυτα σε ενα δικαννο υποτιθεται φτηνης κατασκευης ερχονται σε αντιθεση με ολα οσα εχουμε συνηθισει.
Τα baikal ειναι καλα οπλα,αλλα δεν προσφερουν τετοια φινιρισματα ειδικα εσωτερικα.
Η ριγα ειναι μασιφ.Η μασιφ ριγα ειναι σημα κατατεθεν του ακριβου σουπερποζε κ την βλεπουμε συνηθως σε ακριβα γερμανικα σουπερποζε κ σε αρκετα πρωτοκλασατα beretta SO.
Ο λογος ειναι απλος: Η μασιφ ριγα χρειαζεται εφαρμογη στο χερι ωστε η ριγα να παρει την ιδια καμπυλη με την εξωτρικη επιφανεια των καννων.Η ριγα ειναι κοιλη,εχει διατομη σχηματος Π κ τα δυο κατω χειλη πρεπει να αγγιζουν την καννη σε ολο το μηκος,αλλιως δεν κολλα στην καννη οσο καλα κ να τις ριξουν.Η εξαεριζομενη ριγα κολλα πολυ ευκολα κ για αυτο κ προτιματε απο τους κατασκευαστες.
Το κοντακι ειναι σκουρο,βερνικωμενο με φινιρισμα που μοιαζει με γομολακα.παρα τα χρονια του κ τα κυνηγια που εχει κανει δεν εχει σκασει οπως τα φθηνα βερνικια των περισσοτερων παλιων Baikal.
Εχοντας εξετασει το οπλο κ εχοντας δει οτι διαφερει απο το μεσο ορο γενναται η απορια απο που ηλθε.Αν ηταν καποια ειδικη παραγγελια.
Που το βρηκε ο κυριος Γιαννης?
"Ειχαμε παει σε εναν γαμο στη Σαμο κ ηταν εκει ενας που εριχνε μπαλωθιες.Ακουγοντας το κλεισιμο του οπλου εντυπωσιαστηκα.
Το επιασα το ειδα καλα κ του εκανα μια προσφορα.Εκτοτε το εχω ως πρωτο μου οπλο.Εχω κανει απιστευτες τουφεκιες με αυτο το οπλο"
To iz12 κατασκευαζοταν οταν οι ρωσοι προσπαθουσαν να στησουν για πρωτη φορα τις εξαγωγες οπλων κ η κατασκευη ηταν επιμελης.οταν η δουλεια δεν ειχε την πιεση που επιβαλλει η μαζικη παραγωγη.



Απο οτι θυμαμε δυο μελη εδω στο φορουμ κατειχαν αυτο το οπλο..Ας το προσεξουν λιγο παραπανω..
 
Nα ενα BAIKAL απο αυτα που αναφερεις και ειναι προσωπικο μου οπλο με περιποιηση δικη μου εξωτερικα στα ξυλα και μεταλα.

View attachment 5868
To σοβιετικο iz27 ειναι αυτο Ηρακλη?
Γιατι οσα iz12 ειδα στο ιντερνετ οπως κ αυτο στο παραπανω αρθρο η ριγα τους ηταν μασιφ..
 
Last edited:
Ένα τσοκ φρένου σου δίνει αυτό που θα έπαιρνες από ένα φυσιγγι φτιαγμένη στα μέτρα την καννης του όπλου σου. Εκτός αν στοχεύεις σε πατέντα που έκανες σε συγκετροτηρα όπου εκεί σου κάνει ζημιά
 
Τωρα ξεφευγουμε απο το θεμα, αλλα ασχολουμαστε ολη την ωρα με τσοκ και παρατσοκ, γραμμαρια, αυλους και διαφορες ιστοριες, και οταν ρωτησα εναν γνωστο "οπλουργο" ποσα σκαγια εχουν βγει απο τον συγκεντρωτηρα πριν βγουν απο το στομιο της κανης και πως ενα τσοκαρισμα ενος αστρου για παραδειγμα, επηρεαζει εναν συγκεντρωτηρα και τα σκαγια που ειναι ακομα μεσα σε αυτόν, η απάντηση δεν φανηκε "κάθετη" και σιγουρη...Υπηρχαν πολλα "εξαρτάται" στην απάντηση..ΑΡΑ καταληξτε πρωτα σε ενα αντε δυο φυσιγγια, και μετα ψαξτε για ολα τα υπόλοιπα!
Γνωμη μου ειναι οτι ενα τσοκ θα δειξει πως δουλευει 100% μονο αμα το ριξεις με μεσοταπα η μαλλινη ταπα..απο κει και περα μπορεις να δεις πως δουλευουν διαφορετικα τσοκ με ενα σταθερο φυσιγγι εστω!
Το οτι ενα στενο τσοκαρισμα φρενάρει την ταπα, ενταξει..και ενα φυσιγγι που εχει σφιχτο-σκληρο "κλεισιμο" φρεναρει την ταπα του βασει φυσικης...
 
Ένα τσοκ φρένου σου δίνει αυτό που θα έπαιρνες από ένα φυσιγγι φτιαγμένη στα μέτρα την καννης του όπλου σου. Εκτός αν στοχεύεις σε πατέντα που έκανες σε συγκετροτηρα όπου εκεί σου κάνει ζημιά
Εννοεις οτι κανει το φυσιγγια να δουλευουν σαν να ηταν φτιαγμενα για το οπλο σου? (Γτ μπερδευτηκαν καποιες λεξεις πληκτρολογώντας και με μπερδεψες)..
Δεν ξερω αν συμφωνω απολυτα..θα ελεγα οτι βγαζουν την "συνιστωσα" του συγκεντρωτηρα απο την ολη "εξισωση" αποδοσης της τουφεκιας...
 
Εννοεις οτι κανει το φυσιγγια να δουλευουν σαν να ηταν φτιαγμενα για το οπλο σου? (Γτ μπερδευτηκαν καποιες λεξεις πληκτρολογώντας και με μπερδεψες)..
Δεν ξερω αν συμφωνω απολυτα..θα ελεγα οτι βγαζουν την "συνιστωσα" του συγκεντρωτηρα απο την ολη "εξισωση" αποδοσης της τουφεκιας...
Ένα σωστό φυσιγγι για το όπλο σου είναι αυτό που έχει την σωστή καύση οστε στο τέλος να αφαιρείτε η συνιστώσα του συγκετροτηρα από την εξίσωση.
Με άλλα λόγια τα αέρια στο τέλος της καννης να είναι τέτοια ώστε να μην κλοτσανε μέσο του συγκετροτηρα τα σκάγια.
Στο φυσιγγι επιπλέον Ρυθμίζουμε κ με την προοδευτικότητα την ταχύτητα εκκίνησης της γομοσης η οποία θέλουμε να επέρχεται από 《σπρώξιμο》 κ όχι από 《κλοτσια》 για να μην παραμορφονοντε τα σκαγια+κερδίζουμε κ στην πιο γλυκιά ανάκρουση
Εδώ φενεται πως δουλεύει το πορτινγκ με τα αέρια. Ο συνδυασμός με φρένο βοηθάει κ αλο
 
Last edited:
Εγω σε ενα συμπερασμα εχω καταληξει για ΟΛΑ τα παραπανω: ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ..θες να δεις αμα δουλευει κατι? Το παιρνεις και το δοκιμαζεις σε χαρτονι ΚΑΙ σε ΚΥΝΗΓΙ..δε σου κανει το βαζεις στην ακρη και αμα εισαι τυχερος το σπρωχνεις μεταχειρισμενο!
Ιδιο φυσιγγι αλλος προσκυναει αλλος κατεβαζει Χριστους και καντηλια...ιδιο τσοκ αλλος δινει και δευτερο 100ευρω για να παρει αλλη συσφιξη αλλος προσπαθει να ξεφορτωθει μισοτιμης και το πρωτο που αγορασε!....
 
Εγω σε ενα συμπερασμα εχω καταληξει για ΟΛΑ τα παραπανω: ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ..θες να δεις αμα δουλευει κατι? Το παιρνεις και το δοκιμαζεις σε χαρτονι ΚΑΙ σε ΚΥΝΗΓΙ..δε σου κανει το βαζεις στην ακρη και αμα εισαι τυχερος το σπρωχνεις μεταχειρισμενο!
Ιδιο φυσιγγι αλλος προσκυναει αλλος κατεβαζει Χριστους και καντηλια...ιδιο τσοκ αλλος δινει και δευτερο 100ευρω για να παρει αλλη συσφιξη αλλος προσπαθει να ξεφορτωθει μισοτιμης και το πρωτο που αγορασε!....
Ενα πραμα που δεν εχουν καταλαβει οι περισοτεροι, ειναι οτι ο καθε ενας μας εχει κ διαφορετικο τροπο σκοπευσης κ για αυτο διιστανται οι αποψεις για τσοκ κ φυσιγγια, π.χ το ιδιο φυσιγγι με ιδιο οπλο κ τσοκ αλλος λεει τα καλυτερα κ αλλος τα χειροτερα!
Οποτε βρισκουμε τι ταιριαζει σε εμας κ οχι σε στοχο, ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ!!!
 
Οταν αντιλαμβάνεσε κάτι πως δουλεύει, ξέρεις κ τι να προσδοκεις από αυτό οστε να ξέρεις αν δουλεύει όταν το δοκιμάσεις. Επισης κ με πιο κριτήριο να επιλέξεις από τα τόσα τσοκ που κυκλοφορούν.
Το να πετάς 100€ρα αρ-δεξ κ αν δουλεύει έχει καλός δεν το μπορούν όλοι.
 
Back
Top