Baikal Team

Το φουλ μαμα ειναι πολι καλο
Ναι μου αρεσε κ μενα η κατανομή του...αλλα η συγκεντρωση του μοιαζει πολυ με το mod Gemini...για πιο οριακες τουφεκιες νομιζω καποιος πρέπει να στραφει σε αφτερ μαρκετ τσοκ ξεκαθαρα..λιγο off topic αλλα εντυπωσιαστηκα απο την τουφεκια του hyperchoke στην franchi!
 
Στεφανε καλοτουφεκο το εργαλειο...
Μεχρι τα 40 μετρα θα σε καλυψει αξιοπρεπως το Gemini mod, απο εκει κ πανω θα χρειαστεις κατι πιο σφιχτο σε aftermarket...
Αρη να σαι καλα, καλες γιορτες να χεις! Στα μπασιματα ισως χρειαστει κατι καλυτερο ναι! Στα υπολοιπα ετσι κ αλλιως επειδη κυνηγω ανευ σκυλου (θηρευω δε κυνηγώ λοιπον) αποφευγω περαν των 40m τις τουφεκιες γτ δεν βρίσκονται κ ευκολα!
 
Αρη να σαι καλα, καλες γιορτες να χεις! Στα μπασιματα ισως χρειαστει κατι καλυτερο ναι! Στα υπολοιπα ετσι κ αλλιως επειδη κυνηγω ανευ σκυλου (θηρευω δε κυνηγώ λοιπον) αποφευγω περαν των 40m τις τουφεκιες γτ δεν βρίσκονται κ ευκολα!
Μπραβο Στεφανε εκανες καλη δουλεια! Μια χαρα δουλευουν τα τσοκακια της μπαϊκαλ, για μεγαλυτερη συνγκετρωση μονο για καθιστα χρειαζεται η πρεπει να εισαι αριστος σκοπευτης!
Καλη Ανασταση φιλε κ σε ολη την ομορφη παρεα!
 
Καλορίζικη Στέφανε και να τη χαρείς !!!
Πάντως μου κάνει εντύπωση για τα NSI DUE ... Είναι αρκετά πιο δυνατά από τα UNO, κατά γενική ομολογία όλων όσοι τα έχουμε ρίξει και τα δυο. Αλλά και σύμφωνα με την κατασκευάστρια εταιρεία ... Due 410 m/s - Uno 387 m/s !!!!
Αναλαμπή αλλά τώρα το κοίταξα και είδα οτι μιλάμε για άλλο DUE....αυτό που μου έκανε τις εμπλοκές (και κάνει ακόμα) είναι το NSI DUE EUROPE....εσύ λες το NSI DUE SPORTING..
 
Αναλαμπή αλλά τώρα το κοίταξα και είδα οτι μιλάμε για άλλο DUE....αυτό που μου έκανε τις εμπλοκές (και κάνει ακόμα) είναι το NSI DUE EUROPE....εσύ λες το NSI DUE SPORTING..
Χριστος Ανεστη! Στεφανε εριξα δυο πενταδες απο τα NSI DUE EYROPE δεν μου εκανε εμπλοκη, αλλα τα πεταγε πολυ κοντα, εν τω μεταξυ εγω το μπιστονι το εχω δυο κλικ πριν το τελος προς τις ελαφριες!
 
Χριστος Ανεστη! Στεφανε εριξα δυο πενταδες απο τα NSI DUE EYROPE δεν μου εκανε εμπλοκη, αλλα τα πεταγε πολυ κοντα, εν τω μεταξυ εγω το μπιστονι το εχω δυο κλικ πριν το τελος προς τις ελαφριες!
Αληθώς Ανέστη Κωστα. Ειχα σκοπο να σε ρωτησω γτ θυμόμουν οτι το χες αναφερει..εχω ριξει 8 κουτια στο σκοπευτηριο και δεν τα δέχεται ακομα...ποσο μαλλον αν ειχα γυρισει και το πιστονι οπως λεει το manual προς τις βαριές..για την ωρα εχω αποφασισει να το αφησω ως εχει και θα το γυρισω τον Αύγουστο που δουλευω 32 γραμμαρια!
 
Αναλαμπή αλλά τώρα το κοίταξα και είδα οτι μιλάμε για άλλο DUE....αυτό που μου έκανε τις εμπλοκές (και κάνει ακόμα) είναι το NSI DUE EUROPE....εσύ λες το NSI DUE SPORTING..
Έτσι εξηγείται !!! Και δικαιολογείται (να κάνει εμπλοκές) !!! Πράγματι το DUE EUROPE είναι πολύ πιο μαλακό από το DUE SPORTING, το έχουμε συζητήσει και στα "Σκοπευτικά φυσίγγια" δυο-τρεις φορές. Εξάλλου έχει 0,10 - 0,12 γρ. λιγότερη πυρίτιδα (την ίδια έχουν και τα δύο την AS Vectan και το ίδιο καψούλι 688) ...
 
Χριστός Ανέστη!
Παιδιά πηρα ενα μικρο φωσφορουχο σκοπευτικο με σπειρωμα 3mm για την 155. Το βιδωσα με το χέρι πανω αλλά οταν τερματίζει ειναι κάθετα στη ριγα. Δε το εσφιξα με εργαλείο μήπως γίνει ζημιά.
Μου το εδωσαν για baikal, δε ξέρω μήπως είναι για άλλο όπλο το μηκος του σπειρωματος;
 
Last edited:
Χριστός Ανέστη!
Παιδιά πηρα ενα μικρο φωσφορουχο σκοπευτικο με σπειρωμα 3mm για την 155. Το βιδωσα με το χέρι πανω αλλά οταν τερματίζει ειναι κάθετα στη ριγα. Δε το εσφιξα με εργαλείο μήπως γίνει ζημιά.
Μου το εδωσαν για baikal, δε ξέρω μήπως είναι για άλλο όπλο το σπειρωμα του;
Όχι φίλε Τάκη.
Τα ρώσικα στα περισσότερα μοντέλα είναι 3mm...
Λογικά το στόχαστρό σου είναι με πλαστικό περίβλημα κ σπείρωμα...Ζωρισέ το λίγο ακόμη κ θα έρθει σε ευθεία με τη ρίγα σου...
Αν δν πηγαίνει αλλο το βίδωμα ίσως να μην έχει χαρακτεί σωστά το σπείρωμα στο στόχαστρο....

(αν ήταν για ιταλικά όπλα το σπείρωμα θα ήταν 2,6mm)
 
Χριστός Ανέστη!
Παιδιά πηρα ενα μικρο φωσφορουχο σκοπευτικο με σπειρωμα 3mm για την 155. Το βιδωσα με το χέρι πανω αλλά οταν τερματίζει ειναι κάθετα στη ριγα. Δε το εσφιξα με εργαλείο μήπως γίνει ζημιά.
Μου το εδωσαν για baikal, δε ξέρω μήπως είναι για άλλο όπλο το μηκος του σπειρωματος;
Μπορεις να το λιμαρεις λιγο και να το ξαναβιδωσεις ωστε να ερθει εκει που πρεπει!
 
Όχι φίλε Τάκη.
Τα ρώσικα στα περισσότερα μοντέλα είναι 3mm...
Λογικά το στόχαστρό σου είναι με πλαστικό περίβλημα κ σπείρωμα...Ζωρισέ το λίγο ακόμη κ θα έρθει σε ευθεία με τη ρίγα σου...
Αν δν πηγαίνει αλλο το βίδωμα ίσως να μην έχει χαρακτεί σωστά το σπείρωμα στο στόχαστρο....

(αν ήταν για ιταλικά όπλα το σπείρωμα θα ήταν 2,6mm)
Μεταλλικό σπείρωμα έχει. Τελικά το έβαλα Το έσφιξα λιγο με ενα μικρο πενσακι και ευθυγραμμίστηκε σωστα! Μάλλον έτσι ήθελε ώστε να μείνει σταθερό και να μη ξεδιδωνει κατα τον πυροβολισμό.
 
Μεταλλικό σπείρωμα έχει. Τελικά το έβαλα Το έσφιξα λιγο με ενα μικρο πενσακι και ευθυγραμμίστηκε σωστα! Μάλλον έτσι ήθελε ώστε να μείνει σταθερό και να μη ξεδιδωνει κατα τον πυροβολισμό.
Ωραία!!
Τάκη στις πρώτες 50-60 τουφεκιές τσέκαρέ το πάλι μήπως έχει πάρει μπόσικα...
Αν κ δν νομίζω αφού λες πως βίδωσε σφειχτά.....:)
 
Μεταλλικό σπείρωμα έχει. Τελικά το έβαλα Το έσφιξα λιγο με ενα μικρο πενσακι και ευθυγραμμίστηκε σωστα! Μάλλον έτσι ήθελε ώστε να μείνει σταθερό και να μη ξεδιδωνει κατα τον πυροβολισμό.
Τακη,
Χριστος Ανεστη,
Αυτο συμβαινει σχεδον σε καθε οπλο,με το χερι παει μεχρι 1σημειο,μετα θελει πενσα με 1 πετσετα για να ευθυγραμμιστει κ δεν προκειται να βγει μονο του με τιποτα,ετσι ηταν κ στην benelli κ στο baikal μου,ετσι σφηγκουν
 
Ωραία!!
Τάκη στις πρώτες 50-60 τουφεκιές τσέκαρέ το πάλι μήπως έχει πάρει μπόσικα...
Αν κ δν νομίζω αφού λες πως βίδωσε σφειχτά.....:)

Αν μια στο εκατομιριο σου λασκαρι θα του βαλεις μηση σταγονα UHU .
Μονο UHU ομως τιποτε αλλο....για να μπορεσεις αργοτερα αν θελησης να το ξεβηδωσεις
 
Αν μια στο εκατομιριο σου λασκαρι θα του βαλεις μηση σταγονα UHU .
Μονο UHU ομως τιποτε αλλο....για να μπορεσεις αργοτερα αν θελησης να το ξεβηδωσεις
.shake hands..shake hands.
Αυτό ακριβώς έκανα εγώ γιατί στα πρώτα σμπάρα ξανά ξεβίδωνε....
Λέω έτσι είσαι δεσπινής ακίδα μου;;;; .sarcastic.
Την τσιμέντωσα με UHU...και άντε γειά!!! .sarcastic..sarcastic.
 
https://www.car.gr/parts/view/22505640-hunting-weapons-side-by-side-shotguns-baikal
Με τσοκαρισμα 4-3, που πρώτη φορά βλέπω σε baikal!
Πρώτη φορά ;;;;; Και το δικό σου ρε Αρίστο 4-3 δεν είναι;;; Ή κάτι θυμάμαι λάθος;;; Μάλιστα θυμάμαι που κάπου είχα σχολιάσει ότι οι Ρώσοι το IC το είχαν γράψει 1C ... όπως βλέπω και στο παραπάνω της αγγελίας !!!
Ή μήπως το δικό σου είναι 4-2 ;;; (1C - 1M) ;;;;;
 
Back
Top