Baikal Team

Πρώτη φορά ;;;;; Και το δικό σου ρε Αρίστο 4-3 δεν είναι;;; Ή κάτι θυμάμαι λάθος;;; Μάλιστα θυμάμαι που κάπου είχα σχολιάσει ότι οι Ρώσοι το IC το είχαν γράψει 1C ... όπως βλέπω και στο παραπάνω της αγγελίας !!!
Ή μήπως το δικό σου είναι 4-2 ;;; (1C - 1M) ;;;;;
4-2 είναι του Αρίστο.
Όπως λέει ο Νίκος, 4-2 (1C - 1M) Στέλιο!:)
 
Οι λειτουργια του μηχανισμου ειναι ιδια..καπιοι θεωρουν οτι τα σοβιετικα ειναι ενα κλικ καλυτερα ποιοτικα απο τα σημερινα..πραγμα που δεν νομιζω να ισχυει γιατι ζημιες εξακολουθουν να μην βγαζουν..
 
Πρωτη φορα βλεπω baikal με σκαφτη ριγα..:eek:
Αν οντως η ριγα ηταν ετσι απο την μανα της τοτε παρουσιαζει ενδιαφερων το πλαγιοκαννακι.!!


ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ 378

27/05/2019
1000-715x400.jpg

Ερωτήσεις


BAIKAL 20άρι

16.jpg


7-1.jpg


14.jpg


Νικητα γεια σας
Ευχαριστω εκ των προτερων για την καλη διαθεση πληροφορησης.Εχει πεσει στα χερια μου ενα εικοσαρακι με σκαφτη ριγα baikal του 1959 και εχει ηδη ξεκινησει η αναπαλαιωση σε οπλουργο.
Εχει πεσει στην αντιληψη σας το συγκεγκριμενο η κατι αναλογο και τι γνωριζεται ισως;
Να σας πω οτι εχω ξαναδει ενα ιδιο πριν 18 χρονια με μαγουλο στο κοντακι(σας το επισυναπτω και αυτο σε φοτο αλλα δεν ειναι το δικο μου).
Σας ευχαριστω θερμα
Γιωργος

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Προφανώς είναι το μοντέλο ΙΖ58, παρόμοιο με το 43 αλλά με τρίτο κλειδί.

Αυτό που είναι εκπληκτικό σε αυτό το δίκαννο είναι η φαρδιά ρίγα. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια ρίγα που να επεκτείνεται τόσο πολύ πάνω από τις κάννες. Πιθανολογώ ότι το πλάτος δόθηκε για μεγαλύτερη επαφή και συνεπώς καλύτερη κόλληση στις κάννες. Αυτή η ρίγα είναι εργοστασιακή, δεν κολλήθηκε αργότερα και α υτό φαίνεται από την φαρμογή της στο μονομπλόκ των καννών. Η ρίγα καθιστά το συγκεκριμένο όπλο κάπως σπάνιο.

Οι φωτογραφίες δείχνουν ένα ταλαιπωρημένο όπλο, ειδικά στην εξωτερική επιφάνεια των καννών. Ενα σκουπισμα με λαδωμένο πανί που και που θα έσωνε τις κάννες από τον οξείδωση, προφανώς ο κάτοχος του δεν ήθελε να κάνει ούτε αυτό το απλό πράγμα.
 
Καλησπέρα στην παρέα. Σαν παιδί και εγώ θέλω να πάρω για πρώτη φορά ένα αυτογεμες, και επειδή είμαι αριστερόχειρας οι επιλογές είναι λίγες, πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει οικονομική άνεση, έτσι γέρνω στην κλασική λύση, Baikal MP 155. Θα ήθελα τη γνώμη όσο γνωρίζουν το όπλο. Να σας αναφέρω ότι θα το χρησιμοποιώ σε σκοπευτήριο και αν γνωρίζετε αν μπορεί να ρίξει φυσίγγια 24 γραμμαριων και τι ανάκρουση έχει
 
Καλησπέρα στην παρέα. Σαν παιδί και εγώ θέλω να πάρω για πρώτη φορά ένα αυτογεμες, και επειδή είμαι αριστερόχειρας οι επιλογές είναι λίγες, πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει οικονομική άνεση, έτσι γέρνω στην κλασική λύση, Baikal MP 155. Θα ήθελα τη γνώμη όσο γνωρίζουν το όπλο. Να σας αναφέρω ότι θα το χρησιμοποιώ σε σκοπευτήριο και αν γνωρίζετε αν μπορεί να ρίξει φυσίγγια 24 γραμμαριων και τι ανάκρουση έχει
Δεν είναι το πιο κατάλληλο όπλο για σκοπευτήριο βαγγελη και ειδικά για γομωσεις 24 γραμμαριων
 
Λες να έχουμε εμπλοκές Ε;
Μέχρι στιγμής ακούω θετικά σχόλια για την 155....Αν εξαιρέσουμε πως η ρωσσίδα δεν έχει τη "Μόστρα των ευρωπαϊκών μοντέλων" είναι ένα όπλο αξιόπιστο.....Πόσο μάλλον που κερδίζει πιστεύω και έδαφος λόγο των μοντέλων (Left) που παράγει για εμάς τους "Αδικημένους"...:D:D Κι εγώ αριστεροεπωμίζων είμαι....:)
Είναι ένα όπλο το οποίο το χαλβαδιάζω ακόμη.....love.
(Π.χ. ο Aρίστος από το forum ) έχει την 155 και μπορεί να δώσει τη βοήθειά του.
 
Καλησπέρα στην παρέα. Σαν παιδί και εγώ θέλω να πάρω για πρώτη φορά ένα αυτογεμες, και επειδή είμαι αριστερόχειρας οι επιλογές είναι λίγες, πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει οικονομική άνεση, έτσι γέρνω στην κλασική λύση, Baikal MP 155. Θα ήθελα τη γνώμη όσο γνωρίζουν το όπλο. Να σας αναφέρω ότι θα το χρησιμοποιώ σε σκοπευτήριο και αν γνωρίζετε αν μπορεί να ρίξει φυσίγγια 24 γραμμαριων και τι ανάκρουση έχει
Βαγγέλη έχω την 155 χωρίς κανένα πρόβλημα! Φυσίγγια 24αρια δεν έχω ρίξει να σε βοηθήσω, αλλά πέρυσι έριξα αρκετά 28αρια χωρίς το παραμικρό!
 
Βαγγέλη έχω την 155 χωρίς κανένα πρόβλημα! Φυσίγγια 24αρια δεν έχω ρίξει να σε βοηθήσω, αλλά πέρυσι έριξα αρκετά 28αρια χωρίς το παραμικρό!
Πιστεύω πως αν δν πειράξεις το πιστόνι αερίων στο (+ - ) και το αφήσουμε στην εργοστασιακή του ρύθμιση,δν θα παρουσιάσει κάτι....

(Αν πειραχθεί το πιστόνι τότε θα χάσουμε τη μπάλα σε όλες τις γομώσεις)
Αποψή μου πάντα....:cool:
 
Πιστεύω πως αν δν πειράξεις το πιστόνι αερίων στο (+ - ) και το αφήσουμε στην εργοστασιακή του ρύθμιση,δν θα παρουσιάσει κάτι....

(Αν πειραχθεί το πιστόνι τότε θα χάσουμε τη μπάλα σε όλες τις γομώσεις)
Αποψή μου πάντα....:cool:
Κώστα έτσι πιστεύω! Και εγώ δεν το έχω πειράξει και από ανάκρουση δεν καταλαβαίνω! Βέβαια δεν είχα και άλλη καραμπίνα να έχω μετρο σύγκρισης!
 
Μέχρι στιγμής ακούω θετικά σχόλια για την 155....Αν εξαιρέσουμε πως η ρωσσίδα δεν έχει τη "Μόστρα των ευρωπαϊκών μοντέλων" είναι ένα όπλο αξιόπιστο.....Πόσο μάλλον που κερδίζει πιστεύω και έδαφος λόγο των μοντέλων (Left) που παράγει για εμάς τους "Αδικημένους"...:D:D Κι εγώ αριστεροεπωμίζων είμαι....:)
Είναι ένα όπλο το οποίο το χαλβαδιάζω ακόμη.....love.
(Π.χ. ο Aρίστος από το forum ) έχει την 155 και μπορεί να δώσει τη βοήθειά του.
Μωρέ δεν με ενδιαφέρει η εξωτερική εμφάνιση του όπλου. Για τα 24 γραμμάρια θέλω να να μάθω Και την ανάκρουση. Καλά σαν την sx3 του πατέρα μου κανένα αλλά αυτός ο καλυκας και τα αέρια με έχουν τρελάνει
 
Back
Top