Baikal MP155 γνώμες

Κώστα πιστεύω πως η επιλογή όπλου είναι συνάρτηση του είδους κυνηγίου που κάνει ο κάθε κυνηγός. Κάποιος που κυνηγά π.χ υδρόβια σίγουρα χρειάζεται όπλο για ατσάλινα σκάγια. Καποιος που κυνηγά λαγό , τσιχλες, μπεκάτσες η και φάσσα τι να το κάνει το μαγκνουμ?
 
Το πιο βασικό πράγμα που έπρεπε να κοιτάει ο κάθε ένας για την αγορά του σε ένα όπλο είναι το πώς το νιώθει επάνω του αν του κάθεται καλά που λέμε γιατί αυτός είναι ο πρώτος κανόνας επιτυχημένης αγοράς και δεν αποτελείται μόνο από κοντάκι και πάπια γιατί πες πως φτιάχνεις νέα ,είναι το ζύγισμα και η όλη κίνηση του όπλου επάνω στα δικά του χέρια.
Τίποτα πιο σωστό από αυτό!!
Το όπλο πρέπει να είναι προέκταση του σώματός σου, των χεριών και των ματιών σου. Αν κεντροντουφεκάει (νομίζω το πετυχαίνουν όλα τα όπλα σήμερα) και πέτρες να ρίξεις θα πάνε στο στόχο.
Ένα χρόνο τώρα επιβεβαιώνεται σε κάθε μου έξοδο. Αγόρασα όπλο με κριτήριο (πέραν φυσικά του οικονομικού) ΜΟΝΟ το πως μου κάθεται. Αν και είναι ένα από τα φθηνότερα όπλα της αγοράς η ευστοχία μου και άρα και η απόλαυση αυξήθηκαν θεαματικά. Και αυτό είναι το ζητούμενο.
Και κάτι ακόμη σημαντικό για μένα : Η ευχρηστία, η εργονομία, δηλαδή το πόσο εύκολα γεμίζει/αδειάζει ώστε να μην σε εκνευρίζει όταν πρέπει να το κάνεις γρήγορα.
Και αν το όπλο είναι ζυγισμένο και 4 kg να είναι φαίνεται ελαφρύ. Πόσο μάλλον όταν είναι 3kg.
 
Παιδιά όποιος χρειάζεται ανταλλακτικό ή εξαρτήματα για το baikal mp 155 η οποίο άλλο όπλο,να ξέρει πως μπορεί να το βρει μέσω του https://www.naturabuy.fr/rechercher.php?title=baikal+mp+155
Με τετοιες τιμες παιρνουμε μια μεταχειρισμενη και την κανουμε ανταλλακτικα πιο φθηνα θα μας ερθει...
 
Χαιρετώ την ομάδα. Όσοι είναι κάτοχοι της Baikal MP155 να μιλάμε σε αυτό το post που άνοιξα. Ευχαριστώ και χωρίς παρεξήγηση.
Γεια σε όλους και καλές βολές.
Είμαι και εγώ από σήμερα κάτοχος μιας mp 155.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως γίνεται η ρύθμιση του πιστονιού?

Δοκίμασα με το κλειδί και μου φάνηκε λίγο δύσκολο να γυρίσω το δαχτυλίδι δεξιά και αριστερά. Αναγκάστικα να πάρω το πιστόνι στο χέρι και πάλι γύριζε με πολύ δύναμη.
Μήπως θέλει λίγο λάδι στα πάσα?
Πόση στρέψη πρέπει να γίνει?
Όταν γύρισα το κλειδί αρκετά προς την πλευρά για βαριές γομοσεις το δαχτυλίδι γύριζε χαλαρά και τερμάτισε στο χείλος του πιστονιού.
Είναι καλά εκεί η θεση του δηλ είναι στο τέρμα;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά το περίμενα λίγο πιο εύχρηστο
 
Γεια σε όλους και καλές βολές.
Είμαι και εγώ από σήμερα κάτοχος μιας mp 155.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως γίνεται η ρύθμιση του πιστονιού?

Δοκίμασα με το κλειδί και μου φάνηκε λίγο δύσκολο να γυρίσω το δαχτυλίδι δεξιά και αριστερά. Αναγκάστικα να πάρω το πιστόνι στο χέρι και πάλι γύριζε με πολύ δύναμη.
Μήπως θέλει λίγο λάδι στα πάσα?
Πόση στρέψη πρέπει να γίνει?
Όταν γύρισα το κλειδί αρκετά προς την πλευρά για βαριές γομοσεις το δαχτυλίδι γύριζε χαλαρά και τερμάτισε στο χείλος του πιστονιού.
Είναι καλά εκεί η θεση του δηλ είναι στο τέρμα;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά το περίμενα λίγο πιο εύχρηστο
Καινουρια την πηρες? για πιο λογο ηθελες να αλλαξεις τη ρυθμιση του πιστονιου?
 
Γεια σε όλους και καλές βολές.
Είμαι και εγώ από σήμερα κάτοχος μιας mp 155.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως γίνεται η ρύθμιση του πιστονιού?

Δοκίμασα με το κλειδί και μου φάνηκε λίγο δύσκολο να γυρίσω το δαχτυλίδι δεξιά και αριστερά. Αναγκάστικα να πάρω το πιστόνι στο χέρι και πάλι γύριζε με πολύ δύναμη.
Μήπως θέλει λίγο λάδι στα πάσα?
Πόση στρέψη πρέπει να γίνει?
Όταν γύρισα το κλειδί αρκετά προς την πλευρά για βαριές γομοσεις το δαχτυλίδι γύριζε χαλαρά και τερμάτισε στο χείλος του πιστονιού.
Είναι καλά εκεί η θεση του δηλ είναι στο τέρμα;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά το περίμενα λίγο πιο εύχρηστο
Συνάδελφε δε θέλει λάδι. Το ελατήριο τέρμα ανοιχτό είναι για τα πιό "βαρειά" φυσίγγια και τέρμα συμπιεσμένο για τα πιό "ελαφρά". Εγώ στη δικιά μου το συμπιέζω πλήρως όταν ρίχνω 24 g στο σκοπευτήριο. Όταν το συμπιέζεις στρίβει δύσκολα και όταν το ανοίγεις πάει ευκολότερα. Έχει πολλά βίντεο στο youtube να δεις. Ορισμένοι βάζουν κόντρα το σιδηρόδρομο στα κενά που έχει το σύστημα τουπιστονιού και στρίβουν με το κλειδί. Το έχω κάνει κιεγώ.
Η θέση που το έχω για φυσίγγια από 28 μέχρι 32 g είναι εκεί που διακρίνονται δύο βόλτες από το τέλος.
 
Γεια σε όλους και καλές βολές.
Είμαι και εγώ από σήμερα κάτοχος μιας mp 155.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως γίνεται η ρύθμιση του πιστονιού?

Δοκίμασα με το κλειδί και μου φάνηκε λίγο δύσκολο να γυρίσω το δαχτυλίδι δεξιά και αριστερά. Αναγκάστικα να πάρω το πιστόνι στο χέρι και πάλι γύριζε με πολύ δύναμη.
Μήπως θέλει λίγο λάδι στα πάσα?
Πόση στρέψη πρέπει να γίνει?
Όταν γύρισα το κλειδί αρκετά προς την πλευρά για βαριές γομοσεις το δαχτυλίδι γύριζε χαλαρά και τερμάτισε στο χείλος του πιστονιού.
Είναι καλά εκεί η θεση του δηλ είναι στο τέρμα;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά το περίμενα λίγο πιο εύχρηστο
Γιατι πηραξες το μηχανισμο εριξες και εκανε εμπλοκες; Ηταν στρωμενο το οπλο; Κατι τετοια κανετε και μετα σας τρελενουν στις εμπλοκες και σας φτενε τα οπλα !!!
 
Γιατι πηραξες το μηχανισμο εριξες και εκανε εμπλοκες; Ηταν στρωμενο το οπλο; Κατι τετοια κανετε και μετα σας τρελενουν στις εμπλοκες και σας φτενε τα οπλα !!!
Κι εγώ θα το πείραζα. Αφού υπάρχει και προκαλεί. Μάλλον παρακαλάει να το πειράξεις.
 
Γεια σε όλους και καλές βολές.
Είμαι και εγώ από σήμερα κάτοχος μιας mp 155.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως γίνεται η ρύθμιση του πιστονιού?

Δοκίμασα με το κλειδί και μου φάνηκε λίγο δύσκολο να γυρίσω το δαχτυλίδι δεξιά και αριστερά. Αναγκάστικα να πάρω το πιστόνι στο χέρι και πάλι γύριζε με πολύ δύναμη.
Μήπως θέλει λίγο λάδι στα πάσα?
Πόση στρέψη πρέπει να γίνει?
Όταν γύρισα το κλειδί αρκετά προς την πλευρά για βαριές γομοσεις το δαχτυλίδι γύριζε χαλαρά και τερμάτισε στο χείλος του πιστονιού.
Είναι καλά εκεί η θεση του δηλ είναι στο τέρμα;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά το περίμενα λίγο πιο εύχρηστο
Καλημέρα Μιχάλη.
Αν θυμάσαι πόσα κλικ του έκανες από την αρχική του θέση γυρνά το εκεί που ήταν.
Από εκείνη τη θέση θα κάνεις ότι σου λέει το manual.
Τώρα αν σου κάνει εμπλοκές θα το ξαναπειραξεις γράφοντας τις αλλαγές που κάνεις για να μη χάσεις τη μπάλα...
Κλασσικό λάθος που κάνουν πολλοί και μετά πουλάνε το όπλο .
Δες, αν είναι καινούριο το όπλο, αν έχει γρεζια στο πιστόνι και καθάρισε το όπως είναι ολόκληρο με καθαρή βενζίνη και ένα πινέλο.
 
Πολύ φίλος μου ο Κόλλιας 🤣
Καλησπέρα πρώτα απ όλα Χωρίς να είμαι ιδικός αν θες ψάξε στο youtube το βίντεο με τον Μαστορακο εκεί τα εξηγεί αναλυτικά Αν θέλεις γνώμες από συναδέλφους πεσμας με τι κυνήγια ασχολείσαι για να μπορεί κάποιος να σε συμβουλέψει
 
Καλησπέρα πρώτα απ όλα Χωρίς να είμαι ιδικός αν θες ψάξε στο youtube το βίντεο με τον Μαστορακο εκεί τα εξηγεί αναλυτικά Αν θέλεις γνώμες από συναδέλφους πεσμας με τι κυνήγια ασχολείσαι για να μπορεί κάποιος να σε συμβουλέψει
Καλημέρα Μιχάλη.
Αν θυμάσαι πόσα κλικ του έκανες από την αρχική του θέση γυρνά το εκεί που ήταν.
Από εκείνη τη θέση θα κάνεις ότι σου λέει το manual.
Τώρα αν σου κάνει εμπλοκές θα το ξαναπειραξεις γράφοντας τις αλλαγές που κάνεις για να μη χάσεις τη μπάλα...
Κλασσικό λάθος που κάνουν πολλοί και μετά πουλάνε το όπλο .
Δες, αν είναι καινούριο το όπλο, αν έχει γρεζια στο πιστόνι και καθάρισε το όπως είναι ολόκληρο με καθαρή βενζίνη και ένα πινέλο.
Στράτο το πήρα καινούργιο και το σκάλιζα να δω πως δουλεύει το κάθε τι. Το δαχτυλίδι όντως γυρίζει σα να έχει γρεζι θα το καθαρίσω να δω πως πάει και λεω να το ρυθμίσω στο μισό . Τί σφαίρες προτείνεις για το στρώσιμο? Πιστεύω ότι θα το φέρω στα μέτρα του δεν είναι δα και τόσο πολύπλοκο
 
Back
Top