Baikal MP155 γνώμες

Καλησπέρα στην ομάδα και καλή χρονιά σε ολα τα μέλη. Ειμαι κάτοχος απο το 2016 mp155 συνθετική και εχω θέματα που προσπαθώ να λύσω και χρειάζομαι τις γνώμες σας.
1. Το όπλο ψιλοτουφεκάει σε πίνακα 18 m δοκιμασμένο έβαλα στόχαστρο και το εχω υπέρ υψώσει με συμβουλή του οπλουργού του κύργια
2. Με το τριάρι τσόκ που συνήθως κυνηγώ δεν εχω καλή κατανομή στον πίνακα .
3 . Δεν το είχα δοκιμάσει πρίν το αγοράσω και δεν μου έρχετσι καλά στον ώμο οταν φοράω ρούχα χοντρά και δεν μπορώ νά τό κόψω γιατί είναι συνθετικό. Μαλλον μονόδρομος να το πουλήσω.
1.το οπλο οταν το αγορασες ειχε 2 φλατζες εξτρα και μια που φορα, 3, καθε φλαντζα με το που την αλλαξεις, προσαρμοζει το οπλο για αλλο σωματοτιπο ανθρωπου, εγω εχω βαλει εκεινη που ειναι πιο λεπτη απο κατω και πιο χοντρη απο πανω
2. λογικο ανοιγη πολυ την ντουφεκια το 3*, γιατι δεν κανεις δοκιμη τον 1* η αγορασε ενα 2*
3. το οπλο πρωτοσχεδιαστικαι για τον ρωσικο στρατο ,για να καλυψει τα εξεις προβληματα που ειχε παρατηριση στον πολεμο<βλεπε τσετσενια>
1.κατα την εισβολη σε δωματιο με ενα 3-4* τσοκ σε μια καραμπινα με μια ντουφεκια, σκωτωνεις εναν, τραματιζεις οτι υπαρχει γυρω του, αρα οικονομια πυρομαχικων και μεγαλυτερη ανταποκρισει σε χρονο αφοπλισμου εξουδετερωσεις απειλης

2,Σε εναν πολεμο υπαρχει μεγαλη απωλεια οπλων και εξοπλισμου ,αν το κοστος του εξοπλισμου και οπλισμου ειναι μικρο και σου εξασφαλιζει της ιδιες οικανοτητες με ενα ακριβω, και να χαθει δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα ,ενω κανεις μια χαρα την δουλεια σου.

3,Σε εναν συνγχρωνο στρατο ολα τα οπλα ειναι αεριων, ολα τα συχρονα οπλα τυπου καραμπινα αεριων, που εχουν στρατοι η σκοπευτες < βλεπε MOLOT,SAIGA,ARMASAN,TYPHOON,DERYA..........κλπ.> ειναι σχεδιασμενες μονο για βαριες γομωσης η τα μονοβολα που οσο και αν ειναι ελαφρια προσφερουν μεγαλη συγκεντροση αεριων ,και δεν ριθμειζεται για αλλου ιδους φυσιγγια η καραμπινα , η baikal ειναι ενα τυφεκιο αεριων που μπορει, να τα πεξει βαρια η ελαφρυα,απλα ρυθμιζοντας την αναλογφα με το κυνιγι, ειναι μια καραμπινα χαμηλης ανακρουσης σε σχεσει με οτι αλλο υπαρχει αυτην την στιγμη, με χαμηλο βαρος και με μια εξτρα αποθικη μπορει να σου δοσει σχεδον μιση κουτα φυσιγγια με ενα γεμισμα, και με κατι τετοιο
το εχεις απογειωση, https://europe-outdoor.eu/product-category/dlg-tactical/?typeg=233
, εχει κοστος που και να χαλασει δεν θα τρελαθεις , δεν ειναι τυχαιο οτι στην ρωσια την βγαζουν ξανα σε νεα εκδοσεις για στρατο ,αστυνομια και σκοποβολη συνεχως, ειναι ενα οπλο που παρα το εμπαρκο με διαφορα παραθιρακια εχει ερθει στην χωρα μας αν και 100 ευρω παραπανω και οχι ολες οι εκδοσεις.
τωρα εσυ αποφασιζεις δικια σου ειναι.
 
Καλή επιτυχία στην σελίδα!
Επί της ευκαιρίας να ρωτήσω, οι τρύπες της κάνης που φεύγουν τα αέρια θέλουν καθάρισμα;
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΛΑΔΙ ΕΚΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΔΥΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΙΑ ΓΛΥΤΣΑ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΠΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΕΥΡΙΑ, ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΥΜΙΟΥΡΓΙΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΦΥΣΙΞΕ ΤΟ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΦΛΕΡ
 
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΠΛΟΠΩΛΕΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΟΝΤΑΚΙ; https://europe-outdoor.eu/product/dlg-tactical-baikal-mp-155-tactical-stock-kit-cheek-riser/
Μπορείς να το παραγγείλεις από εκεί.Νομιζω εδρεύει Ουκρανία. Είναι τουρκικης κατασκευής τα κοντάκια αυτά.
Mπορεις και κατευθείαν απο την εταιρεια την dlg. https://www.dlg-tactical.com/
 
Μπορείς να το παραγγείλεις από εκεί.Νομιζω εδρεύει Ουκρανία. Είναι τουρκικης κατασκευής τα κοντάκια αυτά.
Mπορεις και κατευθείαν απο την εταιρεια την dlg. https://www.dlg-tactical.
δεν ξερω ομως αν περναει απο τελωνειο και με χρεωνουν οτι να ναι, οπως στα πραγματα απο κινα βλεπε ali,ebay κλπ.
φοβαμαι πως τα πραγματα κανουν 150ευρω και μετα τα συνορα απο τουρκια κανουν οσο το τουφεκι
 
δεν ξερω ομως αν περναει απο τελωνειο και με χρεωνουν οτι να ναι, οπως στα πραγματα απο κινα βλεπε ali,ebay κλπ.
φοβαμαι πως τα πραγματα κανουν 150ευρω και μετα τα συνορα απο τουρκια κανουν οσο το τουφεκι
Έψαχνα μια λαβή όπλου που δεν έβρισκα Ελλάδα. Τη βρίσκω eBay στα 50 κάτι ευρώ, όλα καλά. Έρχεται Ελλάδα από Αγγλία; Έρχεται. Περίμενα πάνω από μήνα, δεν ήρθε τίποτα, έκανα ιχνηλάτηση παραγγελίας άκρη δεν έβγαλα. Στέλνω μέιλ στο eBay μου απαντούν ότι θα ψάξουν και θα μου πουν. Αποτέλεσμα ούτε αυτοί έβγαλαν άκρη και μου επέστρεψαν κάπου 40 κάτι ευρώ. Δεν υπάρχει περίπτωση να ξανά παραγγείλω κάτι από εξωτερικό. Αν δεν μπορεί να μου τα φέρει μαγαζί στην Ελλάδα με δική του ευθύνη δεν ασχολούμαι καν. Άλλοι βγάζουν άκρη, εγώ πρώτη φορά ασχολήθηκα με αγορά από εξωτερικό και ήταν και η τελευταία.
 
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΠΛΟΠΩΛΕΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΟΝΤΑΚΙ; https://europe-outdoor.eu/product/dlg-tactical-baikal-mp-155-tactical-stock-kit-cheek-riser/
Αυτό άντε και το βρήκες, είσαι σίγουρος ότι θα αξίζει τον κόπο; Όσες φορές έριξα με τέτοιου τύπου κοντάκι ( fab defence και ATI αν θυμάμαι σωστά πως λεγόταν) δεν άξιζε. Στο μάτι είναι ωραία αυτά, στην πράξη όμως δεν μου άρεσαν καθόλου. Ελπίζω να βρείς ότι ακριβώς ψάχνεις και το κυριότερο, να σε βολεψει.
 
δεν ξερω ομως αν περναει απο τελωνειο και με χρεωνουν οτι να ναι, οπως στα πραγματα απο κινα βλεπε ali,ebay κλπ.
φοβαμαι πως τα πραγματα κανουν 150ευρω και μετα τα συνορα απο τουρκια κανουν οσο το τουφεκι
Πριν δύο χρόνια είχα πάρει από το 1ο μαγαζί που ποσταρες και δεν είχε τελωνείο. Τωρα δε γνωρίζω τι ισχύει με τους φόρους.
 
Χαιρετώ την ομάδα. Όσοι είναι κάτοχοι της Baikal MP155 να μιλάμε σε αυτό το post που άνοιξα. Ευχαριστώ και χωρίς παρεξήγηση.
Καλησπέρα . Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την baikal mp 155 συνθετική που την αγόρασα πριν λίγο καιρό. Έκανα καλή επιλογή ? Είναι καλή ?
 
Καλησπέρα . Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την baikal mp 155 συνθετική που την αγόρασα πριν λίγο καιρό. Έκανα καλή επιλογή ? Είναι καλή ?
Τώρα είσαι ο πλέον αρμόδιος να απαντήσεις!☺️
 
Καλησπέρα . Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την baikal mp 155 συνθετική που την αγόρασα πριν λίγο καιρό. Έκανα καλή επιλογή ? Είναι καλή ?
Την εχω απο το'16 για 4 χρονια δουλευε μια χαρα , απο ντουφεκιες αξιοπρεπεις εως πολυ καλες ακομη και με τα μαμα τσοκ παρολο που πολλοι τα κατηγορουν (εχω παρει και αφτερ μαρκετ τσοκ αλλα δεν ειδα και καμμια τρελη διαφορα,ισως λιγο καλυτερη κατανομη, τουλαχιστον εγω...).Και τωρα παμε στα κακα... αρκετα μπροστοβαρο για τα γουστα μου... μετα απο 4 χρονια μου αρχισε τις εμπλοκες χωρις να καταλαβαινω το γιατι...μετα απο ψαξιμο και ερωτηση εδω σε συναδελφους του φορουμ του αλλαξα απελευθερωτη(ειναι το λαμακι που οταν το πατας απελευθερωνεται φυσιγγιο απο την αποθηκη) και ενταξει ή τουλαχιστον ετσι πιστευω.Το λαθος που εκανα ηταν οτι πειραξα τη ρυθμιση του πιστονιου και μου βγηκε η πιστη μεχρι να το ξαναρυθμισω(επρεπε πριν το πειραξω να κανω ενα σημαδι με μαρκαδορο ωστε να ξερω την εργοστασιακη ρυθμιση).Φετος στα μπασιματα δεν μου εσκαγε τα φυσιγγια στην αρχη νομιζα ουι φταινε τα καψουλια αλλα δεν... τελικα αλλαξα ελατηριο το ελατηριο του κοκκορα(οχι της βελονας) και ενταξει...Και ενα λλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι αν απο βιασυνη δεν επωμισω σωστα και ειναι στον αερα το οπλο μου κανει εμπλοκη λες και ειναι αδρανειας...τινα πω...Ενα ακομη με το σχημα που εχει στο πισω μερος το κοντακι αν το οπλο σου ειναι κοντο ή μακρυ δεν μπορεις να επεμβεις με φετα επιμηκυνσης...Με λιγα λογια απο τις ντουφεκιες του εμεινα αρκετα ικανοποιημενος απο τα αλλα οχι...Βεβαια πρεπει για πω οτι για 4 χρονια το οπλο ηταν καθε μερα στον κυνηγοτοπο μπεκατσα λαγο τσιχλες τρυγονια...
 
...Και ενα λλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι αν απο βιασυνη δεν επωμισω σωστα και ειναι στον αερα το οπλο μου κανει εμπλοκη λες και ειναι αδρανειας...τινα πω...
Τι είδους εμπλοκή είναι αυτή;
Ρίχνει την πρώτη και μένει το κλείστρο πίσω χωρίς να πάρει δεύτερο φυσίγγι;
Ή κάνει "κλίκ" όταν πέφτει η σφύρα και δεν πυροδοτεί καθόλου ;
 
Τι είδους εμπλοκή είναι αυτή;
Ρίχνει την πρώτη και μένει το κλείστρο πίσω χωρίς να πάρει δεύτερο φυσίγγι;
Ή κάνει "κλίκ" όταν πέφτει η σφύρα και δεν πυροδοτεί καθόλου ;
Το κλειστρο παει κανονικα πισω βγαζει το αδειο παει μπροστα κλειδωνει κανονικα αλλα δεν εχει ανεβασει φυσιγγι οποτε η θαλαμη ειναι αδεια...
 
Το κλειστρο παει κανονικα πισω βγαζει το αδειο παει μπροστα κλειδωνει κανονικα αλλα δεν εχει ανεβασει φυσιγγι οποτε η θαλαμη ειναι αδεια...
Σαν πρόβλημα χρονισμού ακούγεται αυτό.
Το νέο φυσίγγι βγαίνει από την αποθήκη πάνω στην γλώσσα;
Ίσως να έχει αδυνατίσει και το ελατήριο της αποθήκης φυσιγγίων.
Κάποιος πιό ειδικός ίσως να ξέρει την λύση.
 
Σαν πρόβλημα χρονισμού ακούγεται αυτό.
Το νέο φυσίγγι βγαίνει από την αποθήκη πάνω στην γλώσσα;
Ίσως να έχει αδυνατίσει και το ελατήριο της αποθήκης φυσιγγίων.
Κάποιος πιό ειδικός ίσως να ξέρει την λύση.
Αυτο φιλε το εχω παρατηρησει απο οταν το οπλο ηταν καινουριο πριν παρουσιαστουν τα αλλα προβληματα αλλα επειδη συμβαινει μονο σε βιαστικες επωμισεις συμβαινει σπανια οποτε δεν με ενοχλει... τα αλλα με ενοχλουν...
 
Πιθανότατα έχει διευρυνθεί η τρύπα του πιρου που συγκρατεί τον αναστολέα της αποθήκης(πλαϊνό λαμακι).
Αποτέλεσμα να μένει λίγο μέσα η άκρη του και να κρατάει το φυσιγγι μέσα στην αποθήκη.
Φθορά χρήσης.
 
Back
Top