Baikal MP155 γνώμες

Πιθανότατα έχει διευρυνθεί η τρύπα του πιρου που συγκρατεί τον αναστολέα της αποθήκης(πλαϊνό λαμακι).
Αποτέλεσμα να μένει λίγο μέσα η άκρη του και να κρατάει το φυσιγγι μέσα στην αποθήκη.
Φθορά χρήσης.
...το εχω παρατηρησει απο οταν το οπλο ηταν καινουριο...
 
...το εχω παρατηρησει απο οταν το οπλο ηταν καινουριο...
Άν είναι έτσι έπρεπε να το δεί ο οπλουργός της εταιρείας μέσα στον χρόνο της εγγύησης (άν το πήρες καινούριο).
Άν το όπλο ήταν "του κουτιού" και το έκανε αυτό τότε δεν πρόλαβε να το χαλάσει η φθορά.
 
Άν είναι έτσι έπρεπε να το δεί ο οπλουργός της εταιρείας μέσα στον χρόνο της εγγύησης (άν το πήρες καινούριο).
Άν το όπλο ήταν "του κουτιού" και το έκανε αυτό τότε δεν πρόλαβε να το χαλάσει η φθορά.
Παπας επρεπε να το δει και να του κανει ευχελαιο...
 
Την έχω από το 2016.
Όταν την πήρα έριξα μερικές τουφεκιές σε τρυγόνια και τσίχλες στα μπασιματα χωρίς ιδιαίτερη ευστοχία.
Δυστυχώς είμαι αμελής με την καθαριότητα του όπλου και πήγα στο χωριό για φασσες.
Έτυχε να τύχω στην καλύτερη χρονιά που θα μπορούσα να έχω.
Πολλές εμπλοκές.
Έριχνα την πρώτη και την δεύτερη την έπαιρνε αλλά δεν χτύπαγε η βελόνα,. Τελικά ήταν όλα από την μαυρίλα που έπιανε και δεν πήγαινε το κλείστρο τελείως μπροστά.
Θέλει καθάρισμα μετά από κάθε κυνήγι για να μην έχεις πρόβλημα.
Να σκεφτείς ότι τώρα μαζί μου έχω πανακι λαδωμένο και σύρμα ψιλό κατσαρόλας, όταν πηγαίνω για τσίχλες και ρίχνω πολλές τουφεκιές.Το ανοίγω επιτόπου και το καθαρίζω.
Βλητικα με έχει βολεψει σε ολα τα κυνήγια το Carlson's ic και που έφερα το κοντάκι στα μέτρα μου.
Γενικά να ξέρεις ότι αν ρίχνεις πολλές τουφεκιές θέλει καθάρισμα λόγω ότι είναι αερίων.
 
Άρα μιλάμε για πολλά κατάλοιπα μετά τις βολές.
Ίσως και για λανθασμένη σχεδίαση σε κάποια σημεία - για να προστατεύεται ο μηχανισμός από τα παράγωγα της βολής.
Κι άλλες είναι αερίων αλλά δεν κολλάνε τόσο εύκολα άν μείνουν ακαθάριστες (π.χ. Beretta όπως έχει αναφερθεί ήδη).
 
Καλησπέρα και από μένα μετά από έρευνα αγοράς σε όλη τη Ελλάδα για την baikal mp 155 αριστερή δεν κατάφερα να την βρω πουθενά...σκέφτομαι αν και αριστερόχειρας να την πάρω για δεξιόχειρες...πιστεύετε ότι θα αντιμετωπίσω πολλά προβλήματα;
 
Καλησπέρα και από μένα μετά από έρευνα αγοράς σε όλη τη Ελλάδα για την baikal mp 155 αριστερή δεν κατάφερα να την βρω πουθενά...σκέφτομαι αν και αριστερόχειρας να την πάρω για δεξιόχειρες...πιστεύετε ότι θα αντιμετωπίσω πολλά προβλήματα;
Έχω βρεθεί στη θέση σου, έχω κυνηγήσει πολλά χρόνια με δεξιές καραμπίνες και θα σου πω ότι δεν αξίζει να αγοράσεις ένα όπλο εξαρχής λάθος. Αν δεν βρείς την 155 που θέλεις, σου προτείνω να βάλεις κάτι παραπάνω και να πας στη Benelli M1 που διαθέτει αριστερή. Πήρα εγώ μια πριν λίγους μήνες και είναι πολύ ωραίο όπλο. Τώρα για το αν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα, ΝΑΙ κινδυνεύεις να χάσεις την όραση σου από ελαττωματικό φυσίγγιο. Αν πάρεις δεξιά καραμπίνα, μαζί να αγοράσεις γυαλιά προστασίας και να τα φοράς πάντα. Μια φορά γίνεται η μαλακία και έχω στάθηκα πολύ πολύ τυχερός που δεν μου έτυχε.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση....σκέφτομαι να πάω σε σούπερ ποζε με τα ίδια λεφτά και απλά να κάνω μια μετατροπή το κοντάκι...δεν έχω αυτή την στιγμή την οικονομική δυνατότητα να προσέξω 200 300 ευρώ στο συνολικό μπάτζετ
 
Την έχω από το 2016.
Όταν την πήρα έριξα μερικές τουφεκιές σε τρυγόνια και τσίχλες στα μπασιματα χωρίς ιδιαίτερη ευστοχία.
Δυστυχώς είμαι αμελής με την καθαριότητα του όπλου και πήγα στο χωριό για φασσες.
Έτυχε να τύχω στην καλύτερη χρονιά που θα μπορούσα να έχω.
Πολλές εμπλοκές.
Έριχνα την πρώτη και την δεύτερη την έπαιρνε αλλά δεν χτύπαγε η βελόνα,. Τελικά ήταν όλα από την μαυρίλα που έπιανε και δεν πήγαινε το κλείστρο τελείως μπροστά.
Θέλει καθάρισμα μετά από κάθε κυνήγι για να μην έχεις πρόβλημα.
Να σκεφτείς ότι τώρα μαζί μου έχω πανακι λαδωμένο και σύρμα ψιλό κατσαρόλας, όταν πηγαίνω για τσίχλες και ρίχνω πολλές τουφεκιές.Το ανοίγω επιτόπου και το καθαρίζω.
Βλητικα με έχει βολεψει σε ολα τα κυνήγια το Carlson's ic και που έφερα το κοντάκι στα μέτρα μου.
Γενικά να ξέρεις ότι αν ρίχνεις πολλές τουφεκιές θέλει καθάρισμα λόγω ότι είναι αερίων.
Εμενα παντος μετα απο τα 150++ φυσιγγια κανει εμπλοκες !!! Να σου πω και ενα μυστικο !!! Δεν θελει να το παπαρωνεις με λαδι ιδιως στο μηχανισμο το ποτιρακι καθολου !!! Ουτε γυρω απο την αποθηκη λαδι και να ξυνεις την αποθηκη εκει που σκανε τα αερια γιατι κανει εξογκοματα και κολαει εκει το πιστονι !! Αν ηταν μετα απο καθε κυνηγι να καθαριζουμε οπλα θα το γυριζα στο ψαρεμα ,και μιλαμε για κυνηγια σε βαλτο και σφιχτα πουρναρια με υγρασιες καργα και να την δουλευεις για αποθητικο κλαδιων !!!
 
Καλησπέρα...είμαι σε αναζήτηση όπλου και ήμουν ανάμεσα στην 155 και την franchi affinity 3 καθαρά για τα χρήματα κοιτούσα την 155
Οπότε με αυτά που διαβάζω καλύτερα να επιλέξω την Φράνκι;
Affinity 3 με τα όλα,χωρίς φρένα,με λύσσα,με τα 1000, με τρέλα!
 
Καλησπέρα...είμαι σε αναζήτηση όπλου και ήμουν ανάμεσα στην 155 και την franchi affinity 3 καθαρά για τα χρήματα κοιτούσα την 155
Οπότε με αυτά που διαβάζω καλύτερα να επιλέξω την Φράνκι;
Τις εχω και τις δυο... καταπληκτικά οπλα...εμπλοκη καμια....Ειδικα για την 155 να σου πω οτι δεν ειχα καμια εμπλοκη ακομη και με τα 28γραμμαρια που ριχνω σε τσιχλα...
Μόνο μειον το φινιρισμα που ειναι αγνωστη λεξη για τον Ρωσσο μαλλον!!!
Τωρα κατα τα αλλα μιλαμε για δυο διαφορετικους μηχανισμους, αδρανεια το ενα, αερια το αλλο...
Καθαρισμα μια φορα στο τελος της σεζον και ΑΜΑ!!
 
Καλησπέρα...είμαι σε αναζήτηση όπλου και ήμουν ανάμεσα στην 155 και την franchi affinity 3 καθαρά για τα χρήματα κοιτούσα την 155
Οπότε με αυτά που διαβάζω καλύτερα να επιλέξω την Φράνκι;
Υπάρχουν όμως και θετικές γνώμες. Κοίτα λιγο το baikal team. Να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει το κοντάκι καλύτερα και φτάνει το η τσέπη σου.
 
Σαν ομορφιά καθαρά Μ αρέσει η Φράνκι δεν τα έχω επωμησει κι αυτό θα παίξει το ρόλο του απλά μιας και κοντεύει ο καιρός να αγοράσω όπλο στην αρχή κοιτούσα σοβαρά την 155 αλλά σχεδόν το 80,% των συναδέλφων που έγραψαν στο θέμα όλο και κάποιο θέμα τους έβγαλε κι αυτό λίγο με κάνει να πάω στην αφινιτι άσχετα με την τιμη
 
Τη φρανκι την ειχα. Πολυ καλο οπλο. Την 155 μονο την εχω επωμισει. Η φρανκι ειναι πιο ευκολο οπλο στην επωμιση και στο κρατημα (κατανομή βαρους). Η φρανκι εχει 5 φλαντζες για κλισεις και παιρνει 3 διαφορετικά πελματα. Το φέρνεις πάνω σου και ο Κουασιμοδος να εισαι.
 
Σαν ομορφιά καθαρά Μ αρέσει η Φράνκι δεν τα έχω επωμησει κι αυτό θα παίξει το ρόλο του απλά μιας και κοντεύει ο καιρός να αγοράσω όπλο στην αρχή κοιτούσα σοβαρά την 155 αλλά σχεδόν το 80,% των συναδέλφων που έγραψαν στο θέμα όλο και κάποιο θέμα τους έβγαλε κι αυτό λίγο με κάνει να πάω στην αφινιτι άσχετα με την τιμη
Θα σου πω το κλασσικό πήγαινε και δες τα όπλα από κοντά.Τι κυνήγια κάνεις φίλε μου?
 
Ναι εννοείται αν δε με βολεύει στον ώμο δεν το περνώ.Τσίχλα μόνο φέτος αρχησα θα κοιτάξω για σκύλο φέτος μπας και πάω για μπεκάτσα αργότερα τώρα κυνηγάω με μια maverick 88 αλλά μόνο περπατητα
 
Ναι εννοείται αν δε με βολεύει στον ώμο δεν το περνώ.Τσίχλα μόνο φέτος αρχησα θα κοιτάξω για σκύλο φέτος μπας και πάω για μπεκάτσα αργότερα τώρα κυνηγάω με μια maverick 88 αλλά μόνο περπατητα
Ελαφρύ όπλο η affinity θα σε βολεψει και στην μπεκάτσα στην πορεία!Στα 66 εκατοστά κάννη είναι λουκούμι!Εγώ σκοπεύω στο μέλλον να πάρω μια elite.Αυτη την στιγμή κάνω mind fuck για να σε πείσω
 
Ευχαριστώ για την απάντηση....σκέφτομαι να πάω σε σούπερ ποζε με τα ίδια λεφτά και απλά να κάνω μια μετατροπή το κοντάκι...δεν έχω αυτή την στιγμή την οικονομική δυνατότητα να προσέξω 200 300 ευρώ στο συνολικό μπάτζετ
Να ξέρεις ένα δεξί κοντάκι να γίνει αριστερό και να μείνει έτσι, είναι από πολύ δύσκολο έως αδύνατο.Εκτος από στρίψιμο με ζεσταμα πολύ πιθανό να χρειαστεί να βάλεις ρυθμιζόμενη ράχη.Οποτε μαζί με ένα καλύτερο πέλμα + μήκος πιτς τα 200-300 θα τα χαλάσεις .Η εναλλακτική που σου πρότεινε ο Κώστας για την m1 φαντάζει μονόδρομος ,το μόνο να επιλέξεις πέλμα για το μήκος και θα έχεις ένα από τα πιο απροβληματιστα όπλα .Τα 200-300 βάλτα δόσεις.
 
Back
Top