Ata Arms Team

Δεν με κατάλαβες Κωσταντη. Υπάρχουν ανάγκες που είναι ανελαστικες ( σημαίνει ότι δεν γίνεται να μην καλυφθούν πρέπει να καλυφθούν πάση θυσία) όταν για παράδειγμα το παιδί σου δεν έχει μπουφάν να φορέσει, ε θα πάρεις ότι μπορείς να καλύψεις την ανάγκη. Η τροφή, η ένδυση η στέγη και η υγεία είναι ανελαστικες ανάγκες. Το όπλο είναι μια πολυτέλεια, οι διακοπές είναι μια πολυτέλεια και πολλά ακόμη. Όταν λοιπόν ο τούρκος μου κουνάει το δάχτυλο και με απειλεί ΆΜΕΣΑ, τότε γιατί να του δώσω τα χρήματα μου; Θες τα χρήματα μου ρε μάπα τουρκε; Θα με σέβεσαι.- Αλλιώς θα πάρω του χρόνου όπλο καινούργιο, που θα έχω μαζέψει ίσως περισσότερα χρήματα και θα πάρω κάτι καλύτερο ή στην τελική θα πάρω ένα ελαφρός μεταχειρισμένο καλό όπλο ή από μια άλλη χώρα εκτός τουρκιας. Αν λειτουργούσαμε όλοι έτσι, δεν θα φτάναμε ποτέ σε αυτή την κατάσταση που είμαστε σήμερα. Δεν λέω ότι θα ήμασταν υπερδύναμη, αλλά τουλάχιστον θα μας σέβονταν.
Κώστα φίλε μου (συγχωρεσε την οικιοτητα αλλα σε θεωρω φίλο), καμία χώρα δε μας αγαπάει. Είμαστε μόνοι μας, όπως είμασταν πάντα. Όλοι οι σύμμαχοι μας μας απο πάντα εκμεταλλεύονται και κοιτανε το οικονομικό και γεωπολιτικο τους συμφέρον. Άποψη μου είναι οτι σαν χώρα χρειαζόμαστε πιο επιθετική εξωτερική πολιτική και να εκμεταλλευτούμε στο έπακρο τη γεωστρατηγική μας θέση. Τότε δε θα κουνιόταν καμία κουφάλα ουτε απο ανατολή ουτε απο βορρα ουτε απο δύση. Μας θέλουν φοβισμένους. Τωρα εμείς σαν καταναλωτές πρέπει να κάνουμε τις αγορές σύμφωνα με τις δυνατότητες μας, αλλά και να μας προστατεύει και το κράτος με προδιαγραφες που πρεπει να θέσει στα προιοντα που εισαγονται απο οποια χωρα κι αν προερχονται. Όλα όμως τα παραπάνω για να γίνουν θέλουν κυβερνήσεις ισχυρές και όχι μαριονέτες. Αλλά οχι μόνο δεν έχουμε τέτοιες αλλά αμα γίνει τίποτα εμείς οι δύο θα πολεμάμε διπλα διπλα θα σκοτωθούμε για την πατρίδα και την οικογενεια μας ως οφείλουμε και οι πολιτικοί θα βρίσκονται στα σαλόνια του παρισιού και οταν τε΄λειωσει το πανηγυρι θα έρθουν ως μεσσίες να μας κυβερνήσουν.
 
Τους γνήσιους όχι τύπου ντόνατ.
Ξεροτηανα λεγονται οι λουκουμαδες στην Κυπριακη διαλεκτο
Εχουν την τιμητικη τους Στα Θεοφανεια

´´Τιτσιν τιτσιν λουκανικο
Κομματι ξεροτηανο
Να φατε τζιε να φυετέ´´

Αυτο αναφωνουν πριν ριξουν στην στεγη τα παιδια με την νοικοκυρα μερικα κομματακια για να φανε οι καλικατζαροι( κακα δαιμονια) και να φυγουν αφηνοντας το σπιτι καθαρο απο το κακο

Απο την Κυπριακη Παραδοση
 
Κώστα φίλε μου (συγχωρεσε την οικιοτητα αλλα σε θεωρω φίλο), καμία χώρα δε μας αγαπάει. Είμαστε μόνοι μας, όπως είμασταν πάντα. Όλοι οι σύμμαχοι μας μας απο πάντα εκμεταλλεύονται και κοιτανε το οικονομικό και γεωπολιτικο τους συμφέρον. Άποψη μου είναι οτι σαν χώρα χρειαζόμαστε πιο επιθετική εξωτερική πολιτική και να εκμεταλλευτούμε στο έπακρο τη γεωστρατηγική μας θέση. Τότε δε θα κουνιόταν καμία κουφάλα ουτε απο ανατολή ουτε απο βορρα ουτε απο δύση. Μας θέλουν φοβισμένους. Τωρα εμείς σαν καταναλωτές πρέπει να κάνουμε τις αγορές σύμφωνα με τις δυνατότητες μας, αλλά και να μας προστατεύει και το κράτος με προδιαγραφες που πρεπει να θέσει στα προιοντα που εισαγονται απο οποια χωρα κι αν προερχονται. Όλα όμως τα παραπάνω για να γίνουν θέλουν κυβερνήσεις ισχυρές και όχι μαριονέτες. Αλλά οχι μόνο δεν έχουμε τέτοιες αλλά αμα γίνει τίποτα εμείς οι δύο θα πολεμάμε διπλα διπλα θα σκοτωθούμε για την πατρίδα και την οικογενεια μας ως οφείλουμε και οι πολιτικοί θα βρίσκονται στα σαλόνια του παρισιού και οταν τε΄λειωσει το πανηγυρι θα έρθουν ως μεσσίες να μας κυβερνήσουν.
Μια χαρά τα λες φίλε μου Κωσταντη. Το ίδιο ισχύει και για τους γείτονες εξ ανατολών. Θα φτάσουν μέχρι εκεί που τους επιτρέπουν οι μεγάλες δυνάμεις, μην νομίζει κανείς ότι αυτοί είναι ανεξάρτητοι, αυτή την παραμυθα τους την πουλάνε οι κυβερνήσεις τους. Όπου υπάρχει πείνα, ο κόσμος ταιζεται εθνικισμό. Άλλο ο πατριωτισμός και άλλο ο εθνικισμός. Είμαι σίγουρος ότι το πορτοφόλι του καθενός μας, μετράει πολύ περισσότερο από την ψήφο του. Μετράει πολύ περισσότερο από τις απαντήσεις του στα γκάλοπ και από το ποια ιδεολογία τον διακατέχει.Το χρήμα και που θα το διαθέσεις είναι και η άποψη και η ψήφος σου και τα πάντα ολα. Αν παγκοσμίως οι Γερμανοί ( έτσι για να μην λέμε μόνο για τους τούρκους)πουλούσαν ποσότητες σε αλυσοπρίονα αλλά όχι σε αυτοκίνητα, θα είχαν αυτοκινητοβιομηχανία; ΟΧΙ. Τώρα εγώ σαν Κώστας πρέπει να συμβάλλω στην επιτυχία και ανάπτυξη της τουρκικής οπλοβιομηχανιας; Δεν νομίζω.
 
Οσον αφορα τους λουκουμαδες εννοειτε τους αγαπημενους με τη ζλαχαρη ή τους άλλους με το μελι καρυδια και καννελα?
Αυτούς τους στρογγυλούς που τους ψαρεύει η θεία από το καυτό λάδι και τούς βάζει στο κεσεδάκι με κανέλα! Αυτούς λέω εγω.love.
 
Κώστα φίλε μου (συγχωρεσε την οικιοτητα αλλα σε θεωρω φίλο), καμία χώρα δε μας αγαπάει. Είμαστε μόνοι μας, όπως είμασταν πάντα. Όλοι οι σύμμαχοι μας μας απο πάντα εκμεταλλεύονται και κοιτανε το οικονομικό και γεωπολιτικο τους συμφέρον. Άποψη μου είναι οτι σαν χώρα χρειαζόμαστε πιο επιθετική εξωτερική πολιτική και να εκμεταλλευτούμε στο έπακρο τη γεωστρατηγική μας θέση. Τότε δε θα κουνιόταν καμία κουφάλα ουτε απο ανατολή ουτε απο βορρα ουτε απο δύση. Μας θέλουν φοβισμένους. Τωρα εμείς σαν καταναλωτές πρέπει να κάνουμε τις αγορές σύμφωνα με τις δυνατότητες μας, αλλά και να μας προστατεύει και το κράτος με προδιαγραφες που πρεπει να θέσει στα προιοντα που εισαγονται απο οποια χωρα κι αν προερχονται. Όλα όμως τα παραπάνω για να γίνουν θέλουν κυβερνήσεις ισχυρές και όχι μαριονέτες. Αλλά οχι μόνο δεν έχουμε τέτοιες αλλά αμα γίνει τίποτα εμείς οι δύο θα πολεμάμε διπλα διπλα θα σκοτωθούμε για την πατρίδα και την οικογενεια μας ως οφείλουμε και οι πολιτικοί θα βρίσκονται στα σαλόνια του παρισιού και οταν τε΄λειωσει το πανηγυρι θα έρθουν ως μεσσίες να μας κυβερνήσουν.
Όλα γίνονται για τα λεφτά και άμα έχεις εξοπλίζεται και κατάλληλα,σε σέβονται και οι γείτονες.Οσο σκέφτομαι ότι το καλύτερο οικόπεδο της Μεσογείου ,το ελληνικό κάποιοι επαναστάτες (στο μυαλό τους ,μαδουριανοι) ήθελαν να το κάνουν πρωτα χώρο μεταφόρτωσης σκουπιδιών και μετά χώρο για τους μετανάστες ανατριχιαζω.
 
'Η κανεις μπουκοταζ στα τουρκικα προιοντα ή δεν κάνεις. Αυτο θυμίζει το ολίγον έγγυος. Χωρις παραξηγηση παντα. Την οικιονομια τους την ενισχυεις ειτε παιρνεις οπλο ή οτιδηποτε αλλο
Αν βάλεις στην άκρη τα εθνικά ζητήματα που έχουμε ξαναπεί ότι ,το σκυλί το χέρι που δεν μπορεί να δαγκώσει το γλείφει, πολλες φορές στο μεταξύ μας ισοζύγιο εξαγουμε περισσότερα από ότι εισάγουμε.
 
Last edited:
Να πω όμως και κάτι για τα όπλα ΑΤΑ. Στην περίπτωση που η τουρκια ήταν ένα σοβαρό κράτος και δεν ζούσαν σε εποχές " Σουλεϊμάν του μεγαλοπρεπή" Η επιλογή μου θα ήταν ακριβώς αυτή, πλαγιοκαννο ή σούπερ πόζε. Δεν θα αγόραζα ένα ημιαυτόματο όπλο σε καμία περίπτωση από τους γείτονες με βάση αυτά που έχω δει. Όμως στα δικαννα τους δείχνουν να τα πηγαίνουν πολύ καλά και ειδικά τα ΑΤΑ που από ότι βλέπω και από τις περιγραφές του Στέλιου που το έχει, είναι μια απομίμηση σούπερ ποζε Μπερέτα.
 
Παιδιά μαγκιά των Τούρκων η άνοδο της οπλοβιομηχανιας τους και ωραία τουφεκακια για τα λεφτά τους

Θα βοηθήσει πολύ η όλη κατάσταση να κρατάνε οι μεγάλοι τις τιμές λογικές

Γιατί κάποια πάνε να ξεφύγουν

Ο ανταγωνισμός πάντα ειναι καλό για τον καταναλωτή γιατί έτσι που ήρθαν τα πράγματα με τις εξαγορές πάει να γίνει κλειστό λομπι με 3-4 μεγάλες εταιρίες

Από την άλλη πλευρά

Τα όπλα που έχω δει εγώ δεν είναι για βάθος χρόνου όλα κάπου χάνουν δεν είναι για νΑ τους πιεις το αίμα .

Οι καραμπινες θέλουν δουλειά ακόμα στην ομαλή λειτουργία


Δεν έχουν δείξει δείγματα μακροχρόνια. Και στο θέμα ασφαλείας δεν με πείθει η Τουρκία σαν κράτος.

Εν κατακλείδι ίσως έπαιρνα ένα πλαγιο να το δουλεύω με ελαφριες γομωσεις και δεν θα είναι το βασικό μου όπλο και δεν θέλω να ξυλωθω αλλά μέχρι εκεί.

Μην βάζετε τις λέξεις μπερετα μπενελι browning δίπλα στην ίδια πρόταση είναι ντροπή απέχουν μίλια μακριά .

Ένα απλό πράγμα σε μια πτώση μου στο βουνό μου έφυγε η μαξους και κατρακυλισε 2-3 πατάρια κάτω με κολοτουμπες έφυγε κομμάτι από το κοντακι αλλά δεν εκπυρσοκροτησε.

Βάζει κάποιος το χέρι στην φωτιά ότι θα γινόταν το ίδιο με άλλο όπλο?

Όλα αυτά καθαρά σχόλια σαν κατασκευές, δεν έχω κανένα πρόβλημα να ψωνίζω τούρκικα προϊόντα αν αυτά μου αρέσουν σε οποιαδήποτε κατηγορία

Και κάποιος που δεν έχει 2000 να πάρει 525 καλά θα κάνει να πάρει ένα Ata να κάνει το κέφι του
 
Ένα απλό πράγμα σε μια πτώση μου στο βουνό μου έφυγε η μαξους και κατρακυλισε 2-3 πατάρια κάτω με κολοτουμπες έφυγε κομμάτι από το κοντακι αλλά δεν εκπυρσοκροτησε.

Βάζει κάποιος το χέρι στην φωτιά ότι θα γινόταν το ίδιο με άλλο όπλο?
Για ΚΑΝΕΝΑ όπλο....
ΚΑΝΕΙΣ κατασκευαστής δεν μπορεί να μας δώσει τέτοια εγγυηση....
Η αγκιστρωση σφυρας κ σχαστηριας είναι πολυ "λεπτη", λίγα δέκατα του χιλιοστου........
Τρομερο ρίσκο σε τέτοιες περιπτωσεις..
Μπορεί ένα οπλο να πεσει πχ 5-6 φορες κ στην έβδομη να επυρσοκροτησει......
 
Last edited:
Παιδιά μαγκιά των Τούρκων η άνοδο της οπλοβιομηχανιας τους και ωραία τουφεκακια για τα λεφτά τους

Θα βοηθήσει πολύ η όλη κατάσταση να κρατάνε οι μεγάλοι τις τιμές λογικές

Γιατί κάποια πάνε να ξεφύγουν
Τι πανε να ξεφυγουν, η benelli εχει κοψει νημα και συνεχιζει. Μπροστα μπορει να υπαρχει γκρεμος ομως
 
Παιδιά μαγκιά των Τούρκων η άνοδο της οπλοβιομηχανιας τους και ωραία τουφεκακια για τα λεφτά τους

Θα βοηθήσει πολύ η όλη κατάσταση να κρατάνε οι μεγάλοι τις τιμές λογικές

Γιατί κάποια πάνε να ξεφύγουν

Ο ανταγωνισμός πάντα ειναι καλό για τον καταναλωτή γιατί έτσι που ήρθαν τα πράγματα με τις εξαγορές πάει να γίνει κλειστό λομπι με 3-4 μεγάλες εταιρίες

Από την άλλη πλευρά

Τα όπλα που έχω δει εγώ δεν είναι για βάθος χρόνου όλα κάπου χάνουν δεν είναι για νΑ τους πιεις το αίμα .

Οι καραμπινες θέλουν δουλειά ακόμα στην ομαλή λειτουργία


Δεν έχουν δείξει δείγματα μακροχρόνια. Και στο θέμα ασφαλείας δεν με πείθει η Τουρκία σαν κράτος.

Εν κατακλείδι ίσως έπαιρνα ένα πλαγιο να το δουλεύω με ελαφριες γομωσεις και δεν θα είναι το βασικό μου όπλο και δεν θέλω να ξυλωθω αλλά μέχρι εκεί.

Μην βάζετε τις λέξεις μπερετα μπενελι browning δίπλα στην ίδια πρόταση είναι ντροπή απέχουν μίλια μακριά .

Ένα απλό πράγμα σε μια πτώση μου στο βουνό μου έφυγε η μαξους και κατρακυλισε 2-3 πατάρια κάτω με κολοτουμπες έφυγε κομμάτι από το κοντακι αλλά δεν εκπυρσοκροτησε.

Βάζει κάποιος το χέρι στην φωτιά ότι θα γινόταν το ίδιο με άλλο όπλο?

Όλα αυτά καθαρά σχόλια σαν κατασκευές, δεν έχω κανένα πρόβλημα να ψωνίζω τούρκικα προϊόντα αν αυτά μου αρέσουν σε οποιαδήποτε κατηγορία

Και κάποιος που δεν έχει 2000 να πάρει 525 καλά θα κάνει να πάρει ένα Ata να κάνει το κέφι του
Τα Μπαϊρακτάρ έχουν κερδίσει πολέμους και δεν μπορούν να φτιάξουν κυνηγετικά όπλα ; Πονάει αλλά είναι αληθινό.
 
Back
Top