Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

μ φαίνονται παρόμοιες με τις soundz που έχω.. Τιμή γύρω στα 50... αν δεν θέλεις τις ακριβες400+ ή τις ογκώδεις στα 150 είναι μονόδρομος... δουλειά κάνουν πολύ καλή.. Επειδή έχω θέμα με τα αυτιά με αυτές σώθηκα... αρνητικά τώρα... δεν διακρίνεις συζητήσεις από 25 μέτρα κ πάνω... θέλουν προσοχή μην χαθούν γιατί κόβεται το κορδόνι κ μετά τρέχεις.. προσανατολισμό έχεις πολύ καλό... αν τα σκυλιά σου φεύγουν πολύ μακριά δεν τα ακούς κ όταν είναι πιο κοντά σε κλειστά πού τα βάζω εγώ σε απόσταση περίπου 30 μέτρων έχω απόκλιση έως ένα μετρό το πολύ.... βέβαια όλα τα παραπάνω παίζουν ανάλογα με το πρόβλημα του καθενός...
αν δεν έχω την δυνατότητα να πάρω άλλες ακριβοτερες τις ξαναπαιρνω που δεν χρειάζεται γιατί δεν χαλανε
 
Last edited:
https://www.3mhellas.gr/3M/el_GR/p/d/sgbgpsd8064/. Καλησπέρα αδέρφια, μετά από μια περιποιημένη ωτίτιδα και διάγνωση για ελαφρά βαροικοια στο αριστερό αυτί, παρατάω τις παθητικές surfire και κλείνω στις συνημμένες. Τις έχει δοκιμάσει κανείς;
 
https://www.3mhellas.gr/3M/el_GR/p/d/sgbgpsd8064/. Καλησπέρα αδέρφια, μετά από μια περιποιημένη ωτίτιδα και διάγνωση για ελαφρά βαροικοια στο αριστερό αυτί, παρατάω τις παθητικές surfire και κλείνω στις συνημμένες. Τις έχει δοκιμάσει κανείς;
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,
τις έχω αρκετά χρόνια, από τότε που με βρήκε κι εμένα ο ΩΡΛ με εμβοές και μειωμένη ακοή στο αριστερό - έχω χάσει τις υψηλές συχνότητες. Σίγουρα κάνουν δουλειά, όμως μη φανταστείς ότι σε απομονώνουν εντελώς. Με το ηλεκτρονικό σύστημα ανοιχτό (πάντα στο on το έχω στο κυνήγι) δεν απομονώνεσαι από το περιβάλλον, ακούς ήχους, ομιλίες κτλ. Εγώ το τσιν της τσίχλας το ακούω. Μπαταρίες αλλάζω μια φορά το χρόνο.
Στα αρνητικά τώρα:
# έχεις κάτι να σου πιέζει σταθερά το κεφάλι
# με ζεστο καιρό ή σε έντονη δραστηριότητα ιδρώνουν τα αυτιά (στο κρύο όμως σου φυλάνε τα αυτιά από το ξεροβόρι, ωττιτιδες κτλ)
# μερικές φορές σε βιαστικές και άτσαλες επωμίσεις χτυπάει το κοντάκι πάνω τους και ακούς το ντουπ
# δεν μπορείς να φορέσεις σωστά σκούφο, με τζόκεϋ φοριούνται μια χαρά
# αν φοράς γυαλιά οράσεως ή ηλίου (εγώ φοράω) τους πιέζουν τα μπράτσα και δεν τα αφήνουν να πέσουν καλά στο πρόσωπό σου
# μερικοί συνάδελφοι / αγρότες / τσοπάνηδες σε κοιτάζουν σαν ούφο :)

Παρόλα τα μειονεκτήματα, από τότε που τις πήρα δεν τις ξανάβγαλα και αν τις ξεχάσω καμιά φορά αισθάνομαι ότι κάτι μου λείπει.
Άλλωστε προτιμώ λίγη επιπλέον ταλαιπωρία, από το να πάω πρόωρα σε μόνιμο ακουστικό.
 
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,
τις έχω αρκετά χρόνια, από τότε που με βρήκε κι εμένα ο ΩΡΛ με εμβοές και μειωμένη ακοή στο αριστερό - έχω χάσει τις υψηλές συχνότητες. Σίγουρα κάνουν δουλειά, όμως μη φανταστείς ότι σε απομονώνουν εντελώς. Με το ηλεκτρονικό σύστημα ανοιχτό (πάντα στο on το έχω στο κυνήγι) δεν απομονώνεσαι από το περιβάλλον, ακούς ήχους, ομιλίες κτλ. Εγώ το τσιν της τσίχλας το ακούω. Μπαταρίες αλλάζω μια φορά το χρόνο.
Στα αρνητικά τώρα:
# έχεις κάτι να σου πιέζει σταθερά το κεφάλι
# με ζεστο καιρό ή σε έντονη δραστηριότητα ιδρώνουν τα αυτιά (στο κρύο όμως σου φυλάνε τα αυτιά από το ξεροβόρι, ωττιτιδες κτλ)
# μερικές φορές σε βιαστικές και άτσαλες επωμίσεις χτυπάει το κοντάκι πάνω τους και ακούς το ντουπ
# δεν μπορείς να φορέσεις σωστά σκούφο, με τζόκεϋ φοριούνται μια χαρά
# αν φοράς γυαλιά οράσεως ή ηλίου (εγώ φοράω) τους πιέζουν τα μπράτσα και δεν τα αφήνουν να πέσουν καλά στο πρόσωπό σου
# μερικοί συνάδελφοι / αγρότες / τσοπάνηδες σε κοιτάζουν σαν ούφο :)

Παρόλα τα μειονεκτήματα, από τότε που τις πήρα δεν τις ξανάβγαλα και αν τις ξεχάσω καμιά φορά αισθάνομαι ότι κάτι μου λείπει.
Άλλωστε προτιμώ λίγη επιπλέον ταλαιπωρία, από το να πάω πρόωρα σε μόνιμο ακουστικό.
Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση, νομίζω ότι τα θετικά θα είναι πιο πολλά από τα αρνητικά.
Το μόνο που σκέφτομαι είναι η πίεση στο κεφάλι ( θα δω τι θα κάνω με την γέφυρα) και τα γυαλιά (φοράω πάντα σκοπευτικά). Ατσαλες επωμισεις κάνουμε όλοι και θα κάνουμε πάντα. Για τους περίεργους γελάω. Βασική ερώτηση: καταλαβαίνεις κατευθυντικότητα εισερχομένων; Σε ευχαριστώ και πάλι.
 
Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση, νομίζω ότι τα θετικά θα είναι πιο πολλά από τα αρνητικά.
Το μόνο που σκέφτομαι είναι η πίεση στο κεφάλι ( θα δω τι θα κάνω με την γέφυρα) και τα γυαλιά (φοράω πάντα σκοπευτικά). Ατσαλες επωμισεις κάνουμε όλοι και θα κάνουμε πάντα. Για τους περίεργους γελάω. Βασική ερώτηση: καταλαβαίνεις κατευθυντικότητα εισερχομένων; Σε ευχαριστώ και πάλι.
Ναι, νομίζω ότι έχει μικρόφωνο και αριστερά και δεξιά, έτσι μπορείς να ξεχωρίζεις την κατεύθυνση του ήχου. Σκέφτομαι ότι δεν έχω μπερδευτεί με κάποιον ήχο πχ πάντα καταλαβαίνω ένα σκυλί που γαυγίζει πού περίπου είναι ή από ποια μεριά του δρόμου θα φανεί ένα αμάξι που δε φαίνεται. Ωστόσο, πάντα μπορεί να βοηθήσει και μια 2η άποψη από κάποιον που τις χρησιμοποιεί στο κυνήγι ή στο σκοπευτήριο.
 
Έχοντας στην κατοχή μου τις Walkers Rope και Walkers Razor Slim ήρθε η ώρα να κάνω μια αξιολόγηση.
Αρχικά χαίρομαι ιδιαίτερα που έχω και τις δύο και αυτό διότι έχουν και οι 2 κάποια πλεονεκτήματα.
Οι rope είναι ουσιαστικά ωτοασπίδες κυνηγίου. Καθότι δεν πιέζουν το κεφάλι, είναι ιδανικές για το σκοπευτήριο το καλοκαίρι αλλά και για το κυνήγι. Να σημειώσω ότι όσο ανεβάζω την ένταση τόσο περισσότερα πράγματα ακούω, δλδ για κάποιον που έχει θέμα ακοής και δεν ακούει την τσίχλα πχ αυτό θα τον βοηθήσει. Το πλεονέκτημα της Razor είναι ότι κόβουν περισσότερο ήχο, είναι δλδ καλύτερες για το σκοπευτήριο. Επειδή είχα στο παρελθόν και άλλες τέτοιου τύπου ωτοασπίδες μπορώ να πω ότι οι Razor με πιέζουν αισθητά λιγότερο στο κεφάλι. Έχω βγάλει πολλές φορές άνετα όλη την επίσκεψη μου στο σκοπευτήριο φορώντας τις και αυτό γινόταν από την αρχή που τις αγόρασα και όχι αφού "μαλάκωσαν". Γενικά είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος και με τις 2, για σκοπευτήριο θα έπαιρνα τις Razor ομως για να προστατέψω περισσότερο την ακοή μου. Τον ιδρώτα τον παλεύω μέχρι να ρίξω μια πούλα.
Ενδεικτικά, αν και εγώ έκανα αγορά από το εξωτερικό τις Razor αφού τις βρήκα πολύυυυ πιο φθηνά:
https://www.kalkantzakos.com/Product/6000/rope,-ilektronika-oto-vusmata-walkers
https://www.kalkantzakos.com/Product/6000/rope,-ilektronika-oto-vusmata-walkers
 
Το budget των peltor το έφαγαν τα παιδιά. Έτσι κατέφυγα σε χαμηλότερη οικονομικά λύση: Earmor M30 ( 45 ευρώ). Στην σημερινή δοκιμή έμεινα έκπληκτος:
1. αν τις τοποθετήσεις σωστά δεν τις καταλαβαίνεις (τις φόραγα 3 ώρες συνεχώς)
2. Στην μεσαία σκάλα ακούς τα πάντα και κατά την ντουφέκια νομίζεις ότι πέφτουν σκορδάκια και πιο λίγο
3. Πολύ καλή κατευθυντικότητα ήχου, καταλαβαίνεις όλες τις κατευθύνσεις και δεν χάνεις τίποτα.
Θα επανέλθω με νεότερα.
 
Last edited:
Επανέρχομαι με τις earmor m30: δεύτερη αξιολόγηση, αν δεν τις καντεμιαζω είναι vfm.
1.Ακουστική απόδοση περιβάλλοντος άριστη, άκουγα τις τσίχλες με αντίληψη κατεύθυνσης,
2. Μείωση θορύβου στην βολή τόσο μεγάλη που καταλαβαίνεις ότι ρίχνεις μόνο από την ανάκρουση. Όταν τις άκουγα νόμιζα ότι ρίχνει κάποιος άλλος στα πουλιά μου,
3. Τις τοποθέτησα και συνεπτυξα τον " π" σύνδεσμο, δεν βρίσκει καθόλου στο χτένι όσο άτσαλα και να επωμίσεις.
Νομίζω έλυσα το πρόβλημα μου.
 
Επανέρχομαι με τις earmor m30: δεύτερη αξιολόγηση, αν δεν τις καντεμιαζω είναι vfm.
1.Ακουστική απόδοση περιβάλλοντος άριστη, άκουγα τις τσίχλες με αντίληψη κατεύθυνσης,
2. Μείωση θορύβου στην βολή τόσο μεγάλη που καταλαβαίνεις ότι ρίχνεις μόνο από την ανάκρουση. Όταν τις άκουγα νόμιζα ότι ρίχνει κάποιος άλλος στα πουλιά μου,
3. Τις τοποθέτησα και συνεπτυξα τον " π" σύνδεσμο, δεν βρίσκει καθόλου στο χτένι όσο άτσαλα και να επωμίσεις.
Νομίζω έλυσα το πρόβλημα μου.
Κατάστημα που τις πήρες φίλε? Αυτό τι είναι? (Τις τοποθέτησα και συνέπτυξα τον " π" σύνδεσμο, δεν βρίσκει καθόλου στο χτένι όσο άτσαλα και να επωμίσεις)
 
Κατάστημα που τις πήρες φίλε? Αυτό τι είναι? (Τις τοποθέτησα και συνέπτυξα τον " π" σύνδεσμο, δεν βρίσκει καθόλου στο χτένι όσο άτσαλα και να επωμίσεις)
Τις πήρα από το special forces στον Πειραιά. Η στέκα καταλήγει σε δύο μεταλλικά "π" που εδραζουν σε κυλινδρική βάση δινοντας την δυνατότητα μεταβολής του μεγέθους της στέκας.
 
Επανέρχομαι με τις earmor m30: δεύτερη αξιολόγηση, αν δεν τις καντεμιαζω είναι vfm.
1.Ακουστική απόδοση περιβάλλοντος άριστη, άκουγα τις τσίχλες με αντίληψη κατεύθυνσης,
2. Μείωση θορύβου στην βολή τόσο μεγάλη που καταλαβαίνεις ότι ρίχνεις μόνο από την ανάκρουση. Όταν τις άκουγα νόμιζα ότι ρίχνει κάποιος άλλος στα πουλιά μου,
3. Τις τοποθέτησα και συνεπτυξα τον " π" σύνδεσμο, δεν βρίσκει καθόλου στο χτένι όσο άτσαλα και να επωμίσεις.
Νομίζω έλυσα το πρόβλημα μου.
Αυτο με την αντιληψη κατευθυνσης δεν το εχω βρει σε αρκετα ακριβοτερες.
Μπορεις να το τσεκαρεις ξανα;
Προσπαθησε με κλειστα τα ματια ή βλεπε στο εδαφος κ οταν ακουσεις το τσιν τσεκαρε το σε παρακαλω.
Αν ειναι οπως τα λες με ενδιαφερει
 
Τις πήρα από το special forces στον Πειραιά. Η στέκα καταλήγει σε δύο μεταλλικά "π" που εδραζουν σε κυλινδρική βάση δινοντας την δυνατότητα μεταβολής του μεγέθους της στέκας.
Καλησπέρα!. Τις αγόρασα και εγώ σήμερα απο κατάστημα στην Πάτρα. Πές μου τώρα σε παρακαλώ, όταν τις ανοίγεις ανοίγει αμέσως η ηλεκτρονική λειτουργία? ή μετά την μέση? γιατί αυτές που πήρα εγώ από το άνοιγμα και μέχρι την μέση λειτουργούν σαν να έχεις βάλει κάτι στα αυτιά σου για να μην ακούς τους ήχους!, όμως όσο γυρίζεις το κουμπί και φτάνοντας στην μέση σφίγγει η ροδούλα και κάνει κάτι σαν νέο άνοιγμα (χωρίς τον αρχικό ήχο ανοίγματος) και τότε ακούς και τους εξωτερικούς ήχους, π.χ. πουλιά κλπ. Έτσι λειτουργούν και σε εσένα ή αυτές που πήρα εγώ έχουν πρόβλημα?, γιατί εάν έχουν πρόβλημα να πάω να τις αλλάξω!. Σε ευχαριστώ!
 
Καλησπέρα!. Τις αγόρασα και εγώ σήμερα απο κατάστημα στην Πάτρα. Πές μου τώρα σε παρακαλώ, όταν τις ανοίγεις ανοίγει αμέσως η ηλεκτρονική λειτουργία? ή μετά την μέση? γιατί αυτές που πήρα εγώ από το άνοιγμα και μέχρι την μέση λειτουργούν σαν να έχεις βάλει κάτι στα αυτιά σου για να μην ακούς τους ήχους!, όμως όσο γυρίζεις το κουμπί και φτάνοντας στην μέση σφίγγει η ροδούλα και κάνει κάτι σαν νέο άνοιγμα (χωρίς τον αρχικό ήχο ανοίγματος) και τότε ακούς και τους εξωτερικούς ήχους, π.χ. πουλιά κλπ. Έτσι λειτουργούν και σε εσένα ή αυτές που πήρα εγώ έχουν πρόβλημα?, γιατί εάν έχουν πρόβλημα να πάω να τις αλλάξω!. Σε ευχαριστώ!
Μανώλη καλησπέρα, μόλις ανοίγω ενεργοποιείται ο ήχος έναρξης. Πολύ πριν φτάσω στο 1/3 της έντασης του ήχου ακούω κανονικά. Δεν ρυθμίζω πάνω από το μισό
(μεταξύ 1/3 και 1/2 της έντασης δουλεύω) γιατί μετά είναι πολύ δυνατός ο ήχος συνολικά. Πάντως παίζει ρόλο και η βλάβη στα αυτιά μας, συνήθως μεγαλύτερη στο αριστερό για τους δεξιά επωμίζοντες και αντίστροφα. Ο μοχλός έντασης είναι σφικτός σταθερά. Ελπίζω να βοήθησα.
 
Μανώλη καλησπέρα, μόλις ανοίγω ενεργοποιείται ο ήχος έναρξης. Πολύ πριν φτάσω στο 1/3 της έντασης του ήχου ακούω κανονικά. Δεν ρυθμίζω πάνω από το μισό
(μεταξύ 1/3 και 1/2 της έντασης δουλεύω) γιατί μετά είναι πολύ δυνατός ο ήχος συνολικά. Πάντως παίζει ρόλο και η βλάβη στα αυτιά μας, συνήθως μεγαλύτερη στο αριστερό για τους δεξιά επωμίζοντες και αντίστροφα. Ο μοχλός έντασης είναι σφικτός σταθερά. Ελπίζω να βοήθησα.
Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ που μου απάντησες!, Αυτές που αγόρασα μάλλον έχουν πρόβλημα γιατί από την ενεργοποίηση του ήχου έναρξης και μέχρι την μέση δεν λειτουργούν, μπαίνουν σε λειτουργία αφού η ροδούλα ξεπεράσει αυτό το σκαλωματάκι στην μέση και πρέπει να την πάς στο τέρμα για να ακούσεις λίγο καλά!. Τι να πω!, θα πάω αύριο από εκεί!. Σου δίνει την εντύπωση ότι έχει δύο λειτουργίες, μία απλές και μία ηλεκτρονικές!.
 
Αυτο με την αντιληψη κατευθυνσης δεν το εχω βρει σε αρκετα ακριβοτερες.
Μπορεις να το τσεκαρεις ξανα;
Προσπαθησε με κλειστα τα ματια ή βλεπε στο εδαφος κ οταν ακουσεις το τσιν τσεκαρε το σε παρακαλω.
Αν ειναι οπως τα λες με ενδιαφερει
Ούτως ή άλλως στις τσίχλες το κεφάλι μου δουλεύει σαν ραντάρ, με βοηθούν να στραφώ στην κατεύθυνση που ακούω ένα μεμονωμένο εισερχόμενο πουλί γενικά. Θα σημειώσω ότι λειτουργώ όπως παλαιότερα στο καρτέρι απλά ακούω καλύτερα σαφώς. Σε στόχους πολλαπλούς και από διαφορετικές κατευθύνσεις πάω στον εντονότερο. Μακάρι να έχει πέρασμα την Πέμπτη να δοκιμάσω περισσότερο.
 
Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ που μου απάντησες!, Αυτές που αγόρασα μάλλον έχουν πρόβλημα γιατί από την ενεργοποίηση του ήχου έναρξης και μέχρι την μέση δεν λειτουργούν, μπαίνουν σε λειτουργία αφού η ροδούλα ξεπεράσει αυτό το σκαλωματάκι στην μέση και πρέπει να την πάς στο τέρμα για να ακούσεις λίγο καλά!. Τι να πω!, θα πάω αύριο από εκεί!.
Μανώλη τις έδωσα στην γυναίκα μου και ακούει χαμηλότερα σε ένταση, άρα ο βαθμός βλάβης στο αυτί παίζει ρόλο. Τώρα με πιέζει να τις φοράω και στο σπίτι, το παίζω θεόκουφος.
 
Back
Top