Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Περιοχή
Σκυδρα
2 αρνητικά σημεία που έχουν ειναι πρώτον ο αέρας που περνάει από αυτές και δεύτερον οτι οσο ανεβάζεις την ένταση ναι μεν ακούς απίστευτα αλλα αυξάνεται και ο λευκός θόρυβος. Προσωπικά ανεβάζω την ένταση μόνο για να μιλήσω στο τηλέφωνο και δεν με ενόχλησε καθόλου.
Mανο από Ελλάδα τις είχες πάρει;;;κ αν ναι πόσο;;;

δοκιμή των ωτοασπίδων στο κατάστημα...προσωπικά απογοητεύτηκα....δεν νομίζω οτι έχουν εφαρμογή στο κυνήγι. Βγήκα για λίγο έξω απο το κατάστημα και δεν μπορούσα να προσανατολιστώ, νόμιζα τα αυτοκίνητα έρχονται πάνω μου. Εν πάσει περιπτώσει για να μην τις αδικώ, ίσως όλες οι ηλεκτρονικές κάπως έτσι να λειτουργούν σε γενικές γραμμές, δεν έχω ανάλογη εμπειρία. Δεν μπορώ να φανταστώ όμως οτι θα κυνηγάω 8 ώρες τη μέρα και θα έχω στα αφτιά μου αυτό το πράγμα. Παρέλαβα σήμερα τις soundz gun...τέλεια εφαρμογή στο αφτί...πλήρης αντίληψη του περιβάλλοντος. Μένει να δούμε και στις τουφεκιές αν ανταποκρίνονται !!!!

Last edited:
Περιοχή
ΑΡΓΟΛΙΔΑ
Όνομα
Γιώργος
δοκιμή των ωτοασπίδων στο κατάστημα...προσωπικά απογοητεύτηκα....δεν νομίζω οτι έχουν εφαρμογή στο κυνήγι. Βγήκα για λίγο έξω απο το κατάστημα και δεν μπορούσα να προσανατολιστώ, νόμιζα τα αυτοκίνητα έρχονται πάνω μου. Εν πάσει περιπτώσει για να μην τις αδικώ, ίσως όλες οι ηλεκτρονικές κάπως έτσι να λειτουργούν σε γενικές γραμμές, δεν έχω ανάλογη εμπειρία. Δεν μπορώ να φανταστώ όμως οτι θα κυνηγάω 8 ώρες τη μέρα και θα έχω στα αφτιά μου αυτό το πράγμα. Παρέλαβα σήμερα τις soundz gun...τέλεια εφαρμογή στο αφτί...πλήρης αντίληψη του περιβάλλοντος. Μένει να δούμε και στις τουφεκιές αν ανταποκρίνονται !!!!
έτσι λειτουργούν όσες είναι "μονοφωνικές" . Δεν καταλαβαίνεις από που έρχεται ο ήχος.
Οι "στερεοφωνικές" είναι κανονικές .....................

Όνομα
Greg
Σήμερα ήταν και η πρώτη πρακτική δοκιμή επί του πεδίου για τις Walkers Silencer Digital Ear Protection 2 pk. που μου έφερε δώρο η σύντροφος από ταξίδι της στο εξωτερικό πριν λίγο καιρό.

Είναι ίδιες με αυτές που έχει ο καλκατζακος
https://www.kalkantzakos.com/Product/5404/silencer,-ilektronika-oto-vusmata-walkers

Παίρνουν κανονικες μπαταρίες όχι επαναφορτιζομενες.

Με άφησαν πολύ πολύ ικανοποιημένο. Ηταν πολύ άνετες για τις 5 ώρες που τις φόρεσα. Στην χαμηλή ένταση (ευτυχώς φαίνεται δεν έχω καταπονησει ακόμα πολύ τα αυτιά μου) άκουγα με πολλη λεπτομέρεια όλους τους ήχους, χωρίς παρασιτα και με πλήρη επίγνωση από πού ερχόταν ο ήχος ως κατευθυνση. Οι ντουφεκιες που εριξα ακουγονταν με τη μείωση που τους έκαναν σαν να είναι πολύ μακρια. Σε σχέση με τις peltor tactical 6s που είχα πριν θεωρώ ότι έχουν ελαφρώς καλύτερη ποιοτητα ήχου, αλλά ανυπέρβλητα μεγαλύτερη άνεση και ευκολία. Στο περπατητο που έκανα για κορακοειδη ούτε έφυγαν, ούτε με ενόχλησαν ούτε τίποτα.

Στο τέρμα που δοκίμασα είχαν αρκετό λευκό θόρυβο, αλλά άκουγα μέχρι και συρσιματα ερπετών σε μια σχετικά μακρυνη βατιωνα.

Χάρις αυτές η ευστοχία μου στα κουνούπια έφτασε το απόλυτο. Δεν προλάβαιναν να με πλησιάσουν και τα είχα πάρει γραμμή ότι με φερμαραν και τα είχα λιώσει εν πτηση... Μάλλον θα κάνουν απόσβεση οι ωτασπιδες από το autan που θα καταργήσω...

Για ο, τι νεότερο θα ενημερώνω..

Last edited: