Φυσιγγιοθήκες, πουλιάστρες, θήκες όπλων αξεσουάρ.

Πολύ όμορφη δουλειά Παντελή !Μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με τον φίλο σου ; έχει κάποια σελίδα να δω τι αλλά φτιάχνει;
Στείλε μου προσωπικό μύνημα αν τυχόν υπάρχει πρόβλημα *
Όντως φτιάχνει καταπληκτικά πράγματα και όλα στο χέρι, δεν έχει ούτε ραπτομηχανή, αλλά δεν πολυασχολείται πλέον με βαρειές κατασκευές τύπου θήκες όπλων. Καμιά φυσιγγιοθήκη μπορεί, εσύ για τι ενδιαφέρεσαι;
 
Η φυσιγγιοθηκη των 30 θέσεων είναι no name κ ήταν του παππου μου δεκαετίας '80 αν όχι κ λιγο παλαιοτερη...
Δεν την είχε χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί δεν την βολεύτηκε, προτιμούσε με τα φυσίγγια να γεμίζει τις... τσέπες του....

Την εχω κ την χρησιμοποιώ απο πιτσιρικάς..
Με τα χρόνια κ χωρίς καμία συντήρηση έχει παρουσιασει φθορές...
Όπως κάποια σκισίματα τα οποία μπαλωσα πρόχειρα με..πετονιά...
Το λουρί της κ αυτό έχει ξεραθεί κ έχει χάσει την αντοχή του...

Παρά ταυτα αρνουμαι πεισματικα να την εγκαταλείψω.....
Αν κοπεί το λουρί τοτε θα το αλλάξω....
Καθώς κ ότι άλλο συμβεί κ εφόσον κριθεί αναγκαίο θα παει σε.. μάστορα....

Ασφαλώς κ οι λόγοι δεν είναι οικονομικοι αλλά έχει μεγάλη αξία για εμενα..
Και εκτός αυτου είμαι από εκείνους που δενονται πολύ με τα άψυχα αντικείμενα...

Πριν λίγα χρόνια ένας φίλος μη κυνηγός μου δώρισε μια δερμάτινη φυσιγγιοθηκη zark hellas κ με την σειρα μου την χάρισα σε φίλο κυνηγο γιατί δεν ήθελα να υπάρχει στο..σπίτι (τρέλα ε?)......

IMG_20240113_134453.jpg
IMG_20240113_134259.jpg
IMG_20240113_134317.jpg
IMG_20240113_134331.jpg
IMG_20240113_134347.jpg
 
Last edited:
Η φυσιγγιοθηκη των 30 θέσεων είναι no name κ ήταν του παππου μου δεκαετίας '80 αν όχι κ λιγο παλαιοτερη...
Δεν την είχε χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί δεν την βολεύτηκε, προτιμούσε με τα φυσίγγια να γεμίζει τις... τσέπες του....

Την εχω κ την χρησιμοποιώ απο πιτσιρικάς..
Με τα χρόνια κ χωρίς καμία συντήρηση έχει παρουσιασει φθορές...
Όπως κάποια σκισίματα τα οποία μπαλωσα πρόχειρα με..πετονιά...
Το λουρί της κ αυτό έχει ξεραθεί κ έχει χάσει την αντοχή του...

Παρά ταυτα αρνουμαι πεισματικα να την εγκαταλείψω.....
Αν κοπεί το λουρί τοτε θα το αλλάξω....
Καθώς κ ότι άλλο συμβεί κ εφόσον κριθεί αναγκαίο θα παει σε.. μάστορα....

Ασφαλώς κ οι λόγοι δεν είναι οικονομικοι αλλά έχει μεγάλη αξία για εμενα..
Και εκτός αυτου είμαι από εκείνους που δενονται πολύ με τα άψυχα αντικείμενα...

Πριν λίγα χρόνια ένας φίλος μη κυνηγός μου δώρισε μια δερμάτινη φυσιγγιοθηκη zark hellas κ με την σειρα μου την χάρισα σε φίλο κυνηγο γιατί δεν ήθελα να υπάρχει στο..σπίτι (τρέλα ε?)......

View attachment 84683
View attachment 84684
View attachment 84685
View attachment 84686
View attachment 84687
Φετος αγορασα και εγω για τον ιδιο λογο με εσενα
Αυτη που εχω ειναι απο τον πατερα μου οταν πρωτοξεκινησε και κοπηκε το λουρι μετα απο πολλα μπαλωματα
Πλεον φυλαχτηκε και αγορασα αλλη που ομολογω δυσκολευτηκα να βρω
Θα προσπαθησω να βαλω φωτο αργοτερα
Ουτε εμενα με βοκευαν οι ζωνες
Πλεον δεν με βολευουν τα γιλεκα
.sarcastic.
 
Αυτη που εχω ειναι απο τον πατερα μου οταν πρωτοξεκινησε και κοπηκε το λουρι μετα απο πολλα μπαλωματα
Κάπου θα βρεις ενα κομματι δέρμα να το ράψεις κ στην ανάγκη ας μην είναι το λουρί από δερμα...
Είναι κρίμα να την αφήσεις για αυτό τον λόγο αφου ήταν κ του πατερα σου....


Ουτε εμενα με βοκευαν οι ζωνες
Πλεον δεν με βολευουν τα γιλεκα
.sarcastic.
Εεε τοτε τι να σου πω...
Βαζε τα φυσίγγια κάτω απο το καπέλο σου.. .yel.
 
Πολύ ωραία φυσιγγιοθηκη που σε κάνει να αναπολείς στιγμές από το παρελθόν.
Έχω και εγώ δύο, με πολλές δεκαετίες επάνω τους. Θέλω να αγοράσω μια ακόμη , είχα βρει κάποια στιγμή της AKAH από δέρμα βουβαλιού.
Γνωρίζεται κάποια άλλη καλής ποιότητας;

https://www.akah.eu/cartridge-pouches/akah-patronenguertel-bueffel-leder-67815001
 
Πήγα και εγώ να δω τί είναι αυτό το Temu που λέτε παραπάνω και πήρα αυτή τη θήκη που μπαίνει στη ζώνη. Την πήρα γιατί θέλω κάπου να μπαίνουν οι ριγμένοι κάλυκες που μαζεύω στο περπατητό γιατί μέσα στις τσέπες μου δε χωράνε.

50.jpg 51.jpg
 
Πήγα και εγώ να δω τί είναι αυτό το Temu που λέτε παραπάνω και πήρα αυτή τη θήκη που μπαίνει στη ζώνη. Την πήρα γιατί θέλω κάπου να μπαίνουν οι ριγμένοι κάλυκες που μαζεύω στο περπατητό γιατί μέσα στις τσέπες μου δε χωράνε.

View attachment 85170 View attachment 85171
Πόσο την πήρες αυτή; Υπάρχουν πολλές φθηνές τέτοιες θήκες απόρριψης κενών γεμιστήρων με 7-10-15 ευρώ βαριά από cordura,οι οποίες όταν δεν τις χρησιμοποιείς γίνονται ρόλο για να μην ενοχλούν.....
 
Πόσο την πήρες αυτή; Υπάρχουν πολλές φθηνές τέτοιες θήκες απόρριψης κενών γεμιστήρων με 7-10-15 ευρώ βαριά από cordura,οι οποίες όταν δεν τις χρησιμοποιείς γίνονται ρόλο για να μην ενοχλούν.....
7-10-15 ευρώ ;;;;; Πανάκριβες!
5,97 την πήρα!

https://www.temu.com/goods.html?_bg..._1706116668726_d1up3mmwmt&refer_page_sn=10045
 
Τις αρμέγω και ταΐζω τα σκυλιά!
Μιλα ρε Χριστιανε μου!!!
Ξερεις ποσα αγοραζουν το γαλα της γαιδαρας;
Περαν απο παιδακια που λογω ασθενειας το περνουν και ειναι θαυματουργο (εκει θα το δινεις δωρεαν!!!) το αγοραζουν κατι πλουσιας ´´αγελαδες ´´ που θελουν κωλο φινιστρινι και το μαγουλο καθρεπτη(δεν βοηθα σε αυτα αλλα αστες να νομιζουν)
Θα βγαζεις 80-100 ευρω το λιτρο ρε
 
Η φυσιγγιοθηκη των 30 θέσεων είναι no name κ ήταν του παππου μου δεκαετίας '80 αν όχι κ λιγο παλαιοτερη...
Δεν την είχε χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί δεν την βολεύτηκε, προτιμούσε με τα φυσίγγια να γεμίζει τις... τσέπες του....

Την εχω κ την χρησιμοποιώ απο πιτσιρικάς..
Με τα χρόνια κ χωρίς καμία συντήρηση έχει παρουσιασει φθορές...
Όπως κάποια σκισίματα τα οποία μπαλωσα πρόχειρα με..πετονιά...
Το λουρί της κ αυτό έχει ξεραθεί κ έχει χάσει την αντοχή του...

Παρά ταυτα αρνουμαι πεισματικα να την εγκαταλείψω.....
Αν κοπεί το λουρί τοτε θα το αλλάξω....
Καθώς κ ότι άλλο συμβεί κ εφόσον κριθεί αναγκαίο θα παει σε.. μάστορα....

Ασφαλώς κ οι λόγοι δεν είναι οικονομικοι αλλά έχει μεγάλη αξία για εμενα..
Και εκτός αυτου είμαι από εκείνους που δενονται πολύ με τα άψυχα αντικείμενα...

Πριν λίγα χρόνια ένας φίλος μη κυνηγός μου δώρισε μια δερμάτινη φυσιγγιοθηκη zark hellas κ με την σειρα μου την χάρισα σε φίλο κυνηγο γιατί δεν ήθελα να υπάρχει στο..σπίτι (τρέλα ε?)......

View attachment 84683
View attachment 84684
View attachment 84685
View attachment 84686
View attachment 84687
έχω την ίδια!!! μοντελο τελος 70 αρχες 80 σε καλυτερη κατασταση
 
Μιλα ρε Χριστιανε μου!!!
Ξερεις ποσα αγοραζουν το γαλα της γαιδαρας;
Περαν απο παιδακια που λογω ασθενειας το περνουν και ειναι θαυματουργο (εκει θα το δινεις δωρεαν!!!) το αγοραζουν κατι πλουσιας ´´αγελαδες ´´ που θελουν κωλο φινιστρινι και το μαγουλο καθρεπτη(δεν βοηθα σε αυτα αλλα αστες να νομιζουν)
Θα βγαζεις 80-100 ευρω το λιτρο ρε
Και τι θα ριχνω στα σκυλιά 😅
 
Back
Top