Φυσίγγια για τρυγόνι

στελιο θυμισε μου λιγο ,ο γνησιος gualandi το γραφει απο κατω στον συγκεντρωτηρα η δεν γραφει τιποτα?[φυσιγγια με γνησιο ποια ξερεις?]
Γράφει gualandi italy στο κάτω μέρος του. Τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα που είχα χρησιμοποιήσει.
 
στελιο θυμισε μου λιγο ,ο γνησιος gualandi το γραφει απο κατω στον συγκεντρωτηρα η δεν γραφει τιποτα?[φυσιγγια με γνησιο ποια ξερεις?]
Γράφει στο πλάι του κυαθίου : GUALANDI - IT. BREV.
Αλλά το πιο χαρακτηριστικό του, που μπορείς να τον ξεχωρίσεις από μακριά, είναι όπως έγραψα παραπάνω ότι το κυάθιο χωρίζεται σε 2 πτερύγια, ενώ στις απομιμίσεις σε 4.
Βρήκα μια φωτο στο κινητό μου, δεν ξέρω αν διακρίνεται καλά ...
IMG_20200813_085801.jpg
Τώρα για το ποια φυσίγγια έχουν γνήσιο Gualandi ... Απ'όσα ξέρω, όλα τα Lambro διασποράς εκτός από τα Direct (Κίτρινο Dispersante, Classic Dispersante, Tordo Dispersante). Επίσης όλα του Κύργια, CLUB ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ και GM3 ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ (δεν ξέρω αν βγάζει κι άλλο). Από ξένα που ξέρω σίγουρα τα διασποράς της RC, της CHEDDITE, και της NSI εκτός από το Prestige dispersante.
Από άλλους έλληνες κατασκευαστές δεν ξέρω, αλλά μάλλον οι περισσότεροι χρησιμοποιούν ελικοειδή χωρίς πτερύγια. Ένα μόνο του Ρουμ. που έχω δει, έχει τον διασπορέα του Καρδαρά (τύπου γκουαλάντι).
 
Βεβαίως κ επιτρέπεται φίλε. Φισιγγι υπερδιασπορας για δικανακι 3 κ 1 τσοκ σταθερά με αυλους 18.2
Βάλε ότι διασποράς θες θα σου δουλέψει. Απέφυγε τον ελικοειδή διασπορέα γιατί έχεις στενούς αυλούς και
1) θα ανεβάσει πιέσεις
2) θα έχεις περισσότερα παραμορφωμένα σκάγια, άρα περισσότερες πιθανότητες για τρελά σκάγια
Αν μας πει για τι θήραμα θες να κυνηγήσεις θα μπορέσουμε να σου πούμε και συγκεκριμένα φυσίγγια
Υπάρχουν φυσίγγια που θα σου κάνουν υπερδιασπορά σε κοντινές αποστάσεις, αλλά εκτός των δύο μειονεκτημάτων που αναφέρω παραπάνω υστερούν σε φονικότητα. Για αυτό σε ρωτάω για τι θήραμα τα θες. Άλλο ορτύκι και μπεκάτσα και άλλο πέρδικα και λαγός.
 
Βάλε ότι διασποράς θες θα σου δουλέψει. Απέφυγε τον ελικοειδή διασπορέα γιατί έχεις στενούς αυλούς και
1) θα ανεβάσει πιέσεις
2) θα έχεις περισσότερα παραμορφωμένα σκάγια, άρα περισσότερες πιθανότητες για τρελά σκάγια
Αν μας πει για τι θήραμα θες να κυνηγήσεις θα μπορέσουμε να σου πούμε και συγκεκριμένα φυσίγγια
Υπάρχουν φυσίγγια που θα σου κάνουν υπερδιασπορά σε κοντινές αποστάσεις, αλλά εκτός των δύο μειονεκτημάτων που αναφέρω παραπάνω υστερούν σε φονικότητα. Για αυτό σε ρωτάω για τι θήραμα τα θες. Άλλο ορτύκι και μπεκάτσα και άλλο πέρδικα και λαγός.

Μέχρι 20 μέτρα για έναρξη στα τρυγόνια
 
Ποιο απο αυτά θα δουλέψει καλύτερα στα τρυγόνια μεχρι 10-20μετρα ( αυλο 18.2), το lambro direct 32( κάλυκα 67χιλ) ή το lambro 34( κάλυκα 70χιλ.)???
Το καλυτερο να αλλάξεις όπλο, πολυ στενοί αυλοι κ τσοκαρισματα, θα τα εξαερωσεις τα πουλια ρε φιλε
 
Ποιο απο αυτά θα δουλέψει καλύτερα στα τρυγόνια μεχρι 10-20μετρα ( αυλο 18.2), το lambro direct 32( κάλυκα 67χιλ) ή το lambro 34( κάλυκα 70χιλ.)???
άσε το direct και το κίτρινο lampro
εγώ θα σου πρότεινα αυτό σε Νο 7 ή 8
NSI DISPERSANTE 32 HP 32/12/2
https://www.touris.eu/product/3104/dispersante-32-hp-32122-

και μια μισόταπα θα ήταν καλή για την περίπτωση σου
διασποράς στη μια κάννη και μισόταπα στην άλλη
 
Το καλυτερο να αλλάξεις όπλο, πολυ στενοί αυλοι κ τσοκαρισματα, θα τα εξαερωσεις τα πουλια ρε φιλε
Βρε αδερφέ μην προτείνεις πολύ απο κακή πλευρά .sarcastic. .hair. . Εγώ έχω άλλο το Winchester sx3 89χιλ. Απλά το sx3 για τρυγόνια πέφτει λιγο βαρύ πυροβολικό .sarcastic. γιαυτον λόγο στην έναρξη περνω το δικαννακι ij43( made in ussr) κληρονομιά απο τον παππού μου και επειδή έχει στενούς αυλους τα σκάγια πηγαίνουν μπάλα και στην έναρξη τα τρυγόνια πετούν χαμηλά τις πρωινές χρειάζομαι υπερδιασπορας. Και εσύ μας λες αγόραζε άλλο οπλο κ τέτοια .hair..very funny.
 
άσε το direct και το κίτρινο lampro
εγώ θα σου πρότεινα αυτό σε Νο 7 ή 8
NSI DISPERSANTE 32 HP 32/12/2
https://www.touris.eu/product/3104/dispersante-32-hp-32122-
Το κιτρινο πάνε μπάλα τα σκαγιαα σε εμενα
Βρε αδερφέ μην προτείνεις πολύ απο κακή πλευρά .sarcastic. .hair. . Εγώ έχω άλλο το Winchester sx3 89χιλ. Απλά το sx3 για τρυγόνια πέφτει λιγο βαρύ πυροβολικό .sarcastic. γιαυτον λόγο στην έναρξη περνω το δικαννακι ij43( made in ussr) κληρονομιά απο τον παππού μου και επειδή έχει στενούς αυλους τα σκάγια πηγαίνουν μπάλα και στην έναρξη τα τρυγόνια πετούν χαμηλά τις πρωινές χρειάζομαι υπερδιασπορας. Και εσύ μας λες αγόραζε άλλο οπλο κ τέτοια .hair..very funny.
άσε το direct και το κίτρινο lampro
εγώ θα σου πρότεινα αυτό σε Νο 7 ή 8
NSI DISPERSANTE 32 HP 32/12/2
https://www.touris.eu/product/3104/dispersante-32-hp-32122-

και μια μισόταπα θα ήταν καλή για την περίπτωση σου
διασποράς στη μια κάννη και μισόταπα στην άλλη
Ναι το κιτρινο ακυρώνω επειδή πηγαίνουν μπάλα τα σκάγια στο δικανακι .hair.
 
άσε το direct και το κίτρινο lampro
εγώ θα σου πρότεινα αυτό σε Νο 7 ή 8
NSI DISPERSANTE 32 HP 32/12/2
https://www.touris.eu/product/3104/dispersante-32-hp-32122-

και μια μισόταπα θα ήταν καλή για την περίπτωση σου
διασποράς στη μια κάννη και μισόταπα στην άλλη
Το nsi dispersantre τι βυσμα έχει με πτερύγια ή χωρίς???
 
Βρε αδερφέ μην προτείνεις πολύ απο κακή πλευρά .sarcastic. .hair. . Εγώ έχω άλλο το Winchester sx3 89χιλ. Απλά το sx3 για τρυγόνια πέφτει λιγο βαρύ πυροβολικό .sarcastic. γιαυτον λόγο στην έναρξη περνω το δικαννακι ij43( made in ussr) κληρονομιά απο τον παππού μου και επειδή έχει στενούς αυλους τα σκάγια πηγαίνουν μπάλα και στην έναρξη τα τρυγόνια πετούν χαμηλά τις πρωινές χρειάζομαι υπερδιασπορας. Και εσύ μας λες αγόραζε άλλο οπλο κ τέτοια .hair..very funny.
Δεν έγραψα πουθενα αγόρασε, διαβασε προσεκτικα τι γραφω, σου δίνω το φάρμακο κ εσυ το πετας
 
στελιο θυμισε μου λιγο ,ο γνησιος gualandi το γραφει απο κατω στον συγκεντρωτηρα η δεν γραφει τιποτα?[φυσιγγια με γνησιο ποια ξερεις?]
Βαλε κ τα diana Τατσης μεσα σε αυτα που σου ειπε ο Στελιος..Εδω κ παρα πολλα χρονια χρησιμοποιει συγκεντρωτηρες και διασπορεις gualandi στα φυσιγγια του..Δεν νομιζω να μην ξερεις κατα που πεφτουν?? .yel. .yel.

δικαννακι ij43( made in ussr)
το ιδιο εχουμε...
Αφου τα θες για πολυ κοντινες βολες πιστευω οτι μονοδρομος ειναι τα φυσιγγια τυπου direct..αν κ εγω δεν νομιζω να τα χρησιμοποιουσα για αυτο το κυνηγι...
θα επελεγα φυσιγγια με διασπορεα gualandi η τυπου giovanni..που εκτος απο τα κοντινα θα μου εδιναν κ μεγαλες πιθανοτητες κ στις πιο μακρινες βολες που σιγουρα θα υπαρξουν γιατι τιποτα δεν ειναι σιγουρο..
και βεβαια εδω δεν πρεπει να ξεχναμε το πλεονεκτημα του δισκανδαλου δικαννου οπου μπορεις να βαλεις δυο διαφορετικης "φιλοσοφιας" διασπορας κ οταν φανει το θηραμα να επιλεξεις κατα το δοκουν...

Τελος δεν πρεπει να ξεχναμε οτι τα φυσιγγια διασπορας εφευρεθηκαν για να βοηθησουν στις κοντινες βολες τους κατοχους οπλων με στενα τσοκαρισματα (και αυλους)που καποτε μεσουρανουσαν..
και ηταν ενα σπουδαιο βοηθημα που παραμενει πολυ χρησιμο ακομα κ στις μερες μας...
Ετσι το "κλειστο" δικαννο του παππου(οπως καλη ωρα του φιλου παραπανω) δεν χρειαζεται να παροπλιστει κ την θεση του να παρει καποιο αλλο που διαθετει εναλλασομενα τσοκ(...sx3..στην προκειμενη..) αλλα επιλεγοντας καθε φορα κ αναλογα την περιπτωση τα καταλληλα φυσιγγια διασπορας να μπορει να το χρησιμοποιει με μεγαλη επιτυχια σε κυνηγια κ αποστασεις βολης που δεν εχει κατασκευαστει..
 
Ποιο απο αυτά θα δουλέψει καλύτερα στα τρυγόνια μεχρι 10-20μετρα ( αυλο 18.2), το lambro direct 32( κάλυκα 67χιλ) ή το lambro 34( κάλυκα 70χιλ.)???
Από αυτά τα δύο εγώ στα τρυγόνια θα πήγαινα με το 32αρι.
Με δίκανο με αυλό 18.3 και ίδια τσοκαρισματα με το δικό σου έχω κάνει ωραία κυνήγια με το 3Α διασποράς.Το συγκεκριμένο σου δίνει κάποια μέτρα παραπάνω,σαν ημιδιασπορας δηλαδή.
 
Back
Top