Φυσίγγια για τρυγόνι

στη σελίδα του kalkantzakos.com δε βλέπω να υπάρχει
μόνο στο ehunter.gr το βλέπω στα 7,40 όσο και το αντίστοιχο της NSI
https://www.ehunter.gr/product/fysiggia-lambro-super-tordo-32gr/
Πηρα σημερα το πρωι απο τον kalkantzako ενα κουτι Νο 7 το ειχε 7,20 euro. Δεν εχει αποτυχει ο LΑΜΒΡΟ σε καποιο τηs σειραs TORDO . Μαλλον στην εναρξη να το ριξει κανειs πρωινεs ωρεs και σιγουρα στα περασματα . Δεν ειναι βεβαια και το τρυγονι για πειραματα αλλα
δινει καποια επμπιστοσυνη το ονομα του κατασκευαστη .
 
Aυτο το κουτακι Βαγγελη και το γαλαζιο τηs MULLERITE BALL POWDER ηταν για εμενα τα ωραιοτερα κουτια πυριτιδαs. Kαι στο μυαλο μου οταν το βλεπω ερχεται μια λεξη , Κονιστρεs στιs αρχεs του 1980 . Να εισαι καλα.
 
Aυτο το κουτακι Βαγγελη και το γαλαζιο τηs MULLERITE BALL POWDER ηταν για εμενα τα ωραιοτερα κουτια πυριτιδαs. Kαι στο μυαλο μου οταν το βλεπω ερχεται μια λεξη , Κονιστρεs στιs αρχεs του 1980 . Να εισαι καλα.
έχω γεμίσει και με mullerite αλλά η balliste μου άρεσε περισσότερο.... δυστυχώς πολλά αξιόλογα φυσίγγια δεν εισάγονται
 
Καλο το ''βλεπω''......εαν βρω εδω στην τοπικη αγορα ....θα αγορασω ενα κουτι σημερα....να σφαξω ενα
φυσιγγιο για δω τι ''αντερα'' εχει....και θα σας κανω παρουσιαση παιδες. ;)
Εαν μπορεσω και ριξω και ενα....θα βαλω και την αποτυπωση σε στοχο.:)
Πάμε στοίχημα;;;; .sarcastic.
Επιδή πρωτοκυκλοφορούν καλοκαίρι το στήσιμο θα είναι: Sipe 686 1.50×32 GT24 στα 57.6.......cofee.
 
Πάμε στοίχημα;;;; .sarcastic.
Επιδή πρωτοκυκλοφορούν καλοκαίρι το στήσιμο θα είναι: Sipe 686 1.50×32 GT24 στα 57.6.......cofee.


Εχω τις επιφυλαξεις μου φιλε. 1ον το χεμωνα τι θα κανει ??? Θα βγαλει καινουργια παρτιδα με καψουλι
CX2000 ?? Το 686 δεν δουλευει τον χειμωνα....οποτε μαλλον απο τωρα του εχει CX2000.
2ον. Ετσι οπως δινεις το σεταπ σε ακοπο καλυκα ( αυτοι δεν κοβουν καλυκες ) εχει 12 χιλιοστα κενο.
Δεν πως πως κλεινει και αν χρησιμοποιει 3το σταδιο....η LABRO.
Παντως σαν καλοκαιρινο σεταπ..... ετσι οπως το δινεις.....δεν ειναι καθολου ασχημο!!!! ;) :)
ΥΓ. Οτι μαγαζι εχει εδω πηγα και ρωτησα....δεν το εχουν φερει ακομα αυτο το φυσιγγιο.
ΥΓ. Για σενα... εχω ενα πολυ καλο σεταπ για τρυγονι....με Μ92ς και 8ρια στα 39 γραμμαρια....το θελεις??.very funny..very funny. .love.
 
ΥΓ. Για σενα... εχω ενα πολυ καλο σεταπ για τρυγονι....με Μ92ς και 8ρια στα 39 γραμμαρια....το θελεις??.very funny..very funny. .love.
Κρίμα που δν έχω m92s...... :confused: ....φτιάξε ένα εσύ με 8άρια και δοκίμασε σε κολοκυθόπιτα να τσεκάρεις διατρήσεις......yel..yel..yel..very funny..very funny..very funny..very funny.
 
Εχω τις επιφυλαξεις μου φιλε. 1ον το χεμωνα τι θα κανει ??? Θα βγαλει καινουργια παρτιδα με καψουλι
CX2000 ?? Το 686 δεν δουλευει τον χειμωνα....οποτε μαλλον απο τωρα του εχει CX2000.
2ον. Ετσι οπως δινεις το σεταπ σε ακοπο καλυκα ( αυτοι δεν κοβουν καλυκες ) εχει 12 χιλιοστα κενο.
Δεν πως πως κλεινει και αν χρησιμοποιει 3το σταδιο....η LABRO.
Παντως σαν καλοκαιρινο σεταπ..... ετσι οπως το δινεις.....δεν ειναι καθολου ασχημο!!!! ;) :)
ΥΓ. Οτι μαγαζι εχει εδω πηγα και ρωτησα....δεν το εχουν φερει ακομα αυτο το φυσιγγιο.
ΥΓ. Για σενα... εχω ενα πολυ καλο σεταπ για τρυγονι....με Μ92ς και 8ρια στα 39 γραμμαρια....το θελεις??.very funny..very funny. .love.
Γιατί δε δουλεύει το 686 χειμώνα; πρώτη φορά το ακούω Ι
 
Γιατί δε δουλεύει το 686 χειμώνα; πρώτη φορά το ακούω Ι


Εχω διαπιστωσει οτι στους + 10 και κατω βαθμους το συγκεκριμενο σεταπ ( 686-1,50X32 με SIPE ) δεν
εχει την ιδια αποδοση με το CX2000 - 1,50X32.... Απο εκει και περα...ο καθε ενας ειναι ελευθερος και κανει
οτι γουσταρει. Εξεφρασα την δικη μου γνωμη και αποψη.
Τα δικα μου σεταπ με SIPE τα κλεινω
688-1,40X30
CX2000 -150X32
CX2000- 686 - 1,55X33
686 - 1,60X34
Και οπως παντα λεω.....περι ορεξεως κολοκυθοπιτα......και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης!!!! :)
 
Καλο το ''βλεπω''......εαν βρω εδω στην τοπικη αγορα ....θα αγορασω ενα κουτι σημερα....να σφαξω ενα
φυσιγγιο για δω τι ''αντερα'' εχει....και θα σας κανω παρουσιαση παιδες. ;)
Εαν μπορεσω και ριξω και ενα....θα βαλω και την αποτυπωση σε στοχο.:)
με τι μαχαίρι θα το σφάξεις για να το κάνεις να ομολογήσει και να αποκαλύψει τα σωθικά του;
 
με τι μαχαίρι θα το σφάξεις για να το κάνεις να ομολογήσει και να αποκαλύψει τα σωθικά του;

Εχω ενα πολυ καλο Κρητικο μαχαιρι.....δωρο απο αδελφικο φιλο.....Ο γέρος μαστορας που το εφτιαξε
μου ειπε....μονο λαχανικα και ψωμι μην κοψεις με τουτο το μαχαιρι....οτι αλλο θελεις σφάχτο!!!! ;) :)
 
Βλεπω παιδια ,χωριs κανενα ιχνοs κολακειαs η ειρωνειαs απο τα γραφομενα οτι ειστε εδω ορισμενοι σε ενα υψηλο επιπεδο τηs ιδιογομωσηs
Bλεπω πολυ ωραια setup και ακομη πιο ωραια κλεισιματα που σιγουρα ειναι μετρημενα με δεκατα χιλιοστου .
Μου αρεσει να σαs διαβαζω και αν μπορειτε να ανεβαζετε και αλλεs φωτο. Δυσκολα οι επαγγελματιεs θα φτιαξουν το φυσιγγιο που μπορειτε
εσειs . Προσπαθουν να προσεγγισουν με μια γομωση θηραματα και εποχεs ενω εσειs ανετα παιζετε με καψυλια ,βυσματα κλπ.
Το μονο που αναγνωριζω ειναι οτι εχουν τα κανονακια των δοκιμων και εχουν μια συνεχη εικονα ( οταν τα χρησιμοποιουν ) .
Eγω μεχρι πριν δυο-τρια χρονια ασχολιομουν αλλα με το γραφειο το λογιστικο γυριζω αργα βραδυ και με κουρασμενο το κεφαλι δεν
θα δοκιμαζα ποτε να γεμισω μην γινει καμμια στραβη. Καλλεs επιτυχιεs .
 
Σταυρός με αποσπώμενα πτερύγια τύπου gualandi.
Τύπου Gualandi ... ή Gualandi ???? ;) (δεν το ξέρω το J&B διασποράς)...
Κώστα επίτρεψέ μου μια μικρή διευκρίνιση σχετικά με τα βύσματα "διασποράς":
Σταυρός με αποσπώμενα πτερύγια είναι ΜΟΝΟ ο διασπορέας Gualandi (ο γνήσιος) ...
Υπάρχουν και οι διασπορείς "τύπου Gualandi" (ΚΑΡΔΑΡΑΣ και GIOVANNI) αλλά αυτοί ΔΕΝ είναι με αποσπώμενα πτερύγια !!! Έχουν ποτηράκι (κυάθιο) που χωρίζεται σε 4 "πτερύγια" (ή "πέταλα"), τα οποία ανοίγουν αλλά δεν αποσπώνται. Όπως και στους κανονικούς συγκεντρωτήρες.
Αντιθέτως, στον γνήσιο Gualandi το κυάθιο χωρίζεται σε 2 "πτερύγια" ημικυκλικά, που συνδέονται με τη βάση με ένα πολύ στενό κομματάκι πλαστικού, και αμέσως μετά την έξοδο από την κάννη ανοίγουν και αποχωρίζονται εντελώς από το υπόλοιπο βύσμα. Ποτέ δεν έχω βρει ριγμένο διασπορέα Gualandi που να έχουν μείνει επάνω τα "πτερύγια" του κυαθίου.
Δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω τι άνοιγμα δίνουν οι ιμιτασιόν Gualandi ... Αλλά με το γνήσιο έχω ρίξει πολλά φυσίγγια, κι έχω κάνει πολλές δοκιμές (και εμπορικά και δικά μου ιδιογόμωσης), και μπορώ να πω ότι με full τσοκ στα 20 μέτρα δίνει συγκέντρωση γύρω στο 70-75% στον κύκλο των 75 cm. Αλλά επειδή κάνει πολύ ομοιόμορφη ισοκατανομή των σκαγιών μεταξύ κέντρου και περιφέρειας, ο ωφέλιμος κύκλος είναι ακόμα λίγο μεγαλύτερος ... γύρω στα 85 cm, με το 85% περίπου των σκαγιών εντός.
 
Τύπου Gualandi ... ή Gualandi ???? ;) (δεν το ξέρω το J&B διασποράς)...
Κώστα επίτρεψέ μου μια μικρή διευκρίνιση σχετικά με τα βύσματα "διασποράς":
Σταυρός με αποσπώμενα πτερύγια είναι ΜΟΝΟ ο διασπορέας Gualandi (ο γνήσιος) ...
Υπάρχουν και οι διασπορείς "τύπου Gualandi" (ΚΑΡΔΑΡΑΣ και GIOVANNI) αλλά αυτοί ΔΕΝ είναι με αποσπώμενα πτερύγια !!! Έχουν ποτηράκι (κυάθιο) που χωρίζεται σε 4 "πτερύγια" (ή "πέταλα"), τα οποία ανοίγουν αλλά δεν αποσπώνται. Όπως και στους κανονικούς συγκεντρωτήρες.
Αντιθέτως, στον γνήσιο Gualandi το κυάθιο χωρίζεται σε 2 "πτερύγια" ημικυκλικά, που συνδέονται με τη βάση με ένα πολύ στενό κομματάκι πλαστικού, και αμέσως μετά την έξοδο από την κάννη ανοίγουν και αποχωρίζονται εντελώς από το υπόλοιπο βύσμα. Ποτέ δεν έχω βρει ριγμένο διασπορέα Gualandi που να έχουν μείνει επάνω τα "πτερύγια" του κυαθίου.
Δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω τι άνοιγμα δίνουν οι ιμιτασιόν Gualandi ... Αλλά με το γνήσιο έχω ρίξει πολλά φυσίγγια, κι έχω κάνει πολλές δοκιμές (και εμπορικά και δικά μου ιδιογόμωσης), και μπορώ να πω ότι με full τσοκ στα 20 μέτρα δίνει συγκέντρωση γύρω στο 70-75% στον κύκλο των 75 cm. Αλλά επειδή κάνει πολύ ομοιόμορφη ισοκατανομή των σκαγιών μεταξύ κέντρου και περιφέρειας, ο ωφέλιμος κύκλος είναι ακόμα λίγο μεγαλύτερος ... γύρω στα 85 cm, με το 85% περίπου των σκαγιών εντός.
στελιο θυμισε μου λιγο ,ο γνησιος gualandi το γραφει απο κατω στον συγκεντρωτηρα η δεν γραφει τιποτα?[φυσιγγια με γνησιο ποια ξερεις?]
 
Back
Top