Φυσίγγια για τρυγόνι

Eνα καλο μαλινοταπο 32γρ με σκαγια Νο8, σε χαρτινο καλυκα. Και κανουμε ολες μας τις δουλειες
Πολύ σωστά τα λες Βίκτωρα... Εγώ δεν ασχολούμαι παραπάνω, βάζω B&P Gigante 32γρ 8ρια, με ΜΒ32, και δεν μπερδεύεσαι με υγρασία , ζέστη κλπ ... Μέχρι 30-35 μέτρα ειναι ταμάμ... Άσε που διορθώνουν και τα σκοπευτικά λάθη από την πολύμηνη απουσία απο τα καρτέρια .sarcastic.
 
Έχω ρίξει πολλές κ διαφορετικές μάρκες.αυτα που μου άρεσαν ήταν τα rc32,rio20,lambro kafe,nsi sporting 28gr,standard τριμμης 33γρ,και τασκωφ μαύρο 32.παντα σε ν8.αυτο που μου άρεσε τρομερά ήταν λαμπρο καφε ,ακριβουτσικο λίγο..αλλά είπαμε..τρυγονα ειναι αυτή..χαλάλι της...sarcastic.
 
Το Λαμπρο Καφε αν κ γενικα ειναι δυνατο φυσιγγι στα νουμερα 7-9 γεμιζεται με πυριτιδα C7 και ειναι αρκετα πιο μαλακο φυσιγγι κ πολυ ωραιο κατα τη γνωμη μου... Εριχνα για αρκετο καιρο το "αδερφακι" του το ΒΕΡΓΙΝΑ κ ημουν παρα πολυ ευχαριστημενος...
 
Last edited:
Το Vendetta δεν το έχω ρίξει.φιλος ρίχνει πολύ φανατικά το κονκορντ του κουτουμανου κ δεν το αλλάζει.στο λέω μια κ είσαι από Καλαμάτα..
 
Σορρυ Τασο, Βεργινα ηθελα να γραψω... To Concord του Κουτουμανου ειναι καλο για τα κρυα αλλα ειναι λιγο φορτωμενο για τα γουστα μου σε ηπιο κιαρο...
 
Χαχαχαχα για αυτό μου λέει ότι ειναι καλό αλλά κλωτσάει βρε παιδάκι μου!!!το βεργινα το είχα ρίξει πιο παλιά κ ήταν ωραίο.ενα άλλο φυσίγγι καλό ήταν το λευκό 32,5γρ.αλλα το σταμάτησε αν δεν κάνω λάθος...
 
Τα Lambro καφέ σε Νο7 για μένα είναι μια από τις πιο καλές και "ελληνικές" επιλογές....κρατάει και πιο σκληρά θηράματα της έναρξης σε οριακές αποστάσεις όπως τα αγριοπερίστερα... (προς θεού όχι Νο6 γιατί γίνονται δυναμίτης για καλοκαιριάτικα....buy buy.)

Αν κάποιος αντέχει και για λίγο πιο ακριβά...(τα Lambro Καφέ είναι και αυτά τσιμπημένα) έχω πολύ καλές αναμνήσεις και από Winchester Standard (γεμισμένα στην γείτονα Ιταλία) Νο 7-8....
Υ.Γ. : πάνε οι εποχές (<2010) που είχαμε δοκιμάσει και δύο κουτάκια Remington Special Dove....στα 25 έουρο το κουτάκι...:(:(
 
Όπως τα λες φίλε Γιώργο.το καφέ έχει πολλούς οπαδούς,ειναι το πιο γνωστό φυσίγγι της εταιριας εδώ κ παρά πολλά χρονια.για μένα ειναι σημείο αναφοράς της λαμπρο.κ ποτέ μου δεν έχω ακούσει κυνηγό να πει κακά λόγια...
 
Οι "βετεράνοι" κυνηγοί (αν μου επιτρέπεται να τους πω έτσι) το έχουν πολύ ψηλά και για αγριοκούνελα στο νησί λόγω ότι από παλιά (μιλάμε για προ-ναυπλιώτη εποχή) είχε την φήμη του φυσιγγιού που αντέχει στην τρελλή υγρασία που επικρατεί τα πρωινά....
 
Πιστεύω ότι αυτή η φήμη ειναι σωστη..το έχω ρίξει κ Νοέμβρη σε πέρδικα σε 6αρι κ ήταν κ πάλι καλό .παρόλο που στα χοντρά νούμερα γεμίζετε με διαφορετική μπαρούτι.
 
Είδα πρόσφατα σε DVD του έθνος κυνήγι που έριχναν στα τρυγόνια με κάτι φυσιγγια hunting κίτρινα.νομιζω ότι είναι ελληνικά.γνωριζει κανένας πληροφορίες;ευχαριστω
 
To γνωρίζω φίλε Ηλία αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν πρέπει να ηταν του καραμανιδη.το κουτί πιστεύω έδειχνε κάτι σκυλιά.μου έκαναν εντυπώσει γιατί δεν τα έχω ξαναδεί.
 
Κουτουμάνος Διασποράς 40 γρ 8άρια .... ουυυυυυυυυ.......yelling...... κάτι τέτοιοι σαν και σένα γεμίζουν την πλάση μολύβ .... .sarcastic.
Φιλαράκι για ορτύκια πας μ'αυτά; .goodboy.
Να πάρεις ν.12 την άλλη φορά ... .yel..yel..yel. .love.
 
Χαααααααααασου αλεπουδιαρη... .yelling. Κ ελεγα θα πεταχτει, δεν θα πεταχτει... .xm. Αδειοι καλυκες ειναι ρε φιλε, απλα ειναι τυπωμενοι... Με εχεις εμενα να τουφεκαω με 40 γρ διασπορας 8αρια???? Δεν ειναι τυχαιο που με φωναζουν "κεντροτουφεκαω"... .my man..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Βικτωρα επιτυηδες το εχω αφηισει λιγο ετσι γιατι μου εδινε πολυ σφιχτες κατανομες κ χωρις Buffer κ σωστη καυση... Απο εικονα οντως πασχει λιγο αλλα αποζημιωνεσαι απο την αποδοση κ απο το οτι ειναι εξαιρετικα μαλακο για 33 γραμμαρια..
 
.sarcastic.

Οτι βολεψει τον καθενα τελικα. Στεγανα δεν υπαρχουν. Εγω πχ με το buffer δεν ασχοληθηκα, γιατι φανταζομαι οι κατανομες θα ειναι πολυ πιο σφικτες απο τη μαλλινοταπα
 
Back
Top