Φυσίγγια για τρυγόνι

Στο τρυγόνι μήπως έχει ρίξει κάποιος του Fantom τα Hill 33gr με Α1 να μας πει εντυπώσεις...;;;
Αν ναι.....να μας πει.....όπλο, και τσοκ....:)
Σκέφτομαι να τα δοκιμάσω φέτος παράλληλα με τα J&B Super 33gr που με άφησαν άγαλμα πέρυσι με τις αποστάσεις που τα τσάκιζα με τη Fabarm......:cool:
 
Στο τρυγόνι μήπως έχει ρίξει κάποιος του Fantom τα Hill 33gr με Α1 να μας πει εντυπώσεις...;;;
Αν ναι.....να μας πει.....όπλο, και τσοκ....:)
Σκέφτομαι να τα δοκιμάσω φέτος παράλληλα με τα J&B Super 33gr που με άφησαν άγαλμα πέρυσι με τις αποστάσεις που τα τσάκιζα με τη Fabarm......:cool:
Το hill θέλει κρύους καιρούς αν το δοκιμάσεις σε μεγάλες θερμοκρασίες θα απογοητευτεις
 
Καλόκαυτα. Πήρες και fanatic βλέπω. Τα σκέφτομαι και εγώ για φέτος γιατί δεν τα έχω ρίξει πότε. Και μου άρεσαν που τα δοκίμασε ο @Kostas Winchester SX
Σε ευχαριστώ!Ναι πήρα και τα Fanatic γιατί τα 30 γραμμάρια είναι μια γόμωση που την προτιμάω πολύ στα μικρά θηράματα.

Καλόριχτα Γιώργο,εύχομαι να μην μείνει τίποτα για τις πιτσιλωτές !
Σε ευχαριστώ Γιάννη!Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!

καλορηχταααα φιλε γιωργο.shake hands. αλα μην τα φας ολα στα πιατακια.hair..sarcastic.
Αυτά φίλε είναι μόνο για κυνήγι!
Για σκοπευτήριο έχουμε άλλα!

καλόριχτα Γιώργο με πολλά θηράματα,,,,το κόκκινο 31γρ το έχεις ξαναρίξει ; αν όχι δοκίμασε το και νομίζω πως δεν θα ξανα αγοράσεις άλλο φυσίγγι σε χαμηλές γομώσεις
Παυλάρα σε ευχαριστώ!
Είχα δει κάτι δοκιμές που έκανες με τα συγκεκριμένα και μου άρεσαν πολύ με την συγκέντρωση που είχαν!

Να σαι καλά φίλε να τα ευχαριστηθείς ,από 20αρια ρώτησες τίποτα .

Όχι φίλε δεν ρώτησα αλλά είναι στο πρόγραμμα μόλις μου τελειώσουν αυτά που έχω...

Ετοιμοπόλεμος.Ευχομαι να μην περισσέψει τίποτα!
Να σαι καλά φιλαράκι σε ευχαριστώ!

Γιωργάρα καλόκαυτα φίλε....Μια κούτα (=) είσον καμία....;)

Εγώ μάλλον από τρίτη θα πάω από τν Fantom να πάρω μια κούτα για αρχή...(Fanatic 30gr ή Mezzo 28gr)....θα δω.
Να ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά για να μη μας κακοφανεί στην πορεία....:D

Σε ευχαριστώ Κώστα!Θέλει να είμαστε έτοιμοι!

Καλόριχτα Γιώργο ....
Περιμένουμε περιγραφές και εντυπώσεις ....

Σε ευχαριστώ Κώστα!Εν καιρό θα ενημερώσω με τις εντυπώσεις...

ωραια , εγω να δουμε ποτε θα παραλαβω , ενταξη ειπα δεν βιαζουμε , αλλα περασε μια εβδομαδα χωρης καν να τα εχει στηλει ακομα

Σε μια μέρα εγώ τα είχα!
 
Στο τρυγόνι μήπως έχει ρίξει κάποιος του Fantom τα Hill 33gr με Α1 να μας πει εντυπώσεις...;;;
Αν ναι.....να μας πει.....όπλο, και τσοκ....:)
Σκέφτομαι να τα δοκιμάσω φέτος παράλληλα με τα J&B Super 33gr που με άφησαν άγαλμα πέρυσι με τις αποστάσεις που τα τσάκιζα με τη Fabarm......:cool:

Κώστα ταπεινή γνώμη και μόνο,πέσε στα γραμμάρια! ;)
 
Κώστα ταπεινή γνώμη και μόνο,πέσε στα γραμμάρια! ;)
Θέλω να πέσω ρε Γιώργο,έχεις δίκιο.
Αλλά εδώ δν έχουμε πουλιά για να μπορώ να δοκιμάσω διάφορες γομώσεις.....Να φανταστείς συνήθως 1 κουτί θα ρίξω από την έναρξη ως τις 2 Σεπτέμβρη που ψιλοξεκινάνε τα περάσματα .....
Στα περάσματα θα ρίξω 2 κουτάκια και τέλος το πανυγήρι.....Οπότε χαλάλι τα 33gr ή τα 9,00€/κουτί για τα τρυγόνια που ρίχνουν κάποιοι γνωστοί μου εδώ γύρω....

Αν και στην έναρξη όπως και πέρισυ θα την ξεκινήσω με 30gr No:7......(πιο κάτω δν πέφτω σε γραμμάρια στο τρυγόνι).....
 
Θέλω να πέσω ρε Γιώργο,έχεις δίκιο.
Αλλά εδώ δν έχουμε πουλιά για να μπορώ να δοκιμάσω διάφορες γομώσεις.....Να φανταστείς συνήθως 1 κουτί θα ρίξω από την έναρξη ως τις 2 Σεπτέμβρη που ψιλοξεκινάνε τα περάσματα .....
Στα περάσματα θα ρίξω 2 κουτάκια και τέλος το πανυγήρι.....Οπότε χαλάλι τα 33gr ή τα 9,00€/κουτί για τα τρυγόνια που ρίχνουν κάποιοι γνωστοί μου εδώ γύρω....

Αν και στην έναρξη όπως και πέρισυ θα την ξεκινήσω με 30gr No:7......(πιο κάτω δν πέφτω σε γραμμάρια στο τρυγόνι).....

Δοκίμασε 30 - 31 γραμμάρια νούμερο 9 και δεν θα το ξανά αλλάξεις στο τρυγόνι!
Εμείς μέσα και περιμετρικά από τα ηλιόσπορα που στήνουμε καρτέρια,μέχρι και 10άρια ρίχνουμε με αποτελέσματα άκρως ικανοποιητικά!Τα Skeet που πήρα είναι για φιλαράκι που τα ρίχνει με δίκαννο για να φανταστείς!
 
Δοκίμασε 30 - 31 γραμμάρια νούμερο 9 και δεν θα το ξανά αλλάξεις στο τρυγόνι!
Εμείς μέσα και περιμετρικά από τα ηλιόσπορα που στήνουμε καρτέρια,μέχρι και 10άρια ρίχνουμε με αποτελέσματα άκρως ικανοποιητικά!Τα Skeet που πήρα είναι για φιλαράκι που τα ρίχνει με δίκαννο για να φανταστείς!
Θα συμφωνήσω μαζί σου Γιώργο για τα γραμμάρια στο 100%....Αλλά μην ξεχνάς πως τα τερέν μας δεν είναι κοινά.....
1) Εσείς εκεί πάνω είστε στην πηγή των τρυγονιών ενώ εμείς εδώ κάτω τουφεκάμε τα (απομεινάρια)....:D
2) Έχετε πληθώρα ηλιόσπορων και έχετε εναλλακτικές να κάνετε καρτέρι γιατί παντού θα βρείτε πουλιά εκεί.
3) Τα πουλιά τα τουφεκάτε σε κοντινές αποστάσεις (διότι είναι τα καρτέρια τέτοια) άρα αφού ρίχνεται κ πάρα πολλά φυσίγγια αναγκαστικά θα πέσετε σε γραμμάρια να μη σας κοστίσει ο κούκος αηδόνι.....;)
Εξάλλου τα 33gr τα ρίχνω στα περάσματα μόνο. Έναρξη θα ξανά κάνω με 30gr και μάλλον Fanatic 30gr.:)
 
Είναι άλλη φιλοσοφία το φυσιγγι του τρυγονιου στα λιοσπορα κ την έναρξη κ άλλη στα περάσματα όπως γίνεται στη νότια Ελλάδα το Σεπτέμβρη... Είναι αρκετά διαφορετικές οι απαιτήσεις... Γι αυτό κ οι τόσο διαφορετικές αποψεις...
Εγω πάντως στα Σεπτεμβρίανα αρκετά χρόνια τώρα έχω καταλήξει στα 33 γρ, φυσιγγια συγκεντρωτικο πολύ κ τσοκ 4 άστρα, σκαγια 7/8 αναμικτα με τουφεκιες από 10 μέχρι 50 μετρα...
 
Είναι άλλη φιλοσοφία το φυσιγγι του τρυγονιου στα λιοσπορα κ την έναρξη κ άλλη στα περάσματα όπως γίνεται στη νότια Ελλάδα το Σεπτέμβρη... Είναι αρκετά διαφορετικές οι απαιτήσεις... Γι αυτό κ οι τόσο διαφορετικές αποψεις...
Εγω πάντως στα Σεπτεμβρίανα αρκετά χρόνια τώρα έχω καταλήξει στα 33 γρ, φυσιγγια συγκεντρωτικο πολύ κ τσοκ 4 άστρα, σκαγια 7/8 αναμικτα με τουφεκιες από 10 μέχρι 50 μετρα...
Ετσι ειναι.
 
Θέλω να πέσω ρε Γιώργο,έχεις δίκιο.
Αλλά εδώ δν έχουμε πουλιά για να μπορώ να δοκιμάσω διάφορες γομώσεις.....Να φανταστείς συνήθως 1 κουτί θα ρίξω από την έναρξη ως τις 2 Σεπτέμβρη που ψιλοξεκινάνε τα περάσματα .....
Στα περάσματα θα ρίξω 2 κουτάκια και τέλος το πανυγήρι.....Οπότε χαλάλι τα 33gr ή τα 9,00€/κουτί για τα τρυγόνια που ρίχνουν κάποιοι γνωστοί μου εδώ γύρω....

Αν και στην έναρξη όπως και πέρισυ θα την ξεκινήσω με 30gr No:7......(πιο κάτω δν πέφτω σε γραμμάρια στο τρυγόνι).....
Δοκίμασε τα j&b commando στα 32 γρ.Σε νούμερο δέκα πέρυσι Έναρξη με ένα kicks κάνανε παπάδες και μιλάμε για αποστάσεις τώρα....Όχι 25 μέτρα και 30...Δεν έπεσε ζωντανό πουλί μέχρι και σε φασσες τα Ρίχνω ...Αυτά και τα gm3...
 
Στο τρυγόνι μήπως έχει ρίξει κάποιος του Fantom τα Hill 33gr με Α1 να μας πει εντυπώσεις...;;;
Αν ναι.....να μας πει.....όπλο, και τσοκ....:)
Σκέφτομαι να τα δοκιμάσω φέτος παράλληλα με τα J&B Super 33gr που με άφησαν άγαλμα πέρυσι με τις αποστάσεις που τα τσάκιζα με τη Fabarm......:cool:
Μεινε με τα j&b κωστα μην αλλαζεις.
 
Δοκίμασε τα j&b commando στα 32 γρ.Σε νούμερο δέκα πέρυσι Έναρξη με ένα kicks κάνανε παπάδες και μιλάμε για αποστάσεις τώρα....Όχι 25 μέτρα και 30...Δεν έπεσε ζωντανό πουλί μέχρι και σε φασσες τα Ρίχνω ...Αυτά και τα gm3...
Το ξέρω πως και το Commandos 32gr (aquila) θερίζει...;)
Μεινε με τα j&b κωστα μην αλλαζεις.
Με τα J&B Super 33gr (καφέ) θα ρίξω ξανά το σεπτέμβρη σε Νο:7 απλά φέτος θα δοκιμάσω λιιίγο και το Hill 33gr να πάρω μια ιδέα.....Καταβούληση όμως το J&B.....;)
 
Είναι άλλη φιλοσοφία το φυσιγγι του τρυγονιου στα λιοσπορα κ την έναρξη κ άλλη στα περάσματα όπως γίνεται στη νότια Ελλάδα το Σεπτέμβρη... Είναι αρκετά διαφορετικές οι απαιτήσεις... Γι αυτό κ οι τόσο διαφορετικές αποψεις...
Εγω πάντως στα Σεπτεμβρίανα αρκετά χρόνια τώρα έχω καταλήξει στα 33 γρ, φυσιγγια συγκεντρωτικο πολύ κ τσοκ 4 άστρα, σκαγια 7/8 αναμικτα με τουφεκιες από 10 μέχρι 50 μετρα...
Για αυτό είσαι σπεσιαλίστας ρε φιλαράκι!;)
 
Είναι άλλη φιλοσοφία το φυσιγγι του τρυγονιου στα λιοσπορα κ την έναρξη κ άλλη στα περάσματα όπως γίνεται στη νότια Ελλάδα το Σεπτέμβρη... Είναι αρκετά διαφορετικές οι απαιτήσεις... Γι αυτό κ οι τόσο διαφορετικές αποψεις...
Εγω πάντως στα Σεπτεμβρίανα αρκετά χρόνια τώρα έχω καταλήξει στα 33 γρ, φυσιγγια συγκεντρωτικο πολύ κ τσοκ 4 άστρα, σκαγια 7/8 αναμικτα με τουφεκιες από 10 μέχρι 50 μετρα...
Με βοριάδες δουλεύουν Άρη τα 33 γρ ;
Εμάς κάτω ο Σεπτέβρης είναι μήνας των βοριάδων.
 
Με βοριάδες δουλεύουν Άρη τα 33 γρ ;
Εμάς κάτω ο Σεπτέβρης είναι μήνας των βοριάδων.
Με βοριαδες δουλεύουν όλα τα φυσιγγια γενικά Λαμπη θεωρώ ...
Αλλά γιατί να μην δουλεύουν τα 33 γρ ? Με 33 γρ έχω κυνηγήσει τον Αύγουστο στους 35 βαθμούς κ το Γενάρη στους -10... Δεν παίζει ρόλο το βάρος της γομωσης αλλά το στήσιμο του φυσιγγιου, για μένα πάντα
 
Το ξέρω πως και το Commandos 32gr (aquila) θερίζει...;)

Με τα J&B Super 33gr (καφέ) θα ρίξω ξανά το σεπτέμβρη σε Νο:7 απλά φέτος θα δοκιμάσω λιιίγο και το Hill 33gr να πάρω μια ιδέα.....Καταβούληση όμως το J&B.....;)
Κώστα είχες ανοίξει κάνα J&B Super πέρσι να δεις με τι γεμίζεται ;
Παλαιότερα νομίζω ήταν με mb32 ,αλλά ίσως να υπήρχαν αλλαγές πέρσι με την έλλειψη.Και εμένα μου άρεσε πολύ το συγκεκριμένο Σεπτέμβρη-Οκτώβρη .
 
Back
Top