Φυσίγγια για τρυγόνι

Μόνο κλέφτες..;; Και τι να κάνεις που είσαι σε νησί και ότι τιμή σου πλασάρουν το παίρνεις. (Δεν ήμουν ποτέ της αγοράς μέσω ίντερνετ) και ως φοιτητής στην Αθήνα τα κατέβαζα με στις βαλίτσες από το καράβι.
Και εγω σε νησι που συνδεεται οδικως με την πρωτευουσα μενω αλλα μια χαρα μας τον πιανουν τον κωλο και εδω. Εσυ αν παρεις μεσω ιντερνετ τα μεταφορικα για Χιο θα τσουζουν πολυ η κανω λαθος???
 
παιδια βρηκα αυτο σε οικονομικη τιμη,και δεν ξερω απο τρυγονια,πρωτη φορα θα παω φετος,τι λετε ειναι κ

παιδια βρηκα αυτο σε οικονομικη τιμη,και δεν ξερω απο τρυγονια,πρωτη φορα θα παω φετος,τι λετε ειναι καλο?View attachment 74334
 
Για περιοδο μπασιματων ναι. Αλλα για εναρξη στα τρυγονια λιγο βαριουτσικο δεν ειναι? Ενας φιλος τα εριξε το πρωτο πρωι προπερσι αλλα ειχε φτερουγατα πουλια και overkill. Βεβαια ειχε 28 βαθμους το ξημερωμα τοτε....
Ναι ίσως να έχεις δίκιο, αλλά επειδή εμείς στην έναρξη περισσότερο τα αγριοπερίστερα βλέπουμε παρά τα τρυγόνια ( και ας ανεβάζω κάθε χρόνο στην έναρξη εδώ στο φόρουμ 1-2 τρυγονακια) σκέφτηκα ότι επειδή είναι και πιο σκληρά σαν δέρμα να τα δοκιμάσω. Το πολύ πολύ αλλάζω φυσέκια.. αυτές οι κακομοιρες οι τσίχλες θα τα φάνε στο τέλος
 
παιδια βρηκα αυτο σε οικονομικη τιμη,και δεν ξερω απο τρυγονια,πρωτη φορα θα παω φετος,τι λετε ειναι καλο?View attachment 74334
Φίλε αυτά είναι για ορτύκια..για τρυγόνια πήγαινε σε μεγαλύτερα γραμμάρια και σε μονοβολα
 
Για περιοδο μπασιματων ναι. Αλλα για εναρξη στα τρυγονια λιγο βαριουτσικο δεν ειναι? Ενας φιλος τα εριξε το πρωτο πρωι προπερσι αλλα ειχε φτερουγατα πουλια και overkill. Βεβαια ειχε 28 βαθμους το ξημερωμα τοτε....
Είναι βαριά για σας ρε ,Β.ελλαδα πρωί πάνε πολύ καλά άμα έχει και λίγες φασσουλες ακόμα καλύτερα.
 
Και εγω σε νησι που συνδεεται οδικως με την πρωτευουσα μενω αλλα μια χαρα μας τον πιανουν τον κωλο και εδω. Εσυ αν παρεις μεσω ιντερνετ τα μεταφορικα για Χιο θα τσουζουν πολυ η κανω λαθος???
Ναι ρε συ, εκτός και φορτώσεις μεγάλη ποσότητα..τα προηγούμενα χρόνια που τα 30-32 γρ είχαν 5-5.50-6-6.50 ευρώ άξιζε να στα στείλουν και έκανες για δύο σεζόν κυνήγια. Τώρα στα 9 και 10 ευρώ το πακέτο τα 30 γρ και με μεταφορική στο θεό..τι να κάνεις. Μείωσα πέρσι τις εξόδους,κατά πολύ. Εκεί που πήγαινα 30 εξόδους περασμάτων τσίχλας (σχεδόν μήνα ολόκληρο) πέρσι έκανα δέκα εξόδους. Τα απογευματινά τα έκοψα τελείως...
 
Είναι βαριά για σας ρε ,Β.ελλαδα πρωί πάνε πολύ καλά άμα έχει και λίγες φασσουλες ακόμα καλύτερα.
Αυτο λεω , στον δικο μας καιρο ειναι βαρια ακομη και το ξημερωμα της εναρξης. Εμεις δεν εχουμε φασσουλες δυστυχως . Μονο κατι κρουνες......
 
Ναι ρε συ, εκτός και φορτώσεις μεγάλη ποσότητα..τα προηγούμενα χρόνια που τα 30-32 γρ είχαν 5-5.50-6-6.50 ευρώ άξιζε να στα στείλουν και έκανες για δύο σεζόν κυνήγια. Τώρα στα 9 και 10 ευρώ το πακέτο τα 30 γρ και με μεταφορική στο θεό..τι να κάνεις. Μείωσα πέρσι τις εξόδους,κατά πολύ. Εκεί που πήγαινα 30 εξόδους περασμάτων τσίχλας (σχεδόν μήνα ολόκληρο) πέρσι έκανα δέκα εξόδους. Τα απογευματινά τα έκοψα τελείως...
Και εγω φορτωνα τις προηγουμενες χρονιες που ηταν πιο χαμηλες οι τιμες. Δηλαδη ηθελα 40 κουτια αλλα τσιμπαγα 80... Αποτελεσμα να εχω ενα καλο στοκ με φυσιγγια που τοτε ηταν φτηνα και να συμπληρωνω τωρα οπως και οποτε μπορω. Αλλα ριχνω πολλα παναθεμα τα και μολις καει το στοκ βλεπω το γουρουνι να με φωναζει ηδη αν και δεν το γουσταρω και πολυ...
 
Και εγω φορτωνα τις προηγουμενες χρονιες που ηταν πιο χαμηλες οι τιμες. Δηλαδη ηθελα 40 κουτια αλλα τσιμπαγα 80... Αποτελεσμα να εχω ενα καλο στοκ με φυσιγγια που τοτε ηταν φτηνα και να συμπληρωνω τωρα οπως και οποτε μπορω. Αλλα ριχνω πολλα παναθεμα τα και μολις καει το στοκ βλεπω το γουρουνι να με φωναζει ηδη αν και δεν το γουσταρω και πολυ...
Μήτσο αν δεν είχα τη λολαμαρα με τις πέρδικες δε θα σκεφτόμουν τόσο τα χρήματα για τις τσίχλες. Αλλά επειδή από επιλογή δίνω στη πέρδικα πάντα περισσότερη βάση,έχω ξεκινήσει να κόβω από τα άλλα κυνήγια. Και πάλι καλά να λέω γιατί τα καρτερια της τσίχλας είναι κοντά μου. Στα 10-15 χιλιόμετρα..τι να πουν και οι άνθρωποι στις πόλεις που τα 100-150 χιλιόμετρα τα έχουν δυο τσιγάρα δρόμος..
 
Μήτσο αν δεν είχα τη λολαμαρα με τις πέρδικες δε θα σκεφτόμουν τόσο τα χρήματα για τις τσίχλες. Αλλά επειδή από επιλογή δίνω στη πέρδικα πάντα περισσότερη βάση,έχω ξεκινήσει να κόβω από τα άλλα κυνήγια. Και πάλι καλά να λέω γιατί τα καρτερια της τσίχλας είναι κοντά μου. Στα 10-15 χιλιόμετρα..τι να πουν και οι άνθρωποι στις πόλεις που τα 100-150 χιλιόμετρα τα έχουν δυο τσιγάρα δρόμος..
Ολοι αυτο κανουμε πλεον. Και οχι μονο στα κυνηγια δυστυχως. Και για να επιστρεψουμε στο θεμα... Εγω εναρξη με τα αυτα τα χρεπια hyperion sporting νο9 του...Ρουμιλιωτη και ναβαρο 30 προπερσινα νο8....
 
Μήτσο αν δεν είχα τη λολαμαρα με τις πέρδικες δε θα σκεφτόμουν τόσο τα χρήματα για τις τσίχλες. Αλλά επειδή από επιλογή δίνω στη πέρδικα πάντα περισσότερη βάση,έχω ξεκινήσει να κόβω από τα άλλα κυνήγια. Και πάλι καλά να λέω γιατί τα καρτερια της τσίχλας είναι κοντά μου. Στα 10-15 χιλιόμετρα..τι να πουν και οι άνθρωποι στις πόλεις που τα 100-150 χιλιόμετρα τα έχουν δυο τσιγάρα δρόμος..
Δεν μπορητε να μαζεύτητε 4/5 ατομα μαζί να σας έρθει ποιο οικονομικα
 
παιδια βρηκα αυτο σε οικονομικη τιμη,και δεν ξερω απο τρυγονια,πρωτη φορα θα παω φετος,τι λετε ειναι καλο?View attachment 74334
Το 20 Σεπτέμβριος μετά απο ένα δυνατό κυνήγι λαγού το μεσημέρι είχε τσίπουρο κατάσταση
Εμένα με Ζώνανε τα φίδια είχα δει κάτι φασες
Πριν μέρες
Πάμε ρε τους έλεγα τίποτα αυτοί δυο λαγοί πήρες μου λένε θα πας και για φασα μέσα στο μεσημέρι
Ντάλα ζέστη λέμε .Έρχεται ένας μου λέει πάμε φύγαμε και όπως περνω το όπλο περνω και τα φυσίγγια αυτά που είχα στη ζώνη και ήταν όλα ρεμιγκτον όχι αυτό το μαγκνουμ το απλό πίσω δε γυρίζουμε λέω τραβά
Πρώτη φορά δε λυπήθηκα φυσίγγια
Α είχε και απογευματινό λαγο μόλις κατεβήκαμε απο το αμάξι
 
Δεν μπορητε να μαζεύτητε 4/5 ατομα μαζί να σας έρθει ποιο οικονομικα
Παλιά που πηγαίναμε στο πέρασμα 3 ξαδέλφια κάναμε και τα κουμαντα μας.κατεβαζα ολόκληρες κούτες με το καράβι ή τα παραγγελναμε. Γεμίζαμε και φυσέκια είχαμε βρει δοσολογιες μπαρουτες σκάγια ότι θες.Αλλά οι δύο το έκοψαν το χόμπι και έμεινα μόνος για τις τσίχλες. Ο πατέρας μου δε τις καταδεχετε, οπότε με κάνα φίλο που πάμε πιο σπάνια κάνει ο καθένας τα δικά του. Σβήνει ρεσυ το κυνήγι...ο κόσμος σταματάει να δίνει χρήματα γιατί δε βγαίνει,άλλοι κάνουν οικογένειες και όσοι κάνουν οικογένειες και προσπαθούν να κάνουν τα παιδιά τους κυνηγούς τρώνε πρέσα από σχολεία- ειδήσεις - κοινωνία, ότι είμαστε οι βάρβαροι και αυτοί που προκαλούμε προβλήματα ..και αντί να οι εταιρείες να κατεβάζουν τιμές,τις φτάνουν στο θεό..πόσο νομίζεις οτι θα κρατήσει..
 
Back
Top