Φυσίγγια για τρυγόνι

Εν αναμονή των δοκιμών λοιπόν.. Εγώ παντος θα εκφράσω ακόμα μια άποψη... Χαχαχα

Λοιπόν στο idiogomosi.gr, διάβασα ότι κατάλληλες πυρίτιδες για υγρασία, είναι η sipe και η S4, οι οποίες έχουν πολύ καλή ζελατινοποιηση - αδιάβροχοποίηση. Με αυτό καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το πιο πιθανό είναι να επηρεάζεται η πυρίτιδα με την υγρασία κατά την καύση της, αν ισχύει αυτό, είναι λογικό να απαιτείται μεγαλύτερη προσκοπευση, από την άποψη ότι κάποιες πυρίτιδες, θα έχουν πολύ προοδευτική καύση, που έχει ως αποτέλεσμα πιο αργή πυροδότηση κατά κάποια μιλισεκοντ σε σχέση με την πυρίτιδα που δεν επηρεάζεται από την υγρασία.

ΣΕ αυτή την περίπτωση η δοκιμή πολύ πιθανόν να δείξει τα ίδια πράγματα σε θέμα ταχύτητας διάτρησης κτλ..

Αυτό που δεν θα δείξει είναι το χρονικό διάστημα από την στιγμή που θα κτυπήσει ο επικρουστηρας το καψουλι μέχρι να βγει ο συγκεντρωτηρας από την κάννη, αυτό δικαιολογεί την μεγαλύτερη προσκοπευση.

Αυτό που δεν την δικαιολογεί είναι το μικρότερο νούμερο σε σκαγι, το μόνο που δικαιολογεί και την προσκοπευση και την αυξημένη κινητική ενέργεια σε υγρούς καιρούς, είναι η αντίσταση που βρίσκουν τα σκάγια, κατά την πορεία τους.
 
Το θήραμα που μόλις γλύτωσε απ' του χάρου τα δόντια,. .. στο σώμα του βαράει κόκκινο η αδρεναλίνη‼️ είναι φυσικό λοιπον να έχει αυξημένη αντοχή καθώς κ αιμορραγία στα τραυματα του‼️
Ενώ ,Τα αγχωμενα‼️(που θα βρούμε τροφη κλπ) τα παίρνεις πιο εύκολα ,διότι είναι τίγκα στην κορτιζόλη‼️
Η θεωρία,του Στέλιου ίσως είναι πιο κοντά στην αλήθεια ‼️
Αν το πάγκρεας των πουλιών συνθέτει τις ίδιες ουσίες κ αν έχει κ πάγκρεας ‼️ιδέα δεν έχω ,τότε ίσως‼️
 
Jordan κόκκινο 32gr
1,6x32
View attachment 54037
View attachment 54038

(Που είσαι @vazelos ;;; :) )
Νομίζω Aquila που πάλι νομίζω επηρρεάζεται από υγρασία.
Το ρίχνω 10+ χρόνια με ότι συνθήκες μπορείς να φανταστείς.
Θερμοκρασίες όχι πολικές.
Δεν είδα καμία αξιοσημείωτη μεταβολή στην απόδοσή του που να με οδηγήσει στην αλλαγή του.

Και έριχνα μόνο αυτό ... κανένα άλλο, τώρα με εσάς έγω γεμίσει φυσίγγια αχαχα

Αν αλλάζεις φυσίγγι, αλλάζεις τα πάντα δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα ότι φταίει η υγρασία.

Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι όταν έχεις διαμπερή έχεις περισσότερες πιθανότητες να έχεις ζωντανά.
Το ίδιο φυσικά και με φυσίγγια με μικρή διατρηση για οποιοδήποτε λόγο.
Αυτό έχω δει.
Δεν θα ξεχάσω κάποια στιγμή που πήρα τα nsi sipe και s4 και τα έριξα με ζέστη.
Όλα σχεδόν ζωντανά και πολλά ξεπουπουλιάσματα.

Μην υποτιμάς επίσης τον ψυχολογικό παράγοντα.

Η υγρασία δεν επηρεάζει το όπλο.
Το να επηρρεάζει το θήραμα το θεωρώ πάλι δύσκολο. Πως το επηρεάζει με 1-2 μέρες διαφορά.

View attachment 54039
Ρρ μπας και τα μπερδεψες και κεντρα και περιφερια μπροστα ο σωληνας αχαχαχαχαχ
 
Ρε μπας και τα μπερδεψες και κεντρα και περιφερια μπροστα ο σωληνας αχαχαχαχαχ
Θα πω στον @vagosbenelli τώρα να μου φτιάξει όπλο με κάνη από Auto5, κορμό Benelli Μ2, σκανδαλοθήκη Remington 1187 και κοντάκι comfort 3.

100-200m θα τα έχει μέσα στο νερό o Φράνκενσταϊν.
 
Τροφη για σκεψη .εχουμε 2 ακιβως ιδια οπλα αυλους,κωνους,τυπο ατσαλιου, κλπ,Το ενα εχει καινουργιο ελατηριο σφυρας και ελατηριο βελονας.Στο αλλο τα ελατηρια βελονας και σφυρας ειναι παλια και δεν εχουν αλλαχθει ποτε. Πιστευετε οτι θα εχουν την ιδια αποδοση στον πινακα η.στο κυνηγι?
 
Τροφη για σκεψη .εχουμε 2 ακιβως ιδια οπλα αυλους,κωνους,τυπο ατσαλιου, κλπ,Το ενα εχει καινουργιο ελατηριο σφυρας και ελατηριο βελονας.Στο αλλο τα ελατηρια βελονας και σφυρας ειναι παλια και δεν εχουν αλλαχθει ποτε. Πιστευετε οτι θα εχουν την ιδια αποδοση στον πινακα η.στο κυνηγι?
όχι ... έχει ξανασυζητηθεί ...
 
Εξασφαλίστε πρώτα ότι οι κανες είναι ολόιδιες πράγμα δυσκολότερο και μετά βλέπουμε το θέμα ανάφλεξης όταν κάτι είναι να εκραγεί εκρυγνειται και έχει το ίδιο αποτέλεσμα το λεγόμενο ΛΟΚ ταιμ του κάθε όπλου παίζει ρόλο αλλά όχι στην απόδοση της γόμωσης αλλά στην σκόπευση που μπορεί να σε αφήσει εκτός στόχου γιατί στην ουσία με αδυνατοτερα ελατηρια θα έχεις μεγαλύτερο χρόνο πυροδότησης στην ουσία μεγαλώνεις αυτό που ανέφερα ως ΛΟΚ ταιμ
 
Εξασφαλίστε πρώτα ότι οι κανες είναι ολόιδιες πράγμα δυσκολότερο και μετά βλέπουμε το θέμα ανάφλεξης όταν κάτι είναι να εκραγεί εκρυγνειται και έχει το ίδιο αποτέλεσμα το λεγόμενο ΛΟΚ ταιμ του κάθε όπλου παίζει ρόλο αλλά όχι στην απόδοση της γόμωσης αλλά στην σκόπευση που μπορεί να σε αφήσει εκτός στόχου γιατί στην ουσία με αδυνατοτερα ελατηρια θα έχεις μεγαλύτερο χρόνο πυροδότησης στην ουσία μεγαλώνεις αυτό που ανέφερα ως ΛΟΚ ταιμ
Μπορείς να κάνεις την δοκιμή και στο ίδιο όπλο Γιάννη ... αλλάζοντας 2 ελατήρια.
Η κάνη η ίδια ...

Τα ελατήρια δεν "πέφτουν" από την μια μέρα στην άλλη ... θα προσαρμόσεις τα λίγα εκατοστά της διαφοράς της προσκόπευσης σε βάθος 20ετίας.
 
Τρίχες Βασίλη όταν κυνηγάς με το ίδιο όπλο πάντα σε βάθος χρόνου τα έχεις συνηθίσει όλα εδώ συνηθίζεις σε δύο τρία κυνήγια αν έχεις σωστό κοντάκι το νέο όπλο θα μας χαλάσει η χαλάρωση του ελατηρίου.Ας μπορούμε να κυνηγαμε και να έχουμε λογικές τιμές προϊόντων (φυσιγγίων) και με τα ελατήρια και τα μανούλια θα τη βρούμε την άκρη.Γιατι σε λίγο όπως πάει το καλύτερο όπλο θα γίνει το μονοκανο με κόκορα
 
Αυτό που είχε ειπωθεί κάποτε εδώ, είναι ότι το χτύπημα στο καψούλι είναι πιο "αδύναμο" άρα η έναυση διαφορετική.
Δεν ξέρω αν ισχύει ... θα μας πει ο Βαγγέλης.
Μπορώ να σας το εξηγήσω αναλυτικά αλλά θα πάρω Μπαν.Θα σας το πω κάπως ελαφρά...Η σαγιονάρα με το πισωκολλητο έχουν τον ίδιο ήχο αλλά καμία σχέση...
 
Back
Top