Φυσίγγια για τρυγόνι

Για αυτό είσαι σίγουρος αγαπητέ;
Ρωτάω γιατί στο σκοπευτήριο στο ΚΕΒΟΠ σε βολή με 308 μπροστά στα μάτια μου πήρε φωτιά ένας θάμνος δίπλα από εκεί που έπεσε το βλήμα. Ο στόχος ήταν χάρτινος δεν ήταν μεταλλικός. Όλα σταμάτησαν και ανέβηκαν με τα τζιπ οι υπεύθυνοι με τον πυροσβεστήρα και την έσβησαν αμέσως. Επίσης, πολλές φορές μέσα στο καλοκαίρι κλείνει το ΚΕΒΟΠ λόγω κινδύνου πυρκαγιάς από τη σκοποβολή.
αυτο γινεται απο σπινθηρα οταν σκαει η βολη σε αλλο αντικειμενο πχ πετρα ,σιδερο και δεν γινεται συνεχεια αλλιως θα γινοταν σε καθε βολη.
 
Πιο πυκνή είναι όταν έχει υγρασία
Κάνεις λάθος, το αντίθετο συμβαίνει.
Ναι πέφτουν οι ταχύτητες γιατί η ατμόσφαιρα είναι πιο πυκνή για αυτό στην έναρξη δεν χρειαζόμαστε τόσο ζωηρά φυσίγγια νομίζω είναι απλό δεν είναι πυρηνική επιστήμη
Κάνεις λάθος.
Τον χειμώνα θέλουμε πιο "ζωηρά" φυσίγγια για 2 λόγους.
1. Η χαμηλή θερμοκρασία μειώνει τον ρυθμό καύσης της πυρίτιδας, σε κάποιες πυρίτιδες δε, σημαντικά.
2. Ο κρύος αέρας είναι πιο πυκνός από τον ζεστό.

Άρα έχεις μικρότερες αρχικές, αλλά και τελικές.

Για αυτό είσαι σίγουρος αγαπητέ;
Ρωτάω γιατί στο σκοπευτήριο στο ΚΕΒΟΠ σε βολή με 308 μπροστά στα μάτια μου πήρε φωτιά ένας θάμνος δίπλα από εκεί που έπεσε το βλήμα. Ο στόχος ήταν χάρτινος δεν ήταν μεταλλικός. Όλα σταμάτησαν και ανέβηκαν με τα τζιπ οι υπεύθυνοι με τον πυροσβεστήρα και την έσβησαν αμέσως. Επίσης, πολλές φορές μέσα στο καλοκαίρι κλείνει το ΚΕΒΟΠ λόγω κινδύνου πυρκαγιάς από τη σκοποβολή.
Ναι Θαλή, άλλο σφαίρα, άλλο σκάγια προστατευμένα μέσα σε κυάθιο φίλε.

Αν είχαν και τροχιοδεικτικά μέσα ακόμα χειρότερα.
Η κρούση δε με πέτρες αναπτύσει θερμότητα, πιθανόν και σπινθήρες.

Δες συνημμένο.
 

Attachments

  • sensors-20-07016-v2.pdf
    3,5 MB · Προβολές: 5
Τον λογο τον ξερης βεβεα,ασχετα απο την σταθεροτητα του λοτ,εχουν και κατη αλο που της κανει μοναδηκες.οπως και της παλιες νομπελ γκλαξον
Αν θελετε πληρες αναληση τα γιατη,σας την κανω
Θυμάμαι κάτι για το γκρί χρώμα και τον γραφίτη που έγραφες + ζελατινοποίηση ;)

Ξεκίνα, θέλω πλήρη ανάλυση ... κάντο σε αυτό το θέμα ..

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Αμερικάνικες-πυρίτιδες.3052/

.love.
 
Ας το αναλύσουμε τότε ...

Με την υγρασία η σκληρότητα των σκαγιών, η αρχική τους ταχύτητα, οι παραμορφώσεις των σκαγιών, το νούμερό τους δεν αλλάζουν.
Άρα αυτό που είναι πιθανό να αλλάζει είναι η τελική ταχύτητα λόγω φρεναρίσματος από τον "υγρό" αέρα.
Ψάξτο, κανένας δεν το ισχυρίζεται αυτό, ίσα ίσα λένε ότι όσο αυξάνει η υγρασία οι τελικές αυξάνονται ελάχιστα διότι ο "υγρός" αέρας έχει μικρότερη πυκνότητα από τον ξηρό στην ίδια θερμοκρασία.
Πάντα για την ίδια θερμοκρασία και υψόμετρο !!!
Μιλάμε για υγρασία πάντα, όχι βαριά ομίχλη ή πυκνή βροχή.


Τώρα αν κάποιος πιστεύει ότι η πυρίτιδα κλεισμένη μέσα στο φυσίγγι καίγεται διαφορετικά σε συνθήκες υψηλής εξωτερικής υγρασίας και αποδίδει μικρότερες αρχικές πάλι είναι εύκολο να αποδειχθεί με εναν ταχογράφο.
Προσοχή, η υγρασία δεν πρέπει να φτάσει στην πυρίτιδα.
Αν έχεις βρεγμένους χάρτινους κάλυκες, αυτό είναι άλλο πράγμα.

2 δοκιμές είναι ... ας τις κάνει κάποιος να τελειώνουμε με την υγρασία. :)


Σκέφτεσαι μόνο το φυσίγγι, το θήραμα μήπως επηρεάζεται από την υγρασία; Άρα θέλεις ένα διαφορετικό φυσίγγιο που θα το καταβάλλει; Επίσης, το όπλο δεν επηρεάζεται από την υγρασία; Δεν τα ξέρω αυτά που σε ρωτάω αλλά ξαναλέω ότι εμπειρικά έχω δει πάρα πολλές φορές ότι σε μέρες με υγρασία αλλάζοντας φυσίγγι έχω καλύτερα αποτελέσματα. Άλλες φορές αλλάζω τσοκ ή νούμερο σκαγιών και πάλι βελτιώνεται η κατάσταση αλλά το πρώτο που κάνω είναι να αλλάζω φυσίγγι.
 
Δεν μπορώ να υπολογίσω πόσα φυσίγγια έχω ρίξει με αυτό το σεταπ Ν7-8-9-10.Ξερω την ταχύτητα του σαν το χέρι μου.Overkill δεν είδα ποτέ.Αιματα αδικαιολόγητα σπάνια εκτός των βολών που χτύπησαν φλέβες κάτω από φτερά κ.τ.λ.Θα πω όμως αυτό που είδα...Όταν χρησιμοποιώ το σωστό νούμερο για τις αποστάσεις που βγαίνω όλα πάνε ρολόι.Τρυγονι Ν7 γιατί κυνηγάω τις μακρινές ντουφεκιες.Στην τσίχλα που έχω ηρεμήσει Ν10 και παλιότερα στις μαύρες Ν11Χ30 το ίδιο σεταπ.Θυμαμαι έναν φίλο που του είχα δώσει ένα κουτί δικό μου.Ντουφεκισε 5 μαύρες,πήρε 3 ξερές σιδερωμενες στα 7-8 μέτρα και είχε ενθουσιαστεί.Του απάντησα ότι με τα κέντρα που έχει μόλις ξημερώσει θα φάει το κοντάκι, όπως και έγινε.Διπλοκαρτερο τα ίδια φυσίγγια ένας Ν8 ο άλλος 9 μπασιματα τσίχλας ψηλωμενα.
Η νύχτα με την μέρα.Τελος να πω ότι ναι το φυσίγγι αρχίζει να ρεταρει κάτω από τους 4C.Δεν έχω όμως καμία απαίτηση σε αυτό το σημείο, αλλάζω φυσίγγια σε παλιά Αquila που κάποτε την γεμίζαμε και στα υδρόβια για όσους θυμούνται.ΟΛΑ είναι θέμα ισορροπίας.
Φυσίγγι-τσοκ-αποσταση και ο τύπος που κρατάει το όπλο να μην είναι ξενυχτης ή χωρίς καφέ.Αυτα...
Αυτο είδα κι εγώ. Ωραίο φυσίγγι για θερμοκρασια ανω του 0. Περυσι έριξα πολύ στα τσιχλοκότσυφα το cheditte και με το δικαννο και την καραμπίνα ήταν άψογα εκτός απο 2 φορές. Η μια στην Πελασγια λιγο μετα τις ημερες του χιονιά και άλλη μια με πρωινο -6 στη Βυτίνα. Όμως είναι γλυκό φυσίγγι κι αποδοτικό στο 90% των περιπτώσεων.
 
αυτο γινεται απο σπινθηρα οταν σκαει η βολη σε αλλο αντικειμενο πχ πετρα ,σιδερο και δεν γινεται συνεχεια αλλιως θα γινοταν σε καθε βολη.
Ακριβώς! Στον Εβρο καναμέ βολή στα 400 μέτρα με fn πίσω απο τους στόχους είχε μια πλαγιά με πέτρες. Όταν η βολίδα εβρισκε πετρα γινόταν σαν φωτοβολίδα! Μου χε κάνει εντύπωση το πως πυρακτωνόταν απ την κρούση.
 
Σκέφτεσαι μόνο το φυσίγγι, το θήραμα μήπως επηρεάζεται από την υγρασία; Άρα θέλεις ένα διαφορετικό φυσίγγιο που θα το καταβάλλει; Επίσης, το όπλο δεν επηρεάζεται από την υγρασία; Δεν τα ξέρω αυτά που σε ρωτάω αλλά ξαναλέω ότι εμπειρικά έχω δει πάρα πολλές φορές ότι σε μέρες με υγρασία αλλάζοντας φυσίγγι έχω καλύτερα αποτελέσματα. Άλλες φορές αλλάζω τσοκ ή νούμερο σκαγιών και πάλι βελτιώνεται η κατάσταση αλλά το πρώτο που κάνω είναι να αλλάζω φυσίγγι.
Jordan κόκκινο 32gr
1,6x32
7.jpg
9.jpg

(Που είσαι @vazelos ;;; :) )
Νομίζω Aquila που πάλι νομίζω επηρρεάζεται από υγρασία.
Το ρίχνω 10+ χρόνια με ότι συνθήκες μπορείς να φανταστείς.
Θερμοκρασίες όχι πολικές.
Δεν είδα καμία αξιοσημείωτη μεταβολή στην απόδοσή του που να με οδηγήσει στην αλλαγή του.

Και έριχνα μόνο αυτό ... κανένα άλλο, τώρα με εσάς έγω γεμίσει φυσίγγια αχαχα

Αν αλλάζεις φυσίγγι, αλλάζεις τα πάντα δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα ότι φταίει η υγρασία.

Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι όταν έχεις διαμπερή έχεις περισσότερες πιθανότητες να έχεις ζωντανά.
Το ίδιο φυσικά και με φυσίγγια με μικρή διατρηση για οποιοδήποτε λόγο.
Αυτό έχω δει.
Δεν θα ξεχάσω κάποια στιγμή που πήρα τα nsi sipe και s4 και τα έριξα με ζέστη.
Όλα σχεδόν ζωντανά και πολλά ξεπουπουλιάσματα.

Μην υποτιμάς επίσης τον ψυχολογικό παράγοντα.

Η υγρασία δεν επηρεάζει το όπλο.
Το να επηρρεάζει το θήραμα το θεωρώ πάλι δύσκολο. Πως το επηρεάζει με 1-2 μέρες διαφορά.

N8.jpg
 
Νομίζω ότι όλες οι αναλύσεις που έγιναν, δεν ανέφεραν τον βασικότερο λόγο που επηρεάζει ένα φυσίγγι στην υγρασία... Απλά κάποιες πυρίτιδες δεν πυρωνουν καλά τα σκάγια, με αποτέλεσμα λόγο υγρασίας να κρυώνουν και να μην καίνε το πουλί!
 
Νομίζω ότι όλες οι αναλύσεις που έγιναν, δεν ανέφεραν τον βασικότερο λόγο που επηρεάζει ένα φυσίγγι στην υγρασία... Απλά κάποιες πυρίτιδες δεν πυρωνουν καλά τα σκάγια, με αποτέλεσμα λόγο υγρασίας να κρυώνουν και να μην καίνε το πουλί!
Τα σκάγια μέσα στο φυσίγγι και όταν φτάνουν στον στόχο έχουν την ίδια θερμοκρασία, άντε να έχουν διαφορά 1-2 βαθμούς κελσίου. Δεν πυρώνουν τα σκάγια Φάνη. :)
 
Νομίζω ότι όλες οι αναλύσεις που έγιναν, δεν ανέφεραν τον βασικότερο λόγο που επηρεάζει ένα φυσίγγι στην υγρασία... Απλά κάποιες πυρίτιδες δεν πυρωνουν καλά τα σκάγια, με αποτέλεσμα λόγο υγρασίας να κρυώνουν και να μην καίνε το πουλί!
Δηλαδη στα 40 μετρα ας πουμε τα σκαγια πανε πυρομενα στο θυραμα και το καινε????
 
Κοσκινά διαβάζετε ???? χαχααχ μου αρέσει, αλλά κάνει μερικά λαθάκια !!!

https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/opla-ygrasia-skoyria-amp-vlitika-apotelesmata/

""Η βλητική απόδοση

Ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα με το υψηλό ποσοστό υγρασίας στην ατμόσφαιρα είναι το βλητικό αποτέλεσμα.
Η υγρασία και το ποσοστό αυτής στην ατμόσφαιρα, είναι από τους σημαντικότερους παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν την βλητική απόδοση των όπλων.
Όσο υψηλότερο είναι το ποσοστό της υγρασίας, τόσο πυκνότερη είναι η ατμόσφαιρα.""

Αλλά κάνει και αυτός λάθος

https://www.omnicalculator.com/physics/air-density

1661259889592.png


και ο "δικός μου" υπολογισμός για 100% υγρασία

1661260033633.png


Οι κυριότεροι παράγοντες που επιδρούν στην εξωτερική βλητική είναι με σειρά σπουδαιότητας
1. Θερμοκρασία
2. Ατμοσφαιρική πίεση ή υψόμετρο
3. Τελευταία και καταϊδρωμένη η υγρασία.
 
Δεν μένω σε νησί.
Κάνε την δοκιμή με το βιβλίο και εσύ.

Τα σκάγια έχουν ελάχιστα ευκολότερο έργο, εκτός αν μιλάμε για ομίχλη ή πυκνή βροχή.

Ταχογράφο έχεις, να δούμε διαφορές στην αρχική ;

Υπάρχουν 3 μόνο περιπτώσεις.
1. Η αρχική ταχύτητα να είναι μικρότερη με την υγρασία.
2. Η τελική ταχύτητα να είναι μικρότερη με την υγρασία.
3. Να ισχύει το πρώτο και το δεύτερο μαζί.
ή κάτι άλλο που μου διαφεύγει ...

Με 2 εύκολα πειράματα θα δούμε τι από τα 2 ισχύει και ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ.

Ωχχχ θα με βρίσει ο Ηλίας αχαχαχα
[/QUOTE
 
Μην ψάχνεις την σταθερότητα των ρεμινγκτον σε υλικά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα. Και η υγρασία και η θερμοκρασία επηρεάζουν τα φυσίγγια γιαυτό και δεν μπορεις με ενα φυσίγγι απο την αρχή μέχρι το τέλος
To πιό σταθερό φυσίγγι αν μπορεί να διατυπωθεί απόλυτα αυτό είναι το S4 cx2000 1.45 X32 καί το αντίστοιχο 1.55 σε SIPE με 688.
Μιλάμε για τρυγονοφύσιγγα εδώ αλλά καί τσιχλοφύσιγγα .
 
Εμ αυτό είναι που με ταλανίζει μέρες τώρα, το φυσίγγι το εμπορικό για την υγρασία... S4 Nsi, lambro classic ή remington heavy dove? Η τιμή του Αμερικανού είναι διπλάσια από τα άλλα. Το θέμα είναι πιο έχει καλύτερη απόδοση σε θερμοκρασίες 25 βαθμούς, με 90-100% υγρασια
 
Εμ αυτό είναι που με ταλανίζει μέρες τώρα, το φυσίγγι το εμπορικό για την υγρασία... S4 Nsi, lambro classic ή remington heavy dove? Η τιμή του Αμερικανού είναι διπλάσια από τα άλλα. Το θέμα είναι πιο έχει καλύτερη απόδοση σε θερμοκρασίες 25 βαθμούς, με 90-100% υγρασια
Πάρε ένα cheditte N7 με 7,60€ και δες.
Δεν σκοτώνει μόνο η πυρίτιδα!
 
Back
Top