Φυσίγγια για τρυγόνι

Πάρε ένα cheditte N7 με 7,60€ και δες.
Δεν σκοτώνει μόνο η πυρίτιδα!

Αυτό είναι το θέμα μου... Δυστυχώς δεν έχω την τύχη να πειραματιζομαι, από την άποψη ότι οι τουφεκιες μου στα τρυγονια είναι λίγες, λόγο των λίγων συναντήσεων που πολλές φορές μπορεί να μην γίνουν.

ΑΠΟ την άλλη το συγκεκριμένο φυσίγγι, το δοκίμασα όταν πρωτοκυκλοφορησε στην Ελλάδα, νομίζω κοντά στο 2007 σε μπασιματα με ζεστό καιρό σε τσίχλα, και δεν μου άρεσε, αίματα και ζωντανά, θα μου πεις, από τότε μέχρι τώρα έχουν αλλάξει πολλα και με μια φορά που το δοκίμασα, δεν μπορώ να βγάλω συμπερασμα.... σίγουρα, απλά επειδή θεωρώ το τρυγόνι το πιο ευγενές θήραμα, από αυτά που κυνηγαω, δεν θα ρίσκαρα με το συγκεκριμένο φυσίγγι, στην τσίχλα μπορει
 
Κάνεις λάθος, το αντίθετο συμβαίνει.

Κάνεις λάθος.
Τον χειμώνα θέλουμε πιο "ζωηρά" φυσίγγια για 2 λόγους.
1. Η χαμηλή θερμοκρασία μειώνει τον ρυθμό καύσης της πυρίτιδας, σε κάποιες πυρίτιδες δε, σημαντικά.
2. Ο κρύος αέρας είναι πιο πυκνός από τον ζεστό.

Άρα έχεις μικρότερες αρχικές, αλλά και τελικές.


Ναι Θαλή, άλλο σφαίρα, άλλο σκάγια προστατευμένα μέσα σε κυάθιο φίλε.

Αν είχαν και τροχιοδεικτικά μέσα ακόμα χειρότερα.
Η κρούση δε με πέτρες αναπτύσει θερμότητα, πιθανόν και σπινθήρες.

Δες συνημμένο.
Eσυ κάνεις λάθος όταν η υγρασία είναι στην ατμόσφαιρα και σχεδόν μπορείς να τη δεις τα σκάγια συναντάνε αντίσταση ενώ όταν δεν έχουν υγρασία ταξιδεύουν πιο ελεύθερα τώρα δεν λέω τίποτα άλλο
 
Eσυ κάνεις λάθος όταν η υγρασία είναι στην ατμόσφαιρα και σχεδόν μπορείς να τη δεις τα σκάγια συναντάνε αντίσταση ενώ όταν δεν έχουν υγρασία ταξιδεύουν πιο ελεύθερα τώρα δεν λέω τίποτα άλλο
Αν μπορείς να δεις την υγρασία μιλάμε για ομίχλη και επηρεάζει.
Το είχα πει από την αρχή.
 
To πιό σταθερό φυσίγγι αν μπορεί να διατυπωθεί απόλυτα αυτό είναι το S4 cx2000 1.45 X32 καί το αντίστοιχο 1.55 σε SIPE με 688.
Μιλάμε για τρυγονοφύσιγγα εδώ αλλά καί τσιχλοφύσιγγα .
Γενικά μηλησα λαμπη ναι εχεις δικιο και για τα δύο σετ υπ τα βγάζουν περα σε μεγαλο φάσμα καιρικών συνθηκών δες όμως κατι στο νησι μου τωρα τον Αύγουστο ειναι υπερβολικά και τα δύο στρώνουν μετα τα μεσα Σεπτεμβρίου εως και την λήξη .γιαυτό ανάφερα τα ρεμι το να ρίχνεις ενα 52 τον Αύγουστο χωρίς να χάνεις το οπλο απ τα χέρια και να σκοτώνει και να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα τον Γενάρη δεν το εχω πετύχει με τα υλικα που έχουμε.



,
 
Τα σκάγια είναι σαν τα σπερματοζωάρια.Ανταγωνιζονται πιο θα φτάσει πρώτο.Απο τα κλοτσομπουνιδια που πέφτουν δημιουργούνται τραυματίες που λέγονται περιφερειακά σκάγια.Οπως είναι γνωστό η υγρασία βοηθάει ως λιπαντικό προώθησης διότι τα σκάγια ξεδιπλώνονται σαν κάλτσα με αποτέλεσμα την δημιουργία του πούρου ή της ατράκτου όπως γνωρίζετε και παρατηρείται το το πιο γρήγορο σκάγι να βρίσκεται τελευταίο χάρης αυτής της βλητικής ανωμαλίας.
 
Τα σκάγια είναι σαν τα σπερματοζωάρια.Ανταγωνιζονται πιο θα φτάσει πρώτο.Απο τα κλοτσομπουνιδια που πέφτουν δημιουργούνται τραυματίες που λέγονται περιφερειακά σκάγια.Οπως είναι γνωστό η υγρασία βοηθάει ως λιπαντικό προώθησης διότι τα σκάγια ξεδιπλώνονται σαν κάλτσα με αποτέλεσμα την δημιουργία του πούρου ή της ατράκτου όπως γνωρίζετε και παρατηρείται το το πιο γρήγορο σκάγι να βρίσκεται τελευταίο χάρης αυτής της βλητικής ανωμαλίας.
Όπου ανωμαλία ... μέσα είσαι.yel.
 
Αν μπορείς να δεις την υγρασία μιλάμε για ομίχλη και επηρεάζει.
Το είχα πει από την αρχή.
Μιλάω για υγρασία δεν το συνεχίζω γιατί όπως και να σε ρίξουν με τα πόδια πέφτεις πίστευε ότι θέλεις
 
Τα σκάγια είναι σαν τα σπερματοζωάρια.Ανταγωνιζονται πιο θα φτάσει πρώτο.Απο τα κλοτσομπουνιδια που πέφτουν δημιουργούνται τραυματίες που λέγονται περιφερειακά σκάγια.Οπως είναι γνωστό η υγρασία βοηθάει ως λιπαντικό προώθησης διότι τα σκάγια ξεδιπλώνονται σαν κάλτσα με αποτέλεσμα την δημιουργία του πούρου ή της ατράκτου όπως γνωρίζετε και παρατηρείται το το πιο γρήγορο σκάγι να βρίσκεται τελευταίο χάρης αυτής της βλητικής ανωμαλίας.
afto-akrivws.gif

.yelling.
 
Δηλαδη στα 40 μετρα ας πουμε τα σκαγια πανε πυρομενα στο θυραμα και το καινε????
Ναι ρε τι δεν κατάλαβενς❓ειγω ιένα παπί‼️μια Φούρα απ' το ριξα μι πούλυ καυτα σκαια ομους‼️ όταν πήγα να του πάρου‼️ έπαθα πλάκα‼️του βρήκα μαδμενου κι μέσα σι πιατέλα μι ντρέσινγκ πατάτεις‼️κι 1.5 λίτρου Κούκα κόλα Απού διπλα‼️έχς ιδέα Απού καυτά σκαια τι φκιαν❓❓❓
 
Τα σκάγια είναι σαν τα σπερματοζωάρια.Ανταγωνιζονται πιο θα φτάσει πρώτο.Απο τα κλοτσομπουνιδια που πέφτουν δημιουργούνται τραυματίες που λέγονται περιφερειακά σκάγια.Οπως είναι γνωστό η υγρασία βοηθάει ως λιπαντικό προώθησης διότι τα σκάγια ξεδιπλώνονται σαν κάλτσα με αποτέλεσμα την δημιουργία του πούρου ή της ατράκτου όπως γνωρίζετε και παρατηρείται το το πιο γρήγορο σκάγι να βρίσκεται τελευταίο χάρης αυτής της βλητικής ανωμαλίας.
Αν τα σκαια λαικ σπέρμ δεν Λάμπρο χαζ δε λειζυ ουανς❓Εντ Κεντ σκορ❓η πέφτουν σε πίπα❓❓❓
 
Τα σκάγια είναι σαν τα σπερματοζωάρια.Ανταγωνιζονται πιο θα φτάσει πρώτο.Απο τα κλοτσομπουνιδια που πέφτουν δημιουργούνται τραυματίες που λέγονται περιφερειακά σκάγια.Οπως είναι γνωστό η υγρασία βοηθάει ως λιπαντικό προώθησης διότι τα σκάγια ξεδιπλώνονται σαν κάλτσα με αποτέλεσμα την δημιουργία του πούρου ή της ατράκτου όπως γνωρίζετε και παρατηρείται το το πιο γρήγορο σκάγι να βρίσκεται τελευταίο χάρης αυτής της βλητικής ανωμαλίας.
Ψψψ τι παραδείγματα έδωσες ρε! .sarcastic.
αρχείο λήψης.jpeg
 
Last edited:
Jordan κόκκινο 32gr
1,6x32
View attachment 54037
View attachment 54038

(Που είσαι @vazelos ;;; :) )
Νομίζω Aquila που πάλι νομίζω επηρρεάζεται από υγρασία.
Το ρίχνω 10+ χρόνια με ότι συνθήκες μπορείς να φανταστείς.
Θερμοκρασίες όχι πολικές.
Δεν είδα καμία αξιοσημείωτη μεταβολή στην απόδοσή του που να με οδηγήσει στην αλλαγή του.

Και έριχνα μόνο αυτό ... κανένα άλλο, τώρα με εσάς έγω γεμίσει φυσίγγια αχαχα

Αν αλλάζεις φυσίγγι, αλλάζεις τα πάντα δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα ότι φταίει η υγρασία.

Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι όταν έχεις διαμπερή έχεις περισσότερες πιθανότητες να έχεις ζωντανά.
Το ίδιο φυσικά και με φυσίγγια με μικρή διατρηση για οποιοδήποτε λόγο.
Αυτό έχω δει.
Δεν θα ξεχάσω κάποια στιγμή που πήρα τα nsi sipe και s4 και τα έριξα με ζέστη.
Όλα σχεδόν ζωντανά και πολλά ξεπουπουλιάσματα.

Μην υποτιμάς επίσης τον ψυχολογικό παράγοντα.

Η υγρασία δεν επηρεάζει το όπλο.
Το να επηρρεάζει το θήραμα το θεωρώ πάλι δύσκολο. Πως το επηρεάζει με 1-2 μέρες διαφορά.

View attachment 54039
Φίλε μου το jordan το κόκκινο και γενικά τα jordan φυσέκια είναι τα αγαπημένα μου . Έχω ρίξει ιδιετερα με το κόκκινο κάσες από φυσέκια και δε το αλλάζω με τίποτα.πληροφοριακα για να καταλάβεις πόσο μαρεσει μόνο παπί δεν έχω σκοτώσει με αυτό που και αυτό δεν έτυχε. επειδή όμως μένω σε νησί έχω όντως δει διάφορα σε ημέρες με υγρασία. Τα έχω ρίξει από 0 βαθμούς μέχρι και 40 βαθμούς στην έναρξη. Υπήρχαν μέρες που τα θηράματα όντως είχαν αίματα και ιδιαίτερα σε μέρες με μεγάλα ποσοστά υγρασίας. Το φυσέκι που έχω αντιληφθεί να μην έχει θέματα "ποτέ" είναι το διασποράς του jordan επίσης ριγμένο από ορτύκι, πέρδικα μέχρι και το συνηθέστερο στη μπεκάτσα. Στο νησί δε ξέρω αν η υγρασία είναι διαφορετική από τη Στερεά Ελλάδα ας πούμε ,αλλά όντως επηρεάζει τα φυσέκια δημιουργώντας πρώτα πρόβλημα στο θήραμα (να κρατήσει δύναμη το πουλί και να το χάσεις,κατά κύριο λόγο στην Πέρδικα) και δεύτερο το γεγονός ότι επηρεάζει την ψυχολογία σου και μετά ξεκινά το κλαμπανισμα..
 
Νικο, κάποια πράγματα είναι φυσική και απλά δεν αμφισβητουνται....
View attachment 54051
Σύμφωνα με το αθρο που ανέβασες, με την υγρασία θα έπρεπε να βαράνε τα όπλα περισοτερο, στην πραγματικότητα συμβαίνει το ακριβως αντίθετο, καρατσεκαρισμενο πάρα πολλές φορές!
 
Νικο, κάποια πράγματα είναι φυσική και απλά δεν αμφισβητουνται....
View attachment 54051
Ωραία όλα αυτά στη θεωρία η πράξη όμως αποδεικνύει καθημερινά στους κυνηγοτοπους το αντίθετο οπότε κρατάω τι έχω δει από τις περιπέτειες μου στη φύση και όχι τι έγραψε κάποιος σε ένα γραφείο δίπλα στο καλοριφέρ του (Δεν μιλάω για εσένα)
 
Back
Top