Φυσίγγια για τρυγόνι

Δηλαδή πας για τρυγόνι. Την μια μέρα έχει 100% υγρασία και όλα είναι μούσκεμα, περπατάς και βρέχεται το μπατζάκι σου. Την άλλη μέρα ξερός καιρός που στεγνώνουν τα χείλη. Και θέλετε να μου πειτε ότι είναι εύκολο να βρείτε ένα φυσίγγι που να κάνει και στις δυο μέρες εξίσου καλά;;
 
χαιρω πολυ! αλλα ποσο εχει ο αμερικανος!!!
Πολύ φθηνότερα βγαίνει από το να θες 10 φυσίγγια ανάλογα τον καιρό και το όπλο ;)
Χώρια τα καψόνια ... και χώρια το ότι δεν ξέρεις πως θα σου βγει η παρτίδα ή τι αλλαγές τους κ@βλωσε να κάνουν :)

Μόνο για ποσότητες δεν συμφέρει ...
 
Πολύ φθηνότερα βγαίνει από το να θες 10 φυσίγγια ανάλογα τον καιρό και το όπλο ;)
Χώρια τα καψόνια ... και χώρια το ότι δεν ξέρεις πως θα σου βγει η παρτίδα ή τι αλλαγές τους κ@βλωσε να κάνουν :)

Μόνο για ποσότητες δεν συμφέρει ...
Έτσι‼️μετρημένα κ μελετημένα τα μπαμ‼️κ κάθε φορά θα ξέρεις ποιος φταίει ‼️μεγάλη υπόθεση να αποκλειστούν οι υποθέσεις‼️
 
Δεν μπορώ να υπολογίσω πόσα φυσίγγια έχω ρίξει με αυτό το σεταπ Ν7-8-9-10.Ξερω την ταχύτητα του σαν το χέρι μου.Overkill δεν είδα ποτέ.Αιματα αδικαιολόγητα σπάνια εκτός των βολών που χτύπησαν φλέβες κάτω από φτερά κ.τ.λ.Θα πω όμως αυτό που είδα...Όταν χρησιμοποιώ το σωστό νούμερο για τις αποστάσεις που βγαίνω όλα πάνε ρολόι.Τρυγονι Ν7 γιατί κυνηγάω τις μακρινές ντουφεκιες.Στην τσίχλα που έχω ηρεμήσει Ν10 και παλιότερα στις μαύρες Ν11Χ30 το ίδιο σεταπ.Θυμαμαι έναν φίλο που του είχα δώσει ένα κουτί δικό μου.Ντουφεκισε 5 μαύρες,πήρε 3 ξερές σιδερωμενες στα 7-8 μέτρα και είχε ενθουσιαστεί.Του απάντησα ότι με τα κέντρα που έχει μόλις ξημερώσει θα φάει το κοντάκι, όπως και έγινε.Διπλοκαρτερο τα ίδια φυσίγγια ένας Ν8 ο άλλος 9 μπασιματα τσίχλας ψηλωμενα.
Η νύχτα με την μέρα.Τελος να πω ότι ναι το φυσίγγι αρχίζει να ρεταρει κάτω από τους 4C.Δεν έχω όμως καμία απαίτηση σε αυτό το σημείο, αλλάζω φυσίγγια σε παλιά Αquila που κάποτε την γεμίζαμε και στα υδρόβια για όσους θυμούνται.ΟΛΑ είναι θέμα ισορροπίας.
Φυσίγγι-τσοκ-αποσταση και ο τύπος που κρατάει το όπλο να μην είναι ξενυχτης ή χωρίς καφέ.Αυτα...
 
Απόσταση να υποθέσω μικρή, όπλο ;
Σκληρά σκάγια, μικρή απόσταση, μεγάλη ταχύτητα = διαμπερή => ζωντανά αν δεν πληγεί ζωτικό όργανο.

Τα αίματα, το έχουμε πει πολλές φορές, είναι απόρροια του ότι το θήραμα παραμένει ζωντανό, η καρδιά δουλεύει και προφανώς από τις πληγές βγαίνει αίμα.

Τα σκάγια είναι κρύα, δεν καυτηριάζουν την πληγή. :)
 
Tην Κυριακή το NSI classica 32 ( σταθερή αξία αδιαμφησβήτητα ) στον κάμπο ήταν κρότου λάμψης
καί απο ένα Α υψόμετρο καί πάνω ξύριζε .
Από φίλους αυτά σκοπευτές πολύ δυνατά ντουφέκια .Τόση ήταν η υγρασία κάτω που ούτε το speed 33.5
δούλεψε . Πολύ καλά κάτω πήγε το LAMBRO καφέ (αυτόπτης μάρτυρας) καί το NSI SIPE 32 n.7 απο καλό φίλο .
Λάμπη σε παρακαλώ κάνε μια δοκιμή.

Βάρα ένα βιβλίο σε ξηρό καιρό και άλλη μέρα γύρνα το από την ανάποδη και βάρα με το ίδιο φυσίγγι από το ίδιο κουτί σε υγρασία φουλ.
Αφαίρεσε τα εξώφυλλα !!!

Θερμοκρασίες να είναι περίπου ίδιες.
Ετσι να μου φύγει η απορία.

Το φυσίγγι να είναι τέτοιο που να δουλεύει με ξηρασία αλλά να τα φτύνει στην υγρασία.

Εκτός αν το έχεις κάνει, οπότε πες μου διαφορά σε διάτρηση.
 
Πολύ φθηνότερα βγαίνει από το να θες 10 φυσίγγια ανάλογα τον καιρό και το όπλο ;)
Χώρια τα καψόνια ... και χώρια το ότι δεν ξέρεις πως θα σου βγει η παρτίδα ή τι αλλαγές τους κ@βλωσε να κάνουν :)

Μόνο για ποσότητες δεν συμφέρει ...
Λες .big smile. .shake hands.
 
Αυτά τα ξέρεις εσύ αλλά εμένα μου έκαναν τρομερή εντύπωση.
Μόλις πάρω σύνταξη θα εισάγω αμερικάνικες πυρίτιδες :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Αμερικάνικες-πυρίτιδες.3052/page-2#post-473774

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Αμερικάνικες-πυρίτιδες.3052/page-2#post-473787
Και πολη καλα μαλιστα.κληνο βαρελια απο τωρααααααα
 
Δηλαδή πας για τρυγόνι. Την μια μέρα έχει 100% υγρασία και όλα είναι μούσκεμα, περπατάς και βρέχεται το μπατζάκι σου. Την άλλη μέρα ξερός καιρός που στεγνώνουν τα χείλη. Και θέλετε να μου πειτε ότι είναι εύκολο να βρείτε ένα φυσίγγι που να κάνει και στις δυο μέρες εξίσου καλά;;
Οι Αμερικάνοι βγάζουν τα ίδια φυσίγγια από Μεξικό μέχρι Αλάσκα, όχι από Κρήτη μέχρι Έβρο ;)
 
Back
Top