Φυσίγγια για τρυγόνι

Είδα κάπου ανέφεραν εδώ μέσα ότι ο Ρουμελιώτης άλλαξε τα 34 χωρίς ενημέρωση ισχύει κάτι τέτοιο??? μήπως αλλάξει και άλλα έτσι θυσιάζοντας το όνομα στον βωμό του κέρδους??
 
Χαχαχα είμαι ασυγκράτητος χαχαχα τι μανία έχεις με τις Ρεμί ρε συ μπενελακια σε γνώρισα εγω χαχα
Αμερικανα δεν έχω τουφεκισει ποτε ρε γ αυτό και τρελενομαι. Ασε που είναι οπλο θρύλος ετσι
 
Έχω παρατηρήσει κι εγώ Μίλτο ως τώρα πως ο GT & AQUILA βγάζουν σφηχτές τουφεκιές και τα πτερύγιά τους τα βρίσκω ανοιχτά όταν ρίχνω σε πίνακα π.χ....
Αντίθετα οι πιο πολλοί Gualandi τα πτερύγια κόβονται πλήρως κ βλέπω ανωμιόμορφες κατανομές από δαύτους.....
Καλά τα είπα ή λάθος έχω παρατηρήσει;; :rolleyes:
Καλα τα λες Κωστα οντως βγαζουν σφηχτες τουφεκιες..τα πτερυγια ανοιγουν γιατι απο το καλουπι τους εχουν λεπτες ενωσεις..τα γκουαλαντι εχουν αρκετα μαλακο πλαστικο και δεν τους πολυπροτιμαω στα σεταπ μου..ανομοιομορφες κατανομες δεν εχω παρατηρησει να σου πω την αληθεια..το αν θα ανοιξουν τα πτερυγια σε εναν συγκεντρωτηρα ειναι περισσοτερο θεμα πλαστικου αν χρησιμοποιειται πρωτογενες πλαστικο ή ανακυκλωσιμο υλικο
 
Έτσι κι αλλιώς δν βλέπω να ρίχνω τουφεκιά σε τοπιάρικο φέτος....:confused: οπότε δν θα υπάρξει και κούραση από πολλές τουφεκιές.hair.....

Γι'αυτό αποφάσισα τελικά, αν θελίσει ο θεός και η τύχη να παίξω σαν 1ο ένα μισόταπο του Stokas Ballander 33gr Νο:8 που έχω ακόμη κάμποσα......ως τα 30m με καλύπτη πλήρως και με (γλυκιά τουφεκιά) και 2ο & 3ο την περσυνή συνταγή του J&B Super 33gr No:7 το οποίο με έχει καλύψει άνετα σε περιπτώσεις και των 45m.... ;) και βλέπουμε.....pray to God.
Είναι πολλά τα γραμμάρια για τέτοια εποχή...Κατέβα παίξε μπάλα με 28αρια ή 30αρια
 
Είναι πολλά τα γραμμάρια για τέτοια εποχή...Κατέβα παίξε μπάλα με 28αρια ή 30αρια
Νίκο...Θα συμφωνίσω μαζί σου.
Ανέκαθεν εγώ στο τρυγόνι μου άρεσε να του ρίχνω 33gr......από τοπιάρικο κ περασματιάρικο....Τα συγκεκριμένα που αναφέρω δουλεύουν καλά στο όπλο μου και δουλεύουν καλά και με τη ζέστη κρατώντας συγκεντρώσεις & δραστικότητα...ταυτόχρονα δν θα κουραστώ από ανάκρουση, αφού δν είμαι και στα Σκόπια......;)
Πέρισυ τόλμησα 1η φορά και έριξα 30gr στο τρυγόνι και δυσκολεύτηκα.....γι'αυτό φέτος βλέποντας στον τόπο μου πως δν υπάρχει κινητικότητα λέω να μη το ρισκάρω με 28 ή 30gr ενώ πολύ θα το ήθελα αν υπήρχε εδώ πληθώρα από τρυγόνια.....;):)
 
Καλή κουβέντα κάνουμε αλλά ο καθένας ότι βολεβετε και τον κανει να νιώθει άνετα και σιγουριά σας εύχομαι να στε καλά όλοι να κάνουμε την καυλα μας και παλί με σεβασμό στο θυραμα και την φύση
 
Last edited:
Νίκο...Θα συμφωνίσω μαζί σου.
Ανέκαθεν εγώ στο τρυγόνι μου άρεσε να του ρίχνω 33gr......από τοπιάρικο κ περασματιάρικο....Τα συγκεκριμένα που αναφέρω δουλεύουν καλά στο όπλο μου και δουλεύουν καλά και με τη ζέστη κρατώντας συγκεντρώσεις & δραστικότητα...ταυτόχρονα δν θα κουραστώ από ανάκρουση, αφού δν είμαι και στα Σκόπια......;)
Πέρισυ τόλμησα 1η φορά και έριξα 30gr στο τρυγόνι και δυσκολεύτηκα.....γι'αυτό φέτος βλέποντας στον τόπο μου πως δν υπάρχει κινητικότητα λέω να μη το ρισκάρω με 28 ή 30gr ενώ πολύ θα το ήθελα αν υπήρχε εδώ πληθώρα από τρυγόνια.....;):)

Kαλησπερα και καλη εναρξη να εχουμε ολοι, χαιρετισμους και στα πατριωτακια μου επισης,

εγω θα συμφωνησω με τον μικρο Νικολα, λογο ζεστης τωρα στην εναρξη ειμαι και εγω λατρης των λίγων γραμμάριων, περσυ στην εναρξη οπως και φετος χρησιμοποιησα τα r.m black edition 28gr με τα νικελ σκαγια και τα lambro tordo τα κιτρινα με τα 30gr με 3αρι τσοκ στην benelli και οι εντυπωσεις μου ηταν οι αναμενόμενες, αν και ανεκαθεν στην εναρξη δεν χρησιμοποιουσα κατι παραπανω απο 31gr.
 
Euromix 7/8 παλαιας κοπής 31gr και φέτος στην έναρξη.
Τα έχουμε βρει καλά μεταξύ μας, όποτε το μόνο που ψάχνουμε είναι τα τρυγόνια.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι πολλοί πειραματισμοί δεν βοηθούν στην έναρξη.
 
Αυριο θα ξεκινησω με ενα σεταπ γεμισμενο με gp στα 31 γραμμαρια και οταν παρει και ζεστανει λιγο αν εχει και τρυγονια θα βαλω για πρωτη φορα εμπορικο μετα απο 9+ χρονια το nsi due spprting σε 8.5..οπλο benelli supersport τσοκ 4 αστρα
 
Παιδες, μου έφερε φίλος 3 κουτιά στοκας 30 γραμμάρια, τα εχει δοκιμάσει κανείς; να τα ρίξω αύριο η να τα βάλω στην άκρη για πρωτοχρονιά; τη συγκεκριμένη μάρκα άλλη μια φορά τη δοκίμασα σε 34γρ για φασσα και ήταν αρκετά καλά. Τα 30ρια όμως πρώτη φορά.
 
Eγώ, θα κάνω ποδαρικό με τα Royal Classic της Lambro στα 29.5 γραμμάρια σκάγια σε Νο 9 με συγκεντρωτήρα. Ρελιαστό, διαφανές κλείσιμο σε πολύ κοντό, 65άρη κάλυκα.
Για το Cynergy μου μια χαρά μαλακά πιστεύω θα είναι...! Στις μπούκες του, θα έχω βιδωμένα δύο τιτανιούχα αγωνιστικά τσοκ της Briley, με σύσφιγξη επί του κυρίως αυλού, 1,5/10 το ένα και 4/10 το άλλο...
Είδωμεν...
Το μόνο κακό, οι πολύ δυνατοί βοριάδες...! "Γαμώτη"...! :mad:
 
Last edited:
Παιδες, μου έφερε φίλος 3 κουτιά στοκας 30 γραμμάρια, τα εχει δοκιμάσει κανείς; να τα ρίξω αύριο η να τα βάλω στην άκρη για πρωτοχρονιά; τη συγκεκριμένη μάρκα άλλη μια φορά τη δοκίμασα σε 34γρ για φασσα και ήταν αρκετά καλά. Τα 30ρια όμως πρώτη φορά.
Ηλία όχι πειραματισμούς πρώτη μέρα, θα βάλεις αυτά που έχεις μεγαλύτερη οικειότητα και ρίχνεις κάθε χρόνο
 
Παιδες, μου έφερε φίλος 3 κουτιά στοκας 30 γραμμάρια, τα εχει δοκιμάσει κανείς; να τα ρίξω αύριο η να τα βάλω στην άκρη για πρωτοχρονιά; τη συγκεκριμένη μάρκα άλλη μια φορά τη δοκίμασα σε 34γρ για φασσα και ήταν αρκετά καλά. Τα 30ρια όμως πρώτη φορά.
Τα Στόκας τα έριχνα πιο παλιά στα τσιχλοκότσυφα κατά χιλιάδες σε 30 & 32 γρ....! Ικανοποιημένος ήμουνα και με το παραπάνω μάλιστα...!
Ο μακαρίτης ο Στόκας είχε "τρελό" μεράκι με τα κυνηγετικά φυσίγγια, με πατενταρισμένες ευρεσιτεχνίες στο ενεργητικό του, μα και διεθνή βραβεία ποιότητας και καινοτομίας...!!! Δυστυχώς, όλ' αυτά, πλέον, έχουν περάσει οριστικά στο παρελθόν, μετά τον θάνατο του ίδιου του Δημήτρη Στόκα πριν από αρκετά χρόνια... :(
 
Last edited:
Eγώ, θα κάνω ποδαρικό με τα Royal Classic της Lambro στα 29.5 γραμμάρια σκάγια σε Νο 9 με συγκεντρωτήρα. Ρελιαστό, διαφανές κλείσιμο σε πολύ κοντό, 65άρη κάλυκα.
Για το Cynergy μου μια χαρά μαλακά πιστεύω θα είναι...! Στις μπούκες του, θα έχω βιδωμένα δύο τιτανιούχα αγωνιστικά τσοκ της Briley, με σύσφιγξη επί του κυρίως αυλού, 1,5/10 το ένα και 4/10 το άλλο...
Είδωμεν...
Το μόνο κακό, οι πολύ δυνατοί βοριάδες...! "Γαμώτη"...! :mad:
Δυνατοί βοριάδες και σκάγια Νο:9......ίσως έχεις και αρκετή μετατόπιση της τουφεκιάς..........
 
Δυνατοί βοριάδες και σκάγια Νο:9......ίσως έχεις και αρκετή μετατόπιση της τουφεκιάς..........
Δεν θα μού είναι πρόβλημα αυτό Κώστα... Έχω κυνηγήσει άπειρες φορές τσιχλοκότσυφα σε τέτοιες συνθήκες με ψιλά σκάγια και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με τις προσκοπεύσεις...
Το θέμα μου, έγκειται στο εάν και κατά πόσο αυτός ο δυνατός αέρας θα δυσκολέψει τις πτήσεις των τρυγονιών σε βαθμό που δεν θα προλαβαίνω καλά-καλά να "ζυγιάζω" τις ντουφεκιές μου, με αποτέλεσμα να αστοχώ... Είναι που είναι ταχύτατα και όλο ελιγμούς τα τρυγόνια... εάν τα "φουσκώνει" και ο δυνατός αέρας... ανεβαίνει πολύ το επίπεδο δυσκολίας για εύστοχη ντουφεκιά, και ειδικά σε "κλειστόν" και κατάφυτον ελαιώνα με έντονο ανάγλυφο που τα κυνηγάω εγώ...!!!
 
Back
Top