Φυσίγγια για τρυγόνι

Βεβαίως και έχω ρίξει.Πρόχειρα τώρα σε νο10 έχω μερικά gm3 nsi...
Εντάξει στο περίπου κάτι θα δίξει.
Καλό θα ήταν να ρίξεις τα φυσίγγια που ρίχνεις πραγματικά......Τέλος πάντων....
Ρίξε....hunter.
 
Εγώ πέρσι που τα πουλιά μπαιναν ψηλωμενα έβαλα φουλ φρένου και 8 7,5 στα 30 31 γρ. Δεν θα το έκανα αν τα πουλιά παιζαν νορμαλ
Εγώ φίλε κατάλαβα ότι ως γνώμονα για φυσίγγι παίρνεις το τσοκ που θες να κυνηγήσεις. Σωστά?
 
Προς το τέλος της σεζόν απέκτησα ένα πλάγιο baikalaki 4-2 και το πρώτο κυνήγι του στην κατοχή μου θα ήταν περπατητο τσίχλας. Πήγα να πάρω ένα κουτάκι lambro tordo 32 σε 9άρι και δεν βρήκα και πήρα 10ρακι! Ένα πουλί ζωντανό δεν έπεσε!
 
Προς το τέλος της σεζόν απέκτησα ένα πλάγιο baikalaki 4-2 και το πρώτο κυνήγι του στην κατοχή μου θα ήταν περπατητο τσίχλας. Πήγα να πάρω ένα κουτάκι lambro tordo 32 σε 9άρι και δεν βρήκα και πήρα 10ρακι! Ένα πουλί ζωντανό δεν έπεσε!
Αν εξερέσουμε το τραύμα στο κεφάλι,έπειτα μη ξεχνάς όμως πως άλλο μυϊκό ιστό έχει μια τσιχλίτσα κ άλλο το τρυγώνι....Άλλες αντοχές το ένα και άλλες αντοχές το άλλο....εντός 35m πέφτουν.....απο κει κ πέρα είναι το ζητούμενο.....
Ρε Νο7 και βουρ να σπάει κόκκαλα.... .my man.
 
Δλδ ρε παιδιά είστε ιδιογομωτές αλλά καί ανασφαλείς για να έχετε πάντα ένα συγκεκριμένο εμπορικό πάντοτε μαζί σας για σιγουριά .
Ναί το classica είναι πολύ αξιόλογο φυσίγγι αλλά μπορείτε να το φτιάξετε σπιτικό
688 C7 1.65 X32 αντί του due pezzi NSI βάλτε τον LB6 στα 34 μμ με diana cal 20 12 mm με τα σκισίματα 4-5 χιλ στον LB6 6*
Kλείστε σε 2-3 το πολύ διαφορετικά τελικά ύψη κλεισίματος 57.5 -57 .8 καί σίγουρα θάχετε το δικό σας classica .
Ρίξτε με chrony στον πίνακα καί τελειώσατε .

Λάμπη δεν το εννοούσα έτσι. Πριν τις 2 τελευταίες χρονιές χρησιμοποιούσα το classica, δεν είναι θέμα ανασφάλειας αλλά νοσταλγίας θα έλεγα περισσότερο. Δλδ δεν σκέφτομαι μην τυχόν και δεν μου κάνει το δικό μου αφού το έχω δοκιμάσει και ξέρω τι μου προσφέρει.
 
Μπορείς να μου πεις γιατί να επιλέξουμε τέτοιο νο σκαγιων? Εγώ προσωπικά και πολλοί ακόμη δεν κυνηγάμε σε λιοσπορο και τα πουλιά μπαίνουν ορισμένες φορές όπως περιέγραψα επάνω.
Προσωπικά χρησιμοποιώ ν10 σε σφιχτά Ρέματα στο απογευματινό ή σε μικρά χωράφια με ηλιόσπορο όπου τα πουλιά θα έρθουν μέσα στα μούτρα μου εκεί με τον κύλινδρο και ν 10 θα μπορέσω να γεμίσω την περιφέρεια της τουφεκιές μου λόγο μεγάλου αριθμού σκαγιων γιατι σε τόσο κοντινά πουλιά δεν μπορείς να είσαι κέντρο πάντα έτσι αυτή η γεμάτη περιφέρεια θα μου δώσει το θήραμα ακόμα και όταν δεν είμαι καλά πάνω του, έτσι έχω βολευτεί εγώ τουλάχιστον.. Τώρα αν τα κυνηγήσω σε ανοιχτά μέρη όπου τα πουλιά περνάνε από οπουδήποτε kicks 3* και ν8! Το 7αρι το βρίσκω υπερβολή στο τρυγόνι από την στιγμή που με αυτό κυνηγάω παπιά και φάσσες..
 
Νίκο υπάρχουν άρθρα όμως που λένε πως τα πολύ ψιλά σκάγια 10-11-12 δν πρέπει να ρίχνονται κατά κανόνα από στενά τσοκ διότι τα σκάγια λόγο μικρού μεγέθους κολλάνε μεταξύ τους κ έπειτα χαλάει η κατανομή.
Εξαρτάται, το ισορροπημένο φυσίγγι λειτουργεί σε όλα τα τσοκ
 
Ορθότατον! (Διότι τα σφιχτά τσοκαρίσματα τσαλακώνουν πολύ πιο εύκολα τα ψιλά σκάγια με συνέπεια πολλά εκτρεπόμενα λόγω ακανόνιστου σχήματος και, ως εκ τούτου, πιο "φτωχές" κατανομές...)
τα 10αρια θελουν 5 τσοκ μεχρι 4 τσοκ , τα 9αρια , ολα τα προιγουμενα αλλα μεχρι 3 τσοκ ,τα 8 αρια ολα τα προιγουμενα μεχρι 2 τσοκ , ενω τα χοντρα σε ολα τα τσοκ , εκτος τα πολυ χοντρα να μην μπενουν σε 5 και 4 τσοκ , για να μην εχουμε μεγαλα κενα
 
Γιάννη θα τα βάλω και εγώ φέτος να τα δοκιμασω!
Μην τα βάλεις Ηλία.Ο Θοδωρής και ο Στέφανος μετά τι θα βαρεσουν ;; .yel.

Εμένα μου ταίριαξε απόλυτα φίλε.Μάλλον θα περάσω και από τον Αλέξη στο Αιγάλεω να πάρω oscar mix 8-9 για συμπλήρωμα και τέλος για φέτος με τα φυσίγγια για τρυγόνια .
 
Μην τα βάλεις Ηλία.Ο Θοδωρής και ο Στέφανος μετά τι θα βαρεσουν ;; .yel.

Εμένα μου ταίριαξε απόλυτα φίλε.Μάλλον θα περάσω και από τον Αλέξη στο Αιγάλεω να πάρω oscar mix 8-9 για συμπλήρωμα και τέλος για φέτος με τα φυσίγγια για τρυγόνια .
Το είχαν και με το classica αυτό το θέμα τα παλικαρια:p:p.....γενικά μαρεσουν τα φυσίγγια του gorilla παρά πολύ αλλά μόνο σε τιμές προσφορας;) αν θες στείλε μου πριν περάσεις από παρδαλακη να περάσω και εγώ να γνωριστούμε κιολας!
 
Το είχαν και με το classica αυτό το θέμα τα παλικαρια:p:p.....γενικά μαρεσουν τα φυσίγγια του gorilla παρά πολύ αλλά μόνο σε τιμές προσφορας;) αν θες στείλε μου πριν περάσεις από παρδαλακη να περάσω και εγώ να γνωριστούμε κιολας!
Το ίδιο και εμένα τα gorilla φίλε.Μαζι με τα ψιλά έχω και κάποια κουτιά στα 34,36,38 που θα ρίξω φέτος άμα μας κάνουν το χατίρι οι γαλάζιες .
Ναι φίλε θα σου στείλω pm όταν είναι να ανέβω προς Αιγάλεω. Λογικα κάποιο απόγευμα μέσα στις επόμενες εβδομάδες.
 
Μην τα βάλεις Ηλία.Ο Θοδωρής και ο Στέφανος μετά τι θα βαρεσουν ;; .yel.

Εμένα μου ταίριαξε απόλυτα φίλε.Μάλλον θα περάσω και από τον Αλέξη στο Αιγάλεω να πάρω oscar mix 8-9 για συμπλήρωμα και τέλος για φέτος με τα φυσίγγια για τρυγόνια .
Τα οσκαρ μιξ τι τιμη τα εχει?
 
Τα οσκαρ μιξ τι τιμη τα εχει?
Δεν έχω περάσει καθόλου τελευταία Κώστα από τον Παρδαλακη.Και τα oscar πρώτη φορά λέω να τα δοκιμάσω. Πιστευω ότι για έναρξη θα είναι ιδανικά και μου αρέσει και το ανάμεικτο 8-9 για τον τρόπο που κυνηγάω τα τρυγόνια.
 
Ειναι πολυ καλα και μαλακα και γενικα ειναι για ολο το χρονο αλλα να τα βρεις σε προσφορα γιατι ειναι λιγο τσιμπημενες η τιμες.
Κώστα πάντα ψωνίζω όταν μου τα πετάει προσφορά ο σαλαπατας παίρνω από δυο κούτες για να εχω
 
Παιδια ενημερωνω οτι ο Σαλαπατας βγαζει προσφορα καθε χρονο την 1η εβδομαδα μετα την ληξη του κυνηγιου.Μεγαλη γκαμα φυσιγγιων καθως και πολυ χαμηλες τιμες σε κουτα.Για οσους ενδιαφερονται το νου σας.
Τωρα,του χρονου δηλαδη!
 
Back
Top