Φυσίγγια για τρυγόνι

αμα ειναι το παλιο της nsi tortora το κιτρινο θα σου ελεγα αυτο με κλειστα τα ματια αλλα το καινουργιο ειναι πιο σκληρο και δεν του εχω εμπιστοσυνη ,της b&p με τιποτα ολα ζωντανα θα τα εχεις και θα πεφτουν μακρια οποτε πας στο royal στα 30γρ για μενα.
Με αυτή τι b&p τι γίνετε φιλέ μου και ειδικά με τα f2classic πρωτι φορά έχω φάει σκαλομα με φυσιγγι δε μπωρω να σταυρωσω πουλι και παλί ενώ λέω δε θα ξανάπαρω παλί μωλις τα δω εκεί δε μπωρω να αντισταθω μαλλων είναι σαν της δύσκολες γκομενες που δε μου κάνετε αλλά εγώ εκεί αυτήν θέλω χαχαχαχα έχω ρίξει καμιά νταλικα απο δαυτα και ένα καλάθι πουλια δεν έχω μαζέψει αλλά εκεί εγώ
 
Με αυτή τι b&p τι γίνετε φιλέ μου και ειδικά με τα f2classic πρωτι φορά έχω φάει σκαλομα με φυσιγγι δε μπωρω να σταυρωσω πουλι και παλί ενώ λέω δε θα ξανάπαρω παλί μωλις τα δω εκεί δε μπωρω να αντισταθω μαλλων είναι σαν της δύσκολες γκομενες που δε μου κάνετε αλλά εγώ εκεί αυτήν θέλω χαχαχαχα έχω ρίξει καμιά νταλικα απο δαυτα και ένα καλάθι πουλια δεν έχω μαζέψει αλλά εκεί εγώ
Το f2 θέλει υγρασία και κρύο για να δουλέψει όπως πρέπει κι έχε υπόψιν ότι είναι πολύ συγκεντρωτικό φυσιγγι
 
Με αυτή τι b&p τι γίνετε φιλέ μου και ειδικά με τα f2classic πρωτι φορά έχω φάει σκαλομα με φυσιγγι δε μπωρω να σταυρωσω πουλι και παλί ενώ λέω δε θα ξανάπαρω παλί μωλις τα δω εκεί δε μπωρω να αντισταθω μαλλων είναι σαν της δύσκολες γκομενες που δε μου κάνετε αλλά εγώ εκεί αυτήν θέλω χαχαχαχα έχω ρίξει καμιά νταλικα απο δαυτα και ένα καλάθι πουλια δεν έχω μαζέψει αλλά εκεί εγώ
Μονο στην υγρασία δε
Το f2 θέλει υγρασία και κρύο για να δουλέψει όπως πρέπει κι έχε υπόψιν ότι είναι πολύ συγκεντρωτικό φυσιγγι
μόνο σε υγρασια δεν το έχω δουλεψει πραγματικά! παντος συγγεντροτηκο δε το είδα μαλλων επηδει το παραταω όταν παω για σοβαρό κυνιγι στα κρύα θα το δω και στα κρύα φέτος γτ μη παει τσαμπα τόσο έρωτας χαχα σε ευχαριστώ παντος να σε καλά
 
Τις 2 τελευταίες χρονιές δουλέψαμε δικό μας φυσίγγι με μισόταπα. Γενικά για το ντόπιο τριγόνι και λόγω των μικρομεσαίων αποστάσεων που πετάει είναι νομίζω ότι καλύτερο. Δεν θέλω συγκεντρωτικό φυσίγγι αν και το classica το έχω πάντα πάνω μου στην έναρξη.
 
Τις 2 τελευταίες χρονιές δουλέψαμε δικό μας φυσίγγι με μισόταπα. Γενικά για το ντόπιο τριγόνι και λόγω των μικρομεσαίων αποστάσεων που πετάει είναι νομίζω ότι καλύτερο. Δεν θέλω συγκεντρωτικό φυσίγγι αν και το classica το έχω πάντα πάνω μου στην έναρξη.
Δλδ ρε παιδιά είστε ιδιογομωτές αλλά καί ανασφαλείς για να έχετε πάντα ένα συγκεκριμένο εμπορικό πάντοτε μαζί σας για σιγουριά .
Ναί το classica είναι πολύ αξιόλογο φυσίγγι αλλά μπορείτε να το φτιάξετε σπιτικό
688 C7 1.65 X32 αντί του due pezzi NSI βάλτε τον LB6 στα 34 μμ με diana cal 20 12 mm με τα σκισίματα 4-5 χιλ στον LB6 6*
Kλείστε σε 2-3 το πολύ διαφορετικά τελικά ύψη κλεισίματος 57.5 -57 .8 καί σίγουρα θάχετε το δικό σας classica .
Ρίξτε με chrony στον πίνακα καί τελειώσατε .
 
Καλημέρα παιδιά...Την περυσινη σεζόν δούλεψα με πολύ μεγάλη επιτυχία το gm3 nsi και j&b commando.Σε νούμερο 10 και τα δύο.Μη σας ξεγελά το νουμερο.Είναι εξαιρετικά φονικό το δεκαρακι με σφιχτά τσοκ...Φέτος έχω περισευμα δύο κιβώτια rc 32.Θα δουλέψουν λέτε καλά με θερμοκρασία?
Γνώμη μου είναι 32 γρ. no10 δεν χρειάζεται σφικτά τσοκ. Μέχρι ντεμί είσαι κομπλέ, που και πάλι σφικτό είναι, για τις αποστάσεις που προορίζεται το δεκαρακι.
 
Γνώμη μου είναι 32 γρ. no10 δεν χρειάζεται σφικτά τσοκ. Μέχρι ντεμί είσαι κομπλέ, που και πάλι σφικτό είναι, για τις αποστάσεις που προορίζεται το δεκαρακι.
Το 10καρακι ειναι ακαταλληλο για το τρυγονι γερασιμε διοτι το γεμιζεις το κρεας ολο σκαγια και ειναι ακαταλληλο προς βρωση.τουλαχιστον εγω δεν το μπορω καθολου.
 
Το 10καρακι ειναι ακαταλληλο για το τρυγονι γερασιμε διοτι το γεμιζεις το κρεας ολο σκαγια και ειναι ακαταλληλο προς βρωση.τουλαχιστον εγω δεν το μπορω καθολου.

Φίλε σέβομαι πολύ την γνώμη σου αλλά θα διαφωνήσω ως προς το δεκάρι.
Μέχρι πριν 2-3 χρόνια είχα την ίδια άποψη με εσένα αλλά βλέποντας τα φιλαράκια μου να ρίχνουν δεκάρια στα τρυγόνια αναθεώρησα πολλά!
Μέχρι τα 35 μέτρα θέριζαν και συγκεκριμένα με τα B&P Light 30gr.
Και στο φαγητό ελάχιστα σκάγια έμεναν μέσα στα τρυγόνια.Πραγματικά το τρυγόνι δεχόταν πολλά σκάγια με αποτέλεσμα τα τραυματισμένα να είναι ελάχιστα έως μηδαμινά θα έλεγα, αλλά ταυτόχρονα δεν τα χαλούσε ούτε έμαναν σκάγια μέσα του.
Να διευκρινίσω ότι εμείς τα κυνηγάμε στα λιόσπορα και στα δέντρα γύρο από αυτά οπότε οι τουφεκιές μας είναι μικρές και μεσαίες.
 
Το 10καρακι ειναι ακαταλληλο για το τρυγονι γερασιμε διοτι το γεμιζεις το κρεας ολο σκαγια και ειναι ακαταλληλο προς βρωση.τουλαχιστον εγω δεν το μπορω καθολου.
το 10αρακι ειναι καλο με κυλινδρο , δηλαδη το 5 αστρα τσοκ , και λιγα γραμμαρια μεχρι 30 , οστε να μην γεμηζει το πουλι σκαγια , αν και το χρησημοποιω σπανια , ακομα εχω 15 κιλα 10αρια , και δεν τα εχω γεμηση ακομα , απο 7αρι μεχρη και 9αρι βαζω ποιο συχνα , για τα περισοτερα θυραματα
 
Γνώμη μου είναι 32 γρ. no10 δεν χρειάζεται σφικτά τσοκ. Μέχρι ντεμί είσαι κομπλέ, που και πάλι σφικτό είναι, για τις αποστάσεις που προορίζεται το δεκαρακι.
Εδω θα διαφωνήσω...το δεκαρακι είναι εξαιρετικά φονικό σε αποστάσεις που δδεν το πιστεύουμε.Στις τσίχλες που είχα πολλές ευκαιρίες να δοκιμάσω μακρινά πουλιά Για να μην υπερβαλλω και πω 50, τα 40 μέτρα τα είχε άνετα αν ήμουν σκοπευτικα σωστός...Ίσως βέβαια παίζουν ρόλο το στήσιμο του όπλου και το kicks που συνδυάστηκαν για long range καταστάσεις...
 
Εδω θα διαφωνήσω...το δεκαρακι είναι εξαιρετικά φονικό σε αποστάσεις που δδεν το πιστεύουμε.Στις τσίχλες που είχα πολλές ευκαιρίες να δοκιμάσω μακρινά πουλιά Για να μην υπερβαλλω και πω 50, τα 40 μέτρα τα είχε άνετα αν ήμουν σκοπευτικα σωστός...Ίσως βέβαια παίζουν ρόλο το στήσιμο του όπλου και το kicks που συνδυάστηκαν για long range καταστάσεις...
Το 10καρακι ειναι ακαταλληλο για το τρυγονι γερασιμε διοτι το γεμιζεις το κρεας ολο σκαγια και ειναι ακαταλληλο προς βρωση.τουλαχιστον εγω δεν το μπορω καθολου.
Το σίγουρο είναι ότι ο καθένας χρησιμοποιεί ότι και όπως τον εξυπηρετεί. Προσωπικά 10αράκι δεν χρησιμοποιώ ποτέ και σε κανένα θήραμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κατάλληλο ή ακατάλληλο. Απλά δεν με γεμίζει με αυτοπεποίθηση οπότε το έχω αφήσει εκτός φαρέτρας. Αυτό που ανέφερα είναι ότι τα ψιλά σκάγια κατά την γνώμη μου δεν θέλουν κλειστά τσοκαρίσματα.
 
Γενικά εγώ που κυνηγάω τα τρυγόνια συστηματικά και τα τρώμε πολύ στο σπίτι αν και χρησιμοποιώ ν8/9/10 Δεν έτυχε ποτέ να βρω πάνω από ένα δύο σκάγια μέσα σε πουλί! Σε αποστάσεις μέχρι 30 μέτρα Όλα τα σκάγια ακόμα και σε αυτά τα νούμερα κανουν διαμπερές τραύματα και μετά από αυτά τα μέτρα δύσκολο να γεμίσεις το πουλί με σκάγια τόσα ώστε να μην τρώγεται ταπεινή μου άποψη πάντα..
 
Τα tortora τα δούλευα παλιά όπως και τα b&p τα αντίστοιχα. Για την έναρξη και τα 2 σκληρά με μέτρια απόδοση στην πολλή ζέστη.Αρκετα αποδοτικά και τα δύο όταν η θερμοκρασία έπεφτε. Για αρκετά χρόνια έριχνα το Βεργίνα 33 Λαμπρο με την xlr5 πολύ καλος συνδυασμός. Τώρα ριχνω με το πράσινο classic 32 με το δικαννο που αποδίδουν χειμώνα καλοκαίρι. Εξαιρετικό φυσίγγι που επίσης δοκίμασα και σε χαρτόνι αλλά και στα πουλιά είναι το eco 31 gorilla, το οποίο κόβει και αρκετά μακριά, με λίγο παραπάνω ανακρουση απ το lambro classic. Τα royal δε τα χω ρίξει, λογικά είναι καλό αλλά είναι ακριβό και ψηφίζω eco 31. Όλα σε νο8...
 
Σχετικώς με την απόδοση των διβασικών πυρίτιδων στις υψηλές θερμοκρασίες της έναρξης...
(Διότι οι "μύθοι" πρέπει κάποτε να καταρρίπτονται μια και καλή επιτέλους και να μην ανακυκλώνονται...)

ΔΙΒΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ

Πολλοί ισχυρίζονται ότι η χρήση διβασικών πυρίτιδων σε συνθήκες με αρκετή ζέστη και υψηλές θερμοκρασίες αντενδείκνυται και δίνει πιο «φτωχά» βλητικά αποτελέσματα…!
Ισχύει κάτι τέτοιο…; Και εάν ναι, κατά πόσο…;

Ευχαριστώ πολύ Νικήτα Κυπρίδημε, να ‘σαι πάντα καλά…!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Αυτά συνέβαιναν πολύ παλιά όταν δεν ήταν απόλυτα σταθεροποιημένες οι πυρίτιδες. Σήμερα οι διβασικές πυρίτιδες σταθεροποιούνται και δεν «ιδρώνουν» σε υψηλές θερμοκρασίες. Ωστόσο η μυθολογία καλά κρατεί και αναπαράγεται στα κυνηγετικά στέκια.
 
Δεν είναι θέμα τύπου πυρίτιδας, προφανώς και είναι θέμα στησίματος του φυσιγγιου. S4 διβασικη το classic lambro 32 s4 και το tortora. Το ένα δεν έχει πρόβλημα στη ζέστη το άλλο θελει πιο κρύα ατμόσφαιρα για να δουλέψει καλά.
 
τα ψιλά σκάγια κατά την γνώμη μου δεν θέλουν κλειστά τσοκαρίσματα
Ορθότατον! (Διότι τα σφιχτά τσοκαρίσματα τσαλακώνουν πολύ πιο εύκολα τα ψιλά σκάγια με συνέπεια πολλά εκτρεπόμενα λόγω ακανόνιστου σχήματος και, ως εκ τούτου, πιο "φτωχές" κατανομές...)
 
Last edited:
Back
Top