Φυσίγγια για την πέρδικα

Βαγγελη την δοκιμασα σε περδικοφυσιγγιο σε στοχο .....Την ειχα με Ν7....Μετα την εκλεισα με
Ν7+ 6 επανω....Αυτο που μου εδωσε στον στοχο....δεν μου αρεσε....Με κυλινδρο την πηρε ο διαολος
στα 25 - 30 μετρα....Ασχημη κατανομη...μεγαλα κενα ....με 4* αστρα παλι σχεδον τα ιδια...με 3* αστρα ''εστρωσε''
τι να την κανω με 3* αστρα??
Εβαλα διαμαντε μισοταπα για κοντα και μπιοριεταμπιλε 18 για ''μακρια'' και εβγαλα τουφεκιες διαμαντια
φιλε !!!

Νίκο βρήκα αυτή...:)

BIOR CHEDDITE Cal.16 H 18 mm

1646604850933.jpeg

αλλα...σε μια συνταγη που έχει Ζ2Μ 21 για να την κάνω ιμιδιασποράς με αυτόν επειδή είναι 18 χιλ. ύψος θα πρέπει να βάλω χαρτάκια υποθέτω, για να βγει η ογκομετρία. Αυτο δεν θα επηρεάσει την τουφεκιά?...πιο ψηλός δεν υπάρχει...:( και ο κάλυκας είναι ήδη 65 χιλ. για στρογγυλό....think.
 
Νίκο βρήκα αυτή...:)

BIOR CHEDDITE Cal.16 H 18 mm

View attachment 43864

αλλα...σε μια συνταγη που έχει Ζ2Μ 21 για να την κάνω ιμιδιασποράς με αυτόν επειδή είναι 18 χιλ. ύψος θα πρέπει να βάλω χαρτάκια υποθέτω, για να βγει η ογκομετρία. Αυτο δεν θα επηρεάσει την τουφεκιά?...πιο ψηλός δεν υπάρχει...:( και ο κάλυκας είναι ήδη 65 χιλ. για στρογγυλό....think.

Καλημερα καπτεν μου!!!
Αυτος ειναι ο bior...
O BIORIENTABILE 18 ειναι αυτος.....Και καμια σχεση το ενα βυσμα με το αλλο...
Βγαλε ογκομετρια με τον biorientabile!!! :)

εικόνα_Viber_2022-03-03_22-52-20-697.jpg

Εχει και Νο 21 και ειναι αυτος .

εικόνα_Viber_2022-03-07_08-32-21-928.jpg
Και Νο 25.

εικόνα_Viber_2022-03-07_08-32-29-187.jpg
 
Το περιοδικό Field & Stream προτείνει τις παρακάτω γομώσεις , μεταξύ άλλων και για Πέρδικα(την Τσούκαρ συγκεκριμένα).Δεδομένου οτι πρόκειται για γομώσεις 28 γρ. μόνο, με σκάγια Νο 7 1/2 (2,4 χιλ.), προτεινόμενες και με Cal.20, με χαμηλές μάλιστα ταχύτητες των 365 μ/δλ., περίπου , πως θα τις σχολιάζατε?:)

The Ultimate Shotshell Guide for Birds, Waterfowl and Turkeys

1647691871127.jpeg



shotshellguide_upland birds intro

UPLAND BIRDS
**Requirements: **
Pellet strikes in 30-inch circle: 130 (grouse, chukars); 230 (doves, woodcock)
Minimum pellet energy: 1 foot-pound Doves, woodcock, chukars, Hungarian partridge, and grouse and quail of various subspecies are the natural prey of the small-gauge shotguns Americans love. A trim smallbore makes sense if you plan to carry a gun a lot and shoot it only a little, or if you want to burn up shells without suffering recoil fatigue. The 23⁄4-inch 20 is enough for most upland hunting.

1647691683849.png

Upland Birds: TOP CHOICE WINCHESTER AA HEAVY TARGET LOAD 23⁄4-INCH 20-GAUGE 1-OUNCE NO. 71⁄2 SHOT
Pellet count: 350
Muzzle velocity: 1200 fps
Pellet energy at 30 yards: 1.5 foot-pounds
Recoil in a 61⁄2-pound shotgun: 18.7 foot-pounds
Average price: $10 for 25 Target loads like these AAs contain high-quality shot, so they pattern very efficiently. For 95 percent of upland hunting, 1 ounce of shot suffices. It’s an ideal payload for the 20-gauge. And 71⁄2s come close to being the all-around upland pellets: An ounce of them yields high enough pellet counts for small birds, and adequate energy is retained to 30-35 yards or more, which is an advantage in case you flush something large. I might switch to No. 8 shot in a 28-gauge load to keep pellet counts high.

1647691749319.png

Upland Birds: RUNNER-UP Federal Wing-Shok Quail Forever 23⁄4-inch 20-gauge 1-ounce No. 8 shot
410 pellets
1165 fps
 
Εχω κυνηγησει παλιοτερα μια σεζον περδικα με 28 γρ ν8 ιδιογωμοση ν1.5 390 .
Αν κυνηγας με σκυλο κ τουφεκας σε λογικες αποστασεις δεν εχεις θεμα.
ετσι ειναι φιλεμου σακηηηη,,απλα δεν θελω να απαντησω στους σκληροπερδικαδεςςςς .think.
 
Δεν θα έπρεπε να κυνηγαμε πέρδικα χωρίς σκύλο.
το λογικές απόστασης είναι λίγο σχετικο ο κάθε ένας το έχει διαφορετικά στο κεφάλι του.
Με λίγα λόγια 35 μέτρα είναι μια μακρινή Τουφεκιά στην πέρδικα.
Στο βουνό δεν είναι εύκολο αν δεν έχουμε μεγάλη εμπειρία ο υπολογισμός τον αποστάσεων,ένας καλός μπούσουλας είναι τα χρώματα του θηράματος. Τα βλέπεις, το έχεις, δεν τα βλέπεις καλύτερα να μην επιχείρησης Τουφεκιά, το ζωντανό θήραμα θα το ξαναβρείς, το τραυματισμένο δεν θα το ξαναβρείς.
27 γραμμάρια νο 7 είναι αρκετά όταν κυνηγάς με σκύλο.
 
Ορεινή η νησιωτική; με τι τσοκαρισμα;
Ορεινη, κυλινδρο ***** κ κλειστο βελτιωμενο ****1/2 μεχρι τα 30 μετρα δεν ειχα κανενα θεμα . Δυο πουλια που ηταν καθαρα πισωκωλα πλαναρισαν καμια δεκαρια μετρα πριν πεσουν κ τα βρηκα μετα απο ωρα με τα σκυλια , ηταν κ τα μοναδικα που εδειξαν να θελουν πιο χοντρο σκαγι κ πιο πολλα γραμμαρια
 
Last edited:
Ενα φυσιγγιο ( χειμερινο ) για περδικα....που πιστευω οτι δουλευει με οποιο τσοκ θελεις...
Εννοω και για κοντα με 4* - 5* αστρα...και με 3*.... και με οτι αλλο θεωρει καταλληλο αναλογα τα μετρα
που κυνηγαμε !!!

View attachment 45205View attachment 45206View attachment 45207
Όντως , φαίνεται καλό!Κάνα καλοκαιρινο έχεις να μας δείξεις;
 
Όντως , φαίνεται καλό!Κάνα καλοκαιρινο έχεις να μας δείξεις;

Exω Μανο. Εχω τοσα πολλα που δεν ξερω ποιο να διαλεξω...

Εχω σε Ν7 -Ν6 - Ν7+6 Για κοντα για μακρια... με διάφορες πυριτιδες......
Ξερεις τι δεν εχω ?? Ποδαρια και πνευμονια να τις κυνηγησω φιλε !!! ;) :(
 
Exω Μανο. Εχω τοσα πολλα που δεν ξερω ποιο να διαλεξω...

Εχω σε Ν7 -Ν6 - Ν7+6 Για κοντα για μακρια... με διάφορες πυριτιδες......
Ξερεις τι δεν εχω ?? Ποδαρια και πνευμονια να τις κυνηγησω φιλε !!! ;) :(
Και γω από φυσίγγια δεν έχω.προβλημα....... Με τα σημάδια τα βουνά που ψηλώνουν έχω......
 
Επειδή το Σ/Κ της έναρξης ήταν σκέτη απογοήτευση και τα ψάχνω όλα πάλι από την αρχή. Υπάρχει καμία πρόταση για συνδυασμούς φυσιγγιών εμπορίου για ορεινή με καραμπίνα Benelli. Αναφέρομαι σε κυνήγι σε ανοιχτό τόπο χωρίς θάμνους, θερμοκρασίες γύρω στους 10C, υψόμετρο 1500μ, τσοκ υπάρχουν *, ***, *****, το *** χρησιμοποιώ.
 
Επειδή το Σ/Κ της έναρξης ήταν σκέτη απογοήτευση και τα ψάχνω όλα πάλι από την αρχή. Υπάρχει καμία πρόταση για συνδυασμούς φυσιγγιών εμπορίου για ορεινή με καραμπίνα Benelli. Αναφέρομαι σε κυνήγι σε ανοιχτό τόπο χωρίς θάμνους, θερμοκρασίες γύρω στους 10C, υψόμετρο 1500μ, τσοκ υπάρχουν *, ***, *****, το *** χρησιμοποιώ.
Επειδή το Σ/Κ της έναρξης ήταν σκέτη απογοήτευση και τα ψάχνω όλα πάλι από την αρχή. Υπάρχει καμία πρόταση για συνδυασμούς φυσιγγιών εμπορίου για ορεινή με καραμπίνα Benelli. Αναφέρομαι σε κυνήγι σε ανοιχτό τόπο χωρίς θάμνους, θερμοκρασίες γύρω στους 10C, υψόμετρο 1500μ, τσοκ υπάρχουν *, ***, *****, το *** χρησιμοποιώ.
Nsi classica No 7,5 τσοκ 5*
Rc 32 τσοκ 3* Νο 7
Αργότερα όταν κρυώσει καλά ο καιρός RC4 SIERE ORO No 6 τσοκ 3*
 
Back
Top