Φυσίγγια για την πέρδικα

Καλημέρα Παναγιώτη!:)


Νομίζω.... ότι αν άφηνες λίγο ακόμα, να τουφεκούσες την πρώτη στα 20-25 μέτρα και την δεύτερη στα 30-35 θα ήταν καλυτέρα....και δεν φταίει το φυσίγγι...12-15 μέτρα δεν έχει ανοίξει ακόμα ...ο βελτιωμένος κύλινδρος η τέσσερα άστρα στα 15 μέτρα ανοίγει 50 πόντους και στα 25 μέτρα έχει ανοίξει 85 πόντους...

Επίσης όσο ποιο ψηλά τόσο ποιο αραιή ατμόσφαιρα, λιγότερη αντίσταση και άρα λιγότερη διασπορά, και εσύ κυνηγάς στα 1650 μέτρα λες...
Μιλάμε δηλαδή για 20-30 πόντοι ακόμα πιο κλειστή τουφεκιά τουλάχιστον...,εξ ου και οι αστοχίες...

Εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα κύλινδρο μη σου πω, για πρώτη τουφεκιά αλλά όχι διασποράς. Ένα ελαφρύ φυσίγγι 32 γρ. αρκεί, και το δυνατόν γρήγορο, να βοηθήσει στο άνοιγμα, αλλά να μην κλωτσήσει και σου χαλάσει την δεύτερη τουφεκιά...

Αλλά έστω μέχρι τα 30 μέτρα θα το πάρεις το πρώτο πουλί αν καλοσημαδέψεις και την ζυγίσεις την τουφεκιά...τώρα για την δεύτερη, δεν την κάνουν όλοι και όχι πάντα...

Υ.Γ: ...δεν έχω καμία εμπειρία από τα αλπικά και τις ορεινές, ούτε καν από τα 12αρια τουφεκιά γιατί κυνηγώ σε νησί , τσούκαρ, και με 16αρι...όποτε η γνώμη των υπολοίπων υπερισχύει...;)
έχεις απόλυτο δίκιο απλά ο πάνικος που σου δημιουργεί αυτό το πουλί στο σήκωμα όσα χρόνια κ ν περάσουν δεν φεύγει ποτέ από μέσα σου, πια φυσιγγγια χρησιμοποιείς ;
 
έχεις απόλυτο δίκιο απλά ο πάνικος που σου δημιουργεί αυτό το πουλί στο σήκωμα όσα χρόνια κ ν περάσουν δεν φεύγει ποτέ από μέσα σου, πια φυσιγγγια χρησιμοποιείς ;
...ιδιογόμωσης φυσίγγια μόνο , 27 γρ. με συγκεντρωτήρα , και στρογγυλό ρέλι, που αποδίδουν ΙC & MOD σε δίκαννο πλαγιόκαννο Cal.16...
 
Έχω κυνηγήσει πολλές φορές στις κορφές που λες. Έχω κοιμηθεί νύχτες, καλοκαίρια σε εκπαιδευτικά, με την σκηνή μου και τα σκυλιά. Στην Ψηλή κορφή, Στο βουνό της κοπέλας, στις κεραίες.Δυστυχώς φίλε μου το Περγαντί, έχει δεχθεί μεγάλη πίεση, νόμιμη και παράνομη. Πάλι καλά που κρατάει και λίγα πουλιά, γιατί κατεβαινουν χαμηλότερα, σε σημεία ντυμένα και βρίσκουν καταφύγιο. Να είσαι καλά, να χαίρεσαι τα κυνήγια σου και να φυλάς, τα μέρη που κυνηγάς.
Καλησπέρα παιδιά και καλή σαρακοστή.Ηξερα ένα παλικάρι από Βόνιτσα που κυνηγούσε πέρδικα στα Ακαρνανικά,είχε ποιντερ με την επωνυμία της υψηλής κορυφής,ήταν να πάρω ένα κουτάβι αλλά δεν βρεθήκαμε από κοντά,τον γνωρίζεται μήπως μιας και κυνηγάτε στην ίδια περιοχή?
 
Ο Μάκης ο Παρθένης έχει αυτά τα Πόιντερ.
Δεν τον γνωρίζω,προσωπικά.
Έχω ακούσει, πολύ καλά λόγια,για τα σκυλιά του
Καλησπέρα παιδιά και καλή σαρακοστή.Ηξερα ένα παλικάρι από Βόνιτσα που κυνηγούσε πέρδικα στα Ακαρνανικά,είχε ποιντερ με την επωνυμία της υψηλής κορυφής,ήταν να πάρω ένα κουτάβι αλλά δεν βρεθήκαμε από κοντά,τον γνωρίζεται μήπως μιας και κυνηγάτε στην ίδια περιοχή?
 
Κοσμήματα γεμισμένα από ένα φίλο για μένα με μεράκι








Όπως και τα 36αρια και αυτά με μαλινη πάλι με τέκνα με μολύβια που τις καιγανε τις περδικες

Μπραβο στον φιλο που στα εφτιαξε.....Οπτικα πολυ ομορφα.....Θα προτιμουσα το Ν7 κατω και τα Ν6 επανω.
Εκτος και αν το βαζεις για πρωτο φυσιγγιο στην φερμα.... Παναγιωτη !!!
 
Νομίζω.... ότι αν άφηνες λίγο ακόμα, να τουφεκούσες την πρώτη στα 20-25 μέτρα και την δεύτερη στα 30-35 θα ήταν καλυτέρα....και δεν φταίει το φυσίγγι...12-15 μέτρα δεν έχει ανοίξει ακόμα ..
Συμφωνώ, πολυ κοντινές τουφεκιές για περδικα, δεν είναι μπεκάτσα στα πυκνα κ δεν υπάρχει λόγος βιασύνης...
έχεις απόλυτο δίκιο απλά ο πάνικος που σου δημιουργεί αυτό το πουλί στο σήκωμα όσα χρόνια κ ν περάσουν δεν φεύγει ποτέ από μέσα σου, πια φυσιγγγια χρησιμοποιείς ;

Αυτη είναι η άμυνα της περδικας απέναντι στον κυνηγο, να καταφέρει να τον πανικοβαλλει, αν το πετυχει τις περισσοτερες φορές θα βγει νικήτρια,
Και μετα θα κάτσει σε μια πετρα να αναρωτηθει πως γίνεται να πετυχενει αλλά θηράματα μικρότερα, και αστοχεί στα...κοτοπουλα που βγήκαν μπροστά του...

Προσπαθησε να κρατάς την ψυχραιμία σου όσο μπορείς ώστε να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις, σίγουρα ο σκυλος φερμας που τις κυνηγάς βοηθάει (και) σε αυτό....

Δεν νομίζω πως πρεπει να εστιάσεις την προσοχη σου σε άλλα φυσίγγια...
 
Νίκο Καλημέρα!:)

.shake hands....ίσως η βέλτιστη λύση για πρώτη τουφεκιά. Άσε που αν το φυσίγγι είναι ποιοτικό , σκοτώνει και πιο μακριά απ' οτι νομίζουμε...;)

Ναι εχεις δικιο Καπτεν !!! Ολες οι μισοταπες εκτος απο τις Free shot που δεν γουσταρω και δεν τις
δουλευω....ολες αναλογα το τσοκ....κρατανε μετρα,,,,στον δε κυλινδρο μεχρι τα 25 μετρα δεν γλυτωνει
τιποτα!!!
 
Μπραβο στον φιλο που στα εφτιαξε.....Οπτικα πολυ ομορφα.....Θα προτιμουσα το Ν7 κατω και τα Ν6 επανω.
Εκτος και αν το βαζεις για πρωτο φυσιγγιο στην φερμα.... Παναγιωτη !!!
1o νικο και σε πολλά.μερη και 2ο φωτια
 
Ναι εχεις δικιο Καπτεν !!! Ολες οι μισοταπες εκτος απο τις Free shot που δεν γουσταρω και δεν τις
δουλευω....ολες αναλογα το τσοκ....κρατανε μετρα,,,,στον δε κυλινδρο μεχρι τα 25 μετρα δεν γλυτωνει
τιποτα!!!
Τις free shot γιατί δεν τις γουστάρεις Νίκο???? Για πες.......
 
1o νικο και σε πολλά.μερη και 2ο φωτια

ΟΚ...Εαν ειναι με το Ν6 κατω εχουν μεγαλυτερη διασπορα απ'οτι εαν ηταν ηταν αντιστροφα.
Με τα Ν6 κατω και κυλινδρο τα 25 μετρα τα εχεις....για να εχεις 30+μετρα θελεις 3* αστρα με αυτο
το στησιμο Παναγιωτη!!!
 
Τις free shot γιατί δεν τις γουστάρεις Νίκο???? Για πες.......

Βαγγελη την δοκιμασα σε περδικοφυσιγγιο σε στοχο .....Την ειχα με Ν7....Μετα την εκλεισα με
Ν7+ 6 επανω....Αυτο που μου εδωσε στον στοχο....δεν μου αρεσε....Με κυλινδρο την πηρε ο διαολος
στα 25 - 30 μετρα....Ασχημη κατανομη...μεγαλα κενα ....με 4* αστρα παλι σχεδον τα ιδια...με 3* αστρα ''εστρωσε''
τι να την κανω με 3* αστρα??
Εβαλα διαμαντε μισοταπα για κοντα και μπιοριεταμπιλε 18 για ''μακρια'' και εβγαλα τουφεκιες διαμαντια
φιλε !!!
 
Καλησπέρα παιδιά και καλή σαρακοστή.Ηξερα ένα παλικάρι από Βόνιτσα που κυνηγούσε πέρδικα στα Ακαρνανικά,είχε ποιντερ με την επωνυμία της υψηλής κορυφής,ήταν να πάρω ένα κουτάβι αλλά δεν βρεθήκαμε από κοντά,τον γνωρίζεται μήπως μιας και κυνηγάτε στην ίδια περιοχή?
Φίλε μου, εγώ δεν τον ξέρω.
 
Ο Μάκης ο Παρθένης έχει αυτά τα Πόιντερ.
Δεν τον γνωρίζω,προσωπικά.
Έχω ακούσει, πολύ καλά λόγια,για τα σκυλιά του
Ναι Δημήτρη έχω να μιλήσω 5-6 χρόνια μαζί του και γι'αυτό ρώτησα τον φίλο που έχει επαφές με την περιοχή αν τον γνωρίζει και σε ποια φάση βρίσκεται εκτροφικα.
 
Καλησπέρα παιδιά και καλή σαρακοστή.Ηξερα ένα παλικάρι από Βόνιτσα που κυνηγούσε πέρδικα στα Ακαρνανικά,είχε ποιντερ με την επωνυμία της υψηλής κορυφής,ήταν να πάρω ένα κουτάβι αλλά δεν βρεθήκαμε από κοντά,τον γνωρίζεται μήπως μιας και κυνηγάτε στην ίδια περιοχή?
Όπως είπαν ο Μάκης ο Παρθένης έχει αυτή την επωνυμία στα σκυλιά του , αυτή την στιγμή εκτροφικα είναι στα ύψη, αν έχεις σκοπό ν παρεις κουτάβι από τον Μάκη δεσε τ μάτια σου κ απλά πιάσε οποία να ναι είναι από τα λίγα άτομα που έχουν πλήρη επίγνωση
 
Σογουρα έχει κάποια άλφα τιμή αν δεις της εγκαταστάσεις τα ζώα του κ όλα όσα συνεπάγονται για τ σκυλιά μόνο μπράβο μπορείς ν πεις
Το ξέρω φίλε μου. Και συμφωνώ με όσα έγραψες παραπάνω…Απλά δεν μπορούν να αντιληφθούν όλοι το γιατί ένα κουτάβι κοστίζει…
 
Δηλαδή πόσο δίνει ένα κουτάβι αφού έχει τόσο καλά ζώα?
Αυτό ακριβώς δν τον γνωρίζω και δεν θ έπαιρνα θέση σε οικονόμικο τομέα. Για τ ζώα του ξερω τ έχω δει πάνω στο κυνήγι και πέρδικα και μπεκάτσα , πέραν τον μεγάλων σκυλιών του, και τα κουτάβια που κρατάει είναι σε φοβερή κυνηγετική κατάσταση , αυτά που γνωρίζω με σιγουριά τ οικονομικό δν το γνωρίζω
 
Back
Top