Φυσίγγια για την πέρδικα

Επειδή το Σ/Κ της έναρξης ήταν σκέτη απογοήτευση και τα ψάχνω όλα πάλι από την αρχή. Υπάρχει καμία πρόταση για συνδυασμούς φυσιγγιών εμπορίου για ορεινή με καραμπίνα Benelli. Αναφέρομαι σε κυνήγι σε ανοιχτό τόπο χωρίς θάμνους, θερμοκρασίες γύρω στους 10C, υψόμετρο 1500μ, τσοκ υπάρχουν *, ***, *****, το *** χρησιμοποιώ.
Nsi special game n7 ,rotwiell wenmansell 36 gr n7,n6.
 
Φέτος αποφάσισα να εμπιστευτώ ένα φυσιγγι μιας Ελληνικής βιοτεχνίας , άφησα τις παλιες επιλογές Ιταλικών χρόνια δοκιμασμένων και είπα να δώσω μια ευκαιρία μετά από χρόνια σε κάποια ενχωρια εταιρία . Το φυσιγγι αυτό είναι το extra grand 36γρ νο 6 της εταιρείας Oscar, αν δεν κάνω λάθος κάλυκας καψυλι cheditte, πυριτιδα mb 36 και βύσμα μαλλον Θωδη πρασίνου χρώματος . Αν και κυνηγώ ποιο πολύ με διαμέτρημα 20 όσα κυνηγια έκανα με δωδεκαρι έγιναν με αυτά , μπορω να πω ότι είμαι υπερευχαριστημένος από αποδοση καθαρά σκοτωματα σε διάφορες αποστάσεις , λίγα αίματα μόνο σε μέρες με πολύ ζέστη (κάτι το φυσιολογικό) . Δοκιμασμένο σε όπλα beretta και benelli με το τσοκ brain mr την ίδια εντύπωση άφησε και στον ξάδερφο μου που τα μοιραστήκαμε με όπλα remi 1100 και beretta a 302.
 
Φέτος αποφάσισα να εμπιστευτώ ένα φυσιγγι μιας Ελληνικής βιοτεχνίας , άφησα τις παλιες επιλογές Ιταλικών χρόνια δοκιμασμένων και είπα να δώσω μια ευκαιρία μετά από χρόνια σε κάποια ενχωρια εταιρία . Το φυσιγγι αυτό είναι το extra grand 36γρ νο 6 της εταιρείας Oscar, αν δεν κάνω λάθος κάλυκας καψυλι cheditte, πυριτιδα mb 36 και βύσμα μαλλον Θωδη πρασίνου χρώματος . Αν και κυνηγώ ποιο πολύ με διαμέτρημα 20 όσα κυνηγια έκανα με δωδεκαρι έγιναν με αυτά , μπορω να πω ότι είμαι υπερευχαριστημένος από αποδοση καθαρά σκοτωματα σε διάφορες αποστάσεις , λίγα αίματα μόνο σε μέρες με πολύ ζέστη (κάτι το φυσιολογικό) . Δοκιμασμένο σε όπλα beretta και benelli με το τσοκ brain mr την ίδια εντύπωση άφησε και στον ξάδερφο μου που τα μοιραστήκαμε με όπλα remi 1100 και beretta a 302.
MB36 και 36γρ 6άρι λογικό είναι!
 
MB36 και 36γρ 6άρι λογικό είναι!
Και όμως Νικόλα τα long range τα εριχνε ο συνκυνηγος μου ίδια μέρα με μια remi 11-87 δεν ξέρω τι έφταιξε αλλά δεν έκοβαν την συγκεκριμενη. Είπαμε αβυσσως το φυσιγγι , έχω και γώ ένα κουτακι αλλά δεν τα δοκίμασα φέτος , στο παρελθόν που τα έριξα μαρεσαν .
 
Και όμως Νικόλα τα long range τα εριχνε ο συνκυνηγος μου ίδια μέρα με μια remi 11-87 δεν ξέρω τι έφταιξε αλλά δεν έκοβαν την συγκεκριμενη. Είπαμε αβυσσως το φυσιγγι , έχω και γώ ένα κουτακι αλλά δεν τα δοκίμασα φέτος , στο παρελθόν που τα έριξα μαρεσαν .
Εγω σε 7αρια τα εριχνα το 6αρι δεν μου άρεσε είχε ανοιχτή ντουφεκια σε σχέση με το 7
 
Screenshot_20221127-190342_Chrome.jpgΔοκίμασα χτες αυτό το φυσίγγι στην πέρδικα το έριξα με το πλάγιο με 3* τουφεκισα μια πέρδικα έπεσε ξερή γύρω στα 20 μέτρα ωραία τουφεκια εγώ το πήρα σε Ν 4/6 και μαδησα το πουλί σειμερα και βρήκα ένα σκαγι στο κεφάλι Ν4 και 2 Ν7 λογικά στα 20 μέτρα έπρεπε να έχει και άλλα σκάγια θα το δοκιμάσω σε πίνακα να δω τι θα παρω
 
View attachment 61323Δοκίμασα χτες αυτό το φυσίγγι στην πέρδικα το έριξα με το πλάγιο με 3* τουφεκισα μια πέρδικα έπεσε ξερή γύρω στα 20 μέτρα ωραία τουφεκια εγώ το πήρα σε Ν 4/6 και μαδησα το πουλί σειμερα και βρήκα ένα σκαγι στο κεφάλι Ν4 και 2 Ν7 λογικά στα 20 μέτρα έπρεπε να έχει και άλλα σκάγια θα το δοκιμάσω σε πίνακα να δω τι θα παρω
Παναγιώτη γιατί 4/6 σε φυσιγγι διασποράς?
 
View attachment 61323Δοκίμασα χτες αυτό το φυσίγγι στην πέρδικα το έριξα με το πλάγιο με 3* τουφεκισα μια πέρδικα έπεσε ξερή γύρω στα 20 μέτρα ωραία τουφεκια εγώ το πήρα σε Ν 4/6 και μαδησα το πουλί σειμερα και βρήκα ένα σκαγι στο κεφάλι Ν4 και 2 Ν7 λογικά στα 20 μέτρα έπρεπε να έχει και άλλα σκάγια θα το δοκιμάσω σε πίνακα να δω τι θα παρω
Αυτά τα διασποράς τα θεωρώ αντιαθλητικά για κυνήγι πέρδικας .
Αυξάνονται πολύ οι πιθανότητες επιπόλαιων τραυματισμών .
 
Αυτά τα διασποράς τα θεωρώ αντιαθλητικά για κυνήγι πέρδικας .
Αυξάνονται πολύ οι πιθανότητες επιπόλαιων τραυματισμών .

To ίδιο θα λέγαμε κ για όσους δεν χρησιμοποιούν διασποράς αλλά τις τουφεκανε σε μεγάλες αποστάσεις....
Με 3* τα έριξε κ για τις αποστασεις που τα θέλει τα πουλια κεραυνοβολουνται...

Αν εχω κάποια ένσταση είναι στο ότι ενδέχεται να σκαγιαστουν κ άλλα πουλια του κοπαδιού...
 
Αυτά τα διασποράς τα θεωρώ αντιαθλητικά για κυνήγι πέρδικας .
Αυξάνονται πολύ οι πιθανότητες επιπόλαιων τραυματισμών .
Α μπράβο Λαμπη , όχι μόνο για αυτήν που σημαδεύουμε αλλά θα πάρουν σκάγια και οι άλλες που θα σηκωθούν μαζί .
 
Διασποράς μόνο στα σπασμένα πουλια που είναι βιδωμένα και τα πατς να σηκωθούν.
Εγώ Νικόλα δεν τα πρωτιμησα ποτέ , δεν μου χρειαστηκαν κιολας η περδικα κυνηγιεται στα Αλπικά τι να την κάνω την διασπορά . Αν είχα αρχίσει να γεμίζω στο αγαπημένο μου διαμέτρημα το φυσιγγι της θα ήταν ένα μαλινοταπο με καθεαυτού μαλινη η ένα τύπου Στόκα double .
 
Εγώ Νικόλα δεν τα πρωτιμησα ποτέ , δεν μου χρειαστηκαν κιολας η περδικα κυνηγιεται στα Αλπικά τι να την κάνω την διασπορά . Αν είχα αρχίσει να γεμίζω στο αγαπημένο μου διαμέτρημα το φυσιγγι της θα ήταν ένα μαλινοταπο με καθεαυτού μαλινη η ένα τύπου Στόκα double .
Φίλε μου από το 2019 που έκανα με σοκολ και κετσε έβαζα 2 μαλλίνες και στην φερμα έκανα και 2 πουλια...με 4τσοκ
Αλλα αυτα με έμπειρο σκυλί που τα κόλλαγε τα πουλια.. φέτος με αυτόν με συγκεντρωτηρα παίζω...
Διασποράς έχω πάρει κάτι πουλια σε ανάμικτα κυνήγια μπεκάτσας που από τα σηκωματα τραβαγαν ψηλά οι μπεκάτσες και ήταν τυχαία ποιο κάτω πέρδικες και τυχαία επερνα καμια φέρμα σε περδικα και έκανα... αλλιώς περδικα με συγκεντρωτηρα και μαλλινη με διασποράς ποτέ δεν ξεκίνησα να παω.
 
όχι μόνο για αυτήν που σημαδεύουμε
Αν σκορποσκαγιαζει τόσο πολυ με 3* σε κοντινές αποστάσεις για ένα θήραμα μεγέθους περδικας τότε ναι......

Σε γενικές γραμμές όμως συμφωνώ Κώστα,δεν πρεπει να αναζητούμε διασπορές σε αυτό το θηραμα..
Αν η αλήθεια είναι ότι ένας περδικοτοπος δεν είναι παντοτε καθαρός, πουρναρια, ελατα κλπ συν ότι τα μεγάλα υψόμετρα "σφίγγουν" την τουφεκιά όπως λέγεται..

η ένα τύπου Στόκα double .
Τα πρωτα με τον φελλο...
Ότι πιο μερακληδικο κ ότι το καλυτερο παρουσίασε τα τελευταία χρόνια της ζωής του....
 
Last edited:
Back
Top