Φυσίγγια για την Φάσσα

Καλημέρα σας!
Βαγγέλη τελευταία παρτίδα που πήρα είναι με tecna.
Αλλά όπως είπε ο Βασίλης από πάνω τα έχουν ψιλόμπερδέψει.
Θεωρώ ιεροσυλία αυτό το φυσίγγι θρύλος της NSI να μην είναι με Tecna..πήρα 2 φασσες χθες με αυτά,αλλά στην μια στεναχωρήθηκα πολύ πραγματικά ..πήγα να πάρω το πουλί και ήταν διαλυμένο..ήταν περίπου 20 με 25 μέτρα..
Τα χω αγοράσει από Ιουλιο για να μη τα χρυσοπληρωσω σε δυο μήνες.. Ώρα είναι τώρα να ψάχνω τι μπαρουτι έχουν.. Ωραία πλακα μας κάνουν...
 
Και το πέταγμα της θυμίζει μικρό γεράκι, ιδίως όταν πλαναρει, το πιο νόστιμο και ακριβοθωρητο είδος τσίχλας για μένα
Συμφωνώ και εγώ. Με μικρή εμπειρία, όταν τις πρωτοείδα στην ορεινή Ναυπακτία ερχόμενες, τις πέρναγα για μικρά γεράκια
 
Στέλιο, έχω ρίξει αμέτρητες φορές σε φάσσα όντας βρισκόμενος σε καρτέρι δεντρότσιχλας, δεν έχω πάρει φάσσα ΠΟΤΕ με ψιλότερα σκάγια από # 7 1/2 Φ2,4 μοναδική ΕΞΑΙΡΕΣΗ που την θυμάμαι έντονα με 8αρι Φ2,25 36γρ φυσίγγι ΠΕΡΙΣΤΕΡΟΒΟΛΙΑΣ που την πήρα επειδή της έσπασε το φτερό στα 35++++ μ

ακριβως εξαιτίας αυτού του γεγονότος τις τσαρτσαρες και τις δεντρότσιχλες τις κυνηγάω με 7αρια και 7μισαρια


* turdus viscivorus: τσαρτσάρα, κυριαρίνα, δεντρότσιχλα, ελατότσιχλα, κεδρότσιχλα, βουνίσια τσίχλα, γερακότσιχλα
** turdus pillaris: δεντρότσιχλα, γκριζοκέφαλη τσίχλα, γερακότσιχλα, γαιδουρότσιχλα
Εγώ ποτέ δεν έχω πάρει φάσσα με 7 ή ψιλότερο.

ps
Γιατί ποτέ δεν έχω ρίξει με ψιλότερο .very funny.
 
Κυνηγιούνται και τα δύο με 28γρ δεν είδες?
Και με 24 και με 24 αλλα δεν ξαναβαζω την φωτο γιατι θα τις δαγκωσει η χηνα του Σακη .sarcastic.

Αμα ειναι κανονικη η αποσταση της φασσας Μια χαρα πεφτει αμα την κεντραρεις
Καη λαμαρινα κοντα τρυπαει.big smile.

Εδω η κουρουνα και πεφτει συκο η φασσα θα κανει την δυσκολη
 
Εγώ ξέρω να μετράω μέχρι το 6 στη φάσσα.
Από που ξεκινάς να μετράς όμως ; :)

Πηνειός πριν χρόνια.
Παπιά γιοκ.
Στον γυρισμό βλέπω ένα κοπάδι καμμιά 100ή πουλιά σε ύψος που και τα παπιά ζαλίζονται.
Βγάζω το #4 βάζω ένα #2 (δεν είχα χοντρότερο) μια τουφεκιά, ένα πουλί, ένα σκάγι στο κεφάλι.
Η πιο μακρινή φάσσα, με το πιο χοντρό σκάγι που έχω πάρει, με μονή τουφεκιά :)
 
Από που ξεκινάς να μετράς όμως ; :)

Πηνειός πριν χρόνια.
Παπιά γιοκ.
Στον γυρισμό βλέπω ένα κοπάδι καμμιά 100ή πουλιά σε ύψος που και τα παπιά ζαλίζονται.
Βγάζω το #4 βάζω ένα #2 (δεν είχα χοντρότερο) μια τουφεκιά, ένα πουλί, ένα σκάγι στο κεφάλι.
Η πιο μακρινή φάσσα, με το πιο χοντρό σκάγι που έχω πάρει, με μονή τουφεκιά :)
Λογικό δεν κυνηγάς φάσσα .yel.
Αυτός που κυνηγάει φασσες δεν στέκεται σε τυχερή βολή,δεν παίζει με τα γραμμάρια και δεν ντουφεκαει ότι περάσει.Βγαινει όπου πρέπει για να υπάρχει ροή.Δεν καίει το μέρος και δεν έχει πρώτο ζητούμενο την καρπωση.
 
Λογικό δεν κυνηγάς φάσσα .yel.
Αυτός που κυνηγάει φασσες δεν στέκεται σε τυχερή βολή,δεν παίζει με τα γραμμάρια και δεν ντουφεκαει ότι περάσει.Βγαινει όπου πρέπει για να υπάρχει ροή.Δεν καίει το μέρος και δεν έχει πρώτο ζητούμενο την καρπωση.
Γράψε ένα βιβλίο ρε Κουμπάρε να σωθούμε... :p .RESPECT.
 
Back
Top