Φυσίγγια για την Φάσσα

εκεί που τις κυνηγάω περνάνε σαν τα φαντάσματα,τελευταία στιγμή τις βλέπω και περιθώριο λίγο συνήθως να τους ρίξεις ..
Έτσι τις κυνηγάω κι εγώ Γιάννη...κλειστά μέρη που αν δεν είναι και πολύ υποψιασμενες κάνεις ωραία κυνήγια. Μονές τουφεκιές και καλή κάλυψη να μη με βλέπουν καθόλου.
Προπερσι είχα πάει για έναρξη στην Αγιά Γαλήνη.... Έβλεπα τα πουλιά από πολύ μακριά.... αλλά έπρεπε να τουφεκισω στα 40/50 μέτρα το λιγότερο...σε μια μόνο σήκωσα τουφέκι κι αυτή με χαιρέτησε....
 
Καλησπέρα σας! Τσιμπησα 2 κουτάκια N6 για την φασσα κυρίως και αν πάω καμία φορά στην πέρδικα.
Αεροδρόμιο και Κρήτη και ειδικά Χανιά λίγο δύσκολο φίλε Νίκο..εκεί που τις κυνηγάω περνάνε σαν τα φαντάσματα,τελευταία στιγμή τις βλέπω και περιθώριο λίγο συνήθως να τους ρίξεις ..Γι αυτό πήρα την μάλλινη τάπα (special game 32gr) .θα βάλω πρώτο αυτό.
Έτσι τις κυνηγάω κι εγώ Γιάννη...κλειστά μέρη που αν δεν είναι και πολύ υποψιασμενες κάνεις ωραία κυνήγια. Μονές τουφεκιές και καλή κάλυψη να μη με βλέπουν καθόλου.
Καλόριχτα και εύστοχα, Γιάννη !!! Πάντως θεωρώ υπερβολικό το Νο.6 για τις δικές μας συνθήκες, όπως και τα 36 γρ. Όσο για το Special Game εγώ αν τό 'παιρνα θα έπαιρνα νο.7 ... Άλλο Κρήτη κι άλλο Βόρεια ή Κεντρική Ελλάδα !!! ;)
Έτσι κι εγώ όταν πρωτοανακάλυψα κάτι λίγες φάσσες στο χωριό μου πριν 17-18 χρόνια, μη έχοντας εμπειρία παρά μόνο ότι είχα διαβάσει, πήγα και πήρα διάφορα 36άρια σε Νο.6, Remington express, Rio Pichon, Percorso, Beretta extreme ... .yel.
Τελικά, τα περισσότερα τα έχω ακόμη !!! ... απ' όσες έχω πάρει μέχρι τώρα, 9 στις 10 τις έχω πάρει με 28 και 30 γρ. 8άρια και 9άρια ... κυρίως σε απογευματινά κυνήγια τσίχλας !!! Αν δεν το είχα δει με τα μάτια μου δεν θα τό 'λεγα, ότι πέφτουν ξερές οι φάσσες με φυσίγγια sporting 8αρια στα 35 μέτρα, και τουλάχιστον μέχρι τα 30 μ. με 9αρια (Lambro Tordo 30, Ρουμελιώτη 30) ... ;)
Υ.Γ. Τουλάχιστον, με το Rio είχα πάρει ένα λαγό, το μεγαλύτερο που έχω δει 3,5 κιλά καθαρό κρέας και χωρίς την κεφαλή ...
και με τα Beretta έχω ξεκάμει 6-7 ζουρίδες !!! .sarcastic.
 
Καλησπέρα σας! Τσιμπησα 2 κουτάκια N6 για την φασσα κυρίως και αν πάω καμία φορά στην πέρδικα.
Παρακαλώ τους φίλους Κύπριους η οποίος άλλος ξέρει τι λέει αυτό το victory..View attachment 54721View attachment 54722
Το δοκιμασα την κυριακη το πρωι προχειρα οχι σε χαρτονι
Στα 35 μετρα κρατησε καλα τα κεντρα του με τσοκ 2 και 18.5 αυλο
Σε ν5 το πηρα εγω

Θα το δοκιμασω κανονικα εαν αποφασισιε να δροσισει καθολου ο καιρος
Στην φασσα στο πρωτο πουλι που εριξα μου εκανε οβερκιλ ηταν ομως και κοντινη βολη

Η τιμη μου κανει εντυπωση
Πως γινεται να ειναι φτηνοτερο απο εμας ατην καλυτερη περιπτωση 1μιση ευρω

Γιατι εδω κατω απο τα 11.50 στην καλυτερη δεν το βρισκεις

Αυριο να θυμηθω να δω την τιμη και να βγαλω φωτο σε αυτο που πηρα που υο βρηκα αν θυμαμαι καλα 11.50 και χαρηκα!
 
Καλησπέρα σας! Τσιμπησα 2 κουτάκια N6 για την φασσα κυρίως και αν πάω καμία φορά στην πέρδικα.
με το special game θα κανεις δουλιτσα ,πολυ καλο με δυνατα σκοτωματα ,πιο παλια το εριχνα πολυ στα τρυγονια αλλα και για την περδικα ειναι πολυ καλο.
 
Καλόριχτα και εύστοχα, Γιάννη !!! Πάντως θεωρώ υπερβολικό το Νο.6 για τις δικές μας συνθήκες, όπως και τα 36 γρ. Όσο για το Special Game εγώ αν τό 'παιρνα θα έπαιρνα νο.7 ... Άλλο Κρήτη κι άλλο Βόρεια ή Κεντρική Ελλάδα !!! ;)
Έτσι κι εγώ όταν πρωτοανακάλυψα κάτι λίγες φάσσες στο χωριό μου πριν 17-18 χρόνια, μη έχοντας εμπειρία παρά μόνο ότι είχα διαβάσει, πήγα και πήρα διάφορα 36άρια σε Νο.6, Remington express, Rio Pichon, Percorso, Beretta extreme ... .yel.
Τελικά, τα περισσότερα τα έχω ακόμη !!! ... απ' όσες έχω πάρει μέχρι τώρα, 9 στις 10 τις έχω πάρει με 28 και 30 γρ. 8άρια και 9άρια ... κυρίως σε απογευματινά κυνήγια τσίχλας !!! Αν δεν το είχα δει με τα μάτια μου δεν θα τό 'λεγα, ότι πέφτουν ξερές οι φάσσες με φυσίγγια sporting 8αρια στα 35 μέτρα, και τουλάχιστον μέχρι τα 30 μ. με 9αρια (Lambro Tordo 30, Ρουμελιώτη 30) ... ;)
Υ.Γ. Τουλάχιστον, με το Rio είχα πάρει ένα λαγό, το μεγαλύτερο που έχω δει 3,5 κιλά καθαρό κρέας και χωρίς την κεφαλή ...
και με τα Beretta έχω ξεκάμει 6-7 ζουρίδες !!! .sarcastic.
Καλημέρα σε όλους!!
Ευχαριστώ Στέλιο!
Δεν ειδα να έχει 7αρια special game τουλάχιστον στο ράφι που κοίταξα.θεωρώ και εγώ θα ήταν καλή επιλογή,για πρώτο φυσιγγι.έχουν πονηρέψει τα πουλιά γιατί τα τουφεκίσαμε και περνάνε ψηλά καμία φορά ορισμένα..πάντως 7αρια ειδικά του Ρουμελιωτη έχω αρκετά ..είχα ξεμείνει από 6αρια..έχω πάρει και εγώ αρκετές φασες με 8αρια..
Το δοκιμασα την κυριακη το πρωι προχειρα οχι σε χαρτονι
Στα 35 μετρα κρατησε καλα τα κεντρα του με τσοκ 2 και 18.5 αυλο
Σε ν5 το πηρα εγω

Θα το δοκιμασω κανονικα εαν αποφασισιε να δροσισει καθολου ο καιρος
Στην φασσα στο πρωτο πουλι που εριξα μου εκανε οβερκιλ ηταν ομως και κοντινη βολη

Η τιμη μου κανει εντυπωση
Πως γινεται να ειναι φτηνοτερο απο εμας ατην καλυτερη περιπτωση 1μιση ευρω

Γιατι εδω κατω απο τα 11.50 στην καλυτερη δεν το βρισκεις

Αυριο να θυμηθω να δω την τιμη και να βγαλω φωτο σε αυτο που πηρα που υο βρηκα αν θυμαμαι καλα 11.50 και χαρηκα!
Σε ευχαριστώ για τα στοιχεία που παραθέτεις είναι πολύ ενδιαφέροντα.όσο για την τιμή,αυτά που πήρα ήταν πολύ παλιό στοκ,Γι αυτό ίσως αυτή η τιμή.
με το special game θα κανεις δουλιτσα ,πολυ καλο με δυνατα σκοτωματα ,πιο παλια το εριχνα πολυ στα τρυγονια αλλα και για την περδικα ειναι πολυ καλο.
και εγώ που τα είχα ρίξει παλιότερα μου είχαν αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις,και πιστεύω ταιριάζουν και για την εποχή..
 
Καλόριχτα και εύστοχα, Γιάννη !!! Πάντως θεωρώ υπερβολικό το Νο.6 για τις δικές μας συνθήκες, όπως και τα 36 γρ. Όσο για το Special Game εγώ αν τό 'παιρνα θα έπαιρνα νο.7 ... Άλλο Κρήτη κι άλλο Βόρεια ή Κεντρική Ελλάδα !!! ;)
Έτσι κι εγώ όταν πρωτοανακάλυψα κάτι λίγες φάσσες στο χωριό μου πριν 17-18 χρόνια, μη έχοντας εμπειρία παρά μόνο ότι είχα διαβάσει, πήγα και πήρα διάφορα 36άρια σε Νο.6, Remington express, Rio Pichon, Percorso, Beretta extreme ... .yel.
Τελικά, τα περισσότερα τα έχω ακόμη !!! ... απ' όσες έχω πάρει μέχρι τώρα, 9 στις 10 τις έχω πάρει με 28 και 30 γρ. 8άρια και 9άρια ... κυρίως σε απογευματινά κυνήγια τσίχλας !!! Αν δεν το είχα δει με τα μάτια μου δεν θα τό 'λεγα, ότι πέφτουν ξερές οι φάσσες με φυσίγγια sporting 8αρια στα 35 μέτρα, και τουλάχιστον μέχρι τα 30 μ. με 9αρια (Lambro Tordo 30, Ρουμελιώτη 30) ... ;)
Υ.Γ. Τουλάχιστον, με το Rio είχα πάρει ένα λαγό, το μεγαλύτερο που έχω δει 3,5 κιλά καθαρό κρέας και χωρίς την κεφαλή ...
και με τα Beretta έχω ξεκάμει 6-7 ζουρίδες !!! .sarcastic.
Στέλιο, έχω ρίξει αμέτρητες φορές σε φάσσα όντας βρισκόμενος σε καρτέρι δεντρότσιχλας, δεν έχω πάρει φάσσα ΠΟΤΕ με ψιλότερα σκάγια από # 7 1/2 Φ2,4 μοναδική ΕΞΑΙΡΕΣΗ που την θυμάμαι έντονα με 8αρι Φ2,25 36γρ φυσίγγι ΠΕΡΙΣΤΕΡΟΒΟΛΙΑΣ που την πήρα επειδή της έσπασε το φτερό στα 35++++ μ

ακριβως εξαιτίας αυτού του γεγονότος τις τσαρτσαρες και τις δεντρότσιχλες τις κυνηγάω με 7αρια και 7μισαρια


* turdus viscivorus: τσαρτσάρα, κυριαρίνα, δεντρότσιχλα, ελατότσιχλα, κεδρότσιχλα, βουνίσια τσίχλα, γερακότσιχλα
** turdus pillaris: δεντρότσιχλα, γκριζοκέφαλη τσίχλα, γερακότσιχλα, γαιδουρότσιχλα
 
Στέλιο, έχω ρίξει αμέτρητες φορές σε φάσσα όντας βρισκόμενος σε καρτέρι δεντρότσιχλας, δεν έχω πάρει φάσσα ΠΟΤΕ με ψιλότερα σκάγια από # 7 1/2 Φ2,4 μοναδική ΕΞΑΙΡΕΣΗ που την θυμάμαι έντονα με 8αρι Φ2,25 36γρ φυσίγγι ΠΕΡΙΣΤΕΡΟΒΟΛΙΑΣ που την πήρα επειδή της έσπασε το φτερό στα 35++++ μ

ακριβως εξαιτίας αυτού του γεγονότος τις τσαρτσαρες και τις δεντρότσιχλες τις κυνηγάω με 7αρια και 7μισαρια


* turdus viscivorus: τσαρτσάρα, κυριαρίνα, δεντρότσιχλα, ελατότσιχλα, κεδρότσιχλα, βουνίσια τσίχλα, γερακότσιχλα
** turdus pillaris: δεντρότσιχλα, γκριζοκέφαλη τσίχλα, γερακότσιχλα, γαιδουρότσιχλα
Τη διαολο τοσα ειδη υπαρχουν???εγω ξερο μονο τριντετ,ντεντην,και μπηκ μπαμπολ .hair. .big smile..very funny.
 
Στέλιο, έχω ρίξει αμέτρητες φορές σε φάσσα όντας βρισκόμενος σε καρτέρι δεντρότσιχλας, δεν έχω πάρει φάσσα ΠΟΤΕ με ψιλότερα σκάγια από # 7 1/2 Φ2,4 μοναδική ΕΞΑΙΡΕΣΗ που την θυμάμαι έντονα με 8αρι Φ2,25 36γρ φυσίγγι ΠΕΡΙΣΤΕΡΟΒΟΛΙΑΣ που την πήρα επειδή της έσπασε το φτερό στα 35++++ μ

ακριβως εξαιτίας αυτού του γεγονότος τις τσαρτσαρες και τις δεντρότσιχλες τις κυνηγάω με 7αρια και 7μισαρια


* turdus viscivorus: τσαρτσάρα, κυριαρίνα, δεντρότσιχλα, ελατότσιχλα, κεδρότσιχλα, βουνίσια τσίχλα, γερακότσιχλα
** turdus pillaris: δεντρότσιχλα, γκριζοκέφαλη τσίχλα, γερακότσιχλα, γαιδουρότσιχλα
Να την ανοιξουμε για 1000οστη φορα τη συζητηση :)
* turdus viscivorus: τσαρτσάρα, κυριαρίνα, δεντρότσιχλα, ελατότσιχλα, βουνίσια τσίχλα,
** turdus pillaris: , γκριζοκέφαλη τσίχλα, γερακότσιχλα, κεδρότσιχλα
 
Να την ανοιξουμε για 1000οστη φορα τη συζητηση :)
* turdus viscivorus: τσαρτσάρα, κυριαρίνα, δεντρότσιχλα, ελατότσιχλα, βουνίσια τσίχλα,
** turdus pillaris: , γκριζοκέφαλη τσίχλα, γερακότσιχλα, κεδρότσιχλα
ο αείμνηστος δρ Σταυρος Μπασουράκος ο οποίος είχε κάνει καταγραφή ΟΛΗΣ της ελληνικής πανίδας ήταν κάθετος:
* turdus viscivorus: γερακότσιχλα (διότι όπως έλεγε: μεγάλη σαν γεράκι)
** turdus pillaris: δεντρότσιχλα (διότι όπως έλεγε: συχνάζει στους οπωρώνες - δέντρα)

*** είχα μιλήσει και με τον Φάνη Καραμπατζάκη περί του θέματος επειδή δρούσα ως πυρήνας συγκέντρωσης ερωτηματολογίων του "'Αρτεμις", μου είπε πως τελικά όλες οι ονομασίες "σωστές" θεωρούνται αφού χρησιμοποιούνται από διαφορετικούς κυνηγούς σε διαφορετικούς τόπους

**** στο άρτεμις γραφω viscivorus & Pillaris να μην υπάρχουν παρερμηνείες

***** στην καθομιλουμένη για να μην υπάρχουν παρερμηνείες χρησιμοποιώ τους όρους:
turdus viscivorus: τσαρτσάρα, κυριαρίνα, ελατότσιχλα, βουνίσια τσίχλα
turdus pillaris: γκριζοκέφαλη τσίχλα, α και ΜΗΛΟΤΣΙΧΛΑ το ξεχασα πριν

****** pillaris δεν έχω βρει ποτέ σε κέδρα αντιθέτως τις τελευταίες viscivorus που θήρευσα πέρισυ τις καρτέρεψα σε κέδρα, (το μοναδικό είδος που έχουμε και ντόπιες εδώ)

topic.
 
Να την ανοιξουμε για 1000οστη φορα τη συζητηση :)
* turdus viscivorus: τσαρτσάρα, κυριαρίνα, δεντρότσιχλα, ελατότσιχλα, βουνίσια τσίχλα,
** turdus pillaris: , γκριζοκέφαλη τσίχλα, γερακότσιχλα, κεδρότσιχλα
πολυ σωστα.
 
Στέλιο, έχω ρίξει αμέτρητες φορές σε φάσσα όντας βρισκόμενος σε καρτέρι δεντρότσιχλας, δεν έχω πάρει φάσσα ΠΟΤΕ με ψιλότερα σκάγια από # 7 1/2 Φ2,4 μοναδική ΕΞΑΙΡΕΣΗ που την θυμάμαι έντονα με 8αρι Φ2,25 36γρ φυσίγγι ΠΕΡΙΣΤΕΡΟΒΟΛΙΑΣ που την πήρα επειδή της έσπασε το φτερό στα 35++++ μ

ακριβως εξαιτίας αυτού του γεγονότος τις τσαρτσαρες και τις δεντρότσιχλες τις κυνηγάω με 7αρια και 7μισαρια


* turdus viscivorus: τσαρτσάρα, κυριαρίνα, δεντρότσιχλα, ελατότσιχλα, κεδρότσιχλα, βουνίσια τσίχλα, γερακότσιχλα
** turdus pillaris: δεντρότσιχλα, γκριζοκέφαλη τσίχλα, γερακότσιχλα, γαιδουρότσιχλα
Μάριε, σε πιστεύω ... Αλλά κι εγώ δεν λέω ψέματα !!! Εξάλλου δεν το είπα πρώτη φορά, τα είχα αναφέρει σχεδόν όλες τις φορές στο φόρουμ, και με τις σχετικές φωτογραφίες !!! ;) Και μιλάμε για όλες ξερές ... "stone dead" που λένε οι αμερικάνοι ! Τι να πω, ίσως οι κρητικές (φάσσες) να είναι πιο "εύκολες" ... .yel.
Η ειρωνία είναι ότι οι μόνες, απ'οσο θυμάμαι, που πήρα ζωντανές- τραυματισμένες, ήταν μια με το 16αρι και Rem. express 32gr. No 4 (!!!) και 2 με το μονόκαννο Baikal στα 20 - 25 μέτρα, η μια με Rem. express 36γρ. Νο 6 και η άλλη με B&P Tricolor το χάρτινο 34γρ Νο 7 !!! :oops::cool: (σίγουρα η πρώτη λόγω αραιής κατανομής στην απόσταση που της έριξα, και σίγουρα από κακή σκόπευση - πήραν περιφερειακά σκάγια - οι άλλες δυο).
Τη διαολο τοσα ειδη υπαρχουν???εγω ξερο μονο τριντετ,ντεντην,και μπηκ μπαμπολ .hair. .big smile..very funny.
Τις όρμπιτ δεν τις ξέρεις ??? :oops:
.yelling..sarcastic.
 
Στέλιο, έχω ρίξει αμέτρητες φορές σε φάσσα όντας βρισκόμενος σε καρτέρι δεντρότσιχλας, δεν έχω πάρει φάσσα ΠΟΤΕ με ψιλότερα σκάγια από # 7 1/2 Φ2,4 μοναδική ΕΞΑΙΡΕΣΗ που την θυμάμαι έντονα με 8αρι Φ2,25 36γρ φυσίγγι ΠΕΡΙΣΤΕΡΟΒΟΛΙΑΣ που την πήρα επειδή της έσπασε το φτερό στα 35++++ μ

ακριβως εξαιτίας αυτού του γεγονότος τις τσαρτσαρες και τις δεντρότσιχλες τις κυνηγάω με 7αρια και 7μισαρια


* turdus viscivorus: τσαρτσάρα, κυριαρίνα, δεντρότσιχλα, ελατότσιχλα, κεδρότσιχλα, βουνίσια τσίχλα, γερακότσιχλα
** turdus pillaris: δεντρότσιχλα, γκριζοκέφαλη τσίχλα, γερακότσιχλα, γαιδουρότσιχλα
Εγώ‼️8 νούμερο‼️(i was for woodcock) diana cartucce espaniol 34 grammi kseri on the air‼️distancione 25-30metros‼️
 
Μάριε, σε πιστεύω ... Αλλά κι εγώ δεν λέω ψέματα !!! Εξάλλου δεν το είπα πρώτη φορά, τα είχα αναφέρει σχεδόν όλες τις φορές στο φόρουμ, και με τις σχετικές φωτογραφίες !!! ;) Και μιλάμε για όλες ξερές ... "stone dead" που λένε οι αμερικάνοι ! Τι να πω, ίσως οι κρητικές (φάσσες) να είναι πιο "εύκολες" ... .yel.
Η ειρωνία είναι ότι οι μόνες, απ'οσο θυμάμαι, που πήρα ζωντανές- τραυματισμένες, ήταν μια με το 16αρι και Rem. express 32gr. No 4 (!!!) και 2 με το μονόκαννο Baikal στα 20 - 25 μέτρα, η μια με Rem. express 36γρ. Νο 6 και η άλλη με B&P Tricolor το χάρτινο 34γρ Νο 7 !!! :oops::cool: (σίγουρα η πρώτη λόγω αραιής κατανομής στην απόσταση που της έριξα, και σίγουρα από κακή σκόπευση - πήραν περιφερειακά σκάγια - οι άλλες δυο).

Τις όρμπιτ δεν τις ξέρεις ??? :oops:
.yelling..sarcastic.
I believe ya‼️
 
Στα κέδρα και τα δύο είδη συναντώνται.Γερακότσιχλα, την γκριζοκέφαλη ξέρω μόνο.Μπορεί να αποδοθεί και ότι μεγάλο εύρος της οικογένειας γερακιών έχει γκρίζο κεφάλι.
Και το πέταγμα της θυμίζει μικρό γεράκι, ιδίως όταν πλαναρει, το πιο νόστιμο και ακριβοθωρητο είδος τσίχλας για μένα
 
Μάριε, σε πιστεύω ... Αλλά κι εγώ δεν λέω ψέματα !!! Εξάλλου δεν το είπα πρώτη φορά, τα είχα αναφέρει σχεδόν όλες τις φορές στο φόρουμ, και με τις σχετικές φωτογραφίες !!! ;) Και μιλάμε για όλες ξερές ... "stone dead" που λένε οι αμερικάνοι ! Τι να πω, ίσως οι κρητικές (φάσσες) να είναι πιο "εύκολες" ... .yel.
Η ειρωνία είναι ότι οι μόνες, απ'οσο θυμάμαι, που πήρα ζωντανές- τραυματισμένες, ήταν μια με το 16αρι και Rem. express 32gr. No 4 (!!!) και 2 με το μονόκαννο Baikal στα 20 - 25 μέτρα, η μια με Rem. express 36γρ. Νο 6 και η άλλη με B&P Tricolor το χάρτινο 34γρ Νο 7 !!! :oops::cool: (σίγουρα η πρώτη λόγω αραιής κατανομής στην απόσταση που της έριξα, και σίγουρα από κακή σκόπευση - πήραν περιφερειακά σκάγια - οι άλλες δυο).

Τις όρμπιτ δεν τις ξέρεις ??? :oops:
.yelling..sarcastic.
ασφαλώς και δεν λες ψέμματα! ο φίλος μου ο Γιάννης Β. από την Αθήνα με 8αρια τις κυνηγάει
προφανώς παίζει ρόλο και η ψυχολογία γιατί μετά από τις αποτυχίες με τα 9αρια και τα 8αρια, πιθανόν να "κουμπώνομαι" όταν μου έρχεται φάσσα σε τσιχλοκυνήγι κι έχω ψιλά σκάγια και να μην ρίχνω σωστά
οπότε πάω μέχρι 7μιση νουμερο κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο και την ψυχολογία οκ

*7 1/2 νικελέ σε δοκιμή που έκανα είχαν μεγαλύτερη διάτρηση από 6αρι μολύβδινο σχετικά μαλακό
 
Back
Top