Φυσίγγια για την Φάσσα

Για χρόνια έριχνα τα percoso,εξαιρετικο εμπορίου φυσίγγι πέρυσι εκανα την διαφορά τον Οκτώβρη και έβαλα τα b&p mb extra 35gr!Μεχρι να το αλλάξει η εταιρία δεν ξανά βάζω αλλο φυσίγγι από Οκτώβρη μέχρι και τέλος του κυνηγιού!
Σε τι νο το δουλεύεις?
 
To 34γρ πάντως κλωτσάει σαν μουλάρι και δεν είχε ωραίες κατανομές ούτε καλά σκοτωματα ...
Πάντος αν θες να ρίξεις μικρή γόμοση στη φάσσα ψάξε στα μέρη σου το J&B (καφέ) 33gr δοκίμασέ το σε Νο:6...κ αν κάνεις κ κοντινές βολές 35m ρίξε και 7άρια...Είναι φυσίγγι με δύναμη στη ντουφεκιά και γρήγορο,για το οποίο δν το περίμενα να το δω αυτό...Το έριξα πέρισυ κ πρόπερσυ με τη Fabarm 2* στα αγριοπερίστερα του Οκτώβρη κ όσα βάρεσα (5-6 δηλαδή στα 35 ως 40 μέτρα) σε Νο:7 έπεσαν σαν σκούφιες κάτω.
 
To 34γρ πάντως κλωτσάει σαν μουλάρι και δεν είχε ωραίες κατανομές ούτε καλά σκοτωματα ...
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω για το 34.το χω ρίξει σε 6αρι μια χρονιά στ αγριοπερίστερα και ούτε κλώτσημα κατάλαβα με άμεσες καταβολές και ακαριαία σκοτωματα
 
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω για το 34.το χω ρίξει σε 6αρι μια χρονιά στ αγριοπερίστερα και ούτε κλώτσημα κατάλαβα με άμεσες καταβολές και ακαριαία σκοτωματα
πολυ πιθανό.Προφανώς κάτι παίζει στην παρτίδα που πήρα εγω.Δυο κουτιά από τα οποία ακόμη έχω φυσίγγια και έδωσα σε φίλους να δοκιμάσουν όλοι το ιδιο πράγμα και όχι σε ζεστές μέρες...Για 34γρ το βρήκα και από το μπλε πιο δυνατό.
 
πολυ πιθανό.Προφανώς κάτι παίζει στην παρτίδα που πήρα εγω.Δυο κουτιά από τα οποία ακόμη έχω φυσίγγια και έδωσα σε φίλους να δοκιμάσουν όλοι το ιδιο πράγμα και όχι σε ζεστές μέρες...Για 34γρ το βρήκα και από το μπλε πιο δυνατό.
Όχι και πιο δυνατο απ' το μπλε.το έριξα 15 σεπτεμβρη με ζέστη στους 23-25 βαθμούς και ήτανε μια χαρά.ισως όπως λες να ήταν η παρτιδα.αλλα το έχω ρίξει και σε 8αρι σε τρυγωνια και σε 9αρι σε τσίχλες Φλεβάρη με κρύο και υγρασία και δεν είδα κάτι περίεργο.τι να πω αβυσσος
 
πολυ πιθανό.Προφανώς κάτι παίζει στην παρτίδα που πήρα εγω.Δυο κουτιά από τα οποία ακόμη έχω φυσίγγια και έδωσα σε φίλους να δοκιμάσουν όλοι το ιδιο πράγμα και όχι σε ζεστές μέρες...Για 34γρ το βρήκα και από το μπλε πιο δυνατό.
Ακόμη και από το μπλε ποιό δυνατό;;;;; :confused:
Ίσως να ήταν παραπάνω πατημένο.....:oops:
Υποτίθεται πως βγείκε για να το ρίχνουν κ δίκαννα...:cool:
Εξού και το 12mm μέταλλο π.χ.....:) Τι να πω βρε παιδί μου....
 
Ακόμη και από το μπλε ποιό δυνατό;;;;; :confused:
Ίσως να ήταν παραπάνω πατημένο.....:oops:
Υποτίθεται πως βγείκε για να το ρίχνουν κ δίκαννα...:cool:
Εξού και το 12mm μέταλλο π.χ.....:) Τι να πω βρε παιδί μου....
Έχει μια τάση ο ναυπλιωτης να τα πατάει λίγο για να τους δώσει γκάζια.
 
Όχι και πιο δυνατο απ' το μπλε.το έριξα 15 σεπτεμβρη με ζέστη στους 23-25 βαθμούς και ήτανε μια χαρά.ισως όπως λες να ήταν η παρτιδα.αλλα το έχω ρίξει και σε 8αρι σε τρυγωνια και σε 9αρι σε τσίχλες Φλεβάρη με κρύο και υγρασία και δεν είδα κάτι περίεργο.τι να πω αβυσσος
Ά Μήπως έχει και αυτό άλλο σετ απ από το νούμερο 6 και κάτω?Γιατί εξαρια είχα πάρει....
 
περιμενεις να γλειψουν της κουμαριες!.big smile.
Εεεε ναι,τις οικόσιτες κυνηγαω:D:D Άντε και τις πέρασμα τιάρες αλλά και στο δρύινο που τις κυνηγαω ευβοια δεν έχω καταλάβει να υστερεί το συγκεκριμένο νούμερο,προσωπικά με καλύπτει απόλυτα!
 
Εεεε ναι,τις οικόσιτες κυνηγαω:D:D Άντε και τις πέρασμα τιάρες αλλά και στο δρύινο που τις κυνηγαω ευβοια δεν έχω καταλάβει να υστερεί το συγκεκριμένο νούμερο,προσωπικά με καλύπτει απόλυτα!
Δεν υστερεί το 6αρι πουθενά.κι εδώ οι περισσότεροι φασσαδες με 6αρια τη κυνηγάνε άντε στο πολύ κρύο να βάλουν μέχρι 5 από κει και κάτω το θεωρώ υπερβολή για τη φασσα
 
Δεν υστερεί το 6αρι πουθενά.κι εδώ οι περισσότεροι φασσαδες με 6αρια τη κυνηγάνε άντε στο πολύ κρύο να βάλουν μέχρι 5 από κει και κάτω το θεωρώ υπερβολή για τη φασσα
Όντως το Νο:5-6 είναι γενικά τα καλύτερα σκάγια.....Κυρίως το 6άρι πάντα υπάρχει στην τσέπη μου,από την έναρξη ως το τέλος.
Ξέρω παιδί που βάζει No4 στη φάσσα όταν πηγαίνει...Και τις κυνηγάει με μια Fabarm Ellegi 76cm 1*......:D
 
Για το κάθε θηραμα υπάρχουν μελέτες για το αριθμό των σκαγιών και την κινητική ενέργεια που απαιτείται για την καταβολή!ο καθένας ανάλογα με τον τρόπο κυνηγιού και τις αποστάσεις επιλέγει τι τον καλύπτει!
 
Last edited by a moderator:
Σίγουρα υπάρχει κ αυτό το σενάριο....Πιστεύω πως μέχρι τα 35m θα πέσει μια φάσσα αν την πάρουν 5-6 σκάγια No:8....(αυτό δε σημαίνει πως θα πάμε με 8 άρια στη φάσσα)....Απλά εγώ προσωπικά σε βολές ως 45m το εμπιστεύομαι το Νο:6 παντού.....όχι πως θα έχει την απαιτούμενη πυκνότητα η τουφεκιά μου π.χ. με (φυσίγγι 34gr) απλά η κρούση αυτού του σκαγίου σε αυτή την απόσταση είναι ασφαλής για την καταβολή της φάσσας π.χ.....
 
Back
Top