Φυσίγγια για την Φάσσα

outlander ειναι τοσα καλα αυτα τα fob? Ειχε παρει ο αδερφος μου καποια και δεν μου αρεσαν καθολου, μεγαλη ανακρουση και κακη συγκετρωση, δεν θυμαμαι αν ηταν αυτα που λες αλλα τοσα λεφτα για δεκαδα δεν λεει...
Αλεξ ,μιλαω για τα επιχαλκωμενα ,πολυ μακρινες τουφεκιες και οχι μεγαλη ανακρουση ,εγω πιστευω θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος,εγω τα εριχνα πιο παλια στα παπια.( σφυριχταρια)
 
Αλεξ ,μιλαω για τα επιχαλκωμενα ,πολυ μακρινες τουφεκιες και οχι μεγαλη ανακρουση ,εγω πιστευω θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος,εγω τα εριχνα πιο παλια στα παπια.( σφυριχταρια)
Αμ είσαι ασύμφωρος στα παπιά......yel.
Το σφυριχτάρι είναι το πιο ευαίσθητο παπί κατά τη γνώμη μου.....πέφτουν με το παραμικρό σαν τα μπεκατσίνια....topic.
 
Αλεξ ,μιλαω για τα επιχαλκωμενα ,πολυ μακρινες τουφεκιες και οχι μεγαλη ανακρουση ,εγω πιστευω θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος,εγω τα εριχνα πιο παλια στα παπια.( σφυριχταρια)
Κι εκεινα που ειχα δοκιμασει επιχαλκωμενα ηταν αλλα ηταν σκορποσκαγιαστρες, ειχα ριξει ενα νο4 σε χαρτονι και ηταν πολυ χαλια.
Μπορει να ηταν η παρτιδα μαπα δεν ξερω, αλλα και παλι ειναι πολλα τα λεφτα Αρη...με 6.5 και 8 ευρω ειμαι κομπλε απο φυσιγγια πλεον.
 
Κι εκεινα που ειχα δοκιμασει επιχαλκωμενα ηταν αλλα ηταν σκορποσκαγιαστρες, ειχα ριξει ενα νο4 σε χαρτονι και ηταν πολυ χαλια.
Μπορει να ηταν η παρτιδα μαπα δεν ξερω, αλλα και παλι ειναι πολλα τα λεφτα Αρη...με 6.5 και 8 ευρω ειμαι κομπλε απο φυσιγγια πλεον.
Είχα δοκιμάσει κ τα 40 κ τα 36 γρ.ως viri τότε....έχασα πάπια σίγουρα...κ κατόπιν τα δοκίμασα στο χαρτί....ο ορισμός της σκορποσκαγιαστρας....άξιο απορίας το γιατί τόσο ποιοτικό φυσίγγι...με νικελ σκάγια είχε τέτοιο παλιό χαρακτήρα.......
 
Είχα δοκιμάσει κ τα 40 κ τα 36 γρ.ως viri τότε....έχασα πάπια σίγουρα...κ κατόπιν τα δοκίμασα στο χαρτί....ο ορισμός της σκορποσκαγιαστρας....άξιο απορίας το γιατί τόσο ποιοτικό φυσίγγι...με νικελ σκάγια είχε τέτοιο παλιό χαρακτήρα.......
Ετσι ακριβως Γιαννη κι εγω ειχα παθει πλακα, κατα 90% τα 40γρ ηταν γιατι το αδερφι μου δεν τα εχει καλα με τα λιγα γραμ...
Θυμαμαι παντως μου ειχε κανει και μενα μεγαλη εντυπωση που ειχαν σκορπισει ετσι τα σκαγια, φαντασου ουτε το kicks που ειχα τοτε μονιμα πανω στο οπλο δεν μπορεσε να μαζεψει αυτο το φυσιγγι!
 
Έτσι είχα ακούσει και πρέπει να είχε συζητηθεί παλαιότερα κι εδώ. Πάντως αν κάνει κάτι τέτοιο παίζει να ναι αρκετά ανεβασμένη η τιμή καθώς τα νικελ έχουν 12 15€
Την γνωση παντως την εχει. Γιατι ειναι ο μονος γνωστος Ελληνας κατασκευαστης (αν δεν κανω λαθος) που βγαζει δραμια με buffer απο 8βολα εως κ 9+1, με καλα αποτελεσματα! Ειναι ευχαριστο να βλεπουμε τετοιες εγχωριες προσπαθειες! Και να πω και οτι 2 φορες που τον πηρα τηλεφωνο και του ζητησα πληροφοριες για φυσιγγια (πιεσεις κλπ.) Καθισε κ μου εξηγησε με ευγενεια κ λεπτομερια!
 
Σημερα εσφαξα ενα speed 34 ενα Ρουμελ 33 Α1 και ενα gorilla 34 γιατι ηθελα να δω συγκεντρωτηρα και σκαγια...
Τα δυο ελληνικα παντως βγαζουν καλυτερη συγκεντρωση απο το speed σε οσες δοκιμες εκανα και μαλλον οφειλεται στα σκαγια τους, γιατι ειναι πολυ στρογγυλα και πολυ γυαλισμενα, του speed δεν ειχαν τοσο καλο σχημα και ηταν εντελως θαμπα.
Επισης το 95% των σκαγιων στο Α1 και στο gorilla ειναι μεσα στον συγκεντρωτηρα και παιζει σιγουρα κι αυτο το ρολο του,πολυ ωραια φυσιγγια παντως, πολυ καλη συγκεντρωση αλλα και δυναμη.
 
Καλησπερα σε ολους! Ενα φυσιγγι που αγορασα αλλα δεν χρησιμοποιησα ακομα για φασα:
B&P Extra No5. : Μεταλλο 16mm, διαμ. σκαγια 2.7 - 2.9mm, βαρος σκαγιων 34.76γρ. - 243 σκαγια, βαρος πυριτιδας 1.64γρ. (MB32). Γυαλισμενα, καθαρα σκαγια. Μου το προτειναν ως μαλακο φυσιγγι.
https://m.imgur.com/a/kmc4RKF
Είχα την εντύπωση πως το συγκεκριμένο ήταν με mb32 στο 1,75.
Αρκετά χαμηλά μου φαίνεται στο 1,65 για 35 γραμμάρια.
 
Σημερα εσφαξα ενα speed 34 ενα Ρουμελ 33 Α1 και ενα gorilla 34 γιατι ηθελα να δω συγκεντρωτηρα και σκαγια...
Τα δυο ελληνικα παντως βγαζουν καλυτερη συγκεντρωση απο το speed σε οσες δοκιμες εκανα και μαλλον οφειλεται στα σκαγια τους, γιατι ειναι πολυ στρογγυλα και πολυ γυαλισμενα, του speed δεν ειχαν τοσο καλο σχημα και ηταν εντελως θαμπα.
Επισης το 95% των σκαγιων στο Α1 και στο gorilla ειναι μεσα στον συγκεντρωτηρα και παιζει σιγουρα κι αυτο το ρολο του,πολυ ωραια φυσιγγια παντως, πολυ καλη συγκεντρωση αλλα και δυναμη.
Είχα κάνει κ εγώ παλιότερα μια βολή με speed 34 No:6 με 2* στα 36m κ δν μου άρεσε κ τόσο...Θα την ξανακάνω όμως όταν μπορέσω αλλά θα την κάνω στα 40-45m με 1* αυτή τη φορά. Αφού να φανταστείς το Lambro Vendeta 34gr No:6 με C7 κ αυτό πήγε καλύτερα από το speed κ ας είχαν κ ίδια πυρίτιδα ας πούμε....
Πάντος Αλέξη του Ρουμ. το Α1 34gr & το ΜΒ 34 μαζί και το ΜΒ 36 ένα κουτάκι απ'το καθένα αρχικά θα τα έχω στα υπόψιν μου για φέτος για δοκιμή στο τερέν του βάλτου......;)
 
Σημερα εσφαξα ενα speed 34 ενα Ρουμελ 33 Α1 και ενα gorilla 34 γιατι ηθελα να δω συγκεντρωτηρα και σκαγια...
Τα δυο ελληνικα παντως βγαζουν καλυτερη συγκεντρωση απο το speed σε οσες δοκιμες εκανα και μαλλον οφειλεται στα σκαγια τους, γιατι ειναι πολυ στρογγυλα και πολυ γυαλισμενα, του speed δεν ειχαν τοσο καλο σχημα και ηταν εντελως θαμπα.
Επισης το 95% των σκαγιων στο Α1 και στο gorilla ειναι μεσα στον συγκεντρωτηρα και παιζει σιγουρα κι αυτο το ρολο του,πολυ ωραια φυσιγγια παντως, πολυ καλη συγκεντρωση αλλα και δυναμη.
Κάπου είχα διαβάσει εδώ μέσα Άλεξ ότι speed έχει την βελτιστη απόδοσή του με ανοιχτά τσοκ 4*-3* με πιο σφιχτά τσοκ χάνει δεν αποδίδει τόσο καλά.
Νομίζω ο Αρης το είχε γράψει μετά από δοκιμές που είχε κάνει αλλά δεν είμαι και σιγουρος γιατί έχει περάσει πάρα πολυς καιρός από τότε που το διάβασα...
Πάντως το θετικό είναι ότι στο προακπροσ μπήκε και ένα νέο φυσιγγακι και αναφερομαι στο gorilla.
Εγω προλαβα και πήρα 2 κουτάκια από την προσφορά που είχε βγάλει ο Σαλαπατας με 6 ευρω (δυστυχώς είχαν απομεινει μόνο 2 κουτακια) και θα το δοκιμάσω...αν και έχουν γράψει καλά λόγια πολύ πιο έμπειροι κυνηγοί από εμενα.
 
Last edited:
Είχα κάνει κ εγώ παλιότερα μια βολή με speed 34 No:6 με 2* στα 36m κ δν μου άρεσε κ τόσο...Θα την ξανακάνω όμως όταν μπορέσω αλλά θα την κάνω στα 40-45m με 1* αυτή τη φορά. Αφού να φανταστείς το Lambro Vendeta 34gr No:6 με C7 κ αυτό πήγε καλύτερα από το speed κ ας είχαν κ ίδια πυρίτιδα ας πούμε....
Πάντος Αλέξη του Ρουμ. το Α1 34gr & το ΜΒ 34 μαζί και το ΜΒ 36 ένα κουτάκι απ'το καθένα αρχικά θα τα έχω στα υπόψιν μου για φέτος για δοκιμή στο τερέν του βάλτου......;)
Το Α1 που πηρα ειναι 33γραμ, αν εγραψα 34 εκανα λαθος, παρα πολυ καλο και με δυναμη που μου αρεσε παρα πολυ ειναι το psb1 34 που πηρα αρκετες φασσες φετος.

Κάπου είχα διαβάσει εδώ μέσα Άλεξ ότι speed έχει την βελτιστη απόδοσή του με ανοιχτά τσοκ 4*-3* με πιο σφιχτά τσοκ χάνει δεν αποδίδει τόσο καλά.
Νομίζω ο Αρης το είχε γράψει μετά από δοκιμές που είχε κάνει αλλά δεν είμαι και σιγουρος γιατί έχει περάσει πάρα πολυς καιρός από τότε που το διάβασα...
Πάντως το θετικό είναι ότι στο προακπροσ μπήκε και ένα νέο φυσιγγακι και αναφερομαι στο gorilla.
Εγω προλαβα και πήρα 2 κουτάκια από την προσφορά που είχε βγάλει ο Σαλαπατας με 6 ευρω (δυστυχώς είχαν απομεινει μόνο 2 κουτακια) και θα το δοκιμάσω...αν και έχουν γράψει καλά λόγια πολύ πιο έμπειροι κυνηγοί από εμενα.
Ναι ο Αρις το ειχε γραψει Χρηστο αλλα δεν θυμαμαι αν λεγαμε για το speed η το classica αλλα ιδιο συγκεντρωτηρα εχουν, εμενα παντως και τα δυο μου δουλεψαν καλα αναλογα τη συσφιξη, σηλαδη οσο πιο κλειστο τσοκ τοσο καλυτερη συγκεντρωση ειχα.
Το gorilla ειναι πολυ ωραιο φυσιγγακι, εχει πολυ καλη συγκεντρωση αλλα και δυναμη, για την καινουργια σεζον μου ειπε ο Ανδρεας θα εχει ενα 32αρι και 33αρι που θα ειναι τουμπανο...οταν τα δοκιμασω θα αποφασισω τι θα φορτωσω για φετος.
 
Σε αυτόν τον συγκεντρωτηρα αναφερόμουν... Σε αρκετές δοκιμές με ανοιχτά τσοκ μου έδινε συσφιξη 1 με 2 βαθμούς πιο σφιχτη τουφεκια, αντίθετα στα σφιχτά τσοκ μου έδινε ότι κ τα κλασσικά κυαθια...
 
Back
Top