Φυσίγγια για την Φάσσα

Μιχαλη μας βαζεις δυσκολα τωρα...γιατι τα 20 με τα 60 ειναι τεραστια διαφορα...
Βαλε πρωτο το 7αρι και δευτερο τριτο το express no6 και no5
Παιξε μονο με τα 2 remington και εισαι ενταξει.
Εγω στη θέση σου θα έβαζα 2 πρώτα τα 7ρια και 3ο ενα απ τα "βαρια" (5ρι ή 4ρι)
Συνήθως η πρώτη τουφεκιά τα βρίσκει ανυποψίαστα, η 2η αν ειναι γρήγορη τα προλαβαίνει στην ίδια απόσταση, η 3η λογικα θα ειναι σε πιο μεγάλη απόσταση, γιαυτό και το πιο "βαρυ"... Αυτό στην περίπτωση που τα ρίξεις και τα 3 σημαδεμένα...αν ρίχνεις καραμπινιές, μόνο το 1ο φυσίγγι μετραει :p :p τα υπόλοιπα μονο μπαμ θα κανουν :p

Αν δεις όμως οτι οι κοντινότερες αποστάσεις σου ειναι τα 35-40 μετρα, παίξε με τα πιο χοντρά νουμερα...τσόκ ενα 3ρι, (ίσως και 2ρι αν ειναι μακρινά τα πουλια)
πάρε μαζί σου πράμα να υπάρχει και βάρα στο ψαχνό!!
Ειναι λιγο γενικα ολα αυτά, εξαρτάται και απ το συνδιασμό όπλο/τσοκ... αλλα χονδρικά απο τα φυσίγγια που ανέφερες, εγω αυτό το συνδιασμό θα έκανα...
Πρώτο φυσίγγι b&p κ μετα δευτερο το μαζικό κατα συρροήν δολοφόνο remington express.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!:)
 
Αυτό είναι
KnejLV9.jpg

2g8kimo.jpg

2sWGlCQ.jpg

0jMyHY1.jpg

unqhcwL.jpg
Ωραίος ο παίκτης....Κ με Guallanti συγκεντρωτήρα!!!!! Μπράάάβο!!
 
Fiocchi 12HV No 6 (πάνω από 15 ετών)

Δοκιμη του εν λογω φυσιγγιου το "97 απο το αγαπημενο (τοτε..)Κ+Φ..
Καλυκας fiocchi με καψουλι 616,πυριτιδα psb2 στο 1,80 γρ..
Το βυσμα gualandi,κλεισιμο στα 58mm..
H μεση πιεση δεν ξεπερασε τις 506,2 bar ενω η μεγιστη ηταν 562 κ η ελαχιστη 480..
Θετικο μεν οτι η πιεση κινειται σε χαμηλα επιπεδα ομως εχει αρνητικη επιπτωση στις ταχυτητες που δεν ξεπερασαν τα 374,6m αρχικη κ τα 305,7 στα 10μ..ο μεσος ορος ηταν 506,2 bar πιεση,364,7 /νο
Και 295,1/ν10.
Στην δοκιμη συγκεντρωσης το fiocchi πηρε οπως ηταν φυσικο την πρωτη θεση,επιτυγχανοντας απο 69-78%,που κρινονται περισσοτερο απο ικανοποιητικα.

Συμπερασμα: το fiocchi hv εδωσε την καλυτερη συγκεντρωση αλλα η ταχυτητες του θεωρουνται ανεπαρκεις για φυσιγγι αυτης της κατηγοριας.το καλοκαιρι θα ειναι αποτελεσματικο αλλα τον χειμωνα για μεγαλα πουλια(φασσες,παπιες)θα προτιμουσαμε τον τυπο PL36 της fiocchi που ειναι μεν το ακριβοτερο αλλα κ το πιο ισχυρο.

ΥΓ ελπιζω να βοηθησα..οποτε αστο στην ακρη αυτη την εποχη....μην ρισκαρεις...
 
Στο κατάστημα που ρώτησα δεν ήξεραν να μου που τίποτα παρά μόνο ποτε υπολογίζουν , ποτέ θα έρθουν . Αυτή την εντύπωση είχα από το βίντεο ή και το κουτί ίσως. Όπως και να χει η τιμή είναι σχετικά καλή για την ελληνική αγορα
Σίγουρα καλή τιμή, και στην Αμερική νομίζω $10 με $12 το κουτί αν δεν κάνω λάθος .
 

Δοκιμη του εν λογω φυσιγγιου το "97 απο το αγαπημενο (τοτε..)Κ+Φ..
Καλυκας fiocchi με καψουλι 616,πυριτιδα psb2 στο 1,80 γρ..
Το βυσμα gualandi,κλεισιμο στα 58mm..
H μεση πιεση δεν ξεπερασε τις 506,2 bar ενω η μεγιστη ηταν 562 κ η ελαχιστη 480..
Θετικο μεν οτι η πιεση κινειται σε χαμηλα επιπεδα ομως εχει αρνητικη επιπτωση στις ταχυτητες που δεν ξεπερασαν τα 374,6m αρχικη κ τα 305,7 στα 10μ..ο μεσος ορος ηταν 506,2 bar πιεση,364,7 /νο
Και 295,1/ν10.
Στην δοκιμη συγκεντρωσης το fiocchi πηρε οπως ηταν φυσικο την πρωτη θεση,επιτυγχανοντας απο 69-78%,που κρινονται περισσοτερο απο ικανοποιητικα.

Συμπερασμα: το fiocchi hv εδωσε την καλυτερη συγκεντρωση αλλα η ταχυτητες του θεωρουνται ανεπαρκεις για φυσιγγι αυτης της κατηγοριας.το καλοκαιρι θα ειναι αποτελεσματικο αλλα τον χειμωνα για μεγαλα πουλια(φασσες,παπιες)θα προτιμουσαμε τον τυπο PL36 της fiocchi που ειναι μεν το ακριβοτερο αλλα κ το πιο ισχυρο.

ΥΓ ελπιζω να βοηθησα..οποτε αστο στην ακρη αυτη την εποχη....μην ρισκαρεις...
Περιγραφικότατος! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 
Mike επειδή δεν ξέρεις το σημείο κ δεν είσαι φασσας να μπορείς να αξιολογήσεις τη συμπεριφορά των πουλιών, μην παίξεις σε τίποτα πιο ψιλό από 6αρι για μένα... Στο λέω γιατί το πιθανότερο είναι ότι θα τις τουφεκισεις με την πρώτη ευκαιρία που θα σου δώσουν, είτε κοντά είτε μακριά...
 
Mike επειδή δεν ξέρεις το σημείο κ δεν είσαι φασσας να μπορείς να αξιολογήσεις τη συμπεριφορά των πουλιών, μην παίξεις σε τίποτα πιο ψιλό από 6αρι για μένα... Στο λέω γιατί το πιθανότερο είναι ότι θα τις τουφεκισεις με την πρώτη ευκαιρία που θα σου δώσουν, είτε κοντά είτε μακριά...
Από υπομονή έχω γαιδουρινή. Το βασικό είναι να εμφανιστούν τα πουλιά! Νομίζω ότι έχω βρει μια πρόσβαση αρκετά κοντά στα δέντρα οπότε πιθανόν οι τουφεκιές να είναι πιο κοντά απ'ότι υπολόγιζα;)
 
Μακαρι φίλε, είναι μυστήριο πουλί η φασσα, θέλει περισσότερο χρόνο στην παρατήρηση κ στο σχεδιασμό κ λιγότερο στο κυνηγι κ την τουφεκια.... Δεν είναι υποτιμητικο αυτό που λέω ότι δεν είσαι φασσας, ούτε εγώ είμαι, αλλά όταν δεν έχουμε εμπειρία με ένα θηραμα συνήθως παρασύρομαστε κ τουφεκαμε μακριά , εγώ το είχα πάθει πολλές φορές με φασσες στο παρελθόν όταν είχα πραγματικά πολλές δίπλα στα πόδια μου στον ταυγετο, κ μου πήρε χρόνο, ήμουν κ μικρός τότε, να καταλάβω τι έφταιγε κ να είμαι πιο συνετος...
Αναμένουμε ανταπόκριση Mike ;)
 
Από υπομονή έχω γαιδουρινή. Το βασικό είναι να εμφανιστούν τα πουλιά! Νομίζω ότι έχω βρει μια πρόσβαση αρκετά κοντά στα δέντρα οπότε πιθανόν οι τουφεκιές να είναι πιο κοντά απ'ότι υπολόγιζα;)
Kαλημέρα .Mike κανόνας απαράβατος στους πραγματικούς φασσάδες είναι ότι ότι ποτέ δεν ενοχλούμε το 1ο πουλί που έρχεται .Άσε την απείραχτη να κάνει την γύρα της στα δέντρα καί κατά 99% αυτή δέν θα κάτσει .Θα γυρίσει πίσω απ'εκεί που ήρθε .Μετά από 20-25 λεπτά αρχίζει το πανηγύρι.;)
 
Kαλημέρα .Mike κανόνας απαράβατος στους πραγματικούς φασσάδες είναι ότι ότι ποτέ δεν ενοχλούμε το 1ο πουλί που έρχεται .Άσε την απείραχτη να κάνει την γύρα της στα δέντρα καί κατά 99% αυτή δέν θα κάτσει .Θα γυρίσει πίσω απ'εκεί που ήρθε .Μετά από 20-25 λεπτά αρχίζει το πανηγύρι.;)
Ευχαριστώ για τη συμβουλή!
 
Έχω σταμπάρει κάτι φάσσες που καρφώνουν σταθερά σε ένα σημείο με λεύκες και σκέφτομαι να πάω να τις λιανίσω την Κυριακή. Έψαχνα τα ντουλάπια για φυσίγγια και βρήκα τα εξής:
Β&P F2 Classic No 7
Fiocchi 12HV No 6 (πάνω από 15 ετών)
Remington Express No 5 + λίγες Νο 6
Remington Nitro Pheasant 39 γρ Νο 4
Εκτιμώμενη απόσταση βολής από 25 έως 60 μέτρα. Θα βολευτώ με αυτά;
2 φάσσες έχω τουφεκίσει στην καριέρα μου και τις έχω πάρει, τη μια με Nitro magnum 42,5gr Νο4 και την άλλη με F2 Classic No8.
Rem nitro pheasant !!!γαμω τις διατρισεις με εξαρια οπότε με 4?!!!
 
Στο κατάστημα που ρώτησα δεν ήξεραν να μου που τίποτα παρά μόνο ποτε υπολογίζουν , ποτέ θα έρθουν . Αυτή την εντύπωση είχα από το βίντεο ή και το κουτί ίσως. Όπως και να χει η τιμή είναι σχετικά καλή για την ελληνική αγορα
Στο eshop του Κύργια τα έχει παντως
 
https://postimg.cc/z3vGZbJw
Μόλις παρέλαβα τα φυσίγγια από τον Alex76 με τα οποία θα κλεισω μάλλον με τα φασσια για φέτος τον επόμενο μήνα... Ρουμελιώτη PSB-1 34gr σε νούμερο 6 και PSB 2 35gr σε νούμερο 5!
Σ' ευχαριστώ φίλε και μακάρι όλα να γίνουν πουλιά!
ALEX- MAIKLμε την πρώτη ευκαιρία σας στέλνω Victory 36 gr με ΑΟ και sb 36 no4 και περιμένω άποψεις
 
Μακαρι φίλε, είναι μυστήριο πουλί η φασσα, θέλει περισσότερο χρόνο στην παρατήρηση κ στο σχεδιασμό κ λιγότερο στο κυνηγι κ την τουφεκια.... Δεν είναι υποτιμητικο αυτό που λέω ότι δεν είσαι φασσας, ούτε εγώ είμαι, αλλά όταν δεν έχουμε εμπειρία με ένα θηραμα συνήθως παρασύρομαστε κ τουφεκαμε μακριά , εγώ το είχα πάθει πολλές φορές με φασσες στο παρελθόν όταν είχα πραγματικά πολλές δίπλα στα πόδια μου στον ταυγετο, κ μου πήρε χρόνο, ήμουν κ μικρός τότε, να καταλάβω τι έφταιγε κ να είμαι πιο συνετος...
Αναμένουμε ανταπόκριση Mike ;)
Αυτό ακριβώς είναι που σκοτώνει την φάσσα Άρη .shake hands.
 
https://postimg.cc/z3vGZbJw
Μόλις παρέλαβα τα φυσίγγια από τον Alex76 με τα οποία θα κλεισω μάλλον με τα φασσια για φέτος τον επόμενο μήνα... Ρουμελιώτη PSB-1 34gr σε νούμερο 6 και PSB 2 35gr σε νούμερο 5!
Σ' ευχαριστώ φίλε και μακάρι όλα να γίνουν πουλιά!
ALEX- MAIKLμε την πρώτη ευκαιρία σας στέλνω Victory 36 gr με ΑΟ και sb 36 no4 και περιμένω άποψεις
Μακαρι με ενα φυσιγγι να κατεβαζεις δυο πουλια;)
 
Πυριτιδα κατα πασα πιθανοτητα psb 2...
ο συγκεντρωτηρας ειναι αυτος..
http://shop.technopro.co.za/maxam-gb-wads-12-ga-28-gr-a28-p-36194.html
Δεν ξερω αν ειναι οντως της maxam η ο bp z2m..Αλλα πιστευω οτι ειναι καποια απομιμηση του z2m..μου ακουγεται καπως η maxam να αγοραζει συγκεντρωτηρες απο την bp ενω φτιαχνει κ δικους της..
 
Πυριτιδα κατα πασα πιθανοτητα psb 2...
ο συγκεντρωτηρας ειναι αυτος..
http://shop.technopro.co.za/maxam-gb-wads-12-ga-28-gr-a28-p-36194.html
Δεν ξερω αν ειναι οντως της maxam η ο bp z2m..Αλλα πιστευω οτι ειναι καποια απομιμηση του z2m..μου ακουγεται καπως η maxam να αγοραζει συγκεντρωτηρες απο την bp ενω φτιαχνει κ δικους της..
Ποτέ δεν τις χωνεψα τις ισπανικές...Ίσως είμαι προκατειλημμένος αλλά δεν τις έχω σε εκτίμηση...
 
Back
Top