Φυσίγγια για την Φάσσα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φυσίγγια' που ξεκίνησε από το μέλος BeReT, στις 12 Δεκεμβρίου 2014.

1. ΜΙΚΕ_310

ΜΙΚΕ_310

Περιοχή:
    ΚΟΡΙΝΘΙΑ
    Όνομα:
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές!:)

2. Kostas Winchester SX

Kostas Winchester SX

Περιοχή:
    Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
    Όνομα:
    Kώστας
    Ωραίος ο παίκτης....Κ με Guallanti συγκεντρωτήρα!!!!! Μπράάάβο!!

3. [​IMG]
    Δοκιμη του εν λογω φυσιγγιου το "97 απο το αγαπημενο (τοτε..)Κ+Φ..
    Καλυκας fiocchi με καψουλι 616,πυριτιδα psb2 στο 1,80 γρ..
    Το βυσμα gualandi,κλεισιμο στα 58mm..
    H μεση πιεση δεν ξεπερασε τις 506,2 bar ενω η μεγιστη ηταν 562 κ η ελαχιστη 480..
    Θετικο μεν οτι η πιεση κινειται σε χαμηλα επιπεδα ομως εχει αρνητικη επιπτωση στις ταχυτητες που δεν ξεπερασαν τα 374,6m αρχικη κ τα 305,7 στα 10μ..ο μεσος ορος ηταν 506,2 bar πιεση,364,7 /νο
    Και 295,1/ν10.
    Στην δοκιμη συγκεντρωσης το fiocchi πηρε οπως ηταν φυσικο την πρωτη θεση,επιτυγχανοντας απο 69-78%,που κρινονται περισσοτερο απο ικανοποιητικα.

Συμπερασμα: το fiocchi hv εδωσε την καλυτερη συγκεντρωση αλλα η ταχυτητες του θεωρουνται ανεπαρκεις για φυσιγγι αυτης της κατηγοριας.το καλοκαιρι θα ειναι αποτελεσματικο αλλα τον χειμωνα για μεγαλα πουλια(φασσες,παπιες)θα προτιμουσαμε τον τυπο PL36 της fiocchi που ειναι μεν το ακριβοτερο αλλα κ το πιο ισχυρο.

ΥΓ ελπιζω να βοηθησα..οποτε αστο στην ακρη αυτη την εποχη....μην ρισκαρεις...

4. konstantinos

konstantinos Moderator

Περιοχή:
    ΚΑΣΟΣ
    Σίγουρα καλή τιμή, και στην Αμερική νομίζω $10 με $12 το κουτί αν δεν κάνω λάθος .

5. ΜΙΚΕ_310

ΜΙΚΕ_310

Περιοχή:
    ΚΟΡΙΝΘΙΑ
    Όνομα:
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Περιγραφικότατος! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

6. aris_kalamata

aris_kalamata

Περιοχή:
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Όνομα:
    ΑΡΙΣ
    Mike επειδή δεν ξέρεις το σημείο κ δεν είσαι φασσας να μπορείς να αξιολογήσεις τη συμπεριφορά των πουλιών, μην παίξεις σε τίποτα πιο ψιλό από 6αρι για μένα... Στο λέω γιατί το πιθανότερο είναι ότι θα τις τουφεκισεις με την πρώτη ευκαιρία που θα σου δώσουν, είτε κοντά είτε μακριά...

7. ΜΙΚΕ_310

ΜΙΚΕ_310

Περιοχή:
    ΚΟΡΙΝΘΙΑ
    Όνομα:
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Από υπομονή έχω γαιδουρινή. Το βασικό είναι να εμφανιστούν τα πουλιά! Νομίζω ότι έχω βρει μια πρόσβαση αρκετά κοντά στα δέντρα οπότε πιθανόν οι τουφεκιές να είναι πιο κοντά απ'ότι υπολόγιζα;)

8. aris_kalamata

aris_kalamata

Περιοχή:
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Όνομα:
    ΑΡΙΣ
    Μακαρι φίλε, είναι μυστήριο πουλί η φασσα, θέλει περισσότερο χρόνο στην παρατήρηση κ στο σχεδιασμό κ λιγότερο στο κυνηγι κ την τουφεκια.... Δεν είναι υποτιμητικο αυτό που λέω ότι δεν είσαι φασσας, ούτε εγώ είμαι, αλλά όταν δεν έχουμε εμπειρία με ένα θηραμα συνήθως παρασύρομαστε κ τουφεκαμε μακριά , εγώ το είχα πάθει πολλές φορές με φασσες στο παρελθόν όταν είχα πραγματικά πολλές δίπλα στα πόδια μου στον ταυγετο, κ μου πήρε χρόνο, ήμουν κ μικρός τότε, να καταλάβω τι έφταιγε κ να είμαι πιο συνετος...
    Αναμένουμε ανταπόκριση Mike ;)

dim63, Κώστας, 1050BAR and 17 others like this.
  9. Kαλημέρα .Mike κανόνας απαράβατος στους πραγματικούς φασσάδες είναι ότι ότι ποτέ δεν ενοχλούμε το 1ο πουλί που έρχεται .Άσε την απείραχτη να κάνει την γύρα της στα δέντρα καί κατά 99% αυτή δέν θα κάτσει .Θα γυρίσει πίσω απ'εκεί που ήρθε .Μετά από 20-25 λεπτά αρχίζει το πανηγύρι.;)

10. ΜΙΚΕ_310

ΜΙΚΕ_310

Περιοχή:
    ΚΟΡΙΝΘΙΑ
    Όνομα:
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Ευχαριστώ για τη συμβουλή!

1050BAR likes this.
  11. Rem nitro pheasant !!!γαμω τις διατρισεις με εξαρια οπότε με 4?!!!

12. ΜΙΚΕ_310

ΜΙΚΕ_310

Περιοχή:
    ΚΟΡΙΝΘΙΑ
    Όνομα:
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Τα χρησιμοποιώ στο λαγό τα συγκεκριμένα με επιτυχία. Ίσως μπει τελευταίο στην αποθήκη;)

13. Στο eshop του Κύργια τα έχει παντως

konstantinos likes this.
  14. https://postimg.cc/z3vGZbJw
    Μόλις παρέλαβα τα φυσίγγια από τον Alex76 με τα οποία θα κλεισω μάλλον με τα φασσια για φέτος τον επόμενο μήνα... Ρουμελιώτη PSB-1 34gr σε νούμερο 6 και PSB 2 35gr σε νούμερο 5!
    Σ' ευχαριστώ φίλε και μακάρι όλα να γίνουν πουλιά!
    ALEX- MAIKLμε την πρώτη ευκαιρία σας στέλνω Victory 36 gr με ΑΟ και sb 36 no4 και περιμένω άποψεις

glek, PANOS-BEN, outlander and 16 others like this.
  15. Κώστας

Κώστας

Περιοχή:
    Ιωάννινα
    Όνομα:
    Κώστας
    Αυτό ακριβώς είναι που σκοτώνει την φάσσα Άρη .well done.

16. Alex76

Alex76

Όνομα:
    Αλεξανδρος
    Μακαρι με ενα φυσιγγι να κατεβαζεις δυο πουλια;)

glek, PANOS-BEN, outlander and 9 others like this.

Μοιραστείτε τη σελίδα

Νέες Δημοσιεύσεις