Φυσίγγια για την Φάσσα

Overkilling.
Το ειχα παθει με τα super caccia σε #6,πριν καμποσα χρονια...
Σε αγριοπεριστερα,στην κουρνια.
Τα πουλια με πολλα σκαγια και να μην θελουν να πεθανουν!
Ξετρυπημενα,ανημπορα και ζωντανα!
Κατι αντιστοιχο,ειδα στις τσιχλες προχτες,με ιδιογομωμενα φυσιγγια με C7 στα 30 γραμ.,6*.
Το πρωΐ,κάτι λιγες που πετυχα,εσβηναν!
Μόλις πηρε λιγο η μερα,δεεεεννν!
Επαιρναν σκαγια,δεν ειχαν γερο πανω τους τιποτα και δεν ελεγαν να πεθανουν!
Μεχρι τα 30μ....
Απο κει και πανω,τα χτυπαγε αστροπελεκι!

Σε αυτο το σεταπ βαλε ενα νουμερο χαμηλοτερο καψουλι και εισαι οκ.....
 
Tα ξεφαψα και θα τα εχω μαζι μου πλεον

Αυτά τα φυσίγγια ...αχ αυτά τα φυσίγγια...το 2012 με απόλυτη παγωνιά ένα πρωινό περιμένοντας τις φασσες με 7 1/2 νούμερο ξεκρεμασα τέσσερις ασπρομετωπες και χρειάστηκα καθαρό βρακί...Από τότε δύο κουτιά με λάδι καλυκα είναι στο ντουλάπι να μου θυμίζουν τι φυσιγγαρα είναι...
 
Αυτά τα φυσίγγια ...αχ αυτά τα φυσίγγια...το 2012 με απόλυτη παγωνιά ένα πρωινό περιμένοντας τις φασσες με 7 1/2 νούμερο ξεκρεμασα τέσσερις ασπρομετωπες και χρειάστηκα καθαρό βρακί...Από τότε δύο κουτιά με λάδι καλυκα είναι στο ντουλάπι να μου θυμίζουν τι φυσιγγαρα είναι...
Σημερα χαράμισα ένα και έριξα σε πινακα
Θα ανεβάσω φώτο.παντως φάσα δε γλυτώνει από την κατανομη
 
Λοιπόν μάγκες εγώ αποφασισα ότι φυσίγγια και τσοκ σε φασα και αγριοπεριστερα δεν ξαναλλαζω. φυσίγγια f2 classic 34gr n6 και τσοκ gemini 3*.μπορει να μου πει κάποιος πόσο πίσω μπορεί να μένω με lambro μπλε και biturbo n6 με φουλ τσοκ στη τουφέκια;
Τελικά ότι δουλεύει δε το αλλάζουμε....αλλα αν δε πάθεις δε θα μάθεις κιόλας.....
 
Εριξα μια με τα εργοστασιακα NSI 206 Formula 36 γραμμαρια σε 6αρια απο τα 35 μετρα με Anaconda Mid.
Οπλο Fusion Evolve το λιγοτερο συγκεντρωτικο απο τα οπλα που εχω.




Και τελος με ενα δικο μου ιδιογομωσης με JK6 1.80gr 36 γραμμαρια σε Νο 5. Συγκεντρωτηρας Drago. Στροφειο Gaep GN3.
Ιδια αποσταση οπλο και τσοκακι οπως η πανω.



 
Εριξα μια με τα εργοστασιακα NSI 206 Formula 36 γραμμαρια σε 6αρια απο τα 35 μετρα με Anaconda Mid.
Οπλο Fusion Evolve το λιγοτερο συγκεντρωτικο απο τα οπλα που εχω.




Και τελος με ενα δικο μου ιδιογομωσης με JK6 1.80gr 36 γραμμαρια σε Νο 5. Συγκεντρωτηρας Drago. Στροφειο Gaep GN3.
Ιδια αποσταση οπλο και τσοκακι οπως η πανω.



Ωραια!
Σταυρο η jk6(που την βρηκες?),ειναι αχρηστη!!!!
Οση εχεις,την αγοραζω επειδη ειμαι στις καλες μου και δεν θελω να ταλαιπωριεσαι!:)
 
Ωραια!
Σταυρο η jk6(που την βρηκες?),ειναι αχρηστη!!!!
Οση εχεις,την αγοραζω επειδη ειμαι στις καλες μου και δεν θελω να ταλαιπωριεσαι!:)
Ειχα παρει 1 κιλο το 2012 μαζι με το συφερτο των αλλων που ειχα παρει.
Γιατι δεν την φερνουν πια?
Παντως εδειξε να εχει πολυ δυναμη στον πινακα.
Μιας και δεν εχω ξαναγεμισει με JK6 πως κρινεις το σεταπ?εχεις να προτεινεις κατι?
 
Ειχα παρει 1 κιλο το 2012 μαζι με το συφερτο των αλλων που ειχα παρει.
Γιατι δεν την φερνουν πια?
Παντως εδειξε να εχει πολυ δυναμη στον πινακα.
Μιας και δεν εχω ξαναγεμισει με JK6 πως κρινεις το σεταπ?εχεις να προτεινεις κατι?
1.80Χ34 6αρια,35 5αρια.
CX 2000
68.5-57.8
Giovani 20
Θα κρατησεις τους καλυκες κι οταν τους βλεπεις θα βουρκωνεις απο νοσταλγια!
Την δυναμη που βγαζει,μονο απο ΑΟ ή sipe θα την δεις!
Ηρεμη δυναμη!:)
Στο θηραμα,οχι να σου φευγουν τα σφραγισματα!:D
 
1.80Χ34 6αρια,35 5αρια.
CX 2000
68.5-57.8
Giovani 20
Θα κρατησεις τους καλυκες κι οταν τους βλεπεις θα βουρκωνεις απο νοσταλγια!
Την δυναμη που βγαζει,μονο απο ΑΟ ή sipe θα την δεις!
Ηρεμη δυναμη!:)
Στο θηραμα,οχι να σου φευγουν τα σφραγισματα!:D
Χαθηκε να παρεις ενα βαρελακι???
Αφου με βανακι πηγαινες για ψωνια!.sarcastic.
Σε ευχαριστώ Γιάννη θα το δοκιμάσω.
Κοίτα πέρα από Prima-V (sporting) Aquila SV (skeet) , GM3 - Aquila (τσιχλοκοτσυφα) που είχα πάρει από 8-10 κιλά από την κάθε μια λόγω συχνής χρήσης όλες αυτές που αναφέρω πιο κάτω τις είχα πάρει σε μισοκιλο η κιλό αναλογα.(Techna-JK6-Sipe-S4n-A1-As Vectan-SLC-SV, F2x28,F2x32,206 Formula SV.
 
Δοκιμη χθες σε μια λακουβα με νερο που ειχε παγωσει στα 54 μετρα
Εριξα psb2 no5 και speed no6 και ειχαν διαφορα στην ταχυτητα που εφθαναν τα σκαγια αλλα και στη δυναμη
Για τη δυναμη μου φαινεται λογικο γιατι αλλο νο5 κι αλλο νο6, τωρα η ταχυτητα με μπερδεψε λιγο...
Τα psb2 ηταν πιο γρηγορα αλλα ηταν επειδη ειναι σαν φυσιγγι πιο γρηγορο η επειδη το νο5 κραταει καλυτερες ταχυτητες απο το νο6?
Το σιγουρο παντως ειναι οτι μια διαφορα στην προσκοπευση θα την εχουν, τα psb2 εφθαναν σχεδον ακαριαια μετα το πατημα και μιλαμε τωρα για 54 μετρα
Αν υποθέσουμε ότι και τα δύο φυσίγγια έχουν την ίδια αρχική ταχύτητα, τότε το φυσίγγι με σκάγια νο 5 θα διατηρήσει καλύτερη μένουσα ταχύτητα, λόγω μεγαλύτερου βάρους ανά άτομο (σκάγι). Εξηπακούεται δε, ότι θα διαθέτει και μεγαλύτερη δύναμη κρούσης για τον ίδιο λόγο. Αν οι διαφορές στα 50+ μέτρα που έκανες την δοκιμή είναι τόσο μεγάλες στον χρόνο που έκαναν τα σκάγια να φτάσουν στο νερό, πολύ πιθανόν το φυσίγγι με τα σκάγια νο 5, να επιτυγχάνει και μεγαλύτερη αρχική ταχύτητα, οπότε οι διαφορές πολλαπλασιάζονται. Από 'κεί και πέρα παίζει ρόλο ακόμα και το μήκος της ατράκτου (όσο πιο συμπαγής τόσο καλύτερη διατήρηση της μένουσας ταχύτητας), πιθανόν και άλλοι παράγοντες που δεν γνωρίζω.
 
Εριξα μια με τα εργοστασιακα NSI 206 Formula 36 γραμμαρια σε 6αρια απο τα 35 μετρα με Anaconda Mid.
Οπλο Fusion Evolve το λιγοτερο συγκεντρωτικο απο τα οπλα που εχω.




Και τελος με ενα δικο μου ιδιογομωσης με JK6 1.80gr 36 γραμμαρια σε Νο 5. Συγκεντρωτηρας Drago. Στροφειο Gaep GN3.
Ιδια αποσταση οπλο και τσοκακι οπως η πανω.



Συγκρίνοντας τις κατανομές.........................εμφανή τα οφέλη της ιδιογόμωσης!!!!!!
 
Σε ευχαριστω Κωστα και τα δικα μου ητανε 5αρια ενω τα εργοστασιακα 6 αρια οποτε σιγουρα πιο λιγα σκαγια.
Σταύρο (δεν το διευκρίνησα) κυρίως μιλάω για την ισοκατανομή, την οποία προσωπικά θεωρώ σημαντικότερη από την πυκνότητα (ποσοστό συγκέντρωσης).
Τι να τα κάνω π.χ τα 150 σκάγια για την φάσσα στον 75αρη κύκλο όταν υπάρχουν μεγάλα κενά? Καλύτερα 120 ισοκατανεμημένα;)
 
Αν υποθέσουμε ότι και τα δύο φυσίγγια έχουν την ίδια αρχική ταχύτητα, τότε το φυσίγγι με σκάγια νο 5 θα διατηρήσει καλύτερη μένουσα ταχύτητα, λόγω μεγαλύτερου βάρους ανά άτομο (σκάγι). Εξηπακούεται δε, ότι θα διαθέτει και μεγαλύτερη δύναμη κρούσης για τον ίδιο λόγο. Αν οι διαφορές στα 50+ μέτρα που έκανες την δοκιμή είναι τόσο μεγάλες στον χρόνο που έκαναν τα σκάγια να φτάσουν στο νερό, πολύ πιθανόν το φυσίγγι με τα σκάγια νο 5, να επιτυγχάνει και μεγαλύτερη αρχική ταχύτητα, οπότε οι διαφορές πολλαπλασιάζονται. Από 'κεί και πέρα παίζει ρόλο ακόμα και το μήκος της ατράκτου (όσο πιο συμπαγής τόσο καλύτερη διατήρηση της μένουσας ταχύτητας), πιθανόν και άλλοι παράγοντες που δεν γνωρίζω.
Δεν ειχαν τοσο εμφανη διαφορα, αλλα μια μικρη την ειχαν που οφειλεται μαλλον στις μενουσες που ειπες λογω διαφορετικου νουμερου σκαγιων.
 
Back
Top