Φυσίγγια για ορτύκι

Είχα ρίξει ενα κουτί σε 10αρι νούμερο.
Πολύ καλό και φονικό σε μεγάλες αποστάσεις στο περπατητο. Πάντως δεν σκορπανε πολύ, τα εριξα με πλαγιο 2&3* και αυλο 18,3. Απλά θα διορθώσουν ενα μικρό σκοπευτικό λάθος
Ευχαριστω πολυ νασαι καλα!!!.shake hands.
 
δεν νομιζω να εχει imperial διασπορας ο Γκιουλεκας(δεν ξερω καν αν υπαρχουν imperial διασπορας)
Με συγκεντρωτηρα ειναι στα 30 32 34 γρ.
Αν εχεις τσοκακια βαλε μουφα η 4αρι.
Για μενα το ορτυκι δε θελει ακριβο φυσιγγι..
Και με αλατι πεφτει
 
Με συγκεντρωτηρα ειναι στα 30 32 34 γρ.
Αν εχεις τσοκακια βαλε μουφα η 4αρι.
Για μενα το ορτυκι δε θελει ακριβο φυσιγγι..
Και με αλατι πεφτει
Συνηθως τα κυνηγαω με 5&3 στο δικανο και 30 γρ αλλα απο περυσι αποφασισα να ξεκιναω τη χρονια με ενα πλαγιο Μiroku κληρονομια 1*3* και ψαχνω για καποιο φτηνο διασποραςΠερυσι εριξα τα DIVA 31 του Καραμανιδη και ηταν μια χαρα αλλα απο 6.50 τα πηγε 7.70 και το θεωρω λιγο κοροιδια
 
Δοκιμασε Μεσοταπα Μezzo 30γρ 9-10ν...
Αν κ με συγκεντρωτήρα στο 3-1* μια χαρα την κάνεις την δουλεια σου αν εχεις υπομονη..
Δεν ειναι μπεκατσα να κρυφτει στο πυκνο,τα ορτυκοτοπια ειναι ανοιχτα..
Η μονη ένσταση που εχω ειναι μηπως κ προλαβει κ το τρεχει απο πισω ο σκυλος εφοσον δεν τουφεκισεις εγκαιρα..
 
Παλαιότερα τα καλύτερα ορτυκυνηγια τα έχω κάνει με 20αρια (betinsoli diamond και Benelli montefeltro) και φυσηγγια Rio 23 γρ και 3Α 25γρ. Λίγα γραμμάρια, ξεκούραστα λόγω ζέστης, ανεπαίσθητο λάκτισμα και το ορτυκι άθικτο.
 
Παλαιότερα τα καλύτερα ορτυκυνηγια τα έχω κάνει με 20αρια (betinsoli diamond και Benelli montefeltro) και φυσηγγια Rio 23 γρ και 3Α 25γρ. Λίγα γραμμάρια, ξεκούραστα λόγω ζέστης, ανεπαίσθητο λάκτισμα και το ορτυκι άθικτο.
Τα ειπες ολα
 
Δοκιμασε Μεσοταπα Μezzo 30γρ 9-10ν...
Αν κ με συγκεντρωτήρα στο 3-1* μια χαρα την κάνεις την δουλεια σου αν εχεις υπομονη..
Δεν ειναι μπεκατσα να κρυφτει στο πυκνο,τα ορτυκοτοπια ειναι ανοιχτα..
Η μονη ένσταση που εχω ειναι μηπως κ προλαβει κ το τρεχει απο πισω ο σκυλος εφοσον δεν τουφεκισεις εγκαιρα..
Ετσι ακριβως ειναι συνονοματε αλλα υπαρχουν παρα πολλες περιπτωσεις που πρεπει να τουφεκισεις ακαριαια για να νη μπει το πουλι στα βαμβακια η καλαμποκια που ειναι στα 6-7 μετραΕπισης μη ξεχνας οτι για πολλους η τουφεκια αυτη ειναι και η μονη εξασκηση για τη αυθορμητη μπηχτη στη Βασιλισσα!!Κυνηγαμε για πολλους και διαφορους λογους το ταπεινο και πανεξυπνο ορτυκακι;)
 
Παλαιότερα τα καλύτερα ορτυκυνηγια τα έχω κάνει με 20αρια (betinsoli diamond και Benelli montefeltro) και φυσηγγια Rio 23 γρ και 3Α 25γρ. Λίγα γραμμάρια, ξεκούραστα λόγω ζέστης, ανεπαίσθητο λάκτισμα και το ορτυκι άθικτο.
Εγραψα και αλλου οτι φετος θα κανω οπωσδηποτε μια δοκιμη με 24 skeet αν εχεται να προτεινεται καποιο με χαμηλη ανακρουση οσοι ριχνεται σκητ θα ημουν ευγνωμων
 
Εγραψα και αλλου οτι φετος θα κανω οπωσδηποτε μια δοκιμη με 24 skeet αν εχεται να προτεινεται καποιο με χαμηλη ανακρουση οσοι ριχνεται σκητ θα ημουν ευγνωμων
Τάσο τα περισσότερα φυσηγγια του σκητ είναι με χαμηλή ανακρουση και μεγάλη ταχύτητα. Σχεδόν όλα τα σκηταδικα που έχω ρίξει ήταν μαλακά ( εκτός του παλιού Πυρκάλ που ήταν δυναμίτης) με κορυφαία τα gorilla, rc competition, Lambro 5 σε αυτή τη χρηματική κατηγορία γιατί υπάρχουν σαφώς και ακριβότερα όχι όμως απαραίτητα πολλή καλύτερα. Αυτά που σου αναφέρω δεν σημαίνει πώς τα υπόλοιπα υστερούν τόσο πολλή.
 
Τάσο τα περισσότερα φυσηγγια του σκητ είναι με χαμηλή ανακρουση και μεγάλη ταχύτητα. Σχεδόν όλα τα σκηταδικα που έχω ρίξει ήταν μαλακά ( εκτός του παλιού Πυρκάλ που ήταν δυναμίτης) με κορυφαία τα gorilla, rc competition, Lambro 5 σε αυτή τη χρηματική κατηγορία γιατί υπάρχουν σαφώς και ακριβότερα όχι όμως απαραίτητα πολλή καλύτερα. Αυτά που σου αναφέρω δεν σημαίνει πώς τα υπόλοιπα υστερούν τόσο πολλή.
Ευχαριστω Γιαννη.shake.
 
Παλαιότερα τα καλύτερα ορτυκυνηγια τα έχω κάνει με 20αρια (betinsoli diamond και Benelli montefeltro) και φυσηγγια Rio 23 γρ και 3Α 25γρ. Λίγα γραμμάρια, ξεκούραστα λόγω ζέστης, ανεπαίσθητο λάκτισμα και το ορτυκι άθικτο.

Γιάννη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου..shake hands.
Το κυνήγι του ορτυκιού με 20άρι είναι απόλαυση.

Γενικά παίδες βάλτε λίγα γραμμάρια και ανοιχτά τσοκ και είστε καλυμμένοι.
 
Back
Top