Φυσίγγια για ορτύκι

Εγώ χρησιμοποιώ συνήθως κοντοκαννο σούπερ ποzέ.
Στην κάτω κάνη βάζω ανοιχτό τσοκ και φυσιγκια μαλλινοταπα special game 32 gr n.11.
Στην πάνω κάνη 4* και φυσιγκια skeet 24gr n.9.5.
Αν κάποιος θέλει να κάνει οικονομία, σκετα φυσιγκια skeet 24gr n.9.5 με 5€ το κουτί φτανουν και περισσεύουν.
 
Αν κάποιος θέλει να κάνει οικονομία, σκετα φυσιγκια skeet 24gr n.9.5 με 5€ το κουτί φτανουν και περισσεύουν.
+1
Γιαννη το 11αρι δεν σου γεμιζει σκαγια το θηραμα? Σε ρωταω γιατι το Special game με δυο οπλα που το εχω δοκιμασει μου ειχε φανει σφιχτο για μαλλινοταπο... Εχεις δοκιμασει να βαλεις κ στις δυο κανες skeetoφυσιγγα?
 
+1
Γιαννη το 11αρι δεν σου γεμιζει σκαγια το θηραμα? Σε ρωταω γιατι το Special game με δυο οπλα που το εχω δοκιμασει μου ειχε φανει σφιχτο για μαλλινοταπο... Εχεις δοκιμασει να βαλεις κ στις δυο κανες skeetoφυσιγγα?
Αρι καλησπέρα, στα 20-25 μέτρα που συνήθως ντουφεκαω ανοίγει αρκετά και τα εντεκαρακια δημιουργούν διαμπερές τραυματισμό.
Πολύ σπάνιο να βρεις κάποιο σκαγι μέσα.Τσοκ βάζω κάτω το σκητ του μομπιλ που είναι
σαν το spreader.
Όσον αφορά πάνω κάτω 24 γρ δεν το συζηταω είναι φθηνότερη και εξαιρετική λύση.
Επειδή κάποιες φορές σε νησί που κυνηγάω φυσάει 7 μποφόρ, έχω βρει τέλειο το sporting σε νούμερο 8.5 με 4* +3*.Αποφεύγω έτσι την μεγάλη μετατόπιση της δεσμης. Γιαννης
 
ΟΙ τελευταιες παρτιδες του σπεσιαλ γκειμ 1-2 χρονια τωρα για κλαματα, καμμια σχεση με το φοβερο παλιο φυσιγγι.
 
Παλιά που κυνηγούσαμε πιο εντατικά το ορτύκι εγώ και ο πατέρας μου,χρησιμοποιούσαμε το μαλλινόταπο της B&P στα 32γρ σε νούμερο 8 με κύλινδρο.
Πολύ καλό φυσίγγι με σχετικά γλυκιά τουφεκιά.
 
ΟΙ τελευταιες παρτιδες του σπεσιαλ γκειμ 1-2 χρονια τωρα για κλαματα, καμμια σχεση με το φοβερο παλιο φυσιγγι.
Ευτυχώς δηλαδή που εχω δύο κούτες πενταετιας.
Πάντως σε ν.9 για μπεκάτσα που αγόρασα φέτος ήταν ΟΚ.
 
Επειδή κάποιες φορές σε νησί που κυνηγάω φυσάει 7 μποφόρ, έχω βρει τέλειο το sporting σε νούμερο 8.5 με 4* +3*.Αποφεύγω έτσι την μεγάλη μετατόπιση της δεσμης. Γιαννης
+1 Πολυ σωστος... ;) Το εχω δει αρκετες φορες κ στα μπεκαστινια που οι αποστασεις ειαι πιο μακρινες...Ειδικα τα 9αρια με ενα 6αρι πλαγιο ανεμο μετατοπιζονται πολυ περισσοτερο απο οτι φανταζεται κανεις μετα τα 35 μετρα...
 
+1 Πολυ σωστος... ;) Το εχω δει αρκετες φορες κ στα μπεκαστινια που οι αποστασεις ειαι πιο μακρινες...Ειδικα τα 9αρια με ενα 6αρι πλαγιο ανεμο μετατοπιζονται πολυ περισσοτερο απο οτι φανταζεται κανεις μετα τα 35 μετρα...
Έχω δει σε χαρτόνι σε τέτοιες συνθήκες που περιγράφεις μετατόπιση 1 μέτρο!
Και μετά ψαχνεσε γιατί έχασες το πουλί.
 
Ευτυχώς δηλαδή που εχω δύο κούτες πενταετιας.
Πάντως σε ν.9 για μπεκάτσα που αγόρασα φέτος ήταν ΟΚ.
Πριν δε το βγαζα καθολου , πρωτο σε νουμερο 10,απλως .shoot.γαζωνε, ομως και φετος δε μου αρεσε:(.
Στο δικαννο που ειχε σταθερα κλειστα τσοκαρισματα ειχα αγοραση παλιοτερα τα διασπορας της εταιρειας ,αλλα λεγανε στης διαφυμησεις αλλα ειχε μεσα:mad:
 
χαιρετώ την παρέα

έχει ξεμείνει μια κούτα lambro skeet και αυτή θα ρίξω φέτος,υπερ αρκετό
Δωσε ρε φίλε αμα μπορεις εντυπωσεις των φυσιγγιων και των οπλων που χρησιμοποιησατε πανω στα Σκοπια!!!
 
Κάποτε είχα αγοράσει ενα κουτί της nsi, QUAGLIA της σειράς migration. Πανάκριβο αλλά γαμ@ τα φυσίγγια!! Έκτοτε δουλεύω τα euromix σε όλα σχεδον τα κυνήγια που κάνω. Είναι κ λίγο ψυχολογικο το θέμα.xm.
Παλιότερα η φυσιγγιοθήκη μου ήταν γεμάτοι χρώματα,όταν αποφάσισα να καταλήξω κάπου,κατέληξα εκεί.
 
χαιρετώ την παρέα

έχει ξεμείνει μια κούτα lambro skeet και αυτή θα ρίξω φέτος,υπερ αρκετό
Και γιατί να μην είναι, 24γρ είναι η ''standard'' γομωση του 20αριού και μάλιστα το 12άρι τη διαχειρίζεται με χαμηλότερες πιέσεις και κοντιτερη κολώνα σκαγιών, με λιγότερες δηλαδή παραμορφώσεις. Δεν νομίζω να υπάρχεια κάποιος που πιστευει ότι το 20άρι είναι ''λίγο'' για κυνήγι ορτυκιού, κίχλας, τρυγονιού, μπεκάτσας.
Προτιμότερα βέβαια τα φυσίγγια skeet με ποιο ''κυνηγετικές'' ταχύτητες, γιατί μερικά ξεφεύγουν προς τα πάνω με ταχύτητες αχρείαστες για κυνήγι ορτυκιού.
 

upload pic

Σκοπευτικο μαλινοταπο 28γρ βγαίνει σε νούμερα 7 ,8 ,8 1/2. αν το φερναν στην Ελλάδα θα ήταν ιδανικό όχι μόνο για το ορτικι αλλά για πολλά θυραματα.
Νομίζω 28 γρ ''μαλλινόταπο'' σε Νο 9,5 βγάζει η NSI αλλά αρκετά τσιμπημένο στην τιμή.
Παλιά έβγαζε και η DORKAS το 2001 28 γρ σε ''μαλλινοταπό'', το είχα δοκιμάσεις σε κιχλοκότσυφα και ήταν ιδαίτερα μαλακό και συγκεντρωτικό.
Το καλύτερο βέβαια για τα ορτύκια ανοιχτά τσοκ, ένα φυσίγγιο μαλλινοταπο ιδιογόμωσης, με 25-26γρ σκάγια Νο 9,10 και ρελιαστό κλείσιμο.
 
Νομίζω 28 γρ ''μαλλινόταπο'' σε Νο 9,5 βγάζει η NSI αλλά αρκετά τσιμπημένο στην τιμή.
Παλιά έβγαζε και η DORKAS το 2001 28 γρ σε ''μαλλινοταπό'', το είχα δοκιμάσεις σε κιχλοκότσυφα και ήταν ιδαίτερα μαλακό και συγκεντρωτικό.
Το καλύτερο βέβαια για τα ορτύκια ανοιχτά τσοκ, ένα φυσίγγιο μαλλινοταπο ιδιογόμωσης, με 25-26γρ σκάγια Νο 9,10 και ρελιαστό κλείσιμο.
Συνφωνω το DORKAS συγκεντωτικο για μαλινοταπο, το ΝΟBEL SPORT θέλω να το δοκιμάσω στο μέλλον έχω ακούσει καλά λογια.
 
Back
Top