Φυσίγγια για ορτύκι

Άραγε στην Μάνη και στα νησιά, να αλλάζουν τα δεδομένα?
Αν κ δεν εχω κυνηγησει πουθενα αλλου εκτος απο το Ν.Ηλείας θεωρω πως ναι....η θαλασσα σιμά στα ορτυκοτόπια, κανει κακό στα φυσιγγια με τοσο ελαφριες γομωσεις.....
Αν κ το συγκεκριμενο σεταπ, μου εχει διξει τα δοντια του ως 90% υγρασια....φυσικα, αλλαζουν πολλα απο τοπο σε τοπο....
 
Άραγε στην Μάνη και στα νησιά, να αλλάζουν τα δεδομένα?
Για τα νησιά δεν ξέρω γιατί δεν τα έχω κυνηγησει ποτέ, αλλά στη Μάνη έχω ρίξει 26 γρ 10αρια με φοβερά αποτελέσματα όπως κ 24 γρ... Επειδή μάλιστα συνήθως οι τουφεκιές είναι αρκετά κοντινές δεν υπάρχει θέμα, επίτηδες πέφτω σε γρ για να μην χαλάνε κ τα πουλιά... Κ με τρελό αέρα πάλι δεν είδα κάτι διαφορετικό, το σώζει το θέμα ότι τουφεκαμε κοντά κ δεν προλαβαίνουν να φανούν οι οποίες αδυναμίες... Αν φεύγουν πιο μακριά η αν έχει κ τρυγόνια, κ έχει κ αέρα ταυτόχρονα κτλ πάμε σε άλλους συνδυασμούς..
 
Ανεβαίνουμε γραμμάρια και νούμερο σκαγιου?(Όταν κάνουμε μεικτό)
Ρε φίλε ανάλογα τη συμπεριφορά, που στοχευουμε περισσότερο κτλ, δεν είναι τίποτα στανταρ... Συνήθως περπάτητο μικτό όταν τα τρυγόνια δεν φεύγουν από τα 40 μέτρα, παίζω 10αρι 30 γρ η 8/10 μιξ στα 29 γρ για πρώτη τουφεκιά... Ειδικά αν τα πατάς κ τα τρυγόνια με κανένα αέρα τα κάνει σκόνη στα 20-25 μέτρα που είναι η πρώτη τουφεκιά... Τα ορτύκια είναι πρόβλημα όταν χορταινεις το σκάγι, χαλάνε πολύ..
 
Τα τελευταία 20χρόνια..... δίκανο 5-3 άστρα....28 γραμμάρια νούμερο 10 μάλλινη τάπα στον κύλινδρο και 9 στα 3 άστρα..... και ας φύγει όπως θέλει..... και λαγοί μετά τις 15/9 .... και παπια..... μια χαρά πέφτουν....
 
Κ μιας κ επεσα πανω τυχαια, αυτο ειναι ενα φυσιγγι 26 γρ ν10 που φτιαχνει ενας φιλος κ εριξα 2-3 κουτια σε Μανη κ μπασιματα τσιχλας...
Για τα ορτυκια ηταν υπερβολικα σφιχτο ακομα και με Spreader, καπνισα καποια τρυγονακια στα 35 μετρα + και εκαψα αρεκτες τσιχλες σε αποστασεις που με αφησαν με ανοιχτο το στομα...
Ολα ειναι θεμα στησιματος στο φυσιγγι, δεν υπαρχει γενικος κανονας...
Εδω 30 μετρα με 4 αστρα, 26γρ ν10...

 
Κ μιας κ επεσα πανω τυχαια, αυτο ειναι ενα φυσιγγι 26 γρ ν10 που φτιαχνει ενας φιλος κ εριξα 2-3 κουτια σε Μανη κ μπασιματα τσιχλας...
Για τα ορτυκια ηταν υπερβολικα σφιχτο ακομα και με Spreader, καπνισα καποια τρυγονακια στα 35 μετρα + και εκαψα αρεκτες τσιχλες σε αποστασεις που με αφησαν με ανοιχτο το στομα...
Ολα ειναι θεμα στησιματος στο φυσιγγι, δεν υπαρχει γενικος κανονας...
Εδω 30 μετρα με 4 αστρα, 26γρ ν10...

Αυτό έχει τουλάχιστον άλλα 10 μέτρα????
 
Αυτό έχει τουλάχιστον άλλα 10 μέτρα????
Άστο να μην σου πω τι έγινε στα μπασιματα με αυτό το φυσίγγι σε νούμερο 9... Δεν γράφω απόσταση, αλλά μιλάμε για τρελά σκοτωματα πολύ μακριά... Είχε καιρό να με αφήσει φυσίγγι με ανοιχτό το στόμα... Τι αυτό λέω ότι όλα είναι θέμα στήσιματος... Ας μην κολλάμε μόνο στα γραμμάρια... Κ είναι ένα απλό φυσίγγι, δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο...
 
Εγώ έχω τραυματική εμπειρία,με πολύ δυνατό άνεμο,με 28 γραμμάρια.
Όταν επιτρεπόταν το κυνήγι στη Μακρόνησο,δεν μπορούσα να σταυρώσω ορτύκι.
Εκεί αναγκαστικά ήθελε Πιο χοντρά σκάγια και παραπάνω γραμμάρια, το χειρότερο από όλα είναι να τύχεις πολλά μποφόρ με μείον καιρό .( σε αλλά κυνηγια)
 
Όλα εξαρτώνται από την απόσταση που ντουφεκας .Όσο και αέρα να έχει επειδή τότε είναι που τα πουλιά σηκώνονται πολύ κοντά εάν είσαι καλός και προλαβαίνεις και ντουφεκας κοντά μια χαρά σκοτώνουν όλα αν σου παίρνει το πουλί ο αέρας και περιμένεις να το σκοτώσεις στα 30+ αλλάζουν πολλά .Αλλά αυτό που αλαζει είναι η προσκοπευση σου που αν δεν έχεις κυνηγήσει έτσι θα σου φεύγουν τα θηράματα όχι γιατί φταίει το φυσίγγι αλλά εσύ στη πλειοψηφία των περιπτώσεων.
 
Back
Top