Φυσίγγια για μπεκάτσα

Μαλλον λαθος πληροφορηση ειχε ο συναδερφος..ο νομος απαγορευει οτι το μηκος της καννης να ειναι ραβδωτο και οχι το τελειωμα στο τσοκακι..δεν υπαρχει καμια περιπτωση να σε σταματησει καποιος και να σου πει αυτο το πραμα εξαλλου τα ραβδωτα τσοκακια πωλουντε στην ελληνικη αγορα ενω ραβδωτα λειοκαννα οχι ειναι τελειως ξεκαθαρο..στο λεω με καθε υπευθυνοτητα και γνωση των πραγματων
Ελπιζω να εχεις δικιο! Ομως αυτος μου ειχε αναφερει τον νομο ο οποιος δεν γραφει για το μηκος της καννης αλλα γραφει :2266
Γιαυτο με ειχε προβληματισει αλλα για να το λες θα τα ξερεις καλυτερα!
 
Ελπιζω να εχεις δικιο! Ομως αυτος μου ειχε αναφερει τον νομο ο οποιος δεν γραφει για το μηκος της καννης αλλα γραφει :View attachment 2266
Γιαυτο με ειχε προβληματισει αλλα για να το λες θα τα ξερεις καλυτερα!
Για την καννη λεει berben δεν μιλαει για τσοκ,σωστα μιλαει ο μιλτος απλως δεν τα ξερει καλα ο φιλος σου.
 
Ελπιζω να εχεις δικιο! Ομως αυτος μου ειχε αναφερει τον νομο ο οποιος δεν γραφει για το μηκος της καννης αλλα γραφει :View attachment 2266
Γιαυτο με ειχε προβληματισει αλλα για να το λες θα τα ξερεις καλυτερα!
Αναφερεται σε ολο το μηκος της καννης οχι στα 7-8 τελευταια εκατοστα που ειναι το τσοκ..εκει δεν καθοριζεται πουθενα αυτο και πιστεψεμε δεν υπαρχει κανενα απολυτως θεμα..το ξερω γιατι ειμαι αρμοδιος για την εκδοση αδειων κατοχης στα κυνηγετικα..αν γινοταν κατι τετοιο θα αποσυρονταν ολα τα ραβδωτα τσοκακια..εδω υπαρχουν και περιπτωσεις που οπλα με την 1 καννη ραβδωτη οπως τα silmas ειναι κανονικα δηλωμενα στην Ελλαδα
 
Αναφερεται σε ολο το μηκος της καννης οχι στα 7-8 τελευταια εκατοστα που ειναι το τσοκ..εκει δεν καθοριζεται πουθενα αυτο και πιστεψεμε δεν υπαρχει κανενα απολυτως θεμα..το ξερω γιατι ειμαι αρμοδιος για την εκδοση αδειων κατοχης στα κυνηγετικα..αν γινοταν κατι τετοιο θα αποσυρονταν ολα τα ραβδωτα τσοκακια..εδω υπαρχουν και περιπτωσεις που οπλα με την 1 καννη ραβδωτη οπως τα silmas ειναι κανονικα δηλωμενα στην Ελλαδα
Καλως! Εφοσον δεν συντρεχει λογος για μπλεξιμο....!
 
Καλως! Εφοσον δεν συντρεχει λογος για μπλεξιμο....!
Επειδη πιο πανω ανεφερες οτι εψαχνες ραβδωτο τσοκακι για τα μονοβολα να ξερεις οτι αυτα που κυκλοφορουν στο εμποριο δεν δουλευουν τοσο καλα επειδη τα μονοβολα που κυκλοφορουν με ραβδωσεις τυπου brenneke gualandi deer foster εχουν αντιθετη φορα απο τος ραβδωσεις που εχουν τα τσοκακια αυτα
 
Ααα....Ωραία....Τηλεφωνικό κατάλογο δν έχω,αλλά μπορώ να βάλω παλιά σχολικά βιβλία που έχω προσθέτοντας τα μέχρι να φτάσω το πάχος ενός καταλόγου....
Η δν είναι καλή ιδέα....;;; :rolleyes:
Δεν είναι καλή ιδέα Κώστα μου να καταστρέψεις σχολικά βιβλία είναι δημόσια περιουσία. Είμαι σίγουρος ότι αστειεύεσαι.
 
Ο διασπορέας Ζ2Μ είναι από τους καλύτερους διότι από δοκιμές μου είδα πως μπορεί να δώσει πουλιά απο 15-30m το πολύ...... αλλά με 5* όμως....
Κώστα ποιά άλλα φυσίγγια τον έχουν εκτός από τα B&P Dispersante 33gr ?
Αναφερεται σε ολο το μηκος της καννης οχι στα 7-8 τελευταια εκατοστα που ειναι το τσοκ..εκει δεν καθοριζεται πουθενα αυτο και πιστεψεμε δεν υπαρχει κανενα απολυτως θεμα..το ξερω γιατι ειμαι αρμοδιος για την εκδοση αδειων κατοχης στα κυνηγετικα..αν γινοταν κατι τετοιο θα αποσυρονταν ολα τα ραβδωτα τσοκακια..εδω υπαρχουν και περιπτωσεις που οπλα με την 1 καννη ραβδωτη οπως τα silmas ειναι κανονικα δηλωμενα στην Ελλαδα
Θεωρώ ότι έχεις απόλυτο δίκιο, το πρόβλημα όμως έγκειται στην ελλειπή ενημέρωση των ελεγκτικών οργάνων και την σαφή διευκρίνηση του τι εννοεί ο νόμος. Η ενημέρωσή μου είναι οτι κάποιες εταιρείες δεν θα ξαναφέρουν ραβδωτά τσοκάκια λόγω της ασάφειας του νόμου. Πάντως και μόνο η σκέψη οτι θα πέσω σε κάποιον αδαή στο βουνό που με υπερβάλλοντα ζήλο θα θέλει να μου κατάσχει το "ραβδωτό" και να με στείλει κατηγορούμενο, μου προκαλεί ρίγος και με αποτρέπει από το να το χρησιμοποιήσω...
 
Αρη αυτο το τσοκακι το ψαχνω εδω και πολυ καιρο το amblietor αν θυμαμαι σωστα..οντως απο οτι ειχα δει ειναι σκουπα τουφεκας χωρις να το πολυσκεφτεις στα πυκνα
https://www.roumaillac.com/achat-ve...2-benelli-choke-ampliator-beccaccia-raye.html
Πολλά λεφτά γιαυτο νομιζω ?βγάζει και η franchi το paradox νομίζω και τα δύο βασισμένα στο briley diffusion (Δεν ξέρω αν το μπενελι είναι ποιο ανοιχτό σαν σύσφιξη) που δεν υπάρχει πια στην παραγωγή( να αγόρασαν την πατέντα λέω τώρα εγω).
 
Επειδη πιο πανω ανεφερες οτι εψαχνες ραβδωτο τσοκακι για τα μονοβολα να ξερεις οτι αυτα που κυκλοφορουν στο εμποριο δεν δουλευουν τοσο καλα επειδη τα μονοβολα που κυκλοφορουν με ραβδωσεις τυπου brenneke gualandi deer foster εχουν αντιθετη φορα απο τος ραβδωσεις που εχουν τα τσοκακια αυτα
Το ξερω...το ηθελα για την benelli και τα μονοβολα τυπου Remington accutip! Παλια θεωρουσα οτι οσο πιο ακριβο τοσο πιο καλο ειναι το μονοβολο και δυστυχως εκει με προετρεπαν και οι πωλητες....μετα απο αστοχιες εψαξα, διαβασα και εμαθα.....sarcastic.!
 
Κώστα ποιά άλλα φυσίγγια τον έχουν εκτός από τα B&P Dispersante 33gr ?

Θεωρώ ότι έχεις απόλυτο δίκιο, το πρόβλημα όμως έγκειται στην ελλειπή ενημέρωση των ελεγκτικών οργάνων και την σαφή διευκρίνηση του τι εννοεί ο νόμος. Η ενημέρωσή μου είναι οτι κάποιες εταιρείες δεν θα ξαναφέρουν ραβδωτά τσοκάκια λόγω της ασάφειας του νόμου. Πάντως και μόνο η σκέψη οτι θα πέσω σε κάποιον αδαή στο βουνό που με υπερβάλλοντα ζήλο θα θέλει να μου κατάσχει το "ραβδωτό" και να με στείλει κατηγορούμενο, μου προκαλεί ρίγος και με αποτρέπει από το να το χρησιμοποιήσω...
Εκει δυστυχως κολλησα κ εγω!
 
Κώστα ποιά άλλα φυσίγγια τον έχουν εκτός από τα B&P Dispersante 33gr ?

Θεωρώ ότι έχεις απόλυτο δίκιο, το πρόβλημα όμως έγκειται στην ελλειπή ενημέρωση των ελεγκτικών οργάνων και την σαφή διευκρίνηση του τι εννοεί ο νόμος. Η ενημέρωσή μου είναι οτι κάποιες εταιρείες δεν θα ξαναφέρουν ραβδωτά τσοκάκια λόγω της ασάφειας του νόμου. Πάντως και μόνο η σκέψη οτι θα πέσω σε κάποιον αδαή στο βουνό που με υπερβάλλοντα ζήλο θα θέλει να μου κατάσχει το "ραβδωτό" και να με στείλει κατηγορούμενο, μου προκαλεί ρίγος και με αποτρέπει από το να το χρησιμοποιήσω...
Παντελή δν ξέρω....Δν έχω ψάξει να δω ποιά ακόμη ιταλικά φυσίγγια κυκλοφορούν με αυτό το διασπορέα (z2m).
Περνάει από το μυαλό μου πως και το Cheddite Regina 34gr έχει (z2m).... ;)
Τα δουλεύει 2 χρόνια στη μπεκάτσα ένας κολλητός μου με μια Berreta 390 και μου έχει πει τα καλύτερα.....
Θα πάρω κ από αυτό κάποια στιγμή...Μ'αρέσει κ ο κάλυκας (χρυσός) 16mm.....love.
 
Παναγιωτη εγω σε οσα οπλα το εχω δοκιμασει αυτο, κ ειναι αρκετα, η τουφεκια ανοιγε το πολυ 50-60 ποντους και σε καμια περιπτωση δεν μπορουσε να συγκριθει με ενα οποιασδηποτε φιλοσοφιας διασπορας... ΠΑΝΤΑ τα διασπορας θα ανοιγαν περισσοτερα, καποια ελαχιστα περισσοτερο στα 15 μετρα, αλλα παντα περισσοτερο...

Με το Direct και το 34αρι και το 32αρι εχω σκοτωσει πολλες μπεκατσες... Μετα απο αρκετες δοκιμες μιας κ για καποιους λογους μου ειχα δοκιμασει μια σεβαστη ποσοτητα Direct σε ολα τα νουμερα, ειχα καταληξει να το χρησιμοποιω με τσοκ οχι πιο ανοιχτο απο 3 αστρα, εκει ηταν η πιο ωφελιμη αποδοση για μενα.... Θυσιαζες ελαχιστα απο τον κυκλο διασπορας του, ¨εβσηνες¨ τον κυκλο στο κεντρο του, και ειχες ακαριαιες καταβολες μεχρι τα 20-22 μετρα... Περα απο το 8/9. και το 7,5 ηταν εξαιρετικο στη μπεκατσα, οπως και το 8,5 στα 32αρια...
Στο μονο που θελει ορθη χρηση ειναι η αποσταση που θα τουφεκισουμε... ενω στα 20 μετρα ειναι εξαιρετικο, στα 25 θα μας δωσει κ τραυματισμενα πουλια που δεν ειναι σωστο, ειδικα μεσα στο δασος που δεν μπορεις να τα σιγουρεψεις με μια δευτερη τουφεκια... Επειδη στο βιοτοπο που κυνηγαω μπορει να χρειαστει να τουφεκισω απο τα 15 μεχρι τα 30 μετρα, προσωπικα τα σταματησα... Γι αυτο που πορσφερουν ομως ειναι πολυ καλα...


Κατι το οποιο δεν περιμενα με τιποτα να δω κ δεν πιστευα στα ματια μου οταν το δοκιμασα ήταν ενα τσοκ διασπορας με ραδβωσεις της Benelli... Νομιζω αυτο το εδω εξω τσοκ το δινει η Benelli αποκλειστικα με την καινουργια becaccia... Εχω ριξει κ με αλλα ραβδωτα τσοκ, οπως της Briley, αλλα αυτο που ειδα με το συγκεκριμενο τσοκ ξεπερασε καθε προσδοκια μου... Τουφεκαγαμε με B&P Classic 32 γρ ν9 στα 10 μετρα κ η γεμιζε σχεδον ολος ο πινκας σκαγια... Μεχρι τα 20 μετρα ειναι πραγματικη σκουπα... Με πολλα κυαθια εδινε καλη διασπορα, αλλα με τα κυαθια της B&P, z2m ηταν το κατι αλλο...
Φιλε μου Αρη συμφωνω σε ολλες τις παρατηρησεις που εχεις αποκομησει απο τις δοκιμες σου αλλα να σημειωσω οτι εγω δεν ειπα οτι μια τετοια τουφεκια που προτεινω στο φιλο μας να κανει δοκιμη οτι θα ανοιγει περισσοτερο απο ενα φυσιγγιο διασπορας η ενα τσοκ διασπορας.Οπως εχω γραψει τελειωνοντας μετα την δοκιμη του θα επανελθω για να δωσω ενα συμπερασμα που μπορει να ωφελησει οπως εγω επελεξα μετα απο ολα αυτα που και εσυ εδω αναφερεις οτι εχουμε δοκιμασει.Στις τελευταιες σου λεξεις μου δινεις να καταλαβω οτι εχεις κανει μια επιλογη στην οποια και εγω εχω καταληξει χρονια τωρα και εχω στην ακρη ενα Spreader και ενα Diffusion . Τωρα ακριβως για τον λογο που περιγραφεις για την τελικη σου επιλογη θα ηταν το τελικο συμπερασμα που θα εδινα μετα απο την αποτυπωση των δοκιμων του φιλου μας και κατι περισσοτερο ακομα.Το τσοκ που αναφερεις δεν το ξερω.
 
Αυτήν την τρύπα Κώστα τη βγάζει συστηματικά ή έτυχε σε αυτή τη τουφεκιά; Έχεις δοκιμάσει και με άλλα τσοκ;
Το έχω χρησιμοποιήσει και μάλιστα με 4****,λίγο πέρσι, σαν πρώτο, στις τσίχλες περπατητό και γιά πολύ κοντινά πουλιά είναι όντως σκούπα. Βέβαια γιά λίγο πιο μακρινά -κάπου εκεί μετά τα 15 μέτρα- πολλές αστοχίες.
Λες να είμαι τόσο κέντρο και να μου περνάνε από την τρύπα;.very funny.
Παντελη πολυχρονος να σε χαιρομαστε σου ευχομαι ολες οι επιθυμιες σου και τα ονειρα σου να γινουν πραγματικοτητα.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ.
 
Όχι δεν με στεναχωρήσατε, απλά έχω μια ευαισθησία με τα βιβλία να μην τα καταστρέφω.
Το σεβομαι και εγω απολυτα αλλα ερημην του λογου οπως το παρουσιασε ο φιλος μας δωσαμε βαρυτητα στη δοκιμη και οχι τοσο στη σωστη χρηση της,Ας λαβει και ο φιλος μας το μηνυμα και να επιλεξει ενα αλλο βιβλιο για την δοκιμη.
 
Καλησπέρα παίδες......αν και δεν χρησιμοποιώ πλέον διασποράς,( κυνηγώ με το special game η το sellier bellot red her) για.τα δικά μου γούστα πάντα δεν εχω δοκιμάσει κάτι καλύτερο από το fob 34 gr σε νούμερο 9 για τη μπεκάτσα...... Ακριβό .....αλλά φυσίγγια και μπεκάτσα!!!!!
 
Όχι δεν με στεναχωρήσατε, απλά έχω μια ευαισθησία με τα βιβλία να μην τα καταστρέφω.
Το σεβομαι και εγω απολυτα αλλα ερημην του λογου οπως το παρουσιασε ο φιλος μας δωσαμε βαρυτητα στη δοκιμη και οχι τοσο στη σωστη χρηση της,Ας λαβει και ο φιλος μας το μηνυμα και να επιλεξει ενα αλλο βιβλιο για την δοκιμη.
Εντάξει παιδιά......Σεβαστό.
Κάπου έχω παλιά περιοδικά αυτ/των που λύσαγα να ξεφυλίζω κάθε μήνα. Θα ρίξω σε εκείνα.... ;)
 
Όχι δεν με στεναχωρήσατε, απλά έχω μια ευαισθησία με τα βιβλία να μην τα καταστρέφω.
Βρε συ Νικολη πλάκα κάναμε με τον Κώστα, και οι τηλεφωνικοί κατάλογοι που είναι στο απόσπασμα για χρόνια δημόσια περιουσία ειναι.
 
Back
Top