Φυσίγγια για μπεκάτσα

οταν λεμε κυλινδρο με τι αυλο ?πιος θα ηταν ο ιδανικος αυλος σε κυλιδρο για μπεκατσα αν βαλουμε κ στην εξησωση τι θαλαμη ?απλη -μαγκνουμ ,κονος?
think
αποριες βασανιστικες .sarcastic.
Φέτος κυνήγησα την l4s με κύλινδρο. Έριξα και μισόταπο και συγκεντρωτήρα. Μια χαρά χωρίς πρόβλημα...
 
Φέτος κυνήγησα την l4s με κύλινδρο. Έριξα και μισόταπο και συγκεντρωτήρα. Μια χαρά χωρίς πρόβλημα...
κ γιατι να εχεις προβλημα ?
αλλο ηταν το ερωτημα μου
σε κυλινδρο η ls4 ποσο σου βγαινει 18,4?αλλα ο αυλος δεν ειναι σε ολο το μηκος τις κανεις το ιδιο
 
ακουω παικτουρες μου ,τσοκ ,φυσιγγι και ν σκαγιων ,πιο αποδοτικο για εσας στο κυνηγι της βασιλισσας.
C-IC, 7,8,9 31-33γρ πιστεύω είναι υπεραρκετά. Ανάλογα τον τόπο φυσικά ...:) Εκεί έχω καταλήξει τα τελευταία έτη, και αυτά χρησιμοποιώ...
 
ακουω παικτουρες μου ,τσοκ ,φυσιγγι και ν σκαγιων ,πιο αποδοτικο για εσας στο κυνηγι της βασιλισσας.
Εγω θα σου ελεγα να ειναι καλη η επομενη χρονια σε μπεκατσες,να σηκωνεις καθε φορα που
βγαινεις και θα τις παιρνεις με οτι φυσιγγι και να βαλεις,αμα δεν εχει οτι και να βαλεις δεν.......
 
Εγω θα σου ελεγα να ειναι καλη η επομενη χρονια σε μπεκατσες,να σηκωνεις καθε φορα που
βγαινεις και θα τις παιρνεις με οτι φυσιγγι και να βαλεις,αμα δεν εχει οτι και να βαλεις δεν.......
alex ,κουβεντα να κανουμε ρε φιλε!.sarcastic.
 
Ελάτε βρε παιδιά πείτε χρήσιμες πληροφορίες να πάρω μια ιδέα κ εγώ π είμαι "κουταβάκι" στη μπεκάτσα.......

Εγώ αρχικά είμαι σε δήλλημα για το τη φυσίγγι θα ρίξω...Θα πάω σίγουρα σε αποκεντρωτικό ελικοειδή γιατί θα κυνηγάω με τη Fabarm 71cm 2* σταθερό.
Αρχικά λέω να ρίξω σε χαρτόνι 80cm × 80cm στα 15m κ 25m με LK Koutoumanos 32gr No:8 & Jordan 34gr No:8 να δω πως θα πάνε κ βλέπω.
Να βλέπω απαντήσεις από τους έμπειρους.....my man.
 
Ελάτε βρε παιδιά πείτε χρήσιμες πληροφορίες να πάρω μια ιδέα κ εγώ π είμαι "κουταβάκι" στη μπεκάτσα.......

Εγώ αρχικά είμαι σε δήλλημα για το τη φυσίγγι θα ρίξω...Θα πάω σίγουρα σε αποκεντρωτικό ελικοειδή γιατί θα κυνηγάω με τη Fabarm 71cm 2* σταθερό.
Αρχικά λέω να ρίξω σε χαρτόνι 80cm × 80cm στα 15m κ 25m με LK Koutoumanos 32gr No:8 & Jordan 34gr No:8 να δω πως θα πάνε κ βλέπω.
Να βλέπω απαντήσεις από τους έμπειρους.....my man.
σε καλο δρομο εισαι ,στο jordan θα σε ικανοποιηση πληρως αλλα μην πας σε 8αρι για μενα πρεπει να πας σε 10αρι με αυτο το τσοκαρισμα.
 
σε καλο δρομο εισαι ,στο jordan θα σε ικανοποιηση πληρως αλλα μην πας σε 8αρι για μενα πρεπει να πας σε 10αρι με αυτο το τσοκαρισμα.
Το σκεπτικό μου είναι πως στο πυκνό σε αυτό το συνδιασμό (2* με Νο8) είναι πως τα 8άρια σπάνε κ κανένα κλαδάκι σε αντίθεση με το 10ράκι....:cool: αλλά από την άλλη όπως λες σίγουρα το 10ράκι θα δόση πυκνότητα βολής......:rolleyes:
 
Πολλές απόψεις και πολλές συζητήσεις γύρω από το φυσίγγι της μπεκατσας. Ψαχτικα αρκετά. Ολοι νομίζουμε οτι αμα πάρεις ενα καλο(ακριβό και πολλά γραμμάρια)φυσίγγι θα ρίχνεις και θα πέφτει. Μεγα λαθος.θα πάρεις ένα φυσίγγι που τραβάει το όπλο σου.... και από εκεί και πέρα θα βελτιωθείς εσύ μόνος. Ναι εισαι γρήγορος να ρίχνεις κέντρο και να περνεις καλή θέση στο κυνηγοτοπο...από 14 χρονών που κυνηγάω αυτό είναι το πιο επιτυχημένο συμπέρασμα που έχω βγάλει.
Κώστα δουλειά δουλειά δουλειά για να γίνεις καλύτερος..... ότι καλύτερο εύχομαι.
Σε ευχαριστώ...Συμφωνώ γιατί έτσι όπως τα λες είναι.:) Κ εγώ κυνηγάω από 15 χρονών, αλλά όχι μπεκάτσα...Φέτος θα ξεκινήσω....:D
Στη μπεκάτσα που χρειάζονται αντανακλαστικά κ μια γρήγορη τουφεκιά, δν θα πήγαινα πάνω από 34gr φυσίγγι...
Εσύ π.χ. σε τη φυσίγγι έχεις καθιερώσει στο κυνήγι της μπεκάτσας..;
 
Σε ευχαριστώ...Συμφωνώ γιατί έτσι όπως τα λες είναι.:) Κ εγώ κυνηγάω από 15 χρονών, αλλά όχι μπεκάτσα...Φέτος θα ξεκινήσω....:D
Στη μπεκάτσα που χρειάζονται αντανακλαστικά κ μια γρήγορη τουφεκιά, δν θα πήγαινα πάνω από 34gr φυσίγγι...
Εσύ π.χ. σε τη φυσίγγι έχεις καθιερώσει στο κυνήγι της μπεκάτσας..;
αντανακλαστκά και σωστή επώμιση με ότι αυτό συνεπάγεται για τα μέτρα του όπλου. Το όπλο που θες να την κυνηγήσεις είναι δεσμευτικό κατά την άποψή μου και θα σε αναγκάσει σε μόνιμη χρήση φυσιγγίων διασποράς. Απο 30 - 34 γρ είσαι καλυμμένος σίγουρα. Προσωπική επιλογή Νο8 και μερικές φορές Νο7.
Το Ν10 εριξα φέτος ενα φυσίγγι... το πουλί έπεσε ανήμπορο να πετάξει αλλά στο φαγητό ήταν γεμάτο σκάγια...δεν μου άρεσε και δεν ξαναβάζω.
Απο κει και πέρα με μια άλλη κάννη και ανοιχτό τσοκάρισμα μπορεις να παιξεις με ένα μισοταπο και συγκεντωτικά και να αποφύγεις τα διασποράς που πάλι εμένα δεν μου αρέσουν...
Αυτά για το φυσίγγι τα υπόλοιπα οπως ακριβώς τα έγραψε ο Λάμπρος παραπάνω ;)
 
Εγώ φίλε μου σου προτείνω για πρώτο φυσιγγι ένα 34gr με ελικοειδή διασπορεα και τσοκ 5* 9αρια ,δεύτερο τρίτο φυσιγγι εγώ βάζω κλασσικά φυσίγγια 32gr με συγκεντρωτηρα
Αδελφούλη....Όπως ανέφερα κ πιο πριν...το όπλο είναι 2* σταθερό...:D:)
 
Επειδή έχω περάσει από την φάση σου,να κυνηγαω με 2αστερη κάνη δηλαδη και με σκύλο ξεπεταγματος και όχι φερμας σαν πρώτο βολεύτηκα το direct της lambro και μου άρεσε και το super kill το άσπρο!Επισης σαν δεύτερο μπορείς να παίξεις και με το Lambro το κίτρινο...εξαιρετική επιλογή και αυτό μπορεί να μην κάνει την τρελή διασπορά αλλά κρατάει αρκετά μέτρα!
 
Επειδή έχω περάσει από την φάση σου,να κυνηγαω με 2αστερη κάνη δηλαδη και με σκύλο ξεπεταγματος και όχι φερμας σαν πρώτο βολεύτηκα το direct της lambro και μου άρεσε και το super kill το άσπρο!Επισης σαν δεύτερο μπορείς να παίξεις και με το Lambro το κίτρινο...εξαιρετική επιλογή και αυτό μπορεί να μην κάνει την τρελή διασπορά αλλά κρατάει αρκετά μέτρα!
Σίγουρα θα τσεκάρω τα Direct 32gr σε Νο: 8,5......δν θέλω να πάω στα 36gr γιατί η Fabarm έχει στενό αυλό κ ίσως (κλωτσάει) πιστεύω. Γι'αυτό λέω να μείνω όσο μπορώ χαμηλά σε γομώσεις για να έχω κ ταχύτητα βολής....;)
 
Σίγουρα θα τσεκάρω τα Direct 32gr σε Νο: 8,5......δν θέλω να πάω στα 36gr γιατί η Fabarm έχει στενό αυλό κ ίσως (κλωτσάει) πιστεύω. Γι'αυτό λέω να μείνω όσο μπορώ χαμηλά σε γομώσεις για να έχω κ ταχύτητα βολής....;)
Φίλε νομίζω τα 34αρια έριχνα εγώ,αυτά που είναι σε κασετίνα δεκάρα με την γριά που έχει και αυτή στενό άυλο,δεν είχα κανένα θέμα με το λάκτισμα και το lambro το κίτρινο και αυτό την παραμικρή ανάκρουση!
 
Εγώ φίλε μου σου προτείνω για πρώτο φυσιγγι ένα 34gr με ελικοειδή διασπορεα και τσοκ 5* 9αρια ,δεύτερο τρίτο φυσιγγι εγώ βάζω κλασσικά φυσίγγια 32gr με συγκεντρωτηρα
.
Αδελφούλη....Όπως ανέφερα κ πιο πριν...το όπλο είναι 2* σταθερό...:D:)
Ωχ σορυ αγορίνα ,πάσο .πρέπει να παίξεις διαφορετικά ,θα πας αναγκαστικά σε διασπορεα ,για εμένα με δύο άστρα κάννη ούτε ο ελικοειδείς μόνος του θα σου δώσει την διασπορά του διασπορεα ,ακόμα και το direct νομίζω ότι στα 15 με 20 μέτρα δεν θα σου δώσει το άνοιγμα ενός διασπορεα
 
Back
Top