Φυσίγγια για μπεκάτσα

Μα η διαφορά Κώστα του συγκεντρωτηρα από τον ελικοειδή είναι στα .20λ/€ η οποία μπορεί και να μην ισχύει στις ποσότητες που αγοράζουν οι επαγγελματίες.. η μόνη διαφορά που θα μπορούσε να ανέβαζε τόσο την τιμη είναι αν είχε κάλυκα t4-t5 αν είναι γεμισμένο με καμία διβασικη που είναι ακριβότερες και αν είναι γεμισμένο με νίκελ σκάγια... επειδή δεν βλέπω τίποτα από τα προαναφερθέντα δεν δικαιολογείται τέτοια τιμη...
Καλα τα λες εσυ....Αλλα ειναι για μπεκατσες,σοβαρο θηραμα-σοβαρο φυσιγγι αρα παρε και 10+ ευροπουλα.
Δεν πανα του στοιχιζει οσο ενα τσιχλοφυσιγγο,ειναι θεμα μαρκετινγκ και ψυχολογιας;)
 
Χρήστο το Worf 32gr είναι με ελικοειδή;;; Επιδεί εδώ δν τα βρίσκω τα Wolf έχω την ευκερία να πω του αδελφού τώρα το πάσχα που θα κατέβει, μου να μου φέρει από το Διδυμότοιχο 2 κουτάκια για να έχω κ να κάνω κ δοκιμή...;).....
super kill διασπορας 33γρ ,ελικοειδης 7ευρω;)
 
Χρήστο το Worf 32gr είναι με ελικοειδή;;; Επιδεί εδώ δν τα βρίσκω τα Wolf έχω την ευκερία να πω του αδελφού τώρα το πάσχα που θα κατέβει, μου να μου φέρει από το Διδυμότοιχο 2 κουτάκια για να έχω κ να κάνω κ δοκιμή...;).....
Όχι δεν είναι με ελικοειδή... Κλειστό σταυρό τύπου gualandi...:cool:
 
Χρήστο το Worf 32gr είναι με ελικοειδή;;; Επιδεί εδώ δν τα βρίσκω τα Wolf έχω την ευκερία να πω του αδελφού τώρα το πάσχα που θα κατέβει, μου να μου φέρει από το Διδυμότοιχο 2 κουτάκια για να έχω κ να κάνω κ δοκιμή...;).....
Νομίζω με ελικοειδή είναι. 1 κουτάκι για δοκιμή γιατί η τιμή τους δεν είναι για να ρισκάρεις ποσότητα και αν αποφασίσεις να πορευτείς με αυτά μου λες και σου στέλνω όποτε θέλεις και όσα θέλεις. ;)

32 γραμμάρια φυσιγγι 10.50€???? :confused::confused::confused::confused::confused::eek::eek:
Και η τρομερή διαφορά είναι το βάπτισμα του σε διασπορας και η αλλαγή από συγκεντρωτηρα σε ελικοειδή διασπορεα... πως δικαιολογούνται τα 4-5€ ένας θεός ξέρει....
Ο βασικός λόγος που σταμάτησα να αγοράζω τα φυσίγγια αυτής της φίρμας είναι ο οικονομικός. Πολύ ακριβά κατά τη γνώμη μου...
 
Εγω να γραψω οτι με τα gorilla 32 και 34 γραμμαρια ν8 διασπορας με σταθερη κανη 3*** και οπλο Α300 του 1970 φετος πηγα παρα πολυ καλα , πηρα και αρκετες μπεκατσες μεσα στα κλαδια και κοντα και μακρια μονο λιγο παραπανω καπνισμα που φαινεται και στο βιντεο , ιδιως τα κλαδια κοβουν μεγαλο μερος της τουφεκιας
Να συμπληρωσω σε ολα τα αλλα που γραφουν τα παιδια πιο πανω για καλη θεση αντιληψη και κ.λ.π. ,αυτο που με βοηθησε πολυ ειναι ο τροπος που κραταω το οπλο λογω της καμερας πανω σε αυτο ,παντα προς την φερμα και την μπεκατσα με συνεπεια πολυ γρηγορη και επωμιση και στοχευση ιδιως στα δυσκολα μερη με πολλα κλαδια , το αναφερει αυτο και ο αιγηνητης σε ενα βιντεο στο youtube
 
Νομίζω με ελικοειδή είναι. 1 κουτάκι για δοκιμή γιατί η τιμή τους δεν είναι για να ρισκάρεις ποσότητα και αν αποφασίσεις να πορευτείς με αυτά μου λες και σου στέλνω όποτε θέλεις και όσα θέλεις. ;)


Ο βασικός λόγος που σταμάτησα να αγοράζω τα φυσίγγια αυτής της φίρμας είναι ο οικονομικός. Πολύ ακριβά κατά τη γνώμη μου...
Άρα πέρα από τα 10.00€ είναι κ ποιοτικά.....:).
 
Άρα πέρα από τα 10.00€ είναι κ ποιοτικά.....:).
Kαμια σχεση!Αμα σου δωσουν 10 φυσιγγια απο 10 διαφορετικες εταιριες με σβησμενα τα γραμματα να δοκιμασεις
θα καταλαβεις οτι δεν σκοτωνει η τιμη του φυσιγγιου;)
 
Ελάτε βρε παιδιά πείτε χρήσιμες πληροφορίες να πάρω μια ιδέα κ εγώ π είμαι "κουταβάκι" στη μπεκάτσα.......

Εγώ αρχικά είμαι σε δήλλημα για το τη φυσίγγι θα ρίξω...Θα πάω σίγουρα σε αποκεντρωτικό ελικοειδή γιατί θα κυνηγάω με τη Fabarm 71cm 2* σταθερό.
Αρχικά λέω να ρίξω σε χαρτόνι 80cm × 80cm στα 15m κ 25m με LK Koutoumanos 32gr No:8 & Jordan 34gr No:8 να δω πως θα πάνε κ βλέπω.
Να βλέπω απαντήσεις από τους έμπειρους.....my man.
Κώστα...άποψή μου...και συμφωνώντας με τους προλαλήσαντες, για την σημασία της καλής θέσης στο σήκωμα της μπεκάτσας...καθαρά από τεχνικής πλευράς θα σου έλεγα...
Σε πυκνά μέρη, για βολές 10-25μ...
-1ο φυσίγγι ένα αποκεντρωτικό Νο9, πατέντα τύπου Στόκα (όπως τα Lambro Direct, Taskof, Cheddite) μπορεί να υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές, μιας και πλέον τέτοιου τύπου αποκεντρωτήρες, πουλιούνται, ακόμα, και για ιδιογόμωση.
-2ο φυσίγγι ένα διασποράς με ελικοειδή διασπορέα Νο9 ή Νο8 (υπάρχουν πολλές ελληνικές εταιρίες που βγάζουν τέτοιου είδους διασποράς) ή ένα με διασπορέα τύπου Z2M της Baschieri&Pellagri (δυστυχώς μόνο στα ΜΒ 33 της συγκεκριμένης εταιρίας έχω δει τέτοιο διασπορέα, παρότι διατίθεται ευρέως στην αγορά).
-3ο φυσίγγι ένα με διασπορέα τύπου Gualanti Νο 8 ή τις διάφορες απομιμήσεις του (Καρδάρας, Μαυρόπουλος).

Σε ανοιχτά μέρη που μπορούν να βγουν και ντουφεκιές στα 30-35μ
-1ο φυσίγγι με ελικοειδή Νο 9
-2ο φυσίγγι με διασπορέα τύπου Gualanti No8
-3o φυσίγγι ένα μισόταπο ή μάλλινης τάπας Νο 7
Όλα τα παραπάνω, γύρω στα 32-34γρ.

Αν όλα τα παραπάνω σου φαίνονται υπερβολικά και άνευ ουσίας περίπλοκα...διάλεξε ένα φυσίγγι διασποράς με ελικοειδή Νο8-Νο9 και ένα μαλλινόταπο ή μισόταπο Νο7-Νο8 και βάζε...
Στο πυκνό 1ο-2ο διασποράς και 3ο μισόταπο-μαλλινόταπο...
Σε ανοιχτά μέρη 1ο διασποράς και 2ο-3ο μισόταπο-μαλλινόταπο...

Τώρα μάρκες φυσιγγίων...θα τις βρεις εσύ με το ντουφέκι σου...ξεκίνα δοκιμές με εταιρίες που εμπιστεύεσαι ή φυσίγγια που σου κάνουν "κλικ"...
 
Θα ρίξω (αποκεντρωτικό) Direct 32gr 8,5 VS (ελικοειδής) Koutoumanos 32gr No:8
Και (αποκεντρωτικό) Direct 34gr VS (ελικοειδής) Jordan 34gr No:8....κ θα συγκρίνω.....βλέποντας και κάνοντας....όπως λέμε κ εμείς εδώ...;)
Γεμιζει διασπορας κ ο τριμμης με την πατεντα του Στοκα..με δυο νουμερα σκαγιων...αν θυμαμε καλα 7/9 κ 8/10..
Kανε μια βολτα κ απο εκει...:D
 
Είναι λίγο μακρυά από Γρεβενά αλλά κάτι θα κάνουμε .. χαχαχα πέρυσι είχα παραγγείλει από τον καραμανιδη 10 κουτιά και αν θυμάμαι μου τα είχε δώσει η 8 η 8.5
Απο κενταυρο τα ειχα παρει και εγω φθηνοτεραo_Oo_O
 
Είναι λίγο μακρυά από Γρεβενά αλλά κάτι θα κάνουμε .. χαχαχα πέρυσι είχα παραγγείλει από τον καραμανιδη 10 κουτιά και αν θυμάμαι μου τα είχε δώσει η 8 η 8.5
ναι κανει κατι τετοια περιεργα ,μιλα κατευθειαν με το εργοστασιο οχι με το μαγαζι.
 
Γεμιζει διασπορας κ ο τριμμης με την πατεντα του Στοκα..με δυο νουμερα σκαγιων...αν θυμαμε καλα 7/9 κ 8/10..
Kανε μια βολτα κ απο εκει...:D
.......κοίτα να δεις που έκλεψα την πατέντα του Στόκα αλλά με με πλαστικά airshoft........
 
Back
Top