Φυσίγγια για μπεκάτσα

Στο ultralight που είναι 2600 βάρος με 15 βαθμούς κελσίου το καταλαβαίνεις....στην καραμπίνα 2 χρονιές δεν είχα θέμα μεχρμ τα 36.
Παιξε με 5,4 τσοκ ,στην ανοικτη με το lambro royal n9 ,και στην δευτερη τουφεκια οτι φυσιγγι θες εσυ.αυτο που εχει σημασια ειναι να εχει μια ομαλη τουφεκια στην πρωτη κανη ωσοτου αν χρειαστει δευτερη τουφεκια να μην σου φυγει η καννη και να ακολουθησεις σωστα το στοχο και ας ειναι πιο δυνατη η δευτερη γιατι η θα το παρεις το πουλι η θα φυγει.
 
Στο ultralight που είναι 2600 βάρος με 15 βαθμούς κελσίου το καταλαβαίνεις....στην καραμπίνα 2 χρονιές δεν είχα θέμα μεχρμ τα 36.
Πάρε το NSI dispersante με πιρυτιδα Α1 φυσιγγάρα. Το ρίχνω πολλά χρόνια με το Antonio Zoli το δίκανο μου, μαλακό και αποτελεσματικό. Λίγο ακριβούτσικο στα 10 ευρώ, αλλά αξίζει τα λεφτά του. Τώρα φτιάχνω ένα δικό μου ιδιογόμωση και πάει για δοκιμές Α1, CX2000, 1,70χ33, Κ19 σταυρωτός διασπορέας Νο81/2 σε 70αρι κάλυκα.
https://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=989
 
Πάρε το NSI dispersante με πιρυτιδα Α1 φυσιγγάρα. Το ρίχνω πολλά χρόνια με το Antonio Zoli το δίκανο μου, μαλακό και αποτελεσματικό. Λίγο ακριβούτσικο στα 10 ευρώ, αλλά αξίζει τα λεφτά του. Τώρα φτιάχνω ένα δικό μου ιδιογόμωση και πάει για δοκιμές Α1, CX2000, 1,70χ33, Κ19 σταυρωτός διασπορέας Νο81/2 σε 70αρι κάλυκα.
https://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=989
Ειναι μεγάλο φυσιγγι ,συμφωνω απολυτα αλλά το ξεχάσαμε εδω,εχω να το δω πολλά χρόνια στα μαγαζιά.ενα από τα καλύτερα περπατητα τσιχλας σε σφικτο μέρος το εχω κάνει με αυτό το φυσίγγι και το πρώτο μου όπλο beretta 686 special 4-2 67cm..μαλακό και φονικοτατο με ολους τους καιρούς.gualanti διασπορεα έχει,σταυρό με προστατευτικά πτερύγια.
 
Τελικά.... Άβυσσος οι γνώμες περί φυσιγγίων .sarcastic..sarcastic.

Εε λογικό Βικτωρα! Αναλόγως τα γούστα του καθενός, την Καννη του οπλου, τα χέρια, και άλλα πολλά!! :D
Ένα ωραίο φυσίγγι που δοκίμασα φετος είναι το Gorilla con bora. Μαλακο φυσίγγι στα 34γρ, μισοταπο. Το δούλεψα με 4* και μου έδωσε λύση στο θέμα που είχα που χαλούσα τα κοντινά πουλιά. Παρόλα αυτά μου έδωσε άνετα και μακρινές σχετικα βολές στα 30-35 μέτρα. Επίσης μου διόρθωσε και δύο κακές βολές που δεν ήμουν σωστά πάνω στη μπεκάτσα αλλά παρόλα αυτά μου την έδωσε.
Του χρόνου πάμε για δικά μας πρώτα ο Θεός και λογικά θα πάω σε κάποιο μισοταπο για πρώτο ή και δεύτερο.... Θα φανεί από το μαγειρεμα :)
 
Εε λογικό Βικτωρα! Αναλόγως τα γούστα του καθενός, την Καννη του οπλου, τα χέρια, και άλλα πολλά!! :D
Ένα ωραίο φυσίγγι που δοκίμασα φετος είναι το Gorilla con bora. Μαλακο φυσίγγι στα 34γρ, μισοταπο. Το δούλεψα με 4* και μου έδωσε λύση στο θέμα που είχα που χαλούσα τα κοντινά πουλιά. Παρόλα αυτά μου έδωσε άνετα και μακρινές σχετικα βολές στα 30-35 μέτρα. Επίσης μου διόρθωσε και δύο κακές βολές που δεν ήμουν σωστά πάνω στη μπεκάτσα αλλά παρόλα αυτά μου την έδωσε.
Του χρόνου πάμε για δικά μας πρώτα ο Θεός και λογικά θα πάω σε κάποιο μισοταπο για πρώτο ή και δεύτερο.... Θα φανεί από το μαγειρεμα :)
Θα στήσεις Κωστή ένα μισόταπο 33αρι με μιξ 8,9 και φελλουδάκι και θα είσαι πένα...:rolleyes:
 
Μισόταπα με Τσόκ και μάλλινο με κυλινδρο
οταν λεμε κυλινδρο με τι αυλο ?πιος θα ηταν ο ιδανικος αυλος σε κυλιδρο για μπεκατσα αν βαλουμε κ στην εξησωση τι θαλαμη ?απλη -μαγκνουμ ,κονος?
think
αποριες βασανιστικες .sarcastic.
 
Back
Top